Správanie, prejavy a stavy

Zmeny a poruchy osobnosti
Poruchy a zmeny osobnosti patria medzi pomerne ťažké psychické ochorenia. Značne ovplyvňujú celkové myslenie, pocity a správanie človeka, čo je významnou záťažou nie len pre samotného pacienta ale aj pre jeho najbližšie okolie. Majú negatívny dopad na kvalitu života a preto by určite nemali ostať nepovšimnuté.

Zmeny správania - poruchy správania
Poruchy správania – pojem, ktorý zahŕňa širokú škálu prejavov. V niektorých prípadoch je veľmi náročné určiť, čo ešte je a čo už naopak nie je vhodné či žiadúce správanie. Je to najmä preto, že hranice toho čo je vhodné a primerané si často určuje spoločnosť samotná – a preto tieto pravidlá nie sú presne definované.

Zmätenosť
Nastáva akútne, ale aj chronicky. Je za ňou nízka hladina kyslíku alebo cukru v krvi. Vyskytuje sa pri otravách, horúčke, a to hlavne u detí a seniorov. Jej príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia, napríklad srdca, pečene či psychiatrická porucha. Je to stav, keď je realita vnímaná chorobne.

Úzkosť - anxieta
Úzkosť je nepríjemný pocit, ktorý je počas života pomerne bežný. Môže sa však jednať i o psychické ochorenie, a to úzkostnú poruchu. Čo to úzkosť je a ako sa prejavuje? Ako tento stav vhodne liečiť?

Zníženie inteligenčných funkcií
Pokles inteligenčných a kognitívnych funkcií je príznakom rôznych ochorení nervovej sústavy. Tento stav môže vznikať už pri vývoji dieťaťa alebo naopak nastáva ako postupný pokles v dospelosti. Aké ochorenia a príčiny môžu stáť za nízkym intelektom?

Poruchy učenia
Špecifickými a vývinovými poruchami učenia sa veda zaoberá už viac ako jedno storočie. Kategoricky patria od roku 1963 medzi ľahké mozgové dysfunkcie (LMD) bez mentálneho a fyzického postihnutia. Poznáme niekoľko typov porúch učenia, no ani jedna z nich neovplyvňuje inteligenciu. Dôkazom toho je známy vedec Albert Einstein trpiaci dysgrafiou.

Porucha reči
Reč je našim nástrojom dorozumievania sa. Slúži nám vo forme slova. A to môže byť vyslovené ako zvuk, ale aj vo forme písma. Obe formy treba vedieť spracovať, porozumieť im a v konečnej fáze vytvoriť odozvu. Niekedy však nastane jej porucha. A tá môže byť následkom poškodenia neurologického systému alebo aj ochorením mimo neho.

Poruchy nálady
Naša nálada závisí od veľa externých ale aj interných faktorov. Ak je nálada dlhodobo zmenená, alebo sa zmeny opakujú, značí to problém. Nálada môže byť chorobne dobrá či zlá. Afektívne poruchy sa vyskytujú v detstve, ale aj v dospelosti či starobe. Väčšinou ide o duševnú poruchu, niekedy je príčina v inom základnom ochorení.

Poruchy koncentrácie
Môžu byť dôkazom chronickej únavy, porúch spánku či spánkového apnoe. Vznikajú pri hypertyreóze, nedostatku železa, ale aj pri pedikulóze, čiže zavšivení. Často sú následkom úrazu či iného poškodenia mozgu. Avšak, veľkú časť tvoria psychické poruchy, ADD či ADHD.

Paranoidita
Paranoja je porucha, ktorá sa môže vyskytovať samostatne, ale aj ako súčasť inej psychiatrickej poruchy. Človek sa prejavuje typickými črtami, ako je pocit prenasledovania, prehnané obavy o svoju osobu, stihomanstvo či pocit ohrozenia. Aké sú príčiny vzniku paranoidnej poruchy, ako sa prejavuje a lieči?

Nervozita
Nervozita je prirodzenou reakciou organizmu. Vyskytuje sa v niektorých typických záťažových situáciách. Je dôležité nemýliť si ju s úzkosťou.

Nepokoj - vnútorná nervozita
Nepokoj a pocit vnútornej nervozity sú ťažkosti, ktoré môžu byť spojené s rôznými zdravotnými stavmi, od psychických až po telesné, napríklad neurologické. Tieto príznaky môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života a spánku.

Nadmerná spavosť
Nadmerná spavosť môže byť príznakom mnohých zdravotných problémov. Zistite, kedy ide o normálny stav a kedy by ste mali vyhľadať lekára.

Hyperaktivita
Pripustiť si, že dieťa je hyperaktívne nie je také ťažké, ako pripustiť si, že by sme touto poruchou mohli trpieť my sami. ADHD v dospelosti nie je mýtus ale fakt. Problémom je, že v tomto veku na diagnózu tohto typu nemyslíme.

Halucinácie a bludy
Halucinácie, bludy a ilúzie sú najčastejšie prejavom psychických porúch, no niekedy sa však môže jednať o krátkodobý stav. Jedná sa o patologické myslenie a poruchu vnímania reality. Aký je rozdiel medzi halucináciou a bludom? Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Dezorientácia
Predstavte si, že jedného dňa by si váš partner nespomenul na vaše meno, kto ste, kde sa nachádzate, nevedel by o svojich príbuzných a priateľoch, nevedel by si spomenúť ani kto je on sám. Bol by stratený vo svojom vlastnom živote. Znie to ako strašná predstava alebo nočná mora, avšak pre niektorých ľudí a ich blízkych, je to smutná realita. Jedná sa o dezorientáciu, presnejšie o dezorientáciu časom, miestom a osobou. Nejde o chorobu, ale o príznak mnohých ochorení, najčastejšie súvisiacich s poškodením mozgu.

Depresia - depresívna nálada
Depresia, smútok, skleslosť, strata záujmu a porucha nálady či inak opisované emócie, ktoré majú psychický i fyzický dopad. Kde pramení príčina a aké pridružené ťažkosti sa dajú očakávať?

Demencia
Môže byť demencia príznakom iného ochorenia? Odpoveď znie: áno, môže. Čo je to demencia a aké má typy a príčiny uvádza článok.

Aura
Aura sa vyskytuje u záchvatovitých ochorení, akými sú napríklad epilepsia alebo migréna. Jedná sa o rôzne prídavné vnemy, ktoré sa bežne nevyskytujú. Čo je to aura a aké ďalšie prejavy sa pri nej vyskytujú sa dočítate v článku.

