- wikiskripta.eu - Hematurie
- alphamedical.sk - Hematúria z pohľadu urológa
- solen.sk - Diferenciálna diagnóza hematúrie, prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., MUDr. Kamila Šamudovská, 1. klinika pre deti a dorast UPJŠ Lekárskej fakulty a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach
- tena.sk - Prítomnosť krvi v moči u žien
- mayoclinic.org - Blood in urine (hematuria)
- healthline.com - Why Is The Blood in My Urine?
Krv v moči: Čo značí hematúria a aké sú jej hlavné príčiny? Nie je v tom len zápal
Krv v moči býva prítomná z rôznych príčin. Tie sú často nezávažné. Je však dôležité a už dávne generácie lekárov boli názoru, že v zdravom organizme by nemala byť prítomná krv v moči.
V niektorých prípadoch sa, okrem močenia krvi, či krvou sfarbeného moču, pridružujú i ostatné urologické, či celkové ťažkosti. Vtedy je nutné predpokladať ochorenie.
Avšak nie vždy je za prítomnosťou krvi v moči choroba.
Príčina izolovanej hematúrie sa nemusí zistiť. Stáva sa tak u detí, bábätiek, mladých, dospelých, mužov, žien i u seniorov.
Izolovaná hematúria = krv v moči bez iných zdravotných ťažkostí.
V odbornej literatúre sa uvádza, že vo väčšine prípadov ide o benígny (neškodný, nezhubný, nezávažný) problém. A krvavé sfarbenie moču sa môže vyskytnúť až u 4 % zdravých detí, a to bez známej príčiny.
Hematúria môže byť teda príznakom ochorenia, ale taktiež stavom, ktorý s ochorením nemá nič spoločné. Predpoklad závisí i od toho, či sa vyskytuje samostatne, iba jednorazovo, alebo sa k nej pridružujú iné ťažkosti a pretrváva, opakuje sa dlhodobo.
Príkladom protikladov je:
Krv v moči zapríčinená nadmernou fyzickou námahou, či stresom a malígnym, čiže nádorovým ochorením vylučovacieho systému.
Prítomnosť krvi v moči môže byť zistená náhodne pri inom vyšetrení, keď nie je navonok viditeľná. Drobný výskyt červených krviniek v moči ho nedokáže zafarbiť.
Na druhej strane je hematúria, ktorá je viditeľná voľným okom. A v tomto prípade sa môže sfarbenie moču líšiť. Pričom, na farbu a odtieň vplývajú viaceré faktory.
Červený moč sa vyskytuje i po konzumácii určitých potravín, potravinárskych farbív, tekutín či liekov.
Čo stojí za krvou v moči a čoho je príznakom?
Ako sa rozdeľuje hematúria?
Aké iné príznaky sa k nej pridružujú?
Viac zaujímavých informácií sa dozviete v článku...
Čo znamená hematúria a ako sa rozdeľuje?
Hematúria znamená prítomnosť krvi v moči. Tá sa hodnotí na základe viacerých vlastností a parametrov.
Prvým dôležitým rozdelením je na formu, ktorá nie je a je viditeľná voľným okom.
Rozdelenie hematúrie podľa intenzity - kvantitatívne hodnotenie:
- makroskopická hematúria - viditeľná voľným okom, označuje sa tiež ako „veľká“,
- 1 ml krvi na liter moču - vytvorí viditeľnú zmenu farby moču,
- mikroskopická hematúria - neviditeľná navonok, dá sa odhaliť iba vyšetrením,
- menej alebo 3 erytrocyty na zorné pole, vo 2 z 3 vzorkách moču,
- u detí 5 erytrocytov,
- pri mikroskopickom vyšetrení.
Za normu sa považuje menej ako 2 erytrocyty na zorné pole.
Pri mikroskopickej hematúrii sa v moči nachádza príliš málo červených krviniek, a teda i červeného krvného farbiva, ktoré nedokážu moč zafarbiť. Avšak dajú sa detegovať pomocou testovacieho močového papierika, či pri mikroskopickom vyšetrení moču.
Na rozdiel od makroskopickej formy. Pri nej je už prekročená hodnota a krv sfarbí moč do červena, alebo iného odtieňu a farby. Pomocou farby moču sa dá následne predvídať i možná príčina.
Mikroskopická hematúria prebieha často asymptomaticky, teda bezpríznakovo. Dôsledkom tohto stavu je napríklad neprimeraná, nadmerná,príliš dlho trvajúca fyzická námaha.
Označuje sa tiež ako ponámahová pochodová hemoglobínúria.
Hemoglobín + úria = červené krvné farbivo v moči.
