Myokarditída je ťažké zápalové ochorenie, ktoré postihuje svalovinu srdca, čiže myokard. Tento zápal srdcového svalu môže byť vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, prípadne v niektorých situáciách aj na základe autoimunitnej reakcie organizmu. následkom tohto ochorenia môže byť napríklad srdcové zlyhanie, arytmia srdca a v niektorých prípadoch je choroba dokonca smrteľná. Z dôvodu veľmi rozličných prejavov ide zároveň o pomerne ťažko diagnostikovateľnú chorobu.
Príznaky Myokarditídy
Charakteristika
Myokarditída je zápalové ochorenie srdcovej svaloviny vznikajúce najčastejšie na podklade infekcie, pričom táto choroba postihuje tak deti ako aj dospelých alebo seniorov. Veľmi často dochádza k tomuto ochoreniu u ľudí so zníženou imunitou, napríklad pri AIDS. Ochorenie vzniká premnožením parazitov, či už ide o vírusy, baktérie alebo ojedinele huby, v svalovine srdca, dochádza k imunitnej reakcii organizmu a vzniká zápal spolu s nekrotizujúcimi ložiskami v srdci.
Ložiská môžu byť menšie a môže ich byť len zopár, ale môžu byť aj viac rozšírené. Veľmi nebezpečné je, že v týchto ložiskách dochádza k odumieraniu tkaniva, pričom tak prichádza k poškodzovaniu časti svalu srdca. V niektorých prípadoch vzniká tento zápal myokardu aj na podklade autoimunitného ochorenia, kedy bunky imunitného systému napádajú patologicky myokard. Taktiež môžu veľakrát vzniknúť tieto zápaly a nekrotizujúce ložiská ako komplikácia iných infekcií a zápalov.
Príčiny
Choroba vzniká na podklade vírusovej infekcie, v menšine prípadov môže za zápal aj infekcia baktériami, hubami alebo inými mikroorganizmami a parazitmi. Veľmi vzácny je tento zápal spôsobený na základe autoimunitnej reakcie. Pri infekcii dochádza k prieniku vírusov alebo iných parazitov do srdcovej svaloviny, vzápätí dochádza k reakcii imunitného systému a vzniká zápal. Súčasťou ochorenia je aj nekrotizácia a odumieranie častí tkaniva, čo narušuje činnosť srdca.
Príznaky
Stáva sa, že zápal srdcového svalu niekedy prebieha asymptoticky až do poslednej chvíle, prípadne sú prejavy a príznaky natoľko neurčité, že je ťažké sa zamerať na túto konkrétnu diagnózu pri ich anamnéze a vyhodnocovaní. Najčastejšie sú s myokarditídou spojené ťažké dýchanie, bolesti na hrudi, nadmerné búšenie srdca, únava, celková slabosť organizmu, veľmi často nevysvetliteľne zvýšená teplota, niekedy až horúčka. U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť zvracanie a hnačka.
Pomerne často sa v rámci symptómov vyskytujú bolesti svalov a kĺbov. Bolesť na hrudníku je v neskorších štádiach už veľmi intenzívna a pichavá, pričom človek má aj pocit tlaku za hrudnou kosťou. Pridať sa môžu opuchy, najmä opuchy končatín, konkrétne najviac ide o dolné končatiny a opuchy v oblasti členkov. V prípade, ak je toto zápalové ochorenie myokardu spojené aj s inými infekciami v tele, napríklad s chrípkou, je veľmi ťažko diagnostikovateľné.
Diagnostika
- Diagnostika začína anamnézou a fyzikálnym vyšetrením, kedy je možné pozorovať zrýchlenú srdcovú činnosť, zle hmatateľný pulz a problémy s dýchaním
- Na základe týchto príznakov sa obyčajne pristúpi k odobratí vzorky zo srdcovej svaloviny biopsiou, pričom je možné zistiť zo vzorky prítomnosť parazitov
- Dôležité je aj využiť elektrokardiogram na sledovanie činnosti srdca a pomocou ultrazvuku zistiť možné zmeny v myokarde. V rámci diagnostiky treba vylúčiť aj iné ochorenia srdca
Príznaky myokarditídy
Príznaky myokarditídy
Priebeh
Myokarditída obyčajne vzniká na podklade infekcie v tele, ktorá sa tam mohla dostať či už pri bežnej infekcii, alebo napríklad pri infikovaní parazitom. Baktérie alebo vírusy, čo je častejší prípad, sa dostanú do srdcovej svaloviny, kde sa začne zápalový proces a imunitná reakcia. Takýto zápal zároveň sprevádza nekrotizácia niektorých buniek v srdcovej svalovine, čo so sebou prináša rôzne komplikácie. Pokiaľ nie je ochorenie včas rozpoznané a liečené, môže byť aj smrteľné.