Apatia
Pojem apatia má v širokej verejnosti množstvo interpretácií. Vyjadruje však nedostatok motivácie, záujmu, citu a ľahostajnosť. Ako sa apatia prejavuje a prečo vzniká? Ako sa správne namotivovať a kedy vyhľadať odbornú pomoc lekára?
Príznaky súvisiace so správaním, prejavmi a stavmi sú rôzneho charakteru a ide o symptómy nie vždy patologického charakteru, ale veľakrát o bežné prejavy ľudského organizmu. Niektoré tieto prejavy nastávajú len veľmi ojedinele, iné sú pomerne časté, ale môžu závisieť aj od externých okolností a vplyvov prostredia, vďaka čomu nemusia vždy súvisieť s chorobami alebo zhoršením zdravotného stavu. Väčšina z nich však má základ v zdravotných problémoch.
Viaceré prejavy spôsobené chorobnými príčinami nemusia byť zjavné hneď od počiatku a môžu sa rozvíjať dlhodobo. Ide napríklad o nadmernú spavosť, puntičkárstvo alebo plachosť, kedy je rozvoj týchto prejavov dlhodobejší z časového hľadiska a ich intenzita môže striedavo stúpať alebo klesať v závislosti od aktuálnej situácie. Častokrát však môže ísť o symptómy závažnejších porúch, či už duševného charakteru, prípadne charakteru poškodenia nervovej sústavy.
Kým niektoré symptómy nemusia byť príliš vážne na prvý pohľad a človek ich možno ani nepovažuje za nebezpečné, ako napríklad nadmerné kýchanie alebo chrápanie, iné prejavy môžu ohrozovať nielen jeho, ale aj jeho okolie. To platí pri častej a opakovanej agresivite, poruchách správania, pri zmenách osobnosti a podobne. Inokedy môže ísť aj o príznaky začínajúcich ochorení významne ovplyvňujúcich osobnosť človeka, napríklad zníženie intelektu či poruchy učenia.
Prejavy mentálnych porúch
Depresia je stav nadmerného smútku a veľakrát ho človek prehliada. Stav nadmernej depresie je však už vážny príznak, ktorý môže súvisieť s viacerými duševnými chorobami, napríklad aj mániodepresívnou psychózou, ale tiež aj s ochoreniami ako napríklad bulímia, hypochondria alebo Aspergerov syndróm. Tento stav u človeka totiž môže byť spôsobený aj fyziologickými nepríjemnosťami a ochoreniami a nejde čisto len o príznak spojený výlučne s niektorými mentálnymi chorobami.
Podobne je to aj pri apatii, čiže stavu nezáujmu, ktorý môže veľakrát súvisieť s depresiou, ale niekedy je aj prejavom pracovného preťaženia alebo degeneratívnych chorôb mozgu. Ľudia s agresivitou sú však nebezpečný aj svojmu okoliu a preto tento príznak patrí do rúk odborníka. Môže mať rôzne príčiny, od alkoholizmu, cez demenciu, ADHD, mániodepresívnu psychózu až po prejav mozgových ochorení. Typickým prejavom alkoholizmu je tiež agresivita, ale aj tzv. alkoholové okno.
Veľmi častým príznakom mentálnej alebo duševnej poruchy je paranoidita. Týmto príznakom trpia ľudia s paranoidnou poruchou, mániodepresívnou psychózou, poruchami vnímania reality a tiež je typická aj pre schiozofréniu. Podobne typickým príznakom je aj výskyt halucinácii a bludov, ktoré sú spojené tak s mentálnymi chorobami, ako je mániodepresívna psychóza alebo alkoholizmus, tak aj s poruchami myslenia, napríklad Alzheimerovou chorobou alebo demenciou.
Symptómy spojené s neurologickými chorobami
Medzi príznaky spojené s ochoreniami nervovej sústavy patrí napríklad obľuba rutinnej činnosti. Ide o typické prejav autizmu, prípadne Aspergerovho syndrómu. Zároveň však môže ísť aj o príznak obsedantno-kompulzívnej choroby, čo je už duševná porucha. Táto porucha sa prejavuje aj prehnaným a prílišným puntičkárstvom. Prehnaný perfekcionizmus je tiež prejavom Aspergerovho syndrómu, aj keď nejde o typický príznak. Nie vždy samozrejme musí ísť o chorobný symptóm.
Plachosť je však typická pre ľudí s autizmom alebo Aspergerovým syndrómom, čo sú obe ochorenia centrálnej nervovej sústavy, konkrétne mozgu. Nadmerná plachosť je tiež prejavom sociálnej fóbie, niekedy býva spojená s asociálnym správaním. Typickým príznakom pre neurologickú chorobu sú poruchy učenia, obzvlášť to platí pre ochorenie zvané ADHD, ktoré je charakteristické aj poruchami koncentrácie. Poruchy učenia súvisia napríklad aj s dyslexiou alebo dysgrafiou.
Zníženie inteligenčných schopností tiež sprevádza viaceré neurologické choroby, najmä demenciu, Alzheimerovu chorobu alebo niektoré ochorenia spojené s poruchami pamäte. U detí zas súvisí často s detskou obrnou. Demencia ako taká je príznakom a zároveň aj samostatnou chorobu neurologického typu a dochádza pri nej aj k zmenám správania. Zároveň je demencia príznakom závažných ochorení mozgu, napríklad pri krvácaní do mozgu, ale sprevádza aj alkoholizmus.
Veľakrát s demenciou, ale aj poruchami pamäte a ochoreniami neurologického typu súvisí aj zmätenosť. Tá nastáva napríklad pri Alzheimerovej chorobe alebo pri infekčných ochoreniach nervovej sústavy. Spojená je niekedy aj so život ohrozujúcimi stavmi, napríklad intoxikáciou či cievnou mozgovou príhodou. V súvislosti so zmätenosťou môže byť človek dezorientovaný aj tým, kde sa nachádza alebo má dezorientáciu času, čo je typické tiež pre intoxikáciu a Alzheimerovu chorobu.
Problémy s koncentráciou a rozrušením
Typickým prejavom problémov s koncentráciou je hyperaktivita. Ide o nadmernú psychickú alebo fyzickú aktivitu, ktorá sprevádza mnohé ochorenia, či už ide o ADHD, hypertyreózu, mániodepresívnu psychózu alebo niekedy aj intoxikáciu. Niekedy je len dočasná, inokedy ale aj dlhodobá. Problémami s koncentráciou majú aj ľudia s poruchami sústredenia, čo je typický príznak pre Downow syndróm, chronický únavový syndróm, nadprodukciu hormónov a tiež ADHD.
Zvýšené rozrušenie je charakteristické aj pre nervozitu. Tento príznak veľakrát súvisí s psychickými, ale často aj fyziologickými príčinami. Často sa nervozita vyskytuje pri hypochondrii, Alzheimerovej chorobe, migréne alebo ADHD a vždy môže mať inú príčinu alebo podnet. Podobne sa prejavuje aj nekľud, čo je stav, kedy nemôže človek zotrvať v jednej polohe alebo bez nejakej aktivity. Takto sa prejavuje hypertyreóza, demencia alebo aj hypochondria.
Poruchy nálady, osobnosti a správania
Poruchy nálady sú typickým prejavom mániodepresívnej psychózy alebo ADHD, ale dochádza k nim napríklad aj pri alkoholizme, demencii, počas delíria a tiež na základe niektorých fyziologických príčin, napríklad pri bolestiach a podobne. Medzi vážne problémy patrí aj úzkosť, čo je stav nadmerného strachu. Tento stav je typický pre fóbické a úzkostné psychické poruchy, ale sprevádza napríklad aj hypochondriu, ADHD alebo Aspergerov syndróm.
Veľmi vážnym príznakom je celková zmena osobnosti, ktorá nastáva obvykle pri vážnych psychiatrických a duševných poruchách a problémoch, napríklad pri schizofrénii alebo disociálnej poruchy. Zmeny osobnosti sprevádzajú aj alkoholizmus a vyskytujú sa pri Alzheimerovej chorobe. Pri zmenách správania nejde o zmenu osobnosti, ale len prejavu človeka, napríklad je to pri mániodepresívnej psychóze, intoxikácii a neurologických chorobách, napríklad pri autizme či demencii.
Problémy so spánkom a reflexívne reakcie
Medzi reflexívne reakcie, ktoré patria medzi prejavy ľudského organizmu, patrí napríklad kýchanie. Najčastejšie ide o reflex, ktorého cieľom je spriechodniť dýchacie cesty a veľmi často sa vyskytuje pri alergických reakciách. Chrápanie na druhú stranu nie je reflex, ale stav, ktorý vzniká vibráciou vzduchu počas prúdenia cez hornú dýchaciu sústavu. Spôsobuje problémy o spánkom a vyskytuje sa napríklad pri infekciách horných dýchacích ciest alebo u ľudí s nadváhou.
Veľkým problémom so spánkom je nadmerná spavosť. Tento príznak je vážnou poruchou a môže ísť buď o predlžovanie nočného spánku alebo o spánok aj počas dňa. Ako symptóm je nadmerná spavosť prítomná pri anémii, hypotyreóze, chronickom únavnom syndróme, mániodepresívnej psychóze počas depresívnej fázy, taktiež pri anorexii, nekrotizujúcej enterokolitíde a počas infekčných ochorení mozgu. Veľmi často sa vyskytuje spolu s nadmernou únavou.