Ak sa k hematúrii pripájajú tiež iné príznaky, ako je dysúria, bolesť brucha, bolesť v panve, bolesť vyžarujúca do chrbta, krížov a do oblasti obličiek, či zvýšená telesná teplota, treba okamžite vyhľadať odborné vyšetrenie.
Dysúria = sťažené močenie / bolesť pri močení.
Farba moču a možná príčina:
- červená - červená repa, čučoriedky a podobné ovocie, potravinárske farbivá, otrava olovom, či ortuťou, lieky, infekcie močových ciest, porfýria, víno, zápal svalov, popáleniny,
- ružová - potraviny, ako je repa a krv v moči, porfýria, zápal svalov, popáleniny, víno,
- hnedá - žlčové farbivá v moči, pri ochorení pečene a žlčníka, aloe vera, rebarbora, baktérie v moči, bôb, antimalariká,
- hnedo-čierna - Alkaptonúria (vzácne autoimunitné ochorenie), malígny melanóm,
- tmavo žltá až oranžová - dehydratácia, mrkva, vitamín C, horúčka, potenie, antibiotiká.
V spojitosti s farbou moču sa hodnotí i to, či je moč zafarbený na začiatku, či na konci močenia, alebo počas celej doby. Z tohto pohľadu je možné predvídať miesto problému.
Iniciálna hematúria na začiatku močenia = problém v močovej rúre.
Terminálna hematúria na konci močenia = problém v obličkách či v močovodoch, ale i močovom mechúre, prostate.
Hematúriua počas celého močenia = trigonum močového mechúra, dolné i horné časti močového ústrojenstva, prostata, mechúr.
Je hematúria prechodná alebo trvalá? Prechodná môže byť u mladých ľudí i u detí. Dôvodom je cvičenie, úraz či horúčka, ale napríklad pri ochorení, zápale močových ciest (uroinfekte) nebýva prechodná.
Trvalá je taká hematúria, ktorá pretrváva. Zhodnotenie pôvodu krvavého moču vidíme v tabuľke.
Tabuľka uvádza rozdelenie hematúrie podľa pôvodu
Renálna hematúria | miestom poškodenia je funkčný parenchým obličky |
Glomerulová - akútna glomerulonefritída, teda zápal glomerulov obličky, IgA nefopatia (Bergerova choroba), chronická glomerulonefritída - označujú sa tiež ako primárne glomerulonefritídy, akútna poinfekčná glomerulonefritída, rýchloprogredujúca glomerulonefritída. Príčinou môže byť taktiež systémové ochorenie, systémový lupus erythematodes (SLE), benígna familiárna hematúria, Alportov syndróm (dedičné ochorenie s funkčným postihnutím glomerulov), malígna nefroskleróza, neforický syndróm - pod označením sekundárne glomerulonefitídy. Patria sem i úrazy obličiek. | |
Neglomerulová a extrarenálna hematúria |
- príčina je za obličkovými glomerulami, postihnutý je parenchým obličiek.
Príkladom je tubulointersticiálna nefritída (zápal obličky), pyelonefritída, polycystické obličky, nádorové ochorenie, karcinóm obličiek.
+ Renovaskulárne ochorenie - ide o poškodenie na úrovni krvných ciev, ktoré privádzajú krv do obličky alebo odvádzajú krv z glomerulov - aterotrombotické ochorenie obličiek, infarkt obličky, trombóza (krvná zrazenina) obličkovej žily, arterio-venózne poruchy (malformácie).
Postrenálna forma (príčina za obličkou) pre zápal močového mechúra (cystitídu), močové kamene, úraz či cudzie teleso.
Do tejto skupiny sa môže zaradiť i prerenálna forma - príčina je "pred obličkou", keď je príkladom hemokoagulačná porucha, teda porucha zrážania krvi, trombocytopénia (nedostatok krvných doštičiek) či nežiadúci účinok liekov. Prerenálna príčina:
|
Príčiny môžu byť rôzne
Ako je uvedené v tabuľke, tak príčiny môžu byť rôznorodé. Zafarbenie moču dočervena bez krvi je prítomné pri konzumácii určitých potravín a potravinárskych farbív (červená repa, čierne ríbezle). Vtedy nie je potrebné vyšetrenie.
Avšak tmavé sfarbenie moču môže byť následkom viacerých ochorení. Vzniká i pri žltačke, ktorá vzniká následkom poruchy funkcie pečene. Vtedy je moč tmavý až vo farbe kofoly.
Prípadne ide o účinok liekov, antibiotík (penicilín PNC), aspirín ASP, heparín, či warfarin (a iné lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi), chemoterapie či rádioterapie.
