Connov syndróm

Connov syndróm
Zdroj foto: Getty images

Connov syndróm je endokrinologické ochorenie nadobličiek, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónov v kôre nadobličiek, konkrétne ide o hormón aldosterón. Ochorenie sa odborne nazýva aj primárny hyperaldosterizmus, pričom v dôsledku zvýšenia produkcie tohto hormónu stúpa jeho hladina v krvi aj organizme a to so sebou prináša viaceré zdravotné ťažkosti. Zároveň je Connov syndróm aj príčinou tzv. sekundárnej hypertenzie, kedy dochádza k zvýšeniu krvnému tlaku.

Charakteristika

Connov syndróm je síce endokrinologická choroba, ktorá spočíva v chorobnej nadprodukcii hormónu aldosterónu v kôre nadobličiek, ale prejavuje sa najmä v rámci srdcovocievneho systému, keďže