späť na zoznam príznakov

Poruchy erekcie: Aké má príčiny? Môžu byť psychické i telesné?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Poruchy erekcie: Aké má príčiny? Môžu byť psychické i telesné?
Zdroj foto: Getty images

Sexuálna potreba človeka je dôležitá aj pre reprodukciu, teda rozmnožovanie. Ale to nie je jej jediná úloha. K jej naplneniu treba v prípade mužského rodu erekciu. Jej porucha znamená problém, ktorý môže mať korene vo viacerých ochoreniach.


Známy výraz impotencia vyjadruje ten istý problém. Je to erektilná dysfunkcia, ktorá je charakterizovaná dlhodobými problémami s dosiahnutím a udržaním erekcie.

Poruchy erekcie nemusia znamenať žiaden väčší problém. Počas života sa s nimi môže muž potýkať pri rôznych príležitostiach. Zväčša sa jedná o organickú príčinu ale svoju úlohu hrajú aj stres a iné psychické faktory

Pokiaľ nejde o dlhodobý problém, nie je potrebné navštíviť lekára. Vážnejšie to je v prípade, ak neschopnosť navodiť erekciu pretrváva viac ako 6 mesiacov a ak nie je možné udržať dostatočnú erekciu potrebnú k pohlavnému styku. V tom čase už hovoríme o poruchách potencie alebo aj o erektilnej dysfunkcii.

Impotencia môže mať rôzne stupne a formy a najčastejšie trápi mužov vo veku nad 40 rokov. Od 30 až do 70 rokov postihuje 30 % mužskej populácie. Ochorenie postihuje len proces erekcienemá vplyv na plodnosť.

Srdcovo - cievne ochorenia a erektilná dysfunkcia

muž so zlomenou cigaterou značí poruchu erekcie
Fajčenie je za ochoreniami srdca, pľúc a tak isto aj za impotenciou. Zdroj foto: Getty images

Najčastejšie je spôsobená cievnou formou. Negatívne vplývajú srdcovo - cievne ochorenia ako je vysoký krvný tlak, ateroskleróza, ochorenia srdca. Tu zohráva svoju úlohu aj fajčenie. Spôsobuje viacero ochorení, ktoré majú spoločný súvis s impotenciou.

Pri téme fajčenia nedá nespomenúť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Fajčenie je práve jej najčastejším vyvolávateľom. A okrem množstva zdravotných ťažkostí spôsobuje aj erektilnú dysfunkciu. 

Cukrovka v úzkej súvislosti

Cukrovka spôsobuje aj diabetickú angiopatiu. V podstate sa jedná o poškodenie ciev a následkom toho nastáva erektilná dysfunkcia. Aj z toho dôvodu je dôležitá svedomitá liečba cukrovky.

Problémy s potenciou nastávajú aj pri diabetickej neuropatii. Čo je ochorenie nervov, pri ktorom dochádza k postihnutiu funkcie aj štruktúry nervov. Tento typ neuropatie je opäť jednou komplikáciou cukrovky.

Táto choroba môže postihovať rôzne nervy, od nervov priečne pruhovaného svalstva až po nervy ovplyvňujúce svaly vnútorných orgánov. K poruchám erekcie a potencie dochádza vtedy, ak sú postihnuté nervy penisumočového systému, kedy má človek problém aj s močením.

Hormóny a potencia

Poruchy erekcie nastávajú aj v dôsledku zmeny hladiny hormónov. Napríklad pri adenóme hypofýzy, čo je nádorové ochorenie hypofýzy, ktorá riadi produkciu viacerých hormónov.

Môžu nastať problémy pri zvýšenej produkcii prolaktínu. U žien má vplyv na tvorbu mlieka v tehotenstve, ale u mužov vplýva najmä na ich sexuálny apetít a potenciu. Nadmerná produkcia spôsobuje impotenciu.

Znížená tvorba testosterónu (mužský hormón) tak isto spôsobuje poruchu potencie. Medzi iné ochorenia súvisiace s hormonálnymi hladinami sú hypertyreóza, hypotyreóza a hypogonadizmus. 

Súvislosť s ochorením pečene

Pohár červeného vína
Alkoholizmus škodí a nie len pečeni. Zdroj foto: Pixabay

Problémom môžu byť aj niektoré ochorenia pečene. Napríklad aj pri hemochromatóze dochádza k poruchám erekcie a to v dôsledku zníženej funkcie pohlavných žliaz najmä u mladších ľudí.

Ochorenie je vyvolané nadmerným ukladaním železa do tkanív vo forme ferritínu a hemosiderínu a dochádza aj k následným toxickým poškodeniam. Choroba môže byť buď vrodená alebo získaná a prejavuje sa najmä u mužov v strednom veku, čiže od 30 do 50 rokov.

Pri cirhóze pečene dochádza k jej poškodeniu a k tvorbe väziva, čo narúša funkciu pečene. Aj tu sú prítomné poruchy erekcie, pričom obzvlášť je to pri alkoholovej cirhóze, kedy sa alkohol podpisuje aj na kvalite potencie.

Neurologické choroby, stavy po operáciách a úrazy

Porucha erekcie sa vyskytuje zároveň so sklerózou multiplex, parkinsonom, alzheimerovou chorobou, epilepsiou. Súvislosť treba hľadať aj v prípade operácie brucha a hlavne v oblasti panvy.

Vážne úrazy chrbtice môžu byť výsledkom poruchy mobility a erekcie. Ani úrazy penisu nie sú vzácne. V tomto prípade je nevyhnutné odborné vyšetrenie.

Metabolické ochorenia majú svoju zásluhu na poruchách potencie rovnako. Obezita a anorexia pôsobia negatívne. Aj užívanie niektorých liekov má zlý dopad na erekciu. Radiačná liečba v oblasti malej panvy rovnako. Pozor na vysokú hladinu cholesterolu.

Psychogénne príčiny pôsobiace na erekciu

Na potenciu vplýva aj životný štýl a to hlavne u mladších mužov. Pre psychické problémy, stres, preťaženie trpí približne 25 % mužov.

 

muž a žena v posteli majú nezhody
Nezhody vo vzťahu ako príčina. Zdroj foto: Getty images

 

Medzi psychogénne príčiny pôsobiace na stoporenie patria:

  • stres a to hlavne intenzívny negatívny distres
  • pracovné preťaženie
  • málo spánku
  • nezhody medzi partnermi
  • strach zo straty intimity
  • obava z neúspechu
  • nízka atraktivita sexuálneho partnera
  • depresívna porucha
  • úzkostná porucha
  • a iné psychotické a neurotické poruchy

Na potenciu negatívne vplývajú aj iné faktory. Ako sú zlé stravovacie návyky, nevhodná strava, nedostatočný pitný režim, málo pohybu, sedavý spôsob života.infografika o príčinách erekcie organické a psychogénne faktory

Alkohol, fajčenie a drogy s dlhodobého hľadiska vyvolávajú v tele nespočetné množstvo problémov. Spôsobujú rovnako organické aj psychické ťažkosti. A ako jeden dôsledok zlých životných návykov je aj porucha erekcie. 

Prečítajte si tiež články: 
Impotencia 
Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie? 

Video o erektilnej dysfunkcii

Video o erektilnej dysfunkcii

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Poruchou erekcie

Poruchy erekcie: Aké má príčiny? Môžu byť psychické i telesné? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: poruchy potencie, erektilná dysfunkcia, impotencia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus? Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus?

Jód predstavuje esenciálnu mikroživinu, ktorá zohráva kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu v regulácii energetického metabolizmu každého z nás. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Prečo je...

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život. Aké má komplikácie? Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život. Aké má komplikácie?

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
leo 27.04.2020 17:23

nám pomohli tabletky hot exxtreme - superlove.sk/afrodiziaka-a-feromony/afrodiziaka-pre-muzov/hot-exxtreme-power-caps-10tbl asi po troch mesiacoch sme to dali dokopy