Zväčša pre ochorenie močového ústrojenstva.
Najčastejšie sa u mladých ľudí, a to u žien aj mužov v od 15. do 40. roku života vyskytuje pre urolitiázu.
Obličkové a močové kamene vznikajú z nerozpustných minerálov, látok, ktoré tvoria drobné kryštáliky. Tie pri prechode močovými cestami dráždia a poškodia sliznicu, čo spôsobí krvácanie.
K tvorbe kameňov vplýva i pri znížení príjem tekutín a dehydratácia. Moč je hustý a „nedostatočne rozpúšťa“ látky, ktoré by sa za normálnych okolnosti nezhlukovali.
Močový kameň môže byť príčinou obštrukcie (upchatia) močovodu, či močového mechúra. Plus pri putovaní kameňa vzniká nepríjemná bolesť, označuje sa tiež ako obličková i renálna kolika.
Upchatie močových ciest môže spôsobiť i samotná krv, a to vo forme krvnej zrazeniny.
U ľudí nad 60. rokom života je často hematúria spojená so zápalom. Ale v tomto období života je nutné myslieť i na malígne nádorové ochorenie.
Makroskopická hematúria od 40. až do 60. roku = riziko malignity.
U mužov nad 60 rokov až 25 % miera nádorových ochorení.
U žien sú časté zápaly a po 60. roku i nádory.
Pri mikroskopickej hematúrii je incidencia nádorových ochorení nižšia ako 1 %.
10 až 50 % prípadov zastupuje idiopatická hematúria. Ide o formu, pri ktorej sa nezistí príčina krvi v moči.
Prečítajte si tiež:
- Zápal močových ciest trápi v lete najmä nežné pohlavie
- Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali
Rizikové faktory hematúrie
V podstate všetci môžu mať prítomnú krv v moči. Zahŕňa to ako deti, tak aj adolescentov.
Avšak sú isté riziká, kedy je väčšia pravdepodobnosť vzniku hematúrie:
- Vek – starší muži majú väčšiu pravdepodobnosť hematúrie pre zväčšenie prostaty.
- Infekcia močového traktu – môže sa objaviť v každom veku a je tu vysoká pravdepodobnosť hematúrie.
- Rodinný výskyt – existuje priamy súvis hematúrie a obličkových ochorení v rodinách.
- Niektoré medikamenty – analgetiká, lieky na riedenie krvi či antibiotiká môžu viesť k hematúrií.
- Ťažké cvičenie – existuje pojem „maratónska hematúria“, pri ktorej ľudia, ktorí dlhodobo bežia, majú prítomnú krv v moči. Podobne je to aj pri kontaktných športoch.
Bez bolesti / ale nie bez problémov a u mužov, žien aj u detí
Nie vždy sú ochorenia sprevádzané bolesťou v oblasti obličiek. Porucha funkcie obličiek sa môže prejaviť častým močením, opuchom, ktorý je veľmi často a v začiatkoch hlavne v okolí očí, prípadne sa zvyšuje krvný tlak.
Na druhej strane sú ťažkosti, ktoré človeka priamo upozorňujú, že ide o ochorenie tohto systému.
Príkladom je bolesť pri močení, ktorá môže mať charakter rezania, škriabania, štípania, pálenia či svrbenia. Močenie je časté, s malým množstvom moču a bolestivé.
Prípadne sa môže pri infekčných ochoreniach vyskytnúť i výtok z močovej rúry. Príkladom je kvapavka.
Ako sa prenáša kvapavka
Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov,
Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu
Podobne pri bakteriálnych ochoreniach. Tie môžu pochádzať z močových ciest. Náchylné na močové zápaly, uroinfekty sú hlavne ženy. Predispozíciu pritom tvorí i kratšia močová rúra.
Zápal močovej rúry a mechúra častejšie u žien.
Opakované zápaly smerujú k chronickému problému.
Rizikom je zlyhanie funkcie obličiek.
Pri týchto zápaloch je riziko šírenia smerom hore, cez mechúr a močovody až do obličiek.
U detí sa vzácne môže vyskytnúť poststreptokoková glomerulonefritída. Ide o príklad šírenia mikróbov z krvi do obličiek.
V detskom veku sa môže krv v moči vyskytnúť i z neznámej príčiny.
Mužské pohlavie má problém s prostatou.
Prostata je uložená na spodnej časti močového mechúra. Postihujú ju zápaly, nádorové ochorenia, ktoré môžu byť závažné a malígne. Nezhubnou formou je benígne zväčšenie prostaty.
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?
Krv v moči po pohlavnom styku?
