Časté močenie u mužov i žien: Aké sú príčiny? Čo pomáha?

Časté močenie u mužov i žien: Aké sú príčiny? Čo pomáha?
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Častejšie odbiehanie na malú potrebu nemusí byť nič vážne, no môže signalizovať určitú poruchu či ochorenie. Ako časté močenie je považované za normálne, aké sú príčíny a kedy je potrebné obrátiť sa na lekára?

Vyprázdňovaním močového mechúra (tzv. mikciou) sa organizmus zbavuje moču, pričom ho vieme čiastočne ovládať pomocou svalov – zvieračov.

Časté močenie je príznak, ktorý môže poukazovať na určitý zdravotný problém, niekedy naopak, ide o bežnú nerizikovú príčinu vzniku. Nadmerná frekvencia močenia dokáže znepríjemniť aj každodenné činnosti.

Frekvencia močenia je však individuálna a závisí od množstva prijatých tekutín, veku, pohlavia a zdravotného stavu i liekovej anamnézy.

Zvýšená frekvencia močenia nemusí znamenať ihneď patologický stav. Dôležitá je okrem množstva taktiež aj farba moču, ktorá by mala byť bledožltá.

Možné príčiny častého močenia a nutkania na toaletu, diagnostika, prevencia, domáca pomoc a mnoho ďalších zaujímavých informácii sa dočítate pokračovaním v článku.

Čo je považované za časté močenie?

Organizmus sa močením zbavuje z tela odpadových látok. Moč obsahuje najmä kyselinu močovú, močovinu a odpadové nepotrebné zložky. Močový mechúr je vnútorný vakovitý orgán, ktorý by mal udržať 600 ml moču.

Pri jeho napĺňaní postupne dochádza k pocitu nutkania na malú potrebu.

Za zdravú, resp. normálnu frekvenciu, sa považuje močenie 6 - 8x za 24 hodín (pri pitnom režime približne 2 litre tekutín za deň). V noci je bežná frekvencia močenia najviac 2-krát za noc.

Ide však iba o približné číslo, nakoľko neexistuje presné číslo, ktoré určuje, ako často by sme mali močiť. Avšak za patologické môže byť považovaná návšteva toalety viac ako 8× denne. 

Na frekvencii močenia sa podieľa množstvo faktorov, ako je vek, pohlavie, pitný režim, pohybová aktivita, energetický príjem/výdaj, zdravotný stav, farmakoterapia a iné.

Časté nutkanie na močenie, odborne nazývané polakizúria, môže byť bežným symptómom pre viacero ochorení. Nemusí vždy ísť o ochorenie vylučovacej (močovej) sústavy.

Polakizúria je potreba jedinca močiť častejšie, ako je bežné, no zvyčajne ide len o malé množstvo moču. Môže sa vyskytovať počas dňa, aj v noci.

Častá frekvencia močenia negatívne ovplyvňuje bežné denné aktivity, kvalitu spánku a celkový komfort jedinca.

Zdravý človek má za fyziologického stavu močový mechúr pod kontrolu a dokáže tak nutkanie na toaletu potlačiť. Pri neschopnosti regulovať únik moču, hovoríme o inkontinencii (samovoľný únik moču).

Prekročenie štatistických údajov (6 - 8x) nemusí však vždy znamenať zdravotný problém. Ak máte vysoký energetický výdaj a vypité nadmerné množstvo tekutín, častejšie močenie je prirodzeným dôsledkom.

Pokiaľ je ale daný stav dlhodobý a močíte pravidelne viac ako 10-krát denne, je potrebné zistiť príčinu vzniku.

Sledovať treba nielen frekvenciu, no i približný objem vylúčeného moču. Potreba močenia po 15 až 30 minútach od poslednej návštevy toalety môže taktiež indikovať zdravotný problém.

Časté močenie môže znepríjemňovať aj bežný život
Časté močenie môže znepríjemňovať aj bežný život. Zdroj foto: Cserhelyi photo.

Možné príčiny častého močenia

Pri nešpecifických príznakoch, bolesti či pálení pri močení je potrebné vyhľadať odbornú pomoc lekára - urológa.

Ako už bolo spomenuté vyššie, príčina častého močenia je multi-faktoriálna. Močová sústava je zložitý systém prepojený s inými vnútornými systémami tela. Nižšie sú zdôraznené možné príčiny vzniku.

Nadmerný príjem tekutín, alkoholu a kofeínu

Ak cez deň vypijete väčšie množstvo tekutín než obvykle, je prirodzená častejšia frekvencia močenia. Problémom môže byť aj pravidelné nadmerné pitie tekutín počas dňa. Doporučené sú približne 2 litre tekutín denne, záleží však na váhe, veku energickom výdaji.

Nápoje s obsahom alkoholu či kofeínu môžu dráždiť vylučovaciu sústavu a pôsobiť ako diuretiká. V prípade alkoholu sa nemusíte báť, nakoľko ide o prirodzený spôsob, ako sa telo zbavuje nepotrebnej tekutiny a škodlivín. Tento stav sa v krátkom čase upraví.

Pitný režim - Kalkulačka Koľko vody za deň treba vypiť?

Psychogénny faktor

Zvýšený stres, úzkosť či nadmerná nervozita a emočné vypätie môžu spôsobiť zvýšenú frekvenciu močenia i stolice. Príležitostne v stresových situáciách ide o fyziologickýbojovýstav organizmu.

Pokiaľ je však stres dlhodobý a pravidelný, môže sa časom rozvinúť syndróm hyperaktívneho mechúra a pocit stáleho nutkania na malú potrebu.

Hyperaktívny močový mechúr - dráždivý mechúr

Nadmerne aktívny močový mechúr, nazývaný aj ako dráždivý mechúr, charakterizuje vysokú frekvenciu močenia počas dňa i noci. Za hyperaktívny močový mechúr sa považuje situácia, kedy močenie počas dňa nastáva viac ako 8-10 x.

Nadmerne aktívny močový mechúr je bežnejší najmä u starších ľudí a u ženského pohlavia.

Jedinci s týmto syndrómom pociťujú potrebu ísť močiť vtedy, keď je ich močových mechúr naplnený približne do polovice svojho objemu. Miera naplnenia a pocitu nutkania ísť na toaletu je však rôzna.

V tomto prípade je dopad aj na psychiku jedinca. Taktiež zhoršená duševná kondícia môže rovnako negatívne vplývať na frekvenciu nutkania močiť.

Príčina vzniku dráždivého syndrómu je spájaná najmä s vekom, pohlavím, psychikou, zdravotným stavom vylučovacej i pohlavnej sústavy a inými faktormi.

Farkamoterapia (lieky a liečivá)

Niektoré lieky a liečivá sú zamerané na odvodnenie organizmu, a zvýšenie vylučovania vody. Ide najmä o lieky proti opuchom, vysokému krvnému tlaku a obličkových či pečeňových ochoreniach.

Diuretiká sú lieky, ktoré majú močopudný účinok, priamo pôsobia na obličky a zvyšujú tak tvorbu moču.

Existujú i prírodné byliny, ktoré majú močopudný účinok a slúžia na podporu lymfatického systému a odvodnenia organizmu.

Infekcia a zápal močovej sústavy

Pri zápalových infekčných ochoreniach vylučovacej sústavy dochádza k podráždeniu mechúra a močových ciest, čo sa prejavuje najmä pálením a nepríjemným pocitom pri močení.

V tomto prípade je potrebná odborná diagnostika lekára stanovenie pôvodcu infekcie vyšetrením vzorky moču.

Zápalový proces môže vzniknúť v obličkách, mechúre, močovodoch i v močovej trubici. U žien je zápal močovej trubice častejší, a to vzhľadom na anatomicky kratšiu dĺžku močovej rúry. Častému močeniu taktiež neprosieva pôsobenie chladu a podchladenie.

V prípade, že sa zhoršujúci stav nelieči, môže infekcia postupovať vyššie, smerom do močového mechúra obličiek. Infekcia močového mechúra je odborne nazývaná cystitída. Je spôsobená najmä baktériou Escherichia coli.

Zápal močových ciest: Aké má príznaky a príčiny? + Prevencia

Potrebný je nadmerný pitný režim, dostatočná regenerácia organizmu a farmakoterapia stanovená urológom. Pozor je treba dávať na opakujúce sa zápaly močovej sústavy.

Cystitída
Cystitída (infekcia močového mechúra a močových ciest): Patogén baktéria Escherichia coli. Uteror (močovod), Urethra (močová trubica). Zdroj foto: Getty Images

Obličkové (močové) kamene

Močové (obličkové) kamene vo forme malých kamienkov vznikajú nedostatočným rozpúšťaním minerálnych látok a solí v obličkách a močových cestách. Môžu vznikať i v dôsledku infekčného zápalu a často opakujúcich sa zápalov.

Rizikovým faktorom sú metabolické poruchy, lokálne faktory, životospráva i rodinná anamnéza.

