Nadmerná spavosť

Nadmerná spavosť patrí medzi poruchy spánku a nazýva sa aj hypersomnia. Je opakom nespavosti, ktorá sa volá insomnia a významne znepríjemňuje bežný život, keďže je často krát spojená s chronickou únavou. Je príznakom viacerých ochorení nervovej sústavy, prípadne pri niektorých infekčných ochoreniach mozgu a tiež aj príznakom mnohých ochorení psychického typu. Existuje viacero druhov tejto choroby, podľa toho, kedy...

Nadmerná spavosť patrí medzi poruchy spánku a nazýva sa aj hypersomnia. Je opakom nespavosti, ktorá sa volá insomnia a významne znepríjemňuje bežný život, keďže je často krát spojená s chronickou únavou. Je príznakom viacerých ochorení nervovej sústavy, prípadne pri niektorých infekčných ochoreniach mozgu a tiež aj príznakom mnohých ochorení psychického typu. Existuje viacero druhov tejto choroby, podľa toho, kedy človek má potrebu spánku.

Môže ísť buď o predlžovanie nočného spánku, kedy človek nevie ráno vstať a zobudiť sa tak, aby mohol začať žiť bežný deň počas slnečného svetla, prípadne ide o nadmernú spavosť práve počas dňa, čiže počas dennej doby. Človek sa cíti malátny, unavený, nevyspatý a to aj napriek tomu, že počas noci mal dostatok spánku. Samozrejme, nadmerná spavosť je prirodzená v situáciach, kedy človek trpel v predošlom časovom období naopak nedostatkom spánku.

Primárna nadmerná spavosť je bez viditeľnej príčiny a ide o narkolepsiu, pričom typické je krátke denné spanie vo viacerých opakovaniach, napríklad ak človek zaspí viackrát počas dňa na niekoľko minút alebo desiatok minút. Sekundárna nadmerná spavosť už je spôsobená nejakou poruchou alebo zdravotným problémom a veľakrát je sprevádzaná aj nočnou nespavosťou alebo poruchami spánku v noci, ktoré sa môžu prejavovať len nekvalitným a ľahkým spánkom.

Nadmerná spavosť je napríklad súčasťou príznakov spánkového apnoe, kedy dochádza počas spánku ku krátkodobému zastaveniu dýchania, čo je doprevádzané vzápätí aj chrápaním a zníženou zásobou kyslíka v tele. Primárna hypersomnia je častá aj pri narkolepsii, čo je chronické ochorenie nervovej sústavy, kedy dochádza k náhlym záchvatom spánku, pretože je napadnuté mozgové centrum, ktoré riadi procesy zaspávania a zobúdzania sa. Aj pri otrase mozgu je človek nadmerne spavý.

K otrasu mozgu dochádza väčšinou nejakým úrazom alebo otrasom a po strate vedomia sa človek sám zobudí, no môže byť zmätený, dezorientovaný, zvracia a môže mať znova potrebu zaspať. Demencia, čo je duševné ochorenie psychiatrického typu, sa tiež v niektorých prípadoch prejavuje nadmernou spavosťou, ale u niektorých ľudí aj nadmernou nespavosťou. U malých detí dochádza k nadmernej spavosti aj pri infekčných ochoreniach v mozgu, napríklad zápale mozgových blán.

Aj pri ochoreniach srdca a ciev môže byť nadmerná spavosť jedným z príznakom, väčšinou spolu s únavou. Je to napríklad pri anémii, čiže pri chudokrvnosti, kedy je prítomná celková únava organizmu, bledosť a aj mdloby. V súvislosti s nízkym krvným tlakom tiež možno pozorovať hypersomniu doprevádzanú únavou, slabosťou a bolesťami hlavy. Aj pri hypotyreóze, čiže nedostatkovej produkcii niektorého z hormónov, dochádza k spomaleniu organizmu a k hypersomnii.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané