- solen.cz - Neobvyklá příčina chronického zvracení. Solen. MUDr. Patrik Konopásek, MUDr. Lucie Holubová, doc. MUDr. Jakub Zieg, Ph.D.
- solen.cz - Zvracející dítě. Solen. MUDr. Katarína Mitrová, PhD.
- healthline.com - Causes of Vomiting and How to Treat in Adults, Babies, and When Pregnant. Healthline. Jacquelyn Cafasso
- medicalnewstoday.com - Causes and treatment of nausea and vomiting. Medical News Today. Yvette Brazier
Vracanie a nevoľnosť po jedle: Možné príčiny a liečba
Vracanie je obranný reflex organizmu, ktorým sa telo zbavuje obsahu tráviaceho traktu. Príčinou vzniku môže byť diétna chyba, psychický faktor či klinický príznak určitého ochorenia. Aké sú všetky možné príčiny nevoľnosti a vracania po jedle?
Vracanie je nežiadúci jav, pri ktorom dochádza k spätnému chodu potravy zo žalúdka smerom von cez ústnu dutinu. Je sprevádzané nepríjemnými pocitmi, brušnými kŕčmi a nevoľnosťou.
Dôvodov, prečo ľudský organizmus reaguje zvracaním je viacero. Mechanizmus zvracania, príčiny vzniku, sprievodné prejavy, možnosti liečby a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.
Ako a prečo vzniká vracanie?
Vracanie, odborne nazývané vomitus, je ochranný reflex tráviacej sústavy, ktorým sa telo zbavuje nevhodného obsahu žalúdka. Nevhodným môže byť nadmerné množstvo potravy, chemicky a mikobiologicky poškodzujúca/dráždiaca potrava.
Vracanie je možné vďaka opačnej peristaltike tráviacej trubice smerom nahor. Súčasne ide o akútne a prudké stiahnutie brušného svalstva. Stiahnutie svaloviny so sebou prináša nepríjemné či bolestivé kŕče v oblasti brucha.
K pokynu na zvracanie dochádza po podráždení centra pre vracanie, ktoré sa nachádza v predĺženej mieche nervovej sústavy. Centrum riadi sťah bránice, brušných svalov, obrátenú peristaltiku tráviacej trubice a uvoľnenie svalového zvierača pažeráka.
Pri vracaní dochádza k uzavretiu hlasiviek, čím telo predchádza zatečeniu zvratiek do dýchacích ciest.
Vracaniu spravidla predchádza nepríjemný pocit nevoľnosti, odborne nazývaný nausea.
Existujú 4 hlavné mechanizmy, ktoré stimulujú proces vracania:
- Podráždenie mechanických/chemických receptorov v trakte.
- Pôsobenie toxínov v krvnom riečisku.
- Emočná reakcia.
- Podráždenie vestibulárneho aparátu.
10x Etiológia vzniku a možné príčiny vracania
Etiológia vzniku vracania po jedle je multi-faktoriálna. Môže ísť o centrálne či periférne nervové príčiny, otravy, intoxikácie, úrazy, akútne i chronické ochorenia tráviacej sústavy, hormonálnu nerovnováhu, psychogénny faktor či lokálne podráždenie žalúdka.
Dlhodobé opakujúce sa vracanie, či akútne nešpecifické vracanie je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom.
Nižšie sú rozpísané príklady možných príčin zvracania a nevoľnosti po jedle:
1. Diétna chyba a nevhodná strava
Nadmerné roztiahnutie (distenzia) tráviaceho traktu môže podráždiť mechanické receptory. Rýchle jedenie (hltanie), prejedanie a súčasná nepriechodnosť traktu spôsobí roztiahnutie žalúdka a následné nervové impulzy k mechanizmu vracania.
Diétnou chybou je aj konzumácia nevhodnej potraviny, napr. po dátume spotreby či kontaminovanej potraviny, ktorá obsahuje určité patogény iritujúce chemoreceptory tráviaceho traktu.
Medzi najčastejšie chyby patrí nedostatočne tepelne upravená strava, a nedostatočne umytá kontaminovaná potravina.
Sprievodným javom diétnej chyby je bolesť brucha, kŕče a pocit nevoľnosti.
2. Potravinová intolerancia a alergia
Ak trpíte na určitú potravinovú intoleranciu (laktóza, mliečna bielkovina, lepok,...), či potravinovú alergiu (glutén, druh orechov/ovocia,...) je možným prejavom vracanie pomerne krátko po konzumácii nevhodnej potraviny či zložky stravy.
