späť na zoznam príznakov

Bolesť okolo pupka: Čo signalizuje u dospelých či detí?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť okolo pupka: Čo signalizuje u dospelých či detí?
Zdroj foto: Getty images

Môžeme ju cítiť pri zápale žalúdka, čreva. Ale aj ako príznak zvýšenej plynatosti, pri nezávažnej hnačke alebo zápche. Ale môže byť prítomná aj pri vážnejších ťažkostiach. Typicky v tejto oblasti začína bolieť zápal apendixu. Treba si všímať čas, trvanie, lokalizáciu a iné sprievodné príznaky.


Choroby s príznakom "bolesti okolo pupka"

Byliny používané na bolesť okolo pupka

Bolesť v strede brucha okolo pupka môže signalizovať rôzne ťažkosti. Od bežných problémov s trávením, zápchou, nadúvaním, plynatosťou. Tiež vážnejšie zápalové ochorenia, infekcie, problémy s črevami.

Ale i problém s inými orgánmi v tráviacej sústave.

Menej závažne príčiny bolesti

Niektoré prípady bolesti v tejto časti brucha nemusia byť príliš vážne, ide napríklad o plynatosť alebo nadúvanie. Čo je spôsobené trávením a jeho dočasnou poruchou. Niekedy sa pridá aj hnačka alebo zápcha.

Takáto bolesť nie je dlhodobáčoskoro vyprchá. Pričom človek pociťuje, že bolesť nie je orgánová, ostrá a intenzívna.

Často je prejavom nafúknuté brucho, zvýšená pohyblivosť čriev, zvýšený odchod vetrov, riedka stolica alebo neschopnosť vyprázdniť sa.

V niektorých prípadoch sú tieto ťažkosti spojené so psychickou záťažou, stresom. Ale, v niektorých situáciách sú uvedené symptómy prítomné pri vážnejších ochoreniach.

Ženské brucho, pupok, na riflách zavesené hodiny
Čas vzniku, dĺžka trvania a aj iné potrebné údaje o bolesti. Zdroj foto: Getty images

Dôležité je všímať si:

  • čas vzniku
  • dobu trvania
  • lokalizáciu
  • charakter
  • intenzitu
  • čo bolesť vyvolalo
  • celkové a pridružené príznaky

Závažnejšie ťažkosti a bolesť

V strede brucha, okolo pupka sa boelsťou prejavujú aj vážnejšie zdravotné problémy. Tie by sa rozhodne nemali podceniť. Odporúčame odborné vyšetrenie, ktorým sa predíde komplikáciám.

Muž si drží rukami pravé podbrušie, bolí ho apendix
Bolesť sa neskôr presúva typicky do pravého podbrušia. Zdroj foto: Getty images

Typická bolesť okolo pupka

Veľmi často začína bolieť v tejto oblasti pri zápale slepého čreva. Tento ľudový názov, je pomenovaním zápalu červovitého prívesku hrubého čreva, ktorý sa nachádza na jeho začiatku. Odborne appendix vermiformis a jeho zápal apendicitída

Bolesť je tupá, neurčitá. Neskôr sa bolesť presunie do pravého podbrušia. Priebeh je rýchly. Súčasťou príznakov sú aj nevoľnosť, pocit na vracanie či vracanie. Nechutenstvo, nafúknuté brucho.

Prítomná je tachykardia, teda zrýchlený pulz. Telesná teplota zväčša do 38,5°C.

 TIP: viac informácií je uvedených v magazínovom článku Ako rozoznať zápal slepého čreva.

Ileus

Vážnejším problémom je nepriechodnosť čriev, teda ileus. Ide o trvalénárazovité bolesti strednej časti brucha. Nepriechodnosť čriev sa dá rozoznať tak, že bolesť je situovaná v neurčitej časti okolo pupku, ale cítiť ju možno aj pri dotyku na celom bruchu.

Príčiny nepriechodnosti môžu byť viaceré. Napríklad mechanická prekážka. Vtedy hovoríme o obštrukčnom ileuse, ktorý vzniká pri zamotaní čreva, ale aj následkom útlaku a prekážky nádorom. Iný typ je neurogénny, keď vznikne na základe poruchy inervácie čreva.

Poznáme aj cievnu príčinu črevnej nepriechodnosti, keď dochádza k embólii alebo k trombóze črevných ciev.

Príčina môže byť aj v žalúdku

Model žalúdka
Môže značiť problém so žalúdkom. Zdroj foto: Getty images

Bolesťou v strede brucha sa prejavuje aj akútna gastritída, čiže zápal žalúdočnej sliznice. Ale tiež aj žalúdočné vredy. V tomto prípade ide o bolesti, ktoré sú naviazané na požitie jedla.

Pri žalúdočných vredoch aj gastritíde dochádza k bolesti okolo pupka pri korenených jedlách a jedlách, ktoré dráždia sliznicu. V tomto prípade ide tiež o ochorenia, ktoré netreba podceniť, keďže môžu viesť ku komplikáciám alebo až do chronického štádia.

Zápal pankreasu a čreva

Pankreas a problémy s ním sa tiež hlásia o slovo bolesťou v tejto časti brucha, okolo pupka. Podobne, ako aj problémy dvanástnika, čiže duodéna. Tiež môže ísť o zápalové, vredové alebo iné infekčné ochorenia.

Rovnako aj Crohnova choroba alebo celiakia majú medzi symptómami uvedené aj bolesti v strednej časti brucha. Príčina môže byť aj v rôznych vírusových, bakteriálnych, mykotických ale aj parazitárnych ochoreniach.

Netreba ale zabúdať ani na to, že vždy treba pozorovať aj prípadné iné príznaky a vylúčiť možnosť externého vplyvu a predchádzajúcich faktorov na bolesti brucha okolo pupku.

Model hernie, teda prietrže brušnej steny
Hernia - brušná prietrž ako ďalšia z možností. Zdroj foto: Getty images

Hernia a bolesť

Rovnako, aj pri hernii, teda prietrži brušnej steny, hovorovo aj pri pruhu v oblasti pupka. V brušnej strene sa vytvorý prietrž, čiže bránka, cez ktorú sa vyklanie pobrušnica a črevná kľučka.

Bolesť zhoršuje pricviknutie črevnej kľučky v danej prietrži. Komplikáciou je, ak pricviknutie trvá dlhšie. V tom prípade je riziko nedokrvenia a zápalu daného úseku.

Táto prietrž sa nazýva pupočná, poznáme aj slabinovú a herniu v jazve.

Aneuryzma brušnej aorty

Bolesťami okolo pupku sa prejavuje aj aneuryzmus brušnej aorty. Dochádza pri nej k prasknutiu tepnovej výdute. Bolesť je náhla a postupne prechádza v šokový stav. Ten je treba urgentne riešiť odborným lekárskym zásahom.

Tento stav je nutné riešiť hospitalizáciou a operačným zákrokom čo najskôr.

Bolesť v oblasti pupka u detí

Dieťa leží na vyšetrovacom stole, lekár mu vyšetruje brucho, má bolesti
U detí pri zápale, po úraze ale aj zo stresu. Zdroj foto: Getty images

Bolesť brucha v detskom veku môže mať viac príčin. Asi prvé na čo myslíme je zápal apendixu.

Ako bolo uvedené, pri apendicitíde, je dôležité všímať si celkové symptómy. Má náhly nástup, rýchly priebeh.

Bolesť vzniká v okolí pupka, ale neskôr sa presúva do pravého podbrušia.

Pridružujú sa príznaky ako nevoľnosť, pocit na vracanie a vracanie. Dieťa je slabé, trpí nechutenstvom a pridružuje sa zvýšená telesná teplota. Nie sú prítomné vysoké horúčky nad 39°C.

Po apendicitíde je častý výskyt hernie.

Iným príkladom sú bolesti pre psychickú záťaž a stres. Teda psychogénne bolesti brucha. Potrebné je myslieť na úraz. V tomto období sa vyskytujú aj infekčné ochorenia. A napríklad, pri nich je dôležitý údaj, či niekto iný v rodine nemá rovnaké ťažkosti.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny bolesti okolo pupka
Súhrn najčastejších príčin bolesti okolo pupka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s Bolesťou okolo pupka

Bolesť okolo pupka: Čo signalizuje u dospelých či detí? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: periumbilikálna bolesť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Aká diéta je najvhodnejšia pri pankreatitíde? Aká diéta je najvhodnejšia pri pankreatitíde?

Pankreatitída sužuje vysoké percento pacientov. Spôsobuje rôzne ťažkosti vrátane bolesti, ktoré sa bez liekov a prísnej diéty nedajú zvládnuť. Správne stravovanie a prísne diétne...

Rakovina pankreasu: Príčiny, príznaky, štádiá, vyšetrenie a liečba? Rakovina pankreasu: Príčiny, príznaky, štádiá, vyšetrenie a liečba?

Rakovina pankreasu je najzákernejšie onkologické ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti vôbec. Prvé symptómy sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu, kedy je liečba takmer nemožná...

Čo vedieť o zápale pankreasu? Akútny, chronický: Príčiny a prejavy Čo vedieť o zápale pankreasu? Akútny, chronický: Príčiny a prejavy

Zápal pankreasu je zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, ktoré je nesprávne pripisované výhradne pacientom závislým od alkoholu. Súčasné vedecké poznatky dokazujú, že ňou trpí menej...

Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava? Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Naposledy aktualizované 16.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
HIstaminová intoleracia a bolesť - Janka Kristínka 21.10.2020 10:24

Ja mám histaminovú intoleraciu a mávam nadúvanie, kŕče, problémy zo stolicou a bolesť až pichanie okolo pupka. A horšie je, keď mám menštruáciu, tak je to ešte horšie. Zjedla som zakázane veci, a myslela som, že ma niekto boda s nožom do brucha. Mala som tvrdé brucho a kruté ostré bolesti okolo pupka a nižšie - v oblasti tenkého čreva. Potom som celý deň až do večera som nič nejedla. Len som pila vodu a čaje. Potom to prešlo Robili mi testy na celiakliu a vyšlo to negatívne.

Čo mi pomohlo

Jem omnoho menej jedla. A pri zakazaných potravinách užívam daosin. Potom môžem jesť čo chcem a nemám kruté bolesti. A keď je ho horšie, tak nejem vôbec. Najviac mi pomáha čaj z mäty priepornej, alebo žaludkový čaj. A znížiť stres a prechádzky a relax.

Bolesť okolo pupka - Renata 13.12.2018 18:22

Dobrý večer ja mám bolesť brucha dosť často hlavne okolo pupka a mám väčšie brucho stolicu mám len pomocou gutalaxu alebo čapíky môžem mať niečo vážneDakujem č.

Čo mi pomohlo

Čo bi ste mi poradili vopred ďakujem

Adriana Kalamarova - Aja 10.04.2018 15:59

Dobry den, asi pred par dnami ma zacalo pichat az pobolievat v hornej casti brucha, of pupka na lavo hore, vobec neviem co by to mohlo by, nakolko say lekarovi dostanem Len zriedka. Myslite si, ze by sa mohlo jednat o nieco vazne? Dakujem.