späť na zoznam príznakov

Hyperaktivita

Autor: Michal Hrebík
Hyperaktivita
Zdroj foto: Getty images

Hyperaktivita alebo nadmerne zvýšená aktivita môže mať podobu nadmerne zvýšenej psychickej alebo fyzickej aktivity, prípadne kombináciu oboch typov. V poslednej dobe sa tento príznak vyskytuje najmä pri deťoch, ktorým sú stanovené rôzne psychické poruchy alebo ochorenia nervového pôvodu, ale nadmernou aktivitou sa môžu prejavovať aj iné typy ochorení, napríklad endokrinného systému. Je dôležité tiež rozoznávať medzi hyperaktivitou a temperamentom.


Hyperaktívne deti majú najčastejšie ADHD

Najčastejším ochorením, pri ktorom je prítomná nadmerne zvýšená aktivita, je ADHD, niekedy nazývaná aj ako ľahká mozgová dysfunkcia. Toto ochorenie sa dá najskôr spozorovať pri deťoch, ktoré majú rôzne poruchy či už učenia, koncentrácie, nálad, agresivity, emočnej stability, ale aj poruchy reči, sú často nervózne, nekľudné a môžu trpieť aj obdobiami únavy z nadmernej fyzickej aktivity. Choroba je najviac viditeľná počas školy, neskôr sa stabilizuje.

Ochorenie sa dá počas školského veku významne ovplyvniť, avšak vyžaduje si to trpezlivý prístup, odbornú terapiu, pomoc s učením a koncentráciou a niekedy je nasadená aj farmakologická liečba na podporu normálnych funkcií, prípadne na potlačenie niektorých abnormálnych symptómov a príznakov. Za ochorenie väčšinou nemôže dieťa ani externé faktory, ide skôr o genetické faktory a dedičné predispozície, prípadne priebeh tehotenstva, ktorý môže byť vyvolávajúcou príčinou.

Hyperaktívne dojča a batoľa

Hyperaktivita ako prejav a príznak sa môže prejavovať už hneď po narodení a to aj u dojčiat a batoliat. U bábätka je na rozdiel od bežného novordenca nepravidelný rytmus striedania bdelosti a aktivity, avšak v tejto fáze sa ešte môže stať, že sa hyperaktivita upraví aj sama. Dojča a batoľa je viac aktívne a napríklad sa snaží liezť bez toho, aby vedelo sedieť, prípadne sa dokonca už snaží rozprávať skôr, ako chodí. Bábätko s hyperaktivitou si vyžaduje taktiež viac pozornosti od rodičov, ako by tomu bolo u zdravého dieťaťa.

V predškolskom veku sa hyperaktivita prejavuje najmä neustálou neposednosťou, vyžadovaním aktívnej spolupráce a emočnou nestálosťou, najmä sklonom k podráždenosti, hnevu a neposlušnosti. Tieto prejavy sú ešte viac intenzívnejšie počas školskej dochádzky, kedy sa pridávajú aj poruchy učenia a sústredenia a rozvinúť sa môžu aj rôzne formy závislostí. Nezriedka sa stáva, že s hyperaktivitou sú spojené aj depresia a úzkostné poruchy, kde sa striedajú obdobia hyperaktivity a zníženej aktivity.

Hyperaktivita u detí
Hyperaktivita býva častá u detí

Hyperaktivita môže byť aj u dospelých

Dospelí ľudia môžu trpieť hyperaktivitou podobne ako aj deti. Ide najčastejšie buď o príznak ADHD, alebo o dôsledok napríklad zvýšenej nervozity či nedostatku sebavedomia - takže sa snažia riešiť veci rýchlo, aby to už "mali za sebou". Medzi typické prejavy hyperaktivy u dospelých ľudí patria najmä problémy s udržaním pozornosti, problémy so sústredením sa na jednu konverzáciu, často títo ľudia zabúdajú termíny a môžu strácať a opakovane hľadať predmety bežnej spotreby.

Nejde však u nich o problémy s pamäťou, ako by sa mohlo zdať, ale skôr o nesústredenosť pri vykonávaní činností, takže si mozog nemá kedy uvedomiť a uložiť aktuálny moment ako spomienku, ktorú by bolo možné potom "dohľadať". Veľmi často hyperaktívni ľudia môžu zlyhať v monotónnej práci, naopak, v kreatívnej práci môžu excelovať. Samozrejme, ak je takáto aktivita len občasná, môže ísť o prejavy spojené napríklad s vyššou hladinou hormónov.

Duševné poruchy aj problémy so štítnou žľazou

Niekedy sa môže hyperaktivita vyskytovať v dospelosti aj u ľudí, ktorí trpia anorexiou, čo je mentálna porucha príjmu potravy a ide o psychiatrické ochorenie. Veľakrát je ochorenie spojené aj s neustálou a zvýšenou aktivitou ohľadom chudnutia alebo straty hmotnosti. U niektorých pacientov sa hyperaktivita vyskytuje aj pri mániodepresívnej psychóze, najmä v mániovom období, pričom počas tohto cyklu môže človek prejavovať viaceré znaky nadmernej aktivity.

Väčšinou bývajú okrem hyperaktivity prítomné pri rôznych ochoreniach aj iné symptómy podobného charakteru, ako napríklad poruchy koncentrácie alebo zrýchlená reč. Pri hypertyreóze, čo je choroba zvýšenej činnosti štítnej žľazy, sa môže objaviť hyperaktivita v súvislosti s nekľudom, nervozitou a tiež aj poruchami koncentrácie. Pokiaľ je produkcia hormónov príliš vysoká, človek pôsobí hyperaktívnym dojmom, rýchlo hovorí a má časté zmeny nálad.

Nespavosť a hyperaktivita
Vážne problémy spôsobuje tento príznak so spánkom

Ďalšie typické príznaky spojené so symptómom

Hyperaktivita sa prejavuje napríklad nepozornosťou, impulzívnym konaním, častokrát akoby neprítomným prejavom, neschopnosťou vnímať veci do detailu a venovať sa nejakej činnosti alebo veci dlhšiu dobu, ale tiež aj neschopnosťou vydržať dlhšie pri jednej činnosti. Naproti tomu vyšší temperament sa prejavuje väčšími emóciami, neustálym pohybom alebo tendenciou vykonávať nejakú aktivitu či činnosť, avšak nejde nutne o príznak nejakej choroby. Vždy závisí od toho, aká je intenzita hyperaktivity, či nejde len o niečo dočasné, prípadne či za tým nie je len chvíľkový záujem o nejakú konkrétnu vec.

Pre ľudí s týmto symptómom sú typické aj nasledovné prejavy:

  • problémy sexuálneho druhu, buď hypo alebo hyper sexualita
  • poruchy spánku
  • časté infekcie hornej dýchacej sústavy
  • problémy so zobúdzaním sa ráno a ranná únava
  • nočné pomočovanie sa v detstve
  • časté zmeny zamestnania v dospelosti

Liečba hyperaktivity

Nie vždy je nutné hyperaktivitu špeciálne liečiť - najmä ak má prirodzenú príčinu a je len dočasná. Na druhú stranu, ak je hyperaktivita spôsobená napríklad vysokou činnosťou štítnej žľazy, je nutné samozrejme riešiť najprv túto príčinu. Podobne napríklad aj pri viacerých duševných a psychiatrických poruchách a chorobách nie je možné iným spôsobom riešiť tento problém, len liečbou príčiny. Samozrejme, v prípade extrémnych situácii sa môžu v takýchto prípadoch použiť aj upokojujúce lieky, avšak v zásade platí, že sa musia riešiť príčiny. Iné to je ale napríklad pri ADHD.

Pri ADHD sa využívajú viaceré formy liečby a tiež nasledujúce režimové opatrenia:

Režimové opatrenia na hyperaktivituZ liekov sa podávajú napríklad lieky obsahujúce účinné látky ako atomoxetín, methylfenidát, modafinil, bupropion alebo dextroamfetamin, avšak samozrejme vždy až na základe lekárskeho predpisu. Ak je spolu s príznakom napríklad u dieťaťa alebo dospelého prítomná dyslexia, dysgrafia, dyskalkúlia alebo iné poruchy učenia, tieto sa riešia samostatne a to na základe špeciálnych terapeutických postupov. V každom prípade platí, že človek s hyperaktivitou môže mať plnohodnotný život, ale musí zmeniť svoj životný štýl a prispôsobiť sa novým pravidlám.

Ako sa prejavuje ADHD, choroba, ktorej typickým príznakom je hyperaktivita

Ako sa prejavuje ADHD, choroba, ktorej typickým príznakom je hyperaktivita

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hyperaktivita patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: zvýšená aktivita
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Autogénny tréning. Čo to je a ako funguje? Autogénny tréning. Čo to je a ako funguje?

Rôzne fyzické bolesti a psychické problémy patria k človeku akosi automaticky. Vždy sa ich snažíme riešiť nejakou zaručenou metódou. Ako nám v tomto smere môže byť nápomocný autogénny...

Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice? Aká je účinná pomoc pri bolestiach chrbta alebo krčnej chrbtice?

Bolesti chrbta a krčnej chrbtice znepríjemňujú život mnohým z nás. Účinná pomoc však existuje.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky? Príčiny vedú až do minulosti Úzkosť, strach, depresia či iné príznaky? Príčiny vedú až do minulosti

Úzkosť, strach, smútok či iné psychické stavy sú prejavom narušenia normálneho chodu psychiky . Vedú k depresii, syndrómu vyhorenia a v tragických prípadoch k samovražde. Zmeny...

Je hyperaktivita v dospelosti prínosom, či problémom? Je hyperaktivita v dospelosti prínosom, či problémom?

Pripustiť si, že dieťa je hyperaktívne nie je také ťažké, ako pripustiť si, že by sme touto poruchou mohli trpieť my sami. ADHD v dospelosti nie je mýtus ale fakt. Problémom je, že v...

Naposledy aktualizované 16.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.