Sprievodným javom potravinových neznášanlivostí je bolesť brucha, kŕče, problémy s vyprázdňovaním, nevoľnosť i pocit na vracanie. Pri alergii je možné spozorovať aj imunitnú alergickú reakciu ako svrbenie, opuch dutín či kožnú vyrážku a ekzém.
3. Psychogénny faktor
Jedným zo základných spúšťacích mechanizmov vracania je emočný faktor. Nadmerný stres, akútny stres, úzkosť/depresia, silné emočné napätie, cestovanie a iné.
Je sem čiastočne radená aj porucha príjmu potravy, ako je bulímia, pri ktorej jedinec vyvoláva zvracanie po jedle zámerne, aby vyprázdnil obsah žalúdka.
4. Infekčné a akútne ochorenie tráviacej sústavy
Bakteriálna či vírusová infekcia napádajúca tráviacu sústavy vyvoláva vracanie, bolesti brucha, nevoľnosť, celkovú slabosť, bolesť hlavy, problémy s vyprázdňovaním stolice a vo väčšine prípadov i zvýšenie telesnej teploty (horúčka).
Akútny zápal spôsobený patogénom v niektorej časti tráviaceho ústrojenstva (akútna gastritída, črevná chrípka, ...) pretrvajú väčšinou len krátkodobo v priemere 3 až 5 dní.
Rizikom je nadmerná strata tekutín adehydratácia organizmu.
Pozor na silné a náhle bolesti, vracanie bez jasnej príčiny či iné nešpecifické klinické príznaky. Môže ísť o zápal slepého čreva a iné akútne ochorenia potrebné k náhlej odbornej liečbe.
Nutná je diagnostika presného patogénu v organizme a stanovenie odbornej liečby antibiotikami či inou podpornou farmakoterapiou.
5. Chronické ochorenie tráviacej sústavy
Aj dlhodobé chronické ochorenia tráviacej sústavy môžu spôsobovať nevoľnosť či vracanie. Tento stav často prichádza aj s inými klinickými príznakmi, ako je bolesť žalúdka, hnačka/zápcha či kŕče.
Chronické zápalové ochorenia čriev, ako je napríklad Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, môžu pri zhoršení priebehu ochorenia, či podráždení traktu spôsobiť tráviace ťažkosti i vo forme nevoľnosti a vracania.
Príkladom je i syndróm dráždivého čreva a dráždivého žalúdka, ktorého nadmerného aktivita a nervová citlivosť tráviaceho traktu spôsobuje po jedle nadúvanie, brušné kŕče, nevoľnosť, vracanie či pálenie záhy.
6. Podráždenie chemickou látkou (alkohol, droga,...)
Konzumácia nadmerného množstva alkoholu môže spôsobiť poškodenie a podráždenie chemických receptorov tráviacej sústavy. Alkohol priamo ovplyvňuje nervové centrum vracania. Alkohol taktiež môže nevhodne reagovať s kyselinou žalúdka.
Či už konzumáciou alebo podráždením čuchového centra chemickými látkami - aplikáciou nebezpečnej látky, ako je toxín, droga a určitá farmakoterapia, môže dôjsť k mechanizmu vracania.
7. Podráždenie rovnovážneho ústrojenstva
Vestibulárny aparát je zmyslový orgán pre rovnováhu hlavy a tela v priestore. Dráždenie a stimulácia rovnovážneho ústrojenstva vo vnútornom uchu môže vyvolať mechanizmus vracania.
Nepredvídateľné pohyby, výšky, špecifické nezvyklé aktivity, cestovanie v dopravnom prostriedku, či ochorenia rovnovážneho ústrojenstva môže viesť k nevoľnosti, kinetóze a vracaniu.
8. Neurologické ochorenie
Niektoré ochorenia nervovej sústavy môžu priamo dráždiť centrá vracania. Ide najmä o meningitídu, encefalitídu, opuch mozgu, migrénu, otras mozgu, krvácanie do mozgu, mozgové nádory či vnútro-lebkovú hypertenziu (zvýšený tlak a pnutie).
Ide však o ochorenia a zdravotné stavy nutné k odbornej diagnostike a liečbe lekára.
9. Sprievodný príznak iného ochorenia
Nakoľko je vracanie pomerne rozšírený klinický príznak, môže sa týkať aj ochorení mimo nervovú a tráviacu sústavu.
Príkladom je zápal a ochorenie obličiek, cholecystidída, onkologické ochorenie, dôsledok určitej farmakoterapie, chemoterapie či rádioterapie. Je preto potrebná odborná diagnostika lekára.
