- solen.sk - BOLESTI BRUCHA V DETSKOM VEKU, MUDr. Iveta Čierna, PhD., 2. detská klinika LF UK a DFNsP, Bratislava
- solen.sk - Kojenecké koliky, MUDr. Martin Gregora, Dětské oddělení Nemocnice Strakonice
- pediatriepropraxi.cz - KOJENECKÉ KOLIKY, doc. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D., MUDr. Jan Schwarz, MUDr. Michal HumlDětská klinika, Fakultní nemocnice, Lékařská fakulta UK Plzeň
- medicalnewstoday.com - Medical News Today: Why do I feel sick after I eat?
Bolesť brucha po jedle: Aké sú príčiny? Čo pomáha?
Bolesť je príznakom väčšiny zdravotných problémov. Bolesť po jedle môže byť spôsobená funkčným ochorením tráviaceho traktu, nevhodným stravovaním, potravinovou intoleranciou a v niektorých prípadoch môže značiť vážnejšiu chorobu. Aké sú možné príčiny bolesti brucha a kedy navštíviť lekára?
Niekedy môže ísť len o problém samotného jedla.
Niekedy je okrem samotnej bolesti brucha prítomné aj pálenie záhy, pocit na vracanie, prípadne hnačka alebo naopak zápcha. Časté je aj nafúknuté brucho, zvýšená plynatosť, ale aj pocit plnosti.
Známe sú aj stavy zvýšenej citlivosti na nejakú zložku potravy. A to môže byť lepok, či laktóza. Problémová býva aj histamínová intolerancia.
Bolesť je kontrolkou organizmu, vďaka ktorej nás telo upozorňuje na potencionálny problém v organizme. Je preto potrebné bolesť neignorovať a dlhodobo nepotláčať. Nižšie uvádzame možné príčiny bolesti brucha po jedle.
Nevhodná strava a spôsob jej konzumácie
Veľakrát je problém aj v tom, čo človek skonzumuje a tiež v tom, ako potravu spracováva v ústach, čiže či má čas ju dobre požuť, aby sa dala ľahšie stráviť.
Stáva sa, že sa bolesť a nekomfort vyskytne po zjedení veľkej porcii jedla. Veľakrát bolesti, či už tesne po jedle alebo aj o niekoľko hodín, zapríčiňuje málo prežutá potrava.
Človek hltá veľké sústa bez dostatočného rozžuvania, čo je príprava na trávenie. Potom niet divu, že žalúdok aj črevá majú s takouto potravou problém.
Chyba, ktorú robí veľa ľudí je tiež, ak jedlo zapíjajú veľkým množstvom nápojov.
Rovnako aj nevyvážená strava, zložená z mastných alebo sladkých jedál, neobsahuje vlákninu. To sa môže prejaviť na trávení a bolestiach tráviacej sústavy. Častou chybou je tak znížený príjem bielkovín, vlákniny a naopak nadmerný príjem rýchlych rafinovaných cukrov a nezdravých tukov.
I z toho dôvodu je potrebná racionálna strava s vyváženým zastúpením všetkých makroživín.
Málo žalúdočnej kyseliny môže spôsobiť, že sa všetko jedlo nenatrávi a robí ťažkosti, prípadne spôsobuje pálenie záhy. Riešenie týchto problémov býva síce jednoduché, no nie pre každého aj jednoducho realizovateľné.
A to je zmena jedálneho lístka a spôsobu jedenia. Veľmi dôležitý je pokoj počas jedla, taktiež sa netreba ponáhľať a do jedálnička zaradiť aj ovocie a dostatok zeleniny, čo pomáha tráveniu.
Ochorenia a bolesť brucha po jedle
Niekedy môžu bolesti brucha po jedle znamenať aj horšie problémy. Samozrejme, aj tu je občas potrebné hľadať súvislosť s prijatou potravou. Hlavne, ak sa vyskytujú po jedle a skonzumovaná strava bola nevhodná, ako napríklad pri porušení diéty.
Žalúdok, žalúdočné vredy
Bolesť prítomná pravidelne po jedle, s výskytom medzi oblúkmi rebier pod dolným okrajom hrudnej kosti, môže značiť vredovú chorobu. Bolesť je intenzívnejšia po kyslom, korenistom alebo prepálenom jedle na oleji. Naopak po mliečnych výrobkoch sa utlmuje.
Inak sa vredová choroba označuje aj názvom peptický vred. Najčastejšie je jej príčinou Helicobacter pylori. Výskyt vredu je hlavne v oblasti žalúdka, dvanástnika, ale môže sa vytvoriť aj v pažeráku.
Vredy na žalúdku vznikajú, keď kyselina poškodí vnútorný povrch žalúdočnej sliznice.
Bolesť tesne po jedle, približne do jednej hodiny, vzniká pri vrede lokalizovanom v žalúdku. Ak sa vred nachádza v duodéne, teda dvanástniku, tak sa vyskytuje približne dve hodiny po jedle. Následne je utíšená jedlom.
A aj toto sú dôvody, kedy je prítomné chudnutie u ľudí s vredom žalúdka. Naopak, priberanie je typické u ľudí, ktorí majú dvanástnikový vred. Samozrejme, toto nie je zaručená diagnostická metóda.
Dvanástnik reaguje po jedle oneskorene, obvykle aj niekoľko hodín, a to vtedy, keď je už žalúdok prázdny, a tak sa do dvanástnika dostáva viac kyseliny, čo ho dráždi a spôsobuje bolesť. Organizmus si tak pýta stravu, ktorá by dvanástnik od týchto kyselín odbremenila, a tak sa dostaví znova pocit hladu.
Vredová choroba nie je jediný prípad, kedy sa tento typ bolesti vyskytuje. Žalúdočná sliznica môže byť narušená len povrchovo. Tieto erózie vznikajú na základe viacerých príčin.
Príčina erózií nie je presne objasnená, ale podmieňujú ju tieto rizikové faktory:
- alkohol,
- fajčenie,
- Helicobacter pylori,
- horúce a korenisté jedlá,
- lieky (nesteroidné antireumatiká, s obsahom kyseliny acetylsalicylovej),
- stres,
- psychické poruchy,
- podvýživa,
- brušné poranenia,
- iné ochorenia, ako sú napríklad kardiovaskulárne, respiračné.
Erózia môže viesť k vytvoreniu vredu. Preto je vždy lepšie, ak sa vyskytujú dlhodobé ťažkosti, odborné vyšetrenie.
Jednou príčinou bolesti brucha po jedle môže byť aj pylorospazmus alebo pylorostenóza. Kedy dochádza k zúženiu, stiahnutiu prechodu žalúdka do dvanástnika, teda pyloru. Prítomné je aj vracanie a chudnutie. Najčastejšie sa vyskytuje pri neurózach a pri strese.
Žlčníkové ťažkosti
Veľakrát je problém možno aj v žlčníku, pankrease alebo duodéne, čo sa prejavuje tiež bolesťou po jedle. Kolikovitá bolesť je charakteristická pre problémy so žlčníkom, pričom ide o bolesť hlavne po mastnom jedle, niekedy aj s odstupom niekoľko hodín. Žlčník hromadí žlč, tá rozkladá tuky.
Ak má človek žlčové kamene, dostaví sa intenzívna bolesť. Odborne cholelitiáza, teda žlčové kamene. Choledocholitiáza je odborný termín pre kameň lokalizovaný v žlčových cestách. A cholecystolitiáza znamená, kameň v žlčníku.
Pálenie záhy
Reflux kyseliny zo žalúdka späť do podráždeného pažeráka môže jedinec pociťovať ako bolesť brucha a pálčivý nepríjemný pocit.
Tieto nepríjemné pocity môžu byť pravidelné po jedle, no aj ráno po zobudení. Reflux môže spôsobiť bolesť aj v hornej časti žalúdka, či dolnej časti hrudníka.
Potravinová intolerancia a alergia
Dôvodom tráviacich ťažkostí sú často intolerancie (zlá znášanlivosť) a alergie na určité potraviny či zložky.
Okrem spomínaných príčin, môže byť problém s prijatou stravou a jej intoleranciou. Častá je intolerancia lepku alebo laktózy. Stretnúť sa môžeme aj s alergiou na orechy, semená (horčicové), korenie, papriku a aj exotické ovocie.
Laktóza je mliečny cukor, ktorý je obsiahnutý v kravskom mlieku. Intolerancia tohto typu je najčastejšou alergiou u detí do troch rokov. A v dnešnej dobe sa aj v detskom veku najčastejšie odhalí.
Medzi jej symptómy potravinovej alergie patrí hlavne hnačka, niekedy aj s prímesou krvi, ale aj hlienu. Vyskytuje sa vracanie/vracanie po jedle. Niekedy môže byť prítomný opuch. Na koži sa môže prejaviť urtikou, teda žihľavkou. Málokedy sa pridruží anafylaxia.
Celiakia
Je autoimunitné ochorenie, pri ktorom vzniká neznášanlivosť lepku. Lepok je súčasťou obilia. Medzi príznakmi sú pretrvávajúce bolesti brucha, pocit na vracanie, hnačky, plynatosť, zápcha.
Okrem brušných ťažkostí sa pridružujú aj tie mimo tráviaci trakt. Ako je napríklad únava, osteoporóza, anémia, zápaly kĺbov, poškodenie pečene. Viac informácií o celiakii na Zdravotéke.
Ochorenie a zápal čriev
Ide najmä o chronické ochorenia, ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Ide o nešpecifické zápalové ochorenie, ktoré sa predstavuje najmä bolesťou a kŕčmi v bruchu po zaťažení tráviaceho traku, hnačkami či krvavou stolicou v akútnej fázy.
Syndróm dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva môže byť tak isto jednou príčinou. Inak sa nazýva aj dolná funkčná dyspepsia. Viac o tomto ochorení na Zdravotéke.
Dráždivý žalúdok má etiológiu fyzických, psychologických a sociálnych faktorov. Jednou z možných príčin je nadmerná precitlivenosť nervového viscerálneho systému v danej oblasti.
Dlhodobé pôsobenie stresu negatívne vplýva na črevnú mikroflóru.
Infekčné ochorenie, brušná viróza
Iný príkladom sú infekčné bolesti brucha. Tieto príznaky sú skôr akútneho charakteru a okrem samotnej bolesti a kŕčov po jedle sa dostavuje zvýšená telesná teplota, únava, nevoľnosť, zvracanie či hnačka.
Tu uvádzame napríklad yersiniózu, ktorú vyvoláva Yersinia enterocolitica. Prenos nastáva z nakazeného bravčového mäsa. Známa je salmonelóza, ktorú vyvoláva baktéria Salmonella. Príčinou je prenos z pokazeného mäsa, vajec, ale aj zo zle umytých rúk.
Pankreas a bolesti
Pankreas reaguje ostrou bolesťou a zväčša pomerne rýchlo po najedení. Pričom bolesti sú okolo pupka a vystreľujú aj dohora. Príčinou môže byť zápal. A ten je buď akútny, alebo chronický. Mnohokrát je príčinou požitie alkoholu. Iný prípad je nádor.
Kojenecká kolika
Bolesť brucha počas kojenia u dojčených detí, ktorá má nejasnú príčinu. Trpí ňou 1 z 10 dojčiat. Nesúvisí s prirodzenou alebo umelou výživou. Kolika je viazaná na jedlo. Najhoršia je poobede a večer.
Čo pomáha? Kedy navštíviť lekára?
Ak sú tráviace zdravotné obtiaže spôsobené diétnou chybou či prejedením, je možné využiť domácu liečbu.
Ak je však bolesť nešpecifická, silná, dlhodobá, či prípadne pociťujete pridružené príznaky (zvýšená telesná teplota, zvracanie, krv/hlien v stolici), je potrebné bezodkladne navštíviť lekára.
Tipy proti bolesti a kŕčom brucha po jedle:
- Peristaltická jemná masáž oblasti brucha v smere hodinových ručičiek (pre podporu pohybu potravy v črevnom trakte).
- Vylúčenie mastných ťažkých a korenistých jedál.
- Dostatočná hydratácia (čistá voda, minerálna voda, čaj).
- Bylinný čaj pre upokojenie a podporu tráviaceho traktu (harmanček).
- Probiotiká pre podporu bakteriálnej rovnováhy črevného traktu.
- Pravidelné jedenie menších porcii.
- Pomalšie jedenie bez veľkých hltov.
- Dôsledné spracovanie potravy v ústach.
- Dostatočný príjem vlákniny v strave.
- Striktné dodržovanie potravinových intolerancií.
- Dostatok pohybovej aktivity počas dňa.
Infografika: Bolesť brucha a jej delenie
Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti brucha po jedle
Pýtate sa...
Prečo sa objavuje bolesť brucha po jedle?
- Bolesť brucha po jedle môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako je prejedanie sa, konzumácia ťažko stráviteľných potravín, potravinové intolerancie, alebo tráviace ťažkosti. Niekedy to môže signalizovať aj vážnejšie problémy, ako je žalúdočný vred alebo žlčníkové kamene.
Aké potraviny môžu spôsobovať bolesť brucha po jedle?
- Potraviny s vysokým obsahom tukov, kyslé jedlá, korenisté jedlá alebo potraviny, na ktoré je človek intolerantný (napr. laktóza alebo lepok), môžu vyvolať bolesť brucha. Dôležité je sledovať, po ktorých konkrétnych potravinách sa bolesť objavuje.
Kedy by som mal navštíviť lekára kvôli bolesti brucha po jedle?
- Ak bolesť brucha po jedle trvá dlhšie ako niekoľko dní, je veľmi intenzívna, sprevádza ju vracanie, hnačka alebo horúčka, alebo ak máte problémy s hmotnosťou, či krvácaním z tráviaceho traktu, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa dá predísť bolesti brucha po jedle?
- Prevencia môže zahŕňať vyhýbanie sa jedlám, ktoré spôsobujú tráviace ťažkosti, konzumáciu menších porcií jedla, pomalšie jedenie a zabezpečenie dostatočného času na trávenie. V niektorých prípadoch môžu pomôcť aj probiotiká na podporu črevnej mikroflóry alebo lieky na zníženie kyslosti žalúdka.
- Ak však tieto základné opatrenia nepomáhajú, je potrebné sa obrátiť na lekársku pomoc.
Môže stres prispievať k bolesti brucha po jedle?
- Áno, stres môže negatívne ovplyvňovať trávenie a prispievať k rôznym tráviacim problémom vrátane bolesti brucha po jedle. Relaxačné techniky alebo zvládanie stresu môžu pomôcť zmierniť tieto príznaky.
--
Autor a garant článku nezodpovedajú za obsah reklamných príspevkov:
Odporúčame: Ako odstrániť poruchy trávenia?
Nápoj z akáciovej vlákniny ioy.GOOD GUT efektívne odstraňuje poruchy trávenia. Akáciová vláknina s postupným uvoľňovaním 24 hodín je silné pre-biotikum. Zvyšuje prítomnosť laktobacilov, bifidobaktérií a bekteroidov pri súčasnom zlepšení vstrebávania minerálov a zvýšení imunity.
Vytvára rovnováhu mikroflóry hrubého čreva, stimuluje rast bakteriálnych kultúr bifidus a faecalibacterium, zabezpečuje jeho detoxikáciu, potláča zápalové procesy a vytvára nepriaznivé prostredie pre pôsobenie hnilobných a patogénnych baktérií. Rýchlo a efektívne znovuobnovuje tkanivo a funkciu čreva. Zapája mikrobiotu do riadenia imunity, čo vytvára základ pre udržanie zdravia a zmiernenie prebiehajúceho ochorenia. Navyše podporuje vitalitu, potláča únavu, zlepšuje kvalitu spánku a podporuje chudnutie.
ZDRAVOTNÉ ÚČINKY ioy. GOOD GUT:
- podporuje trávenie
- má silné pre-biotické účinky
- zlepšuje zloženie mikrobioty a jej spoluprácu s črevom (syndróm presakujúceho čreva, syndróm dráždivého čreva (IBS), Crohnova choroba)
- vytvára rovnováhu mikroflóry hrubého čreva
- zmierňuje alergie (histamínová intolerancia, akné, atopia)
- znižuje hladinu cholesterolu
- zlepšuje peristaltiku (pohyblivosť čreva) - odstraňuje plynatosť, nadúvanie, zápchy a hnačky
- prispieva k úbytku tuku (telesnej hmotnosti)
- zvyšuje ochranu pred ochoreniami srdca a ciev
- účinkuje proti vysokému krvnému tlaku
- zlepšuje funkciu inzulínu (hladinu cukru v krvi)
- zmierňuje únavu a depresiu
- zlepšuje spánok
Zobraziť produkt v eshope (kliknite sem): https://ioy.sk/products/goodgut-booster-01
Produkt ioy. GOOD GUT odporúčajú:
Zobraziť produkt v eshope (kliknite sem): https://ioy.sk/products/goodgut-booster-01
Text ODPORÚČAME bol dodaný reklamným klientom, nejde o autorský text Zdravoteka.sk. Za text zodpovedá klient.
Choroby s príznakom "bolesti brucha po jedle"
- Laktózová intolerancia
- Bulímia
- Cholecystitída - zápal žlčníka
- Akútna pankreatitída - zápal pankreasu
- Celiakia - intolerancia lepku
- Chronická pankreatitída - dlhodobý zápal pankreasu
- Histamínová intolerancia
- Crohnova choroba - Morbus Crohn
- Dyspepsia - porucha trávenia
- Gastritída - zápal žalúdka
- Refluxná choroba pažeráka - GERD, reflux, pálenie záhy
- Nadúvanie - nafukovanie
- Ochorenia aorty
- Rakovina pankreasu
- Syndróm dráždivého čreva - IBS
- Ulcerózna kolitída
- Ileus - črevná nepriechodnosť
- Žalúdočné vredy - gastroduodenálna vredová choroba
- Zápal pažeráka
- Žlčníkové kamene - cholelitiáza
Byliny používané na Bolesť brucha po jedle
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →