Choroby s príznakom "dezorientácia časom a miestom"
- Delírium
- Cievna mozgová príhoda
- Intoxikácia
- Šok - šokový stav
- Hypertenzná kríza
- Stenóza karotídy
- Ochorenia mozgových ciev
- Otras mozgu
- Demencia
- Alzheimerova choroba
- Ochorenie srdcových chlopní
- Anafylaktický šok
- Ateroskleróza
- Tromboembolická choroba
- Nočné mory
- Brušný týfus
- Popôrodná psychóza
- Kardiogénny šok
- Koronavírus - COVID 19
- Poranenia chrbtice
Dezorientácia časom a miestom sa vyskytuje jednak u ľudí, ktorí majú poruchu vedomia spôsobenú úrazom, intoxikáciou alebo akútnym zhoršením súvisiacim s mozgovou aktivitou, prípadne u ľudí dlhodobo trpiacimi nádorovými, infekčnými alebo inými ochoreniami postihujúcimi centrálnu nervovú sústavu. Kým krátkodobá dezorientácia je typická napríklad pri nadmernom požití alkoholu alebo úrazom, dlhodobá sa vyskytuje pri vážnejších ochoreniach.
Typickým príkladom, kedy nastáva krátkodobá dezorientácia časom a miestom je intoxikácia nejakou látkou, môže ísť napríklad o alkohol alebo drogu. Ide o akútny stav, ktorý v prípade, že nedošlo k vážnemu predávkovaniu, po určitom čase vyprchá. Pokiaľ však človek požil veľké množstvo nejakého jedu alebo toxickej látky, nastávajú aj dlhodobé následky na zdraví. Intoxikácia sa prejavuje aj poruchami vedomia, nevoľnosťou, zvracaním, malátnosťou a tráviacimi problémami.
Časová a polohová dezorientácia je prítomná napríklad aj pri delíriu, čo je duševné ochorenie kvalitatívneho typu v rámci rôznych porúch vedomia. Postihnutý človek má celkovo problém s vnímaním, môže trpieť halucináciami, ilúziami, ale aj poruchou myslenia a správania sa. Väčšinou nastáva delírium vtedy, ak je mozog nedostatočne zásobený kyslíkom a veľakrát je to aj jedným zo symptómov vážnejších ochorení či už cievneho alebo nervového systému.
Akútne úrazy, pri ktorých mohlo dôjsť k otrasu mozgu, patria medzi veľmi časté príčiny delíria. Otras mozgu môže nastať aj pri ľahšom úraze, ktorým bola poškodená hlava a prejavuje sa aj krátkodobým bezvedomím, stratou pamäti, zvracaním a bezvedomie je obvykle v úseku niekoľkých minút. Pri tomto úraze, alebo aj pri iných úrazoch hlavy, je najlepšie čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc, stabilizovať pacienta a vyhnúť sa tak komplikáciam.
Cievna mozgová príhoda, inak nazvaná aj mŕtvica, sa prejavuje tiež dezorientáciou a poruchami v rámci centrálneho nervového systému, čiže človek môže ochrnúť, má bolesti hlavy a poruchy ovládať svoje pohyby. Cievna mozgová príhoda je znakom prerušenia prekrvenia niektorej časti mozgu, pričom toto prerušenie je vo väčšine prípadov spôsobené krvnou zrazeninou alebo upchatím cievy. Sú však aj prípady, kedy nastalo masívne krvácanie priamo do mozgu.
Aj pri chorobách nervového systému alebo pri psychiatrických chorobách je jedným z typických symptómov dezorientácia ľudí o tom, kde sa nachádzajú alebo aký je aktuálny dátum. Charakteristickými ochoreniami, pri ktorých dochádza k poruchám vnímania času a miesta, sú napríklad demencia alebo Alzheimerova choroba. Tu sú ale typické aj iné príznaky a problémy, ktoré spôsobujú pacientovi problém viesť bežný a samostatný život bez pomoci okolia.