10. Tehotenstvo (gravidita)
Charakteristickým zdravotným problémom v tehotenstve je tzv. ranná nevoľnosť (nemusí sa však prejavovať len ráno), ktorá môže spôsobiť vracanie. Nevoľnosť sa vyskytuje i po konzumácii jedla.
Tento stav je spôsobený vyššou hladinou ženského hormónu progesterónu, ktorý zároveň znižuje tvorbu žalúdočných štiav a motilitu (pohyblivosť) žalúdočnej steny.
Tehotenská nevoľnosť sa zvyčajne prejavuje hlavne v prvom trimestri gravidity, potom postupne vymizne. Je však potrebné sledovanie gynekológom/pôrodníkom.
Súhrn možných príčin pocitu na zvracanie a zvracanie:
- Konzumácia nadmerného množstva potravy.
- Konzumácia nevhodnej kontaminovanej potravy.
- Dlhodobá nevhodná strava a životný štýl.
- Nedostatočné spracovanie potravy v ústach.
- Nadmerná konzumácia alkoholu.
- Otrava a intoxikácia nevhodnou látkou.
- Potravinová alergia a intolerancia.
- Poruchy príjmu potravy.
- Nežiadúci účinok farmakoterapie.
- Psychický faktor (stres, cestovanie, úzkosť,...).
- Nízky krvný tlak.
- Reakcia na silný zápach.
- Akútne i chronické ochorenie tráviacej sústavy.
- Zápalové ochorenie črevného traktu.
- Syndróm dráždivého čreva/žalúdka.
- Migréna a bolesti hlavy.
- Porucha rovnovážneho ústrojenstva v strednom uchu.
- Sprievodný jav iného ochorenia.
- Obdobie tehotenstva ženy.
- Hormonálna zmena v rámci PMS.
Sprievodné príznaky a prejavy zvracania
Vracanie je nežiadúci jav, ktorý so sebou často prináša aj iné prejavy a príznaky. Ich prítomnosť a kombinácia záleží na etiológii a príčine vzniku vracania. Kedy je však potrebné vyhľadať lekársku pomoc?
Možné sprievodné príznaky:
- Bolesť brucha.
- Kŕče v bruchu.
- Nevoľnosť.
- Bolesť hlavy a migréna.
- Závrat.
- Pocit suchých úst.
- Nepríjemný zápach z úst.
- Nadmerné potenie.
- Znížená frekvencia vyprázdňovania.
- Zvýšená telesná teplota.
- Celková slabosť a nadmerná únava.
- Stres a pocit úzkosti.
- Dehydratácia.
Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?
- Náhle akútne záchvaty vracania trvajúce dlhšie ako 12 hodín.
- Dlhotrvajúce vracanie a nevoľnosť.
- Ak sa jedná o novorodenca.
- Pocit na omdletie.
- Zvratky obsahujú krv.
- Zvratky obsahujú čierne zrazeniny.
- Ak príčinou môžu byť lieky, ktoré by ste mali užívať.
- Konzumácia jedovatej potraviny.
- Konzumácia nespracovanej rizikovej potraviny.
- Konzumácia drogy, toxínu či nadmerného množstva alkoholu.
- Nadmerne zvýšená telesná teplota (horúčka).
- Cestovateľská anamnéza z tropických krajín.
Zvracanie u malých detí
Deti a dospelí majú rovnaký mechanizmus vracania. Ak centrálna nervová sústava dostane vnem pre podráždenie žalúdka, dochádza k vylúčeniu obsahu žalúdka.
Deti však vracajú o niečo častejšie než dospelí jedinci. Je to z dôvodu citlivejšieho imunitného systému.
Vracanie (odgrgnutie) po dojčení či kŕmení umelým mliekom je častý a prirodzený jav, ktorý vývinom postupne zaniká.
Ak sa však u dieťaťa prejavuje časté vracanie či iné príznaky ochorenia (kolika, hnačka, krv a hlien v stolici, zvýšená teplota a iné), je potrebná neodkladná návšteva lekára.
Možné dôvody, prečo deti nešpecificky zvracajú:
- Ochorenie žalúdka a čriev (gastroenteritída, črevná chrípka,...).
- Potravinová alergia.
- Iné infekcie (meningitída, zápal pľúc, infekcia stredného ucha,...).
- Otras mozgu.
- Otrava jedlom.
Kedy vyhľadať s dieťaťom lekára?
- Ak ide o novorodenca.
- Ak vracanie a bolesť brucha trvá dlhšie ako niekoľko hodín.
- Ak je vo zvratkoch krv alebo čierne usadeniny.
- Ak sú zvratky jasnozelenej farby.
- Ak si dieťa udrelo alebo poranilo hlavu.
- Ak má dieťa zvýšenú teplotu či iné príznaky ochorenia.
- Ak dieťa vykazuje nejasné klinické príznaky.
- Ak ide o rizikové dieťa s pridruženými diagnózami.
Aké nebezpečenstvo hrozí pri vracaní dieťaťa? Riziká opakovaného stavu
Diagnostika zvracania
Diagnostika je sprostredkovaná všeobecným lekárom alebo špecialistom gastro-intestinológom.
Základná diagnostika spočíva v odobratí komplexnej anamnézy pacienta, vyšetrení aspekciou, posluchom, pohmatom a zhodnotení klinických príznakov pacienta.
Vyšetrujúci lekár sa v rámci anamnézy zameriava najmä na ochorenia tráviacej sústavy, neurologické či autoimunitné ochorenia a rodinnú anamnézu. Častá je prístrojová ultrasonografia brušných orgánov.
V prípade podozrenia na infekčné ochorenie je potrebné odobrať vzorku krvi pacienta a určiť pôvodcu ochorenia pre antibiotickú liečbu.
Ak vracanie po diétnom opatrení, farmakoterapii a kľudovom režime v priebehu krátkeho času neprestane, je potrebná rozšírená diagnostika.
V prípade podozrení na chronické zápalové ochorenie gastro-intestinálneho traktu, potravinové intolerancie/alergie a iné ochorenia, je vykonávané zobrazovacie endoskopické vyšetrenie tráviacej sústavy.
Laboratórne môže byť skúmaná i vzorka moču a stolice.
Pri podozrení na ochorenie inej vnútornej sústavy organizmu je pacient vyšetrený neurológom či iným adekvátnym špecialistom.
Diferenciálna diagnostika vracania je však náročná, a to z dôvodu multifaktorálnej príčiny vzniku.
Možnosti liečby zvracania
Stanovenie spôsobu liečby závisí na diagnóze a príčine vzniku vracania. V rámci stravovacej chyby je vo väčšine prípadov stanovená konzervatívna domáca liečba vo forme krátkodobej diéty, zmeny životosprávy a kľudového režimu.
Domáce opatrenia zahŕňajú najmä:
- Dostatočný pitný režim (čistá voda, čaj).
- Krátkodobá diéta nezaťažujúca tráviaci trakt.
- Farmakoterapia na kontrolu nevoľnosti indikovanú lekárom.
- Pokojový režim a eliminácia fyzickej i psychickej námahy.
Vhodnú stravu pri vracaní tvoria potraviny čo najmenej zaťažujúce tráviaci trakt. Je potrebné vyhýbať sa mastným ťažkým jedlám, mliečnym výrobkom, alkoholu, káve a štipľavým potravinám.
Až sa žalúdok pomaly upokojí, je vhodné po malých dúškach začať piť - ideálne čistú vodu, sladený čaj alebo kolový nápoj. Potrebný je dostatočný príjem cukru i soli v dôsledku veľkej straty tekutín z organizmu.
Vhodná domáca strava:
- Banány.
- Piškóty/sucháre.
- Suchý biely rožok.
- Kukuričné chrumky.
- Uvarené zemiaky/ryža.
- Holé cestoviny.
- Uvarená mrkva.
- Nemastný kurací vývar.
- Uvarené chudé kuracie mäso.
Čítajte tiež:
Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť?
Pokiaľ je vracanie spôsobené patogénom (baktériou, vírusom), je pacientovi indikovaná medikamentózna liečba vo forme antibiotík a iných liekov zmierňujúcich klinické príznaky ochorenia.
V rámci liečby vracania môže lekár pacientovi predpísať lieky, ktoré potláčajú nevoľnosť a pocit na zvracanie.
V prípade ťažkej dehydratácii je pacient krátkodobo hospitalizovaný pre intravenózne doplnenie tekutín a živín do organizmu.
Po prekonaní infekcie tráviaceho traktu, či nadmerného vracania je vhodné nasadiť probiotiká pre podporu trávenia a rovnováhy bakteriálnej črevnej mikroflóry.
V prípade potvrdenia chronického zápalové ochorenia gastro-intestinálneho traktu či potravinových alergií je liečba upresnená podľa konkrétnej diagnózy.
Ide najmä o zmenu životosprávy, dlhodobé diétne opatrenia, medikamentóznu liečbu a pravidelné sledovanie gastro-intestinologóm.
V prípade potvrdenia neurologickej či inej špecifickej diagnózy je pacientovi stanovená individuálne liečba ošetrujúcim špecialistom.
Choroby s príznakom "Vracania po jedle a nevoľnosti"
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →