- solen.sk - Solen: Nadúvanie brucha. doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc
- solen.cz - Solen: Nadýmání – jaká léčiva jej způsobují a jak jej léčit. Eliška Kolmanová
- healthline.com - Everything You Need to Know About Flatulence. Healthline. Youssef (Joe) Soliman, MD
- medicalnewstoday.com - Everything you need to know about flatulence. Medical News Today. Yvette Brazier
- KARÁSKOVÁ, Eva. Dětská gastroenterologie pro praxi. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2020]. ISBN 978-80-7345-677-1
- ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9
Zastavené vetry: príčiny, liečba a domáca pomoc pri nadúvaní
Vetry sú bežnou súčasťou tráviacich procesov človeka. Zastavené vetry sú pomerne častý zdravotný problém rôznej etiológie. Vo väčšine prípadov nie sú zastavené vetry signálom vážneho ochorenia a ťažkosti za krátky čas odznejú. Môžu však byť i príznakom gastrointestinálneho ochorenia. Aké sú všetky možné príčiny zastavených vetrov a nadúvania? Čo pomáha?
Zastavené vetry je lekársky termín pre blokáciu fyziologického odchádzania plynov z tráviaceho traktu. Tento stav môže byť nepríjemný i bolestivý.
Zastavené vetry majú rôznu etiológiu. Môžu byť príznakom diétnej stravovacej chyby, nevhodných stravovacích návykov, potravinovej intolerancie i vážnejších ochorení gastrointestinálneho traku.
Príčiny vzniku, diagnostika, liečba, domáca pomoc a mnoho iných zaujímavých informácií sa dočítate pokračovaním v článku.
Zastavené vetry a nadúvanie
Nepríjemnejšie než samotné odchádzanie vetrov, je naopak stav, kedy tráviace plyny nechcú vyjsť von. Môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy vrátane bolesti, nadúvania a pocitu nafúknutého brucha.
Tráviace plyny sú dôsledkom činnosti tráviaceho systému. Niektorým zložkám potravy môže trvať dlhší čas, kým sa úplne rozložia a často sa dostanú do hrubého čreva bez toho, aby boli kompletne strávené.
Vznikajú najmä prostredníctvom baktérií, ktoré žijú v našom hrubom čreve a pracujú na procese rozkladu jedla.
V priemere dochádza k uvoľneniu plynov 12 až 15 x denne.
Tento tráviaci proces však môžu skomplikovať nevhodné stravovacie návyky či zložky potravy, potravinové intolerancie, alergie, gastroenteritídy, zápaly čriev a mnohé iné.
Prečo zastavené vetry bolia?
V niektorých prípadoch je možné pociťovať bolesť v oblasti brucha, zatiaľ čo u iných jedincov sa zastavené vetry prejavujú nadúvaním a pocitom nafúknutia. Prejavom zastavených prdov môže byť i grganie.
Zastavené vetry sprevádza nafúknuté, na dotyk tvrdé brucho, nepríjemné pocity v oblasti čriev, môžu sa objaviť aj kŕče či bolesť.
Niektorí ľudia môžu pociťovať silnú, ostrú či bodavú bolesť (najmä v dolnej časti brucha), zatiaľ čo u iných sa zastavené vetry prejavujú len nadúvaním (pocit nafúknutého brucha).
Nadúvanie a zastavené vetry je problém často spojený so zvýšenou tvorbou plynov, ich hromadením a nedostatočným odchodom z tráviaceho traktu.
Vo väčšine prípadov ide o krátkodobý stav, ktorý pri úprave životosprávy pominie. V niektorých prípadoch je však potrebná odborná pomoc lekára.
Zastavené vetry nie sú zvyčajne známkou závažného ochorenia. Ak týmto problémom trpíte dlhodobo a opakovane, prípadne vás trápia náhle silné tráviace ťažkosti, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
- Často opakujúce sa zablokované vetry.
- Problémy s vyprázdňovaním (zápcha, hnačka).
- Silná náhla bolesť v oblasti brucha.
- Pretrvávajúca a často opakujúca sa bolesť.
- Prítomnosť krvi alebo hlienu v stolici.
- Vysoká horúčka a triaška (zimnica).
- Vracanie a nevoľnosť.
- Pocit na odpadnutie a závrat.
Etiológia a príčiny vzniku
Etiológia tráviacich problémov je pomerne zložitá a rozsiahla, a to najmä v prípade všeobecného príznaku, ako je nadúvanie či zastavené vetry. Príčiny vzniku možno rozdeliť na nazávažnú stravovaciu diétnu chybu a organickú štrukturálnu príčinu.
Diétna chyba, nesprávne stravovacie návyky
Zastavené plyny sú najčastejšie spôsobené nevhodnou stravou, zložením stravy a nesprávnou životosprávou.
Najčastejšie je tak dôsledkom nesprávnej kombinácie jedál, nadmerného jedenia, narušením mikrobiómu čreva, či nedostatkom pohybovej aktivity.
K zastaveniu vetrov a nafukovaniu brucha môže dôjsť po konzumácii určitých potravín či zložiek stravy. Ide najmä o sacharidy, strukoviny a niektoré druhy zeleniny. Po týchto potravinách môže dôjsť i k plynatosti a nadúvaniu, a to najmä vďaka ich zložitému tráveniu.
Ľudské telo často nie je schopné stráviť niektoré zložené cukry v tenkom čreve, pretože nemá dostatok potrebných tráviacich enzýmov.
Príkladom ťažšie stráviteľných potravín je strukovina (fazuľa, hrach, šošovica, cícer), brokolica, kapusta, kel, kaleráb, hrozienka, cibuľa/cesnak, jablká či sušené slivky. Problémové môžu byť rafinované sacharidy, kysnuté pečivo.
Niektorým sacharidom môže trvať dlhší čas, kým sa úplne rozložia a často sa dostanú do hrubého čreva bez toho, aby boli kompletne strávené. Medzi rizikové nápoje patria sýtené bublinkové nápoje drinky i alkohol.
Okrem samotného jedla môžu byť zastavené vetry spôsobené aj nevhodnými stravovacími návykmi, ako je rýchla konzumácia jedla, nadmerné porcie jedla, hltanie potravy a súčasné zapíjanie jedlo tekutinou.
K nadmernej tvorbe plynov a následným tráviacim problémom prispieva i prehĺtanie vzduchu vo forme žutia žuvačky, lízania lízanky i zmrzliny či fajčenia.
Zdrojom nepríjemných tráviacich problémov môžu byť i určité lieky a liečivá. Patria sem niektoré protizápalové lieky, analgetiká (lieky proti bolesti), psychofarmaká, lieky na zápchu alebo hnačku.
Organická príčina (tráviaca porucha, ochorenie)
Určité neznášanlivosti zložky potravy či potravinové alergie môžu krátkodobo po konzumácii nevhodnej potraviny spôsobovať nadúvanie, zastavené vetry, problémy s vyprázdňovaním a iné.
Príkladom je intolerancia na laktózu (mliečny cukor), mliečnu bielkovinu či glutén (lepok). Silná forma neznášanlivosti lepku je nazývaná celiakia.
Súhrn tém v súvislosti s potravinovými intoleranciami
Potravinová alergia sa týka i niektorých druhov ovocia, orechov, korenia či morských plodov.
Pri niektorých ochoreniach tráviacej sústavy dochádza k zhoršeniu trávenia a zvýšenej tvorbe plynu, čo môže byť nielen príčinou plynatosti, ale aj zastavených vetrov.
Pri akútnej infekčnej brušnej chrípke môže dochádzať k rôznym, tráviacim ťažkostiam, a to i k nafukovaniu a problémom s vetrami. Pridruženým prejavom gastroenteritídy je zvýšená telesná teplota, celková slabosť a problém s vyprázdňovaním.
Pri chronických zápaloch čriev (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba,...) dochádza k zníženiu absorpčnej plochy, zhoršeniu trávenia a vzniku hromadenia plynov.
Príklady ochorení s možným príznakom zastavených vetrov:
- Potravinová alergia/intolerancia.
- Zápcha (obstipácia).
- Gastroenteritídy rôzneho pôvodu.
- Zápalové infekčné ochorenia tráviaceho traktu.
- Ulcerózna kolitída.
- Crohnova choroba.
- Syndróm dráždivého čreva.
- Nepriechodnosť čriev (ileus).
- Malígne i benígne ochorenia tráviacej sústavy.
Zastavené vetry v tehotenstve
Problémy s odchádzaním vetrov v tehotenstve sú spôsobené najmä zvýšenou hladinou hormónu progesterónu v organizme ženy.
Zvýšená hladina hormónu spôsobuje spomalenie črevnej steny, čo má za následok spomalenie motility čriev (pohyblivosti) a trávenia potravy v črevnom trakte.
Plynatosť, nafukovanie i zastavené vetry sú pomerne bežným javom počas gravidity. Vo väčšine prípadov sa nejedná o závažnú situáciu, pričom nafukovanie nie je nejak nebezpečné pre matku alebo vyvíjajúci sa plod.
Výnimkou sú však prípady, keď sa objavia pridružené rizikové symptómy, ako je pocit silného tlaku, bolesti či kŕče.
Pozor na ostrú náhlu bolesť i na dlhodobé nešpecifické bolesti či tráviace problémy.
V tom prípade sa neodkladne obráťte na odbornú pomoc gynekológa.
Prečítajte si tiež:
Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?
Zastavené vetry u malých detí
Brušná stena sa po narodení spevňuje tým, ako dieťa postupne rastie a silnie jeho svalstvo.
Novorodenci a malé bábätká sa ešte nedokážu účinne zbavovať plynov v črevách tak, ako dospelí jedinci. Je preto pomerne bežná zástava vetrov, nafukovanie a naopak i nadmerná plynatosť.
Nadúvanie sa často vyskytuje u malých bábätiek. Jedným z dôvodov je nadmerné prehĺtanie vzduchu pri plači, kriku či cmúľaní, ktoré súčasne s nerozvinutou črevnou mikroflórou spôsobuje nadúvanie.
Je potrebné, aby si rodič všímal, či sa problém s vetrami opakuje a prípadne nesúvisí s príjmom potravy/tekutín. Možnou príčinou nafukovania dojčiat je práve zlá znášanlivosť podávanej výživy.
Bolesť brucha u dieťaťa nie je vhodné podceňovať.
Pokiaľ sa u dieťaťa objavia bolesti, kŕče, problém s vyprázdňovaním, zvýšená teplota a iné varovné príznaky, obráťte sa na odbornú pomoc pediatra.
Vhodné je dodržovať pár preventívnych opatrení, ako je správne odgrgnutie po dojčení/výžive, jemná masáž bruška, priťahovaním kolien k brušku, čaj alebo kvapky proti nafukovaniu pre dojčiace matky.
Diagnostika a možnosti liečby
Vo väčšine prípadov sú zastavené vetry či nadúvanie len krátkodobou, nie vážnou situáciou. V niektorých prípadoch je však nutná odborná diagnostika lekára (všeobecný doktor alebo gastrointestinológ).
Diagnostika spočíva v odobratí anamnézy pacienta, posúdení klinických príznakov, základné vyšetrenie brušnej steny aspekciou, posluchom i pohmatom.
Lekár sa otázkami zameriava na životosprávu, jedálniček a aktuálne užívanú farmakoterapiu. Pri fyzikálnom vyšetrení sa lekár zameria na brušnú oblasť. Pýta sa najmä na dĺžku trvania obtiaží, stravu a spúšťací faktor problémov.
Skúma tuhosť a poddajnosť brušnej steny pacienta.
Je možné i odobratie krvnej vzorky pacienta. V prípade podozrenia na potravinové alergie, môže pacienta preposlať aj na alergiologické oddelenie.
Pri podozrení na určité ochorenia tráviacej sústavy lekár indikuje endoskopické zobrazovacie vyšetrenie (gastroskopia, kolonoskopia,...).
Zastavené vetry sú príznakom určitého narušenia či ochorenia tráviaceho traktu. Okrem eliminácie tohto príznaku je potrebné riešiť jeho samotnú príčinu vzniku.
Liečba a pomoc
Podľa príčiny vzniku je následne stanovená liečba. Tá môže byť konzervatívna, farmakologická a v dôsledku určitého ochorenia v ojedinelých prípadoch i operačná.
Konzervatívna forma je základom liečby i prevencie. Spočíva v úprave životosprávy a jedálnička. Pravidelná strava v menších porciách, eliminácia ťažko stráviteľných zložiek potravy, vhodné stravovacie návyky a pravidelná pohybová aktivita.
Je vhodné sa pri tráviacich ťažkostiach vyhýbať strukovinám, mastným či štipľavým jedlám, cukrom, mliečnym výrobkom i alkoholu.
V rámci farmakologickej liečby lekár môźe indikovať lieky regulujúce plyny v tráviacom trakte a uvoľňujú ich odchod. Sú nazývané aj ako anti-flatuenciá alebo laicky „odpeňovače“.
V prípade potreby môžu byť nápomocné lieky, ktoré bojujú proti bolestivým kŕčom svaloviny, tzv. spazmolytiká.
Ďalej je dostupné množstvo voľnopredajných liekov a výživových doplnkov na podporu trávenia a elimináciu nadúvania (tablety, kapsule, kvapky,...). Čierne aktívne uhlie môže pomôcť zmierniť problémy s plynatosťou i zastavenými vetrami. Je vhodné sa vždy poradiť s lekárnikom.
Avšak pozor, mnohé lieky majú krátkodobý účinok a nemusia riešiť príčinu vzniku problémov.
Vhodný je pravidelný príjem probiotík pre rovnováhu črevného mikrobiómu. Sú to prospešné črevné baktérie, ktoré podporujú tráviace procesy.
Čo pomáha proti nadúvaniu a zastaveným vetrom?
V rámci domácej pomoci je pohybová aktivita (chôdza, jóga, cvičenie).
Pravidelná fyzická aktivita podporuje trávenie, motilitu, prekrvenie a pohyb čriev. Vhodné je akékoľvek cvičenie, no i bežná chôdza. Pri sedavom zamestnaní je vždy potrebná kompenzačná fyzická aktivita.
Ďalej pomôže aj jemná masáž brušnej steny v smere peristaltiky čriev či lokálna aplikácia tepla (termofor). Pozor – pri zápaloch tráviaceho traktu konzultujte aplikáciu tepla s lekárom.
Môžete vyskúšať i prírodnú pomoc bylín a korenia. Medzi účinné patrí najmä mäta prieporná, fenikel obyčajný, púpava lekárska, kardamóm, pestrec mariánsky, saturejka záhradná, zázvor, rasca či kurkuma.
Niektoré sa môžu pridávať do potravín alebo prijímať v bylinkových čajoch, aby pomohli zmierniť nadúvanie.
Vhodnou formou ich konzumácie je bylinný čaj, kvapky či extrakt vo výživovom doplnku. Existujú i korenia a mleté prášky z bylín, ktoré je možné pridať priamo do jedla. Predchádzajú tak nafukovaniu a nadúvaniu.
Domáce tipy a prevencia na zastavené vetry:
- Jemná peristaltická masáž brucha.
- Pravidelná pohybová aktivita.
- Dostatočný príjem vlákniny v strave.
- Pravidelná strava v menších porciách.
- Pomalšie jedenie a nehltanie.
- Nezapíjať jedlo tekutinou počas konzumácie.
- Eliminácia sýtených nápojov.
- Lokálna aplikácia tepla.
- Vhodný bylinný čaj.
- Vhodné bylinky a koreniny proti nadúvaniu.
- Voľnopredajné lieky na podporu trávenia.
- Príjem probiotík a prebiotík.
Najčastejšie otázky a odpovede o zastavených vetroch
Pýtate sa...
Čo sú to „zastavené vetry"?
- Zastavené vetry sú stav, kedy sa v tráviacom trakte hromadí nadmerné množstvo plynov, ktoré nemôžu byť ľahko vylúčené. Tento stav môže spôsobiť diskomfort, bolesť brucha a pocit nafúknutia.
Aké sú hlavné príznaky zastavených vetrov?
- Medzi hlavné príznaky patrí:
- Bolesť brucha.
- Nafúknuté brucho.
- Nadúvanie.
- Plynatosť.
- Grganie.
- Pocit tlaku alebo plnosti v bruchu.
Aké sú príčiny zastavených vetrov?
- Zastavené vetry môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane:
- Konzumácia určitých potravín (napr. strukoviny, sacharidy, kapusta, cibuľa, kaleráb..).
- Rýchle jedenie alebo pitie.
- Nadmerné prehĺtanie vzduchu počas jedenia alebo pitia.
- Potravinové intolerancie a alergie.
- Brušná viróza, brušná chrípka.
- Niektoré zdravotné stavy (napr. syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída, celiakia..).
- Psychický stav - stres a úzkosť.
Ako môžem predchádzať zastaveným vetrom?
- Prevencia môže zahŕňať:
- Pomaly a dôkladne žuť jedlo.
- Obmedziť potraviny, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu plynov.
- Obmedziť konzumáciu sýtených nápojov.
- Dostatočný pitný režim (čistá voda, čaj..).
- Jesť menšie porcie a častejšie.
- Udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.
- Cvičenie na podporu trávenia a pohybu čriev.
- Bylinné čaje, koreniny a bylinky proti nadúvaniu.
Aké sú liečebné metódy pre zastavené vetry?
- Liečba vždy závisí od príčiny vzniku. V prípade určitého ochorenia je liečba zameraná na toto vyvolávajúce ochorenie.
- Liečba môže zahŕňať:
- Lieky proti nadúvaniu.
- Úprava jedálnička a stravovacích návykov.
- Probiotiká pre podporu trávenia a zdravia črevného traktu.
- Peristaltické masáže brucha.
- Pohybová aktivita pre podporu motility čriev.
- Špecifická farmakoterapia pri gastrointestinálnych ochoreniach.
Kedy by som mal navštíviť lekára?
- Obráťte sa na odbornú pomoc lekára, ak:
- Ak sa zastavené vetry opakujú a často objavujú.
- Silná alebo pretrvávajúca bolesť brucha.
- Prítomnosť krvi alebo hlienu v stolici.
- Náhla strata hmotnosti.
- Pretrvávajúca hnačka alebo zápcha.
Môžu zastavené vetry signalizovať vážnejšie zdravotné problémy?
- Áno, v niektorých prípadoch môžu byť príznakom vážnejších stavov, ako sú obštrukcia čriev, zápalové ochorenia čriev alebo infekcie. Preto je dôležité sledovať svoje symptómy a konzultovať ich s lekárom, ak pretrvávajú alebo sa zhoršujú.
Aké potraviny by som mal obmedziť, ak mám problém so zastavenými vetrami?
- Potraviny, ktoré často spôsobujú nadmernú tvorbu plynov, zahŕňajú:
- Strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach).
- Krížovité zeleniny (kapusta, brokolica, karfiol).
- Mliečne výrobky (ak máte neznášanlivosť laktózy).
- Cibuľa a cesnak.
- Niektoré ovocie (jablká, hrušky).
- Rafinované sacharidy.
Tento článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Hemp Point CBD Slovensko.
Choroby s príznakom "Zastavenia odchádzania plynov"
- Askarióza - hlísta ľudská, škrkavka detská
- Syndróm lenivého čreva
- Crohnova choroba - Morbus Crohn
- Disekcia aorty - prasknutie aorty
- Divertikulóza - divertikulitída
- Obličkové - močové kamene
- Peritonitída
- Pruh - hernia
- Puerperálne infekcie - popôrodné infekcie
- Rakovina hrubého čreva
- Ileus - črevná nepriechodnosť
- Zápal slepého čreva - Apendicitída
- Zápcha
- Žlčníkové kamene - cholelitiáza
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →