späť na zoznam príznakov

Zmätenosť: Aké má príčiny akútna, náhla zmätenosť a dezorientácia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zmätenosť: Aké má príčiny akútna, náhla zmätenosť a dezorientácia?
Zdroj foto: Getty images

Nastáva akútne, ale aj chronicky. Je za ňou nízka hladina kyslíku alebo cukru v krvi. Vyskytuje sa pri otravách, horúčke, a to hlavne u detí a seniorov. Jej príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia, napríklad srdca, pečene či psychiatrická porucha. Je to stav, keď je realita vnímaná chorobne.


Zmätenosť, nazvaná aj dezorientácia, amencia alebo inak aj konfúznosť je kvalitatívna porucha vedomia. Nastáva porucha vnímania, myslenia, vyskytuje sa nestabilnosť emócií. Celkovo je porucha vnímania reality.

Môže byť dočasná, keď trvá iba chvíľu, alebo dlhodobá, či trvalá. Vzniká akútne, náhle, rýchlo, alebo chronicky, čiže dlhodobo.

Ako taká, je vlastne kognitívnou poruchou. Mozog sa nevie vyrovnať s nejakou novou situáciou. Ide o kvalitatívnu poruchu vedomia, môže byť spojená s dočasnou stratou pamäti. Človek si obvykle nepamätá obdobie dezorientácie, niekedy aj krátky časový úsek pred a po.

Dezorientácia môže byť len priestorom, keď postihnutý nevie o tom, kde sa nachádza. Časom, keď nevie určiť dátum alebo aktuálny čas. Niekedy osobou. No môže ísť aj komplexnú dezorientáciu.

Zmätenosť ako príznak pri ochoreniach

Zmätenosť býva typickým príznakom viacerých ochorení. Napríklad pri chorobách nervového systému, pri metabolických ťažkostiach. Je súčasťou psychiatrických porúch.

Neurologické príčiny

Vo väčšine prípadov sa zmätenosť spája s neurologickými poruchami, najčastejšie napríklad s Alzheimerovou chorobou. Ide o závažné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým starších ľudí. Toto ochorenie spôsobuje nenávratné zmeny v mozgových bunkách, čo sa prejavuje zmätenosťou a tiež poruchami pamäte.

nervová bunka, neurón
Pri poškodení nervových buniek - nervová bunka. Foto: Pixabay

Niekedy môže byť dezorientácia aj pri Parkinsonovej chorobe. Ktorá tiež býva spojená s Alzheimerovou. V tomto prípade ide najmä o problémy s koordináciou pohybov.

Určitú mieru vnútornej zmätenosti, aj keď len v menšom meradle, môžu pociťovať aj ľudia s migrénou. Migréna je tiež ochorenie nervového systému. Prejavuje sa intenzívnou bolesťou hlavy, obvykle len jednej polovice hlavy, ktorá trvá aj niekoľko hodín.

U ľudí s epilepsiou môže byť zmätenosť prítomná po epileptickom záchvate. Pri celotelových kŕčoch je prítomná porucha vedomia. Keď sa človek po záchvate preberie, môže byť dezorientovaný, obnubilovaný.

Prítomná je aj strata pamäte, teda retrográdna a niekedy aj anterográdna amnézia. Znamená to, že pri retrográdnej amnézii, si nepamätá na okolnosti pred záchvatom. A pri anterográdnej na okolnosti krátko po prebudení.

Psychiatrické poruchy

Typicky je prítomná pri psychiatrických poruchách. Príkladom je delírium, často ako následok alkoholizmu. Rovnako, ako delírium, aj demencia môže byť spojená s alkoholizmom. Alebo ako následok iného ochorenia.

Informácie o delíriu na Zdravotéke v samostatnom článku.

Rôzne psychotické stavy, organický psychosyndróm. Môže byť súčasťou poruchy spánku, pozornosti. Je sprevádzaná psychomotorickým nepokojom, trasením, teda tremorom. Pridružiť sa môžu halucinácie a bludy.

Otravy, lieky, psychotropné látky, alkohol a zmätenosť

Lieky, tabletky, blistre
Aj ako príznak otravy liekmi. Foto: Pixabay

Väčšinou náhle, ale chvíľkovo a dočasne nastáva dezorientácia, napríklad pri intoxikácii, teda otrave. Príčinou môže byť vysoká hladina alkoholu. Alebo omamné, čiže psychotropné látky, drogy.

Intoxikácia býva náhodná, ale aj úmyselná. Časté sú otravy psychofarmakami. Otrava a aj nedostatok kyslíka môže byť spôsobená oxidom uhoľnatým, pri horení, ako výfukový plyn. Tento stav prejde v momente, keď sa organizmus zbaví týchto toxických látok, alebo sa dotyčná osoba umiestni mimo ich pôsobenia.

Vyskytnúť sa môže aj pri nesprávnom užívaní liekov. Napríklad pri liekoch určených na nespavosť, nervozitu a depresiu. Podobne, aj po narkóze, teda v pooperačnej dobe.  

Aj pri infarkte srdca a cievnej mozgovej príhode

Pri infarkte myokardu sa vyskytuje približne v 13 % zastúpení. Aj keď je jeho priebeh asymptomatický. Infarkt je akútna ischémia, nedokrvenie srdcového svalu, spôsobená upchatím cievy zrazeninou, trombózou. Tento stav sa prejavuje aj bolesťou na hrudi a bolesťou vystreľujúcou do ľavého ramena.

Problém s orientáciou môže nastať aj pri cievnej mozgovej príhode. Vtedy je mechanizmus podobný ako pri infarkte srdcového svalu. Ale prípadné zúženie alebo upchatie cievy nastáva na úrovni hlavy, teda mozgu.

Vplyvom akútneho upchatia cievy vyživujúcej mozog v dôsledku krvnej zrazeniny, kedy je prerušená do mozgu dodávka okysličenej krvi. Tento stav môže spôsobiť dočasné, ale aj trvalé poškodenie mozgu.

Dôležité je včasné rozpoznanie príznakov cievnej mozgovej príhody. Následne skoré vyšetrenie, CT a účinná liečba. Pri oneskorení alebo zanedbaní je poškodenie mozgu väčšieho rozsahu. U starších osôb sa môže zmätenosť prejavovať aj v prípade anémie, keď je nedostatočné okysličenie mozgu a iných orgánov.

Dezorientácia po úraze

Podobne nebezpečným stavom je aj otras mozgu. Ten vzniká v dôsledku úrazu, pádu, úderu alebo iného zranenia hlavy. Zmätenosť je jedným z príznakov otrasu mozgu. Okrem neho sa môže vyskytnúť krátkodobá porucha vedomia, ale aj pocit na vracanie, vracanie a strata pamäte, podobne ako po epileptickom záchvate.

Zápal, infekcia a dezorientácia

Zmätenosť je typická aj pre mnohé infekčné a zápalové horúčkové ochorenia. Častokrát sa prelína s delíriom pri rôznych horúčkach a infekčných ochoreniach respiračného systému.

Mozog môžu poškodiť aj rôzne zápaly, napríklad zápal mozgových blán, odborne nazvaný meningitída. Zápal môžu vyvolať buď vírusy alebo baktérie a je viac typov zápalov podľa pôvodcu. Najčastejšie sa prejavuje bolesťami hlavystuhnutosťou svalov na šiji.

Medzi infekčné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť zmätenosť, patrí aj kvasinková infekcia, pokiaľ napadne nervovú sústavu. Človek trpí nespavosťou, depresiou, únavouporuchami koncentrácie.

Taktiež pri syfilise, čo je pohlavne prenosné ochorenie. Jeho neskoré štádium sa vyznačuje napadnutím srdca, mozgu, miechy. Vedie k psychickým, duševným, poruchám. Končené štádium je smrť.

Ostatné príčiny dezorientácie

Dezorientáciou, a teda zmätenosťou sa prejavujú aj iné ochorenia a zhoršenie zdravotného stavu. Na psychiku má vplyv činnosť rôznych telových systémov.

pohár vody
Zmätenosť aj pri dehydratácii, a to hlavne u starších ľudí a detí. Foto: Pixabay

Vzniká aj pri ochorení, ale aj pri zhoršení zdravotného stavu, ako je napríklad:

 • horúčka, hlavne u malých detí a starších ľudí
 • hypoglykémia, teda málo cukru v krvi
 • hyperglykémia, veľa cukru v krvi
 • zlyhanie srdca
 • nízky a vysoký krvný tlak
 • metabolický rozvrat
 • dehydratácia
 • ochorenie pečene, pri zlyhaní jej funkcie
 • zlyhanie obličiek
 • u starších ľudí aj pri bolesti
 • podchladení alebo prehriatí organizmu
 • nádor
 • porucha funkcie žliaz s vnútornou sekréciou, štítna žľaza, nadobličky
 • znížené prekrvenie mozgu, aj pri respiračných ochoreniach
Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny zmätenosti
Súhrn najčastejších príčin

Video o príčinách zmätenosti

Video o príčinách zmätenosti

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zmätenosť: Aké má príčiny akútna, náhla zmätenosť a dezorientácia? patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: Amencia, dezorientácia, obnubiláca, konfúznosť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak? Viete, ako správne používať tlakomer a ako merať krvný tlak?

Tlakomer - profesionálny prístroj, ktorý prednedávnom používali výhradne lekári, sa dostal do domácnosti takmer každého laika. Pravidelné meranie krvného tlaku u pacientov s arteriálnou...

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.