Poruchy koncentrácie: Aké sú príčiny sústredenia sa a pozornosti?

Poruchy koncentrácie: Aké sú príčiny sústredenia sa a pozornosti?
Zdroj foto: Getty images

Môžu byť dôkazom chronickej únavy, porúch spánku či spánkového apnoe. Vznikajú pri hypertyreóze, nedostatku železa, ale aj pri pedikulóze, čiže zavšivení. Často sú následkom úrazu či iného poškodenia mozgu. Avšak, veľkú časť tvoria psychické poruchy, ADD či ADHD.

Poruchy koncentrácie a sústredenia sa vo väčšine prípadov nie sú izolované, ale spájajú sa aj s inými poruchami. Napríklad, s poruchou intelektu, správania, emócií alebo pamäte. Vo väčšine prípadov je dôvodom poškodenie tej časti mozgu, či už štruktúrne alebo funkčné, ktorá má na starosti tieto mozgové funkcie.

Niekedy sú poruchy pozornosti spojené aj s emočnými poruchami. Prípadne môžu byť spôsobené zranením či poranením mozgu alebo mozgovým nádorom.

Veľakrát postihujú poruchy pozornosti ľudí s maniodepresívnou poruchou, čo je ochorenie typické rôznymi fázami. Človek stráca koncentráciupozornosť najmä počas depresívnej fázy, keď má poruchy nálady, depresiu a nezaujíma sa o okolie.

Aj pri demencii, čo je duševná choroba, ktorá postihuje pamäť alebo intelekt, nastávajú poruchy koncentrácie. A to najmä u starších ľudí, ktorí tiež majú znížené inteligenčné funkciezmeny správania.

Pri niektorých poruchách spánku dochádza k narušeniu koncentrácie z dôvodu celkového vyčerpaniaúnavy. Človek je nadmieru spavý, napríklad pri spánkovej apnoe.

Spánkové apnoe je porucha týkajúca sa krátkej zástavy dychu počas spánku, a to aj viackrát počas noci. Pri typickej nespavosti môžu zas nastať poruchy zaspávania, prerušovaný spánok alebo veľmi včasné prebúdzanie, čo spôsobuje nevyspatosť, nervozitu, nedostatok energie a z toho plynúce narušenie pozornosti.

Problémové sú aj niektoré ochorenia nervového systému, napríklad pre deti je typická ľahká mozgová dysfunkcia. Toto ochorenie je známe aj ako ADD alebo ADHD charakteristickým symptómom je práve porucha koncentrácie a pozornosti. Pri ADHD sa pridružuje hyperaktivita.

Chlapec drží tabuľku s farebným nápisom ADHD
ADHD je častou príčinou poruchy pozornosti u detí, ale aj u dospelých. Zdroj foto: Getty images

Niektoré príznaky ADHD:

  • neschopnosť udržať pozornosť
  • časté striedanie aktivít
  • neposednosť
  • neschopnosť kontroly správania a emócií, prejavy zlosti navonok
  • neschopnosť adaptácie, socializácie
  • nepozornosť a roztržitosť aj pri aktivitách, časté úrazy
  • tiky a zášklby svalov
  • pomočovanie

Dieťa sa nevie dlhšiu dobu na niečo sústrediť, napríklad na učenie. Podobné problémy s koncentráciou majú aj ľudia trpiaci chronickým únavovým syndrómom, keď dochádza k chronickej únave a tiež vyčerpanosti.

Iné príčiny poruchy pozornosti

Pri nízkom krvnom tlaku majú ľudia tiež problémy s koncentráciou. V dôsledku únavy, nadmernej spavosti, svalovej slabostibolestí hlavy. Objaviť sa môžu aj studené končatiny. V niektorých prípadoch je potrebné hľadať príčinu v nedostaku železa.

Malý chlapec má poruchu pozornosti
Problém s pozornosťou či koncentráciou môže byť aj pri pedikulóze. Zdroj foto: Getty images

Problémy s koncentráciou môžu byť aj fyzikálneho pôvodu. Často sa vyskytujú, a to hlavne u detí, ak má človek vši. Odborne sa táto choroba volá pedikulóza. Ide o infekčné ochorenie spôsobené parazitmi, ktoré postihuje napríklad deti a prejavuje sa svrbením pokožky na hlave a celkovou nervozitou.

Poruchy koncentrácie sú časté aj pri zvýšenej hladine hormónov v organizme, napríklad pri hypertyreóze. Človek trpí poruchami spánku,zrýchlený organizmus, má časté poruchy náladnevie sa koncentrovať a sústrediť. Taktiež pri systémovom ochorení Lupus erytematodes, ktoré sa týka viacerých orgánov v tele. Dochádza k poruchám pozornosti, učenia, pamäte a tiež k zmenám správania. Veľakrát ochorenie sprevádzajú aj príznaky demencie.

Infografika uvádza najčastejšie príčiny poruchy koncentrácie
Súhrn najčastejších príčin

Video o ADD a ADHD

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané