Choroby s príznakom "zmeny osobnosti"
Zmeny osobnosti sa prejavujú najčastejšie v prípade rôznych psychiatrických a duševných ochorení a porúch, ale môžu byť symptómom aj pre niektoré neurologické alebo infekčné ochorenia, ktoré postihujú centrálnu nervovú sústavu a mozog. Osobnosť ako taká je daná psychickými aj fyziologickými vlastnosťami a faktormi, pričom veľký vplyv na osobnosť človeka má výchova. Zmeny osobnosti môžu byť veľakrát vyvolané aj na základe okolia a externých podnetov.
K zmenám prichádza pri rôznych zlomových a závažných zmenách alebo udalostiach v živote, napríklad po smrti blízkeho človeka alebo na podklade nejakej inej skúsenosti. Takýto faktor ale aj rôzne chorobné príčiny môžu spôsobiť zmeny rôzneho charakteru. Časté sú poruchy osobnosti paranoidného typu, schizoidného typu, emočnej nestability, závislé poruchy osobnosti alebo aj sociálne poruchy osobnosti, ktoré sa týkajú vzťahu človeka s okolím.
Poruchy osobnosti sú najčastejšie prítomné pri rôznych psychiatrických ochoreniach. Napríklad disociálna porucha osobnosti sa prejavuje neprítomnosťou pocitu viny a rozporom medzi ich správaním a všeobecne zaužívanými pravidlami v spoločnosti. Problémové sú napríklad aj hystérie, kedy príde k zmene osobnosti tak, že postihnutý človek má sklony k preháňaniu, teatrálnosti, často klame, je vzťahovačný, obviňuje ľudí okolo seba a má prehnané reakcie.
Veľmi častou psychiatrickou poruchou je aj schizofrénia, ktorá je charakteristická navonok najmä rozpadom osobnosti a jej rozdvojením. Ide o endogénnu psychózu, pri ktorej dochádza k rozpadu najmä emocionálnej časti osobnosti a táto choroba sa prejavuje poruchami citov, správania a myslenia. Človek postihnutý schizofréniou má časté zmeny správania a nastávajú u neho aj zmeny osobnosti, pričom nie je schopný racionálneho uvažovania a emočnej stability.
Medzi pomerne vážne psychiatrické ochorenia patrí aj mániodepresívna psychóza, kedy dochádza k trvalej zmene osobnosti a ku krátkodobým, ale opakujúcim sa zmenám v správaní človeka. Toto ochorenie je charakteristické striedaním období mánie, depresie a zmiešanej fázy, pričom každé toto obdobie sa prejavuje inak. Najčastejšie sa choroba rieši farmakologicky a to podívaním stabilizátorov nálady, antidepresív a inými medikamentóznymi prípravkami.
Problémy so zmenami a poruchami osobnosti majú aj ľudia trpiaci nadmerným užívaním návykových látok, či už ide o alkohol alebo v horšom prípade priamo o drogy. K týmto problémom psychického charakteru sa v týchto prípadoch pridávajú aj fyziologické problémy a ochorenia, či už napríklad s pečeňou, kardiovaskulárnym systémom, trávením alebo aj metabolizmom. Takéto ochorenia si tak vyžadujú komplexný prístup a liečbu celého organizmu.
Veľa zmien osobnosti vzniká na základe porúch mozgu, napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Toto ochorenie je nervového pôvodu a je spôsobené úbytkom mozgovej hmoty a mozgových buniek, čo degeneratívne ovplyvňuje osobnosť aj správanie človeka. Typické symptómy sú poruchy pamäte, zmeny v správaní, celková zmätenosť a dezorientácia, dochádza aj k príznakom demencie a podobne. Najčastejšie toto ochorenie postihuje ľudí vo vysokom veku.
Zmeny osobnosti môžu byť prítomné v niektorých prípadoch epilepsie, čo je postihnutie nervového systému, ale aj pri viacerých infekčných ochoreniach, ktoré zasiahnu tiež mozog alebo centrálny nervový systém, ako sa to stáva napríklad pri syfilise. V tomto prípade je potrebné najskôr vyriešiť primárnu príčinu porúch osobnosti a následne sa venovať aj liečeniu a riešeniu samotných psychických zmien. Každopádne netreba tieto príznaky nikdy zanedbať.