Tieto kamene, konkrementy, následne putujú močovým ústrojenstvom a spôsobujú bolesť a zvýšené nutkanie na časté močenie. Bolesť vyvolaná močovým kameňom sa odborne nazýva ako renálna kolika, pričom jej intenzita býva veľmi vysoká.

Neurologické ochorenie

V dôsledku poškodenia nervstva a funkcie nervovej sústavy môže dochádzať k porušeniu vylučovanej sústavy. Môže ísť o degeneratívne neurologické diagnózy, aj o mozgovú príhodu či úraz.

Príkladom sú samovoľné svalové kontrakcie močového mechúra a pocit na močenie ešte pred naplnením. Diagnózu a liečbu stanovuje neurológ.

Diabetes mellitus

Častý pocit na močenie je prítomný aj u ochorení cukrovky (diabetes mellitus). Časté močenie spolu s nadmerným smädom suchosťou úst býva často prvým príznakom cukrovky.

Hlavnou príčinou je zvýšené množstvo glukózy v krvi. Obličky tak následne musia zvýšiť funkciu filtrácie krvi a vylučovania moču.

Môžu vznikať poruchy vyprázdnenia močového mechúra, ktorý sa nedostatočne vyprázdni a následne dráždi na ďalšie opätovné močenie. Pri podozrení na cukrovku je potrebné navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje hladinu glukózy v krvi i v moči. 

Diabetes insipidus

Je porucha hormónu ADH čo je antidiuretický hormón, inak zvaný aj vazopresín. Dochádza k poruche koncentrácie moču, presnejšie ide o jeho nedostatok v organizme. Prejavuje sa polyúrou, teda častým močením, nutkaním na močenie a polydipsiou, čo je chorobný neutíchajúci smäd.

Pri tomto ochorení sa vylúči za deň viac ako 3 litre moču. Ak postihnutý človek neprijíma dostatok tekutín, dochádza k dehydratácii.

Prostata u mužov

Po 50. roku života muža dochádza často ku zväčšeniu prostaty, ktorá svojim objemom tlačí na močovú trubicu. Spôsobuje tak pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra a časté močenie.

Nezhubné zväčšenie prostaty sa odborne benígna hypertrofia prostaty (skratka BPH).

Liečba môže byť konzervatívna vo forme farmakoterapie a úpravy životosprávy. Možná je i chirurgická forma liečby. Ochoreniu sa dá výrazne predchádzať každoročnou preventívnou návštevou urológa. 

Benígne zväčšenie prostaty u muža
Benígne zväčšenie prostaty u muža: Bladder (močový mechúr), fyziologická a zväčšená prostata. Zdroj foto: Getty Images

Tehotenstvo u žien

Častá frekvencia močenia počas obdobia gravidity je bežný jav. Rastúci plod v maternici postupne tlačí na okolité vnútorné orgány vrátane močového mechúra. Spôsobuje tak časté nutkanie na močenie.

Pri akýchkoľvek nejasných príznakoch, či nepríjemného pocitu pri močení, je potrebná návšteva gynekológa.

V rámci popôrodného obdobia je možná prítomnosť miernej inkontinencie (úniku moču) z dôvodu oslabenia svalstva panvového dna a brušnej steny pôrodom.

Iné ochorenia a príčiny

Časté močenie a pocit na močenie je multifaktoriálny príznak. Primárne signalizuje narušenie vylučovanej, pohlavnej či nervovej sústavy.

Možnou príčinou vzniku častého močenia je i pohlavné ochorenia a sexuálne prenosné infekcie. Sprevádzané sú najmä i bolesťou, pálením, svrbením a nepríjemným pocitom pri močení a pohlavnom styku.

Príčinou môže byť ochorenie psychické a psychosomatické. U žien i u mužov má význam panvové dno a svalstvo oblasti panvy, a to práve v rámci prevencie inkontinencie a prežívania sexuality.

Možnosťou je i ochorenie onkologické, a to nezhubné a zhubné nádory prostaty, maternice, močového mechúra a iných okolitých oblastí. Je preto vždy potrebná odborná diagnostika lekárom (urológom).

Rakovina prostaty: Príčiny a prvé príznaky. Aká je prognóza liečby?

Súhrn možných príčin častého močenia:

  • infekcia a zápal močových ciest,
  • farmakoterapia (diuretiká),
  • nadmerný denný pitný režim,
  • konzumácia alkoholu,
  • nadmerná konzumácia kofeínu,
  • močové obličkové kamene,
  • ochorenie obličiek,
  • zväčšená prostata u mužov,
  • tehotenstvo u žien,
  • sexuálne prenosné ochorenie,
  • inkontinencia a oslabené panvové dno,
  • ochorenie nervovej sústavy,
  • psychický faktor (úzkosť, stres, napätie),
  • psycho-somatické ochorenie,
  • hyperaktívny močový mechúr,
  • onkologické ochorenie oblasti panvy,
  • diabetes mellitus (cukrovka),
  • obezita.

Časté močenie u detí

Príliš časté močenie alebo nutkanie na močenie trápi aj deti, nielen dospelých jedincov.

Časté močenie u detí, najmä ak je spojené s infekciou, by sa nemalo podceniť kvôli riziku rozšírenia infekcie do okolitých štruktúr.

Zápal močových ciest je jedným z najčastejších problémov súvisiacim s častým močením u detí.

Vyskytuje sa najmä u dievčat z dôvodu anatomicky kratšej močovej trubice.

Medzi rizikové faktory patrí nedostatočná hygiena, najmä u menších detí, kedy je zvýšené riziko prechodu bakteriálnej infekcie z okolia konečníka.

Časté močenie sa vyskytuje i v období dospievania, nakoľko hrá úlohu vplyv chladu, chladného počasia a nedostatočného oblečenia.

Diagnostika, liečba a prevencia častého močenia

Prvotná diagnostika častého močenia začína u všeobecného lekára, ktorý pacienta odkazuje k špecialistovi – urológovi.

Urológ stanovuje alebo vylučuje diagnózu spojenú s močovou sústavou.

V prípade podozrenia na iné ochorenia, pacienta odkazuje na príslušné oddelenie (neurológia, gynekológia, psychiatria, gastro-enterológia) a iné.

Prvotná diagnostika spočíva v odobratí a laboratórnom vyšetrení vzorky moču pacienta. Bežné je i odobratie krvnej vzorky. Urológ pacienta vyšetrí pohmatom (palpáciou), odoberie anamnézu a posudzuje klinické príznaky.

Vhodná je i prístrojová ultrasonografia obličiek a príslušných orgánov.

V rámci liečby častého močenia spôsobeného ochorením inej sústavy, je volená terapia na základe odstránenia príčiny vzniku: režimové a  farmakologické opatrenia pri zápaloch, infekciách či cukrovke, medikamentózna, či chirurgická liečba pri neurologickej poruche, operačná liečba pri onkologickom ochorení a podobne.

V častom prípade infekcie a zápalu močových ciest je volená medikamentózna liečba antibiotikami, liekmi proti bolesti a zápalu. Súčasťou liečby je i úprava životosprávy, pitného režimu, jedálničku a eliminácia fyzickej, či psychickej záťaže.

Pri hyperaktívnom močovom mechúre pacient často obdrží lieky anticholinergiká znižujúce dráždenie močového mechúra, a to na základe zníženia lokálnej svalovej kontrakcie.

Pri urologickom lokálnom probléme je liečená príčina vzniku danej poruchy. Príkladom je liečba obličkových (močových) kameňov, kde je terapia režimová, medikamentózna, často i operačná.

Pri diabete je kľúčová kontrola hladiny cukru v krvi. Liečba neurologických a psychických porúch môže zahŕňať lieky, fyzioterapiu alebo špeciálne cvičenia na posilnenie močového mechúra.

Podpornou liečbou častého močenia je rehabilitácia vo forme posilnenia a kontroly svalstva panvového dna.

Laboratórne vyšetrenie vzorky moču a krvi pacienta
Laboratórne vyšetrenie vzorky moču a krvi pacienta. Zdroj foto: Getty Images

Prevencia

Prevencia častého močenia a nutkania na močenie spočíva v úprave životosprávy. Základom je obmedzenie príjmu alkoholu, kofeínu, jedál i nápojov s diuretickým a dráždivým účinkom (nadmerne pikantné a korenené jedlá, umelé sladidlá..).

Denný pitný režim je približne 2 l tekutín denne, pričom závisí od veku, telesnej váhy i energetického výdaja.

Je vhodné obmedziť príjem tekutín vo večerných hodinách pred spaním a eliminovať tak frekvenciu nočného močenia (odborne noktúria).

Doporučená je vyvážená pravidelná strava s dostatkom vitamínov, minerálov, makroživín (bielkoviny, komplexné sacharidy, tuky) a vlákniny. V rámci životosprávy pozor na chlad a podchladenie, ktoré majú negatívny vplyv na časté močenie.

Vhodné je domáce posilňovanie svalstva panvy panvového dna. Ide napríklad o Kegelove cviky zamerané na izolovanú aktiváciu a sťah panvového dna.

Okrem posilnenia svalstva vylučovacej sústavy podporujú panvové svaly prežívanie sexuality u ženy a erektilnú funkciu u mužov.

Kegelove cviky: Aktivácia a posilnenie panvového dna + 5 cvikov na doma

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

  • Častá frekvencia močenia počas dňa i noci.
  • Pocit neúplného vyprázdnenia.
  • Bolesť a pálenie pri močení.
  • Zapáchajúci moč.
  • Nešpecifická farba moču, zakalený moč.
  • Prítomnosť krvi v moči.
  • Inkontinencia (samovoľný únik moču).
  • Zvýšená telesná teplota a horúčka.
  • Akékoľvek nejasné príznaky a bolesť.

Časté močenie môže výrazne narušovať každodenný život. Môže spôsobovať problémy v práci, pri spoločenských i športových aktivitách a tiež zasahovať do osobného života i spánkového režimu. Neodkladajte preto návštevu u urológa.

Najčastejšie otázky a odpovede o častom močení

Pýtate sa...

Čo je považované za časté močenie?

  • Frekvencia močenia je individuálna. Normálne je močiť 4- až 8-krát denne. Časté močenie je, keď musíte močiť viac ako 8-krát denne alebo sa musíte prebrať v noci viac ako raz na močenie.

Aké sú príčiny častého močenia?

  • Príčiny môžu zahŕňať nadmerný príjem tekutín, konzumáciu kofeínu alebo alkoholu,infekcie močových ciest, diabetes mellitus, močové kamene, zúženie močovej rúry, neurologické a neurogénne poruchy močového mechúra.
  • Ďalej psychické poruchy, tehotenstvo i uro-gynekologické ochorenia.

Môže časté močenie byť spôsobené stresom?

  • Áno, stres a úzkosť môžu ovplyvniť močový mechúr a viesť k častejšiemu močeniu, známe ako „nervózny močový mechúr“.

Aké zmeny v životnom štýle môžu pomôcť pri častom močení?

  • Zníženie príjmu kofeínu a alkoholu, zdravá regulácia príjmu tekutín, cvičenie panvového dna (Kegelove cvičenia), udržiavanie zdravej váhy, a taktiež vyhýbanie sa potravinám, ktoré dráždia močový mechúr, ako sú korenené jedlá a citrusové plody, môžu pomôcť.

Môže časté močenie súvisieť s vekom?

  • Áno, s vekom sa riziko častého močenia zvyšuje kvôli zmenám v močovom mechúri a svaloch panvového dna, ako aj vyššiemu riziku zdravotných problémov, ktoré môžu ovplyvniť močový systém.

Kedy by som mal navštíviť lekára?

  • Ak je časté močenie sprevádzané bolesťou, krvou v moči, horúčkou, nevoľnosťou, alebo výraznou zmenou v obvyklom močení, mali by ste navštíviť lekára.
  • Navštívte urológa, ak máte potrebu močiť viac ako 8 x denne a viac ako 1 x v noci, prípadne ak pociťujete neúpné vyprázdnenie.

Ako sa diagnostikuje príčina častého močenia?

  • Diagnostika môže zahŕňať laboratórnu analýzu moču, krvné testy, ultrazvuk močového mechúra a obličiek, cystoskopiu, alebo urodynamické testy.

Aké sú možnosti liečby častého močenia?

  • Liečba závisí od príčiny a môže zahŕňať antibiotiká na infekcie, lieky na kontrolu močového mechúra, zmeny v strave a pitnom režime, fyzioterapiu na posilnenie panvového dna, alebo chirurgické zákroky v závažných prípadoch.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Solen: Farmakoterapie urgentní inkontinence a hyperaktivního močového měchýře. Solen. MUDr. Miroslava Romžová
  • pediatriepropraxi.cz - Pediatrie pro praxi: Polakirurie jako klinický příznak, který se podílel na včasné diagnóze nádoru nadledviny. prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc a spol.
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: How many times a day should a person pee?
  • everydayhealth.com - Every Day Health: Frequent Urination: Symptoms, Causes and Treatment. Every Day Health. Kathleen Smith, PhD, LPC
  • TESAŘ, Vladimír a Ondřej VIKLICKÝ, ed. Klinická nefrologie. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-4367-7
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané