späť na zoznam príznakov

Neprítomnosť menštruácie

Autor: Michal Hrebík

Neprítomnosť menštruácie môže byť príznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných orgánov v tele, ale nie vždy je dôvod sa začať obávať. Odborne sa stav nazýva amenorea a veľakrát môže za meškanie menštruácie aj hladina hormónov v tele, stres alebo fyzická záťaž a menštruácia sa tak dostaví neskôr, takže nejde úplne o jej neprítomnosť, skôr o meškanie. Ak sa ale menštruácia vôbec neobjaví, môže to znamenať buď tehotenstvo, alebo zdravotný problém v tele.

U žien vo veku nad 50 rokov menštruácia postupne mizne s menopauzou, avšak ak dochádza napríklad k vyhasnutiu funkcie vaječníkov aj skôr, zmizne už aj niečo po 40ke. Aj menopauza môže prísť skôr ako v období okolo 50. roku života, pričom ak nastane takýto stav, mala by žena zájsť za gynekológom, ktorý by jej mal dočasne predpísať ešte hormonálnu substitučnú liečbu. Niekedy vynechanie menštruácie môže súvisieť s nadmerným stresom alebo fyzickou aktivout.

Takáto dočasná neprítomnosť menštruácie je ale skutočne len ojedinelá a už po ďalšom menštruačnom cykle by sa mala menštruácia u ženy obnoviť. Pri ženách, ktoré berú antikoncepciu je pomerne časté aj meškanie menštruácie z dôvodu kolísajúcej hladiny hormónov v organizme. Za vynechaním menštruácie dlhodobo ale môžu byť aj príznaky vážnejších ochorení, či už priamo ženských pohlavných orgánov, alebo iné ochorenia v organizme.

Amenorea môže mať napríklad súvis s cystami na vaječníkoch, pričom najčastejšou formou tohto ochorenia je syndróm polycystických ovárií. Ide o hormonálnu poruchu žien v reprodukčnom a zrelom veku, pričom pri ochorení nastáva chronická anovulácia, čiže sa nedostavuje ovulácia. Prítomný je aj nadbytok androgénov, čo sú mužské pohlavné hormóny. Chorobu sprevádzajú rôzne poruchy menštruačného cyklu, malé krvácanie alebo aj absencia menštruácie.

U ženách môžu byť problémy s menštruáciou aj vtedy, ak trpí žena anorexiou. Anorexia je psychická porucha príjmu potravy, kedy si postihnutý človek myslí, že musí schudnúť a obmedzovať sa v príjme potravy. Niekedy je anorexia sprevádzaná aj nadmerným cvičením s cieľom schudnutia, pričom sa užívajú aj rôzne prípravky na vyprázdnenie či zvracanie. Z toho plynú tráviace problémy, hormonálne problémy a to ovplyvňuje aj menštruáciu, ktorá môže absentovať.

Podobne aj bulímia patrí medzi psychiatrické ochorenie a poruchy príjmu potravy. Pre bulímiu sú typické záchvaty nadmerného prejedenia sa a následne snaha zhodiť váhu, veľakrát cez vyvolanie zvracania alebo užívaním laxatív, čiže formou vyprázdnenia nadmernou stolicou. U žien s bulímiou sa objavujú poruchy menštruačného cyklu a veľakrát je častá aj neprítomnosť menštruácie. Tá býva niekedy aj nepravidelná a vyplýva to z celkového stavu organizmu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Neprítomnosť menštruácie patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: amenorea
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Žiadne, falošné, možné či isté prvé príznaky tehotenstva. Kedy sa objavia? Žiadne, falošné, možné či isté prvé príznaky tehotenstva. Kedy sa objavia?

Dajú sa niektoré úplne prvé príznaky tehotenstva považovať za isté a jednoznačné? Ako odlíšiť, či sa naše telo s nami len zahráva, alebo ide naozaj o tehotenstvo?

Termín pôrodu: Ako si vypočítať najpresnejší dátum pôrodu? Termín pôrodu: Ako si vypočítať najpresnejší dátum pôrodu?

Veľa mamičiek hneď po potvrdení tehotenstva hľadajú bližšie informácie ohľadom tehotenstva a presného termínu pôrodu, kedy môžu očakávať príchod svojho potomka.

Potrat: Aké sú druhy a fázy potratu? Čo so sebou potrat prináša? Potrat: Aké sú druhy a fázy potratu? Čo so sebou potrat prináša?

Pod slovom potrat si predstavíme stratu, ukončenie začínajúceho života. Či už spontánne alebo umelým prerušením tehotenstva. Aké druhy potratov poznáme sa dočítate v článku.

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie? Ako dochádza k oplodneniu vajíčka a ako dlho trvá jeho uhniezdenie?

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho vývoj a následné uhniezdenie v maternici je veľmi dôležité pre priebeh tehotenstva a život samotný.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.