späť na zoznam príznakov

Neprítomnosť menštruácie

Autor: Michal Hrebík

Neprítomnosť menštruácie môže byť príznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných orgánov v tele, ale nie vždy je dôvod sa začať obávať. Odborne sa stav nazýva amenorea a veľakrát môže za meškanie menštruácie aj hladina hormónov v tele, stres alebo fyzická záťaž a menštruácia sa tak dostaví neskôr, takže nejde úplne o jej neprítomnosť, skôr o meškanie. Ak sa ale menštruácia vôbec neobjaví, môže to znamenať buď tehotenstvo, alebo zdravotný problém v tele.

U žien vo veku nad 50 rokov menštruácia postupne mizne s menopauzou, avšak ak dochádza napríklad k vyhasnutiu funkcie vaječníkov aj skôr, zmizne už aj niečo po 40ke. Aj menopauza môže prísť skôr ako v období okolo 50. roku života, pričom ak nastane takýto stav, mala by žena zájsť za gynekológom, ktorý by jej mal dočasne predpísať ešte hormonálnu substitučnú liečbu. Niekedy vynechanie menštruácie môže súvisieť s nadmerným stresom alebo fyzickou aktivout.

Takáto dočasná neprítomnosť menštruácie je ale skutočne len ojedinelá a už po ďalšom menštruačnom cykle by sa mala menštruácia u ženy obnoviť. Pri ženách, ktoré berú antikoncepciu je pomerne časté aj meškanie menštruácie z dôvodu kolísajúcej hladiny hormónov v organizme. Za vynechaním menštruácie dlhodobo ale môžu byť aj príznaky vážnejších ochorení, či už priamo ženských pohlavných orgánov, alebo iné ochorenia v organizme.

Amenorea môže mať napríklad súvis s cystami na vaječníkoch, pričom najčastejšou formou tohto ochorenia je syndróm polycystických ovárií. Ide o hormonálnu poruchu žien v reprodukčnom a zrelom veku, pričom pri ochorení nastáva chronická anovulácia, čiže sa nedostavuje ovulácia. Prítomný je aj nadbytok androgénov, čo sú mužské pohlavné hormóny. Chorobu sprevádzajú rôzne poruchy menštruačného cyklu, malé krvácanie alebo aj absencia menštruácie.

U ženách môžu byť problémy s menštruáciou aj vtedy, ak trpí žena anorexiou. Anorexia je psychická porucha príjmu potravy, kedy si postihnutý človek myslí, že musí schudnúť a obmedzovať sa v príjme potravy. Niekedy je anorexia sprevádzaná aj nadmerným cvičením s cieľom schudnutia, pričom sa užívajú aj rôzne prípravky na vyprázdnenie či zvracanie. Z toho plynú tráviace problémy, hormonálne problémy a to ovplyvňuje aj menštruáciu, ktorá môže absentovať.

Podobne aj bulímia patrí medzi psychiatrické ochorenie a poruchy príjmu potravy. Pre bulímiu sú typické záchvaty nadmerného prejedenia sa a následne snaha zhodiť váhu, veľakrát cez vyvolanie zvracania alebo užívaním laxatív, čiže formou vyprázdnenia nadmernou stolicou. U žien s bulímiou sa objavujú poruchy menštruačného cyklu a veľakrát je častá aj neprítomnosť menštruácie. Tá býva niekedy aj nepravidelná a vyplýva to z celkového stavu organizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neprítomnosť menštruácie patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: amenorea
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady

Intímne pomôcky ženám uľahčujú život, pomáhajú udržovať hygienu a zdravotnú prevenciu. V minulosti bola téma menštruácie tabu. No dnes je to téma, o ktorej je potrebné hovoriť verejne. V...

Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého...

Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus? Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus?

Estrogén je prezývaný ako „ženský hormón“, nakoľko významne vplýva na organizmus ženy po celý život. Predstavuje hlavný pohlavný hormón ženy, no v malej miere sa vyskytuje aj u mužov....

Metóda Ludmily Mojžíšovej:  Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže? Metóda Ludmily Mojžíšovej: Cvičenie na podporu otehotnenia? Na čo všetko pomôže?

Fyzioterapeutická metóda Ludmily Mojžíšovej je založená na špecifických cvičeniach a polohách, ktoré pomáhajú pri liečbe gynekologických diagnóz. Metóda je známa najmä pre svoju...

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.