Krv v moči po sexe je prítomné v malom zastúpení u mladých žien, ktoré začali aktívne sexuálne žiť alebo u žien, ktoré majú pestrý pohlavný život. Predispozíciu tvorí opäť kratšia močová rúra a frekventované zápaly, zmeny v menštruačnom krvácaní, či hormonálne zmeny.
Označuje taktiež ako ochorenie medových týždňov.
Preventívne pôsobí dostatočný príjem tekutín, močenie po sexe, jemnejší sex, používanie barierových pomôcok i lubrikantov. Samozrejme, disciplinovaný partnerský - pohlavný život.
Naviac pri nešetrnom a tvrdom pohlavnom styku sa môžu vyskytnúť i úrazy.
Pozor si treba dať najmä v tehotenstve
Tehotenstvo je obdobím, ktoré sa vyznačuje zmenami naprieč celým organizmom ženy. Naviac v tomto období je žena náchylnejšia na rozličné zdravotné ťažkosti.
V tehotenstve je zvýšené riziko:
- močových a obličkových kameňov,
- zápalu močových ciest a zápalu močového mechúra, zvyčajne pre bakteriálny pôvod,
- opakované zápaly sú rizikom vzniku zápalu obličiek,
- zápal obličiek je rizikový pre zlyhanie obličiek.
Naviac rizikom je vznik preeklampsie, eklapmpsie a HELLP syndrómu. V týchto prípadoch je okrem krvi i bielkovina v moči.
Bielkovina a krv v moči sa spoločne vyskytujú i pri zápaloch močového ústrojenstva.
Krv v moči sa môže bez chorobného základu vyskytovať u žien pred i po menštruácii.
Diagnostika a liečba hematúrie
Dôležitá je anamnéza, čiže ťažkosti, ktoré udáva sám postihnutý. Okrem terajších problémov sú významné i informácie z rodinnej anamnézy, ako sú dedičné ochorenia, metabolické poruchy.
Lekár sa pýta na infekciu, nadmerný pocit smädu, močenie, užívané lieky.
Vykonáva sa štandardné fyzikálne vyšetrenie, odber krvi i moču na laboratórne vyhodnotenie.
V prípade krvi v moči sú k dispozícii dve metódy:
- testovacie diagnostické prúžky ,
- orientačne si ho vieme vykonať aj domácim testom, avšak v niektorých prípadoch,
- vyhodnocuje sa podľa množstva krvi na 1 až 4 krížiky (podľa výrobcu) a množstva hemoglobínu,
- môže byť falošne pozitívny,
- testy obsahujú i iné parametre, ako je pH, glukóza, ketóny, urobilinogén, bilirubín,
- vyšetrenie močového sedimentu.
Následne môžu byť vykonané zobrazovacie metódy ako:
- USG ultrasonografia - SONO, čiže sonografia obličiek a brucha,
- CT,
- MRI,
- intravenózna urografia IUV,
- retrográdna pyelografia,
- angiografia.
Doplniť sa môže aj cytoskopia a močová cytológia.
Diagnostika a záver z nej je základom pre cielenú, intenzívnu terapiu. Tá sa odvíja od odhalenia príčiny hematúrie.
Pri bakteriálnom pôvodcovi infekcie urogenitálnych ciest sa zvyknú podávať antibiotiká, najlepšie podľa citlivosti. Znamená to, že pôvodca infekcie sa zistí v laboratóriu. Ak je príčinou kvasinková infekcia, podávajú sa lieky typu klotrimazol, aj v kombináciách.
Keď je príčinou hematúrie kameň v močových cestách, liečba sa orientuje na odstránenie konkrementu (môže ísť napríklad o extrakorporálnu litotrypsiu rázovou vlnou).
Pri zväčšenej prostate sa zvyknú ordinovať napríklad alfablokátory.
Ak je pôvodcom ťažkostí nádorové ochorenie močovopohlavného systému, okrem liečby chemoterapiou a rádioterapiou sa v prvom rade zvykne nádor odstrániť chirurgicky. Môže ísť o nádory obličiek, ale aj prostaty, či močového mechúra.
Dostatočná hydratácia pacienta je žiaduca.
Bylinné zmesi na báze zlatobyle, či rebríčka môžu byť prospešné pri niektorých ochoreniach močového systému. Taktiež použitie rozmarínu pri varení môže zlepšiť funkciu obličiek. Z ďalších rastlín je pri podobných ťažkostiach vhodná tekvica a semeno z nej. Môžu sa distribuovať v urologickom čaji.
Kedy je nutné vyhľadať lekára?
Ako je v článku uvedené, tak príčiny hematúrie môžu byť nezávažné, ale i závažné.
Avšak lepšie je vyhľadanie odborného vyšetrenia, a to hlavne v prípade pridruženia iných zdravotných ťažkostí.
Príznaky, ktoré môžu byť prítomné spolu s hematúriou:
- celková nevoľnosť, únava, vysilenosť,
- bolesť brucha a podbrušia,
- bolesť v boku a v oblasti obličiek,
- vyžarovanie bolesti do chrbta a krížov,
- porucha močenia a bolesť pri močení,
- časté močenie alebo zastavenie močenia,
- horúčka, zimnica,
- bledosť a potenie,
- vracanie, pocit na vracanie,
- bolesť a krvácanie pri pohlavnom styku,
- vaginálny výtok a výtok z penisu.
U detí môže byť jediným príznakom horúčka. V prípade seniorov sú to zase zmeny mentálneho stavu.
Príprava na schôdzku s lekárom
Je dobré mať ozrejmené, že obvodný lekár vás najskôr pošle k odborníkovi na močové ochorenia, teda urológovi. Mali by sme sa pripraviť na toto stretnutie a urobiť si krátky zoznam vecí, ktoré sa chceme opýtať:
- Opis svojich ťažkostí.
- Základné informácie o svojej osobe, ako aj údaje o zamestnaní a príbuzenstve.
- Všetky lieky, vitamíny a výživové doplnky, ktoré užívame.
- Alergie.
- Otázky ohľadom zdravotného stavu:
- Čo mi spôsobilo tieto ťažkosti?
- Aké vyšetrenia budem potrebovať?
- Ako dlho budú ťažkosti trvať?
- Akú liečbu budem potrebovať?
- Mám aj iné zdravotné obtiaže - nebude si to odporovať?
- Nemáte nejakú vytlačenú brožúru o týchto ťažkostiach?
Čo môžeme očakávať od lekára
Lekár sa bude pýtať niektoré otázky:
- Pociťujete počas močenia bolesti?
- Spozorovali ste niekedy červený alebo inak sfarbený moč?
- Bol moč červený počas močenia celý čas, alebo len na začiatku či na konci močenia?
- Zdalo sa vám, že ste močili aj piesok či krvné zrazeniny? Aké boli veľké?
- Fajčíte?
- Ste vystavení niektorým špecifickým chemikáliám v práci? A ak hej, tak akým?
- Podstúpili ste rádioterapiu?
Prevencia hematúrie
Ako môžeme predísť hematúrií? Zhrnieme si to do niekoľkých bodov:
- dostatočná hydratácia – je dôležité piť veľa tekutín, hlavne vody, vyhýbať sa sladkým nápojom a alkoholu,
- močenie po pohlavnom styku – odporúča sa hneď po skončení pohlavného styku močiť, tiež je vhodná správna a dostatočná hygiena celého tela,
- aby sme predišli obličkovým kameňom, odporúča sa tiež piť dostatok tekutín, nie príliš veľa soliť a nepreháňať to s niektorými potravinami, napríklad údeninami,
- ako prevenciu rakoviny sa i naďalej odporúča skončenie s fajčením, pravidelný pohyb a dostatok ovocia, zeleniny v potrave.
+ niektoré pojmy v súvislosti:
- hematúria - krv v moči,
- izolovaná hematúria - krv v moči bez iných príznakov,
- hematúria s bakterúriou - krv i baktérie v moči, zistené pri vyšetrení,
- pyúria - hnis v moči,
- uretrorágia - krvácanie z močovej rúry i bez močenia,
- pneumatúria - spenený moč bublinami na koni močenia,
- sedimentúria - veľké množstvo kryštálov v moči,
- polyúria - zvýšenie objemu moču za 24 hodín - nad 2500 ml moču,
- oligoúria - znížené množstvo moču za 24 hodín - menej ako 400 ml moču,
- anúria - zastavenie tvorby moču obličkami, alebo moč neodteká z obličiek, prázdny močový mechúr, menej ako 100 ml moču,
- retencia moču je - zastavenie močenia pre prekážku v močových cestách.
Máte sa báť, ak sa vyskytne aj u vás krv v moči?
Choroby s príznakom "Krvi v moči"
- Chlamýdiová infekcia
- Malária
- Vaskulitídy
- Endometrióza
- Hemofília
- Infekčná endokarditída
- Inkontinencia - únik moču
- Leukémia
- Obličkové - močové kamene
- Rakovina prostaty
- Systémový lupus erythematosus
- Vulvitída - zápal ženských orgánov
- Zápal močových ciest a mechúra (cystitída)
- Zápal obličiek
- Zápal prostaty - prostatitída
- Zlyhanie pečene
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →