späť na zoznam príznakov

Zmeny osobnosti

Autor: Michal Hrebík

Zmeny osobnosti sa prejavujú najčastejšie v prípade rôznych psychiatrických a duševných ochorení a porúch, ale môžu byť symptómom aj pre niektoré neurologické alebo infekčné ochorenia, ktoré postihujú centrálnu nervovú sústavu a mozog. Osobnosť ako taká je daná psychickými aj fyziologickými vlastnosťami a faktormi, pričom veľký vplyv na osobnosť človeka má výchova. Zmeny osobnosti môžu byť veľakrát vyvolané aj na základe okolia a externých podnetov.

K zmenám prichádza pri rôznych zlomových a závažných zmenách alebo udalostiach v živote, napríklad po smrti blízkeho človeka alebo na podklade nejakej inej skúsenosti. Takýto faktor ale aj rôzne chorobné príčiny môžu spôsobiť zmeny rôzneho charakteru. Časté sú poruchy osobnosti paranoidného typu, schizoidného typu, emočnej nestability, závislé poruchy osobnosti alebo aj sociálne poruchy osobnosti, ktoré sa týkajú vzťahu človeka s okolím.

Poruchy osobnosti sú najčastejšie prítomné pri rôznych psychiatrických ochoreniach. Napríklad disociálna porucha osobnosti sa prejavuje neprítomnosťou pocitu viny a rozporom medzi ich správaním a všeobecne zaužívanými pravidlami v spoločnosti. Problémové sú napríklad aj hystérie, kedy príde k zmene osobnosti tak, že postihnutý človek má sklony k preháňaniu, teatrálnosti, často klame, je vzťahovačný, obviňuje ľudí okolo seba a má prehnané reakcie.

Veľmi častou psychiatrickou poruchou je aj schizofrénia, ktorá je charakteristická navonok najmä rozpadom osobnosti a jej rozdvojením. Ide o endogénnu psychózu, pri ktorej dochádza k rozpadu najmä emocionálnej časti osobnosti a táto choroba sa prejavuje poruchami citov, správania a myslenia. Človek postihnutý schizofréniou má časté zmeny správania a nastávajú u neho aj zmeny osobnosti, pričom nie je schopný racionálneho uvažovania a emočnej stability.

Medzi pomerne vážne psychiatrické ochorenia patrí aj mániodepresívna psychóza, kedy dochádza k trvalej zmene osobnosti a ku krátkodobým, ale opakujúcim sa zmenám v správaní človeka. Toto ochorenie je charakteristické striedaním období mánie, depresie a zmiešanej fázy, pričom každé toto obdobie sa prejavuje inak. Najčastejšie sa choroba rieši farmakologicky a to podívaním stabilizátorov nálady, antidepresív a inými medikamentóznymi prípravkami.

Problémy so zmenami a poruchami osobnosti majú aj ľudia trpiaci nadmerným užívaním návykových látok, či už ide o alkohol alebo v horšom prípade priamo o drogy. K týmto problémom psychického charakteru sa v týchto prípadoch pridávajú aj fyziologické problémy a ochorenia, či už napríklad s pečeňou, kardiovaskulárnym systémom, trávením alebo aj metabolizmom. Takéto ochorenia si tak vyžadujú komplexný prístup a liečbu celého organizmu.

Veľa zmien osobnosti vzniká na základe porúch mozgu, napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Toto ochorenie je nervového pôvodu a je spôsobené úbytkom mozgovej hmoty a mozgových buniek, čo degeneratívne ovplyvňuje osobnosť aj správanie človeka. Typické symptómy sú poruchy pamäte, zmeny v správaní, celková zmätenosť a dezorientácia, dochádza aj k príznakom demencie a podobne. Najčastejšie toto ochorenie postihuje ľudí vo vysokom veku.

Zmeny osobnosti môžu byť prítomné v niektorých prípadoch epilepsie, čo je postihnutie nervového systému, ale aj pri viacerých infekčných ochoreniach, ktoré zasiahnu tiež mozog alebo centrálny nervový systém, ako sa to stáva napríklad pri syfilise. V tomto prípade je potrebné najskôr vyriešiť primárnu príčinu porúch osobnosti a následne sa venovať aj liečeniu a riešeniu samotných psychických zmien. Každopádne netreba tieto príznaky nikdy zanedbať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zmeny osobnosti patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
Ďalšie názvy: poruchy osobnosti
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku Naozaj pomôžu iba LIEKY na SPANIE? Tŕnistá cesta k nerušenému spánku

Je vaša snaha o kvalitný spánok každodenný boj? Ako zmeniť svoje spánkové návyky a kedy naopak siahnuť po liekoch?

Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST Syndróm vyhorenia: Máte ho? Ako ho prekonať? + Urobte si online TEST

O vyhorení človeka sa hovorilo už v dávnej minulosti ako o stave vyčerpanosti tela a duše. Pojem syndróm vyhorenia alebo, ak chcete, i burnout syndróm bol prvý krát popísaný a definovaný...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky Ako včas rozpoznať srdcový infarkt a cievnu mozgovú príhodu? Boj o život + Infografiky

Infarkt srdcového svalu a cievna mozgová príhoda patria medzi časté ochorenia a príčiny náhleho úmrtia. Ich včasné rozpoznanie môže zachrániť zdravie a život.

Patologické hráčstvo - gamblerstvo. Aké má dôsledky na život? Patologické hráčstvo - gamblerstvo. Aké má dôsledky na život?

Patologické hráčstvo - gablerstvo patrí medzi psychiatrické ochorenia od roku 1994. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb sa jedná o poruchu osobnosti , konkrétne o návykovú,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.