- zbynekmlcoch.cz - informácie o odynofágii
- solen.sk - Solen: Orofaciálna bolesť
- solen.cz - Solen: Bolesti v krku
- healthline.com - Healthline: Sore Throat 101: Symptoms, Causes, and Treatment
- medicalnewstoday.com - Medical News Today: How to deal with a sore throat
Bolesť pri prehĺtaní: Aké sú príčiny? Čo pomáha na bolesť v krku?
Bolestivé prehĺtanie je častý príznak zápalového ochorenia v ústnej dutine, dýchacích cestách, ale aj v tráviacej sústave. Okrem zápalu sa vyskytuje aj pri onkologických procesoch. Menej vážna príčina môže byť kŕč pažeráka alebo jeho psychogénne stiahnutie. Aké sú príčiny, diagnostika, liečba a kedy vyhľadať lekára?
Za týmto príznakom môže stáť množstvo rôznych príčin. V niektorých prípadoch bolesť zmizne sama v priebehu niekoľkých dní.
Bolestivé býva prehĺtanie jedla, tekutiny alebo aj vlastných slín.
Bolestivé prehĺtanie je vo väčšine prípadov spôsobené zápalovým ochorením horných dýchacích ciest.
Bežne môže byť príčinou kŕč pažeráka alebo psychogénne stiahnutie. Môže sa však vyskytovať aj pri iných vážnych ochoreniach, napr. pri nádoroch.
Bolesť pri prehĺtaní je niekedy spojená aj s pocitom opuchu, pálenia či vyžarovaním bolesti do ucha. Pri prehltnutí môže vzniknúť bolesť na hrudníku. Dôvodom je spoločná inervácia týchto častí alebo blízke uloženie susedných štruktúr.
Za bolesťou pri prehĺtaní môže stáť:
- infekcia horných dýchacích ciest (bakteriálne, vírusové)
- zápal v ústnej dutine
- tonzilitída (zápal mandlí)
- faryngitída (zápal hrtana)
- prítomnosť áft a vredov v ústnej dutine
- podráždenie hltana (horúci nápoj)
- gastroezofageálny reflux
- fajčenie
- pooperačné stavy
- poranenie hltana a tkanív
- onkologické nádorové ochorenia
Zápal, infekcia v ústnej dutine a dýchacích ciest
Bolestivé prehĺtanie vo väčšine prípadov súvisí s bolesťou v krku a ochoreniami infekčného pôvodu.
To sú napríklad angína alebo laryngitída. Vo väčšine prípadov je pridružený aj kašeľ, opuch a začervenanie hrdla.
Pri laryngitíde a s ním ajzápale hlasiviek je okrem bolestivého prehĺtania možné pozorovať aj symptómy ako suchý a neproduktívny kašeľ, bolesť v krku, zachrípnutie, prípadne stratu hlasu, zvýšenie telesnej teploty. Neskôr aj vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienu.
Podobne sa prejavuje aj chronický zápal nosohltanovej mandle, chronický zápal prínosových dutín. Bolesť hrdla pri prehĺtaní a na jednej strane je príznakom aj predĺženého styloidného výbežku. Vtedy je cítiť aj bolesť pri pohybe hlavy.
Príklady iných zápalov:
- zápal hltanu, čiže faryngitída,
- zápal pažeráka, ezofagitída,
- zápal hrtanovej príklopky, teda epiglotitída,
- príušnice alebo aj parotitída, čiže zápal slinnej žľazy.
V prípade infekcie je dôležité rozlíšiť vírusovú alebo bakteriálnu nákazu.
Vírusová alebo bakteriálna infekcia hrdla? Spoznajte hlavné rozdiely a príznaky
Zápal krčných mandlí
Tonzilitída je bakteriálneho, ale aj vírusového pôvodu. Je to pomenovanie pre zápal podnebných, teda krčných mandlí. Je sprevádzaná silnými bolesťami v krku a škriabaním v hrdle. Bolesť mandlí je zhoršená pri prehĺtaní (pregĺganí),a to i slín, tekutín či jedla.
Tonzilitída je zápal krčných mandlí, ktorý spôsobujú baktérie a vírusy. Mandle opuchnú, môžu sa plniť hnisom a často výrazne bolia.
Zápal môže byť jednostranný, a vtedy je i bolesť hrdla pri prehĺtaní jednostranná.
Bolesť pri prehĺtaní a reflux pažeráka
Bolesť pri prehĺtaní je možné cítiť aj pri refluxovej chorobe pažeráka. Žalúdočná šťava sa pri tomto ochorení vracia do pažeráka. To je spojené s pálením záhy (pyrózou).
Navracia sa pri ňom kyslý žalúdočný obsah do pažeráka. Tento stav môže dráždiť výstelku, spôsobovať zápal a samotnú bolesť.
Niekedy sa stáva, že okrem bolestivosti pri prehĺtaní (ide o príznak zvaný dysfagia) je prítomný aj pocit uviaznutia sústa pri jedle v hrdle. V niektorých prípadoch ide o neurologické ochorenie.
Čítajte tiež - Poruchy prehĺtania: Prečo ostáva jedlo v krku a nedá sa prehltnúť?
Ostatné ochorenia a príčiny
Pocit cudzieho telesa v krku, niekedy opisovaná aj ako pocit gule, hrče, sústa jedla v krku, spôsobuje aj psychogénne stiahnutie svalstva pažeráka. Odborne sa označuje aj pojmom globus hystericus.
Bolesť pri prehĺtaní môže byť spôsobená aj pažerákovým divertikulom. Toto rozšírenie vytvorí slepo ukončenú dutinu. Tá sťažuje prechod sústa do žalúdka. Pridružuje sa aj bolesť na hrudi, zápach z úst.
Podobne, bolesť sa vyskytuje aj pri zúžení pažeráka. Zúženie je dôsledkom viacerých príčin. Pri vredovej chorobe a pri zjazvovaní steny, keď sa po poškodení steny pažeráka pôvodné tkanivo nahrádza nefunkčnou jazvou.
Príčiny môžu byť aj neurologické, napríklad achalázia pažeráka, ale aj pri útlaku z vonka. Ten sa vytvorí, napr. pri ochoreniach štítnej žľazy, prištítnych teliesok, rakovine pľúc, zväčšení uzlín v hrudníku, nádoroch a iných.
Príkladom je aj kŕč pažeráka. Inak sa dá nájsť aj pod názvom difúzny ezofágový spazmus. Dochádza pri ňom ku kŕču, stiahnutiu svaloviny pažeráka. Ten môže byť následkom príjmu príliš studenej či horúcej stravy, niekedy pri prehltnutí väčšieho sústa, keď pri prehĺtaní vznikne bolesť pažeráka.
Vyskytuje sa aj ako jeden zo symptómov ochorení, ktoré nesúvisia priamo s ústnou dutinou alebo hornými dýchacími cestami. Napríklad syfilis, keď vzniká syfilická angína. Ale prejavuje sa aj na rôznych iných slizniciach.
Nádorové ochorenie
Dlhodobá bolesť môže byť spojená aj s onkologickým ochorením - nádormi hlavy a krku, pažeráka či hrtana. Všímame si, či sú prítomné i ďalšie príznaky okrem bolestivého prehĺtania, napr. chrapot, zápach z úst, porušený kožný kryt, váhový úbytok, celková slabosť, ťažkosti s dýchaním a iné.
V týchto prípadoch je prítomná dlhodobá bolesť, človek môže mať pocit, ako keby mu v hrdle uviazlo nejaké neprežuté sústo jedla. V rámci rakoviny ústnej dutiny je možné nájsť nádory na jazyku, mandliach alebo slinných žľazách.
Nádorové ochorenia sa vyskytujú častejšie u rizikových skupinách. Medzi tie patria najmä fajčiari. Niektoré HPV vírusy majú nádorový potenciál, napr. HPV 16 a nachádzame ho často u pacientov so zhubným nádorom nosohltana.
Pri týchto nádorových ochoreniach alebo formách rakoviny v ústnej dutine, hrtanu či pažeráku je dôležitá rýchla diagnostika a odstránenie nádoru. Práve preto nemožno dlhodobejšie bolesti pri prehĺtaní nikdy zanedbať.
Diagnostika a liečba: čo pomáha?
Pri liečbe bolestí pri prehĺtaní je dôležité zistiť príčinu, ktorá bolesť spôsobuje. So správnou diagnostikou sa volí liečebný plán.
Diagnostika prebieha najčastejšie u všeobecného lekára a prípadne ORL lekára (ušno-nosno-krčné).
Lekár vyšetrí úsntu dutinu, hrdlo a krčné lymfatické uzliny aspekciou a pohmatom. Môže vykonať výter z hrdla a krvné testy pre určenie pôvodcu infekcie.
V prípade bakteriálnych infekcií je volená antibiotická liečba.
Pri krátkodobých ochoreniach a infekciách dýchacích ciest je možná úprava životosprávy. A to prehĺtanie a požívanie mäkšej či tekutej stravy.
Dočasnú úľavu prinášajú lokálne lieky a liečivá vo forme spreju do hrdla alebo pastiliek na cumľanie, ktoré danú lokalitu znecitlivejú.
Okrem toho je dôležité vyhýbať sa pitiu alkoholu, fajčeniu a konzumácii pikantných jedál. Tie môžu hltan podráždiť ešte viac a bolesť tak zhoršovať.
Potrebná je dostatočná hydratácia, pitný režim (čistá voda, bylinné čaje), odpočinok a prísun čerstvého, nie suchého vzduchu.
Odbornú lekársku pomoc sa odporúča vyhľadať v prípadoch, ak nie je jasný pôvod bolestí, bolesť bráni príjmu potravy, opakuje sa, sprevádza ju vysoká teplota, opuch, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti alebo sa v oblasti krku vyskytujú podozrivé hrčky či výstupky.
Ako si účinne pomôcť pri bolesti a škriabaní hrdla? 7 domácich tipov
Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti pri prehĺtaní
Pýtate sa...
Čo spôsobuje bolesť pri prehĺtaní?
- Bolesť pri prehĺtaní môže byť spôsobená infekciami (bakteriálne alebo vírusové), zápalom hltana, mandlí alebo pažeráka, podráždením spôsobeným kyslým refluxom, fajčením alebo konzumáciou horúcich či pikantných jedál.
- Môže byť taktiež dôsledkom mechanických príčin ako zranenia v ústnej dutine alebo v krku, a nádorov v krku alebo pažeráku.
Aké sú príznaky spojené s bolesťou pri prehĺtaní?
- Príznaky môžu zahŕňať bolestivý pocit pri prehĺtaní jedla, tekutín alebo slín, pálenie v hrdle, chrapot alebo zmenený hlas, pocit, že niečo uviazlo v krku, a zväčšené mandle alebo uzliny.
Kedy by som mal navštíviť lekára?
- Navštívte lekára, ak bolesť trvá dlhšie ako niekoľko dní, ak máte vysokú horúčku alebo zimnicu, problémy s dýchaním alebo prehĺtaním, krv v slinách alebo v zvratkoch, alebo bolesti na hrudníku.
Ako sa diagnostikuje príčina bolesti pri prehĺtaní?
- Diagnostika zahŕňa základné fyzikálne vyšetrenie, laboratórne testy ako krvné testy alebo výtery z hrdla. Podľa nálezu prípadne endoskopiu na vyšetrenie vnútorných častí hrdla a pažeráka či röntgenové vyšetrenie na identifikáciu mechanických príčin alebo nádorov.
Ako sa lieči bolesť pri prehĺtaní?
- Liečba môže zahŕňať antibiotiká na bakteriálne infekcie, protizápalové lieky na zníženie zápalu a bolesti, antacidá alebo inhibítory protónovej pumpy pri kyslom refluxe, lokálne lieky a liečivá proti zápalu opuchu a bolesti (spreje, pastilky).
- Ďalej domáce prostriedky ako gargalizácia slanou vodou, hydratácia, pitie vlažných a bylinných nápojov, kludový režim, zábaly a iné.
Môžem si sám pomôcť pri bolesti pri prehĺtaní?
- Áno, pomôcť si môžete hydratáciou, dostatočným odpočinkom, vyhýbaním sa dráždivým látkam ako alkohol, kofeín, pikantné jedlá a cigarety, a udržiavaním dobrej ústnej hygieny. Tieto opatrenia môžu pomôcť zmierniť symptómy a podporiť liečbu.
Infografika - bolesť pri prehĺtaní a možné príčiny
Video o ťažkostiach pri prehĺtaní
Choroby s príznakom "Bolesti pri prehĺtaní"
- Adenovírusová infekcia
- Angína - tonzilitída, zapálené mandle
- Sjögrenov syndróm
- Soor - múčnivka, žabka
- Záškrt - Diftéria
- Crohnova choroba - Morbus Crohn
- Epiglotitída
- Refluxná choroba pažeráka - GERD, reflux, pálenie záhy
- Infekčná mononukleóza
- Mumps - zápal príušných žliaz
- Nádcha
- Opar - Herpes
- Rakovina hrtana
- Rakovina pažeráka
- Rakovina štítnej žľazy
- Rakovina ústnej dutiny, pier a jazyka
- Rakovina žalúdka
- Syfilis - Lues
- Zápal pažeráka
- Struma - zväčšená štítna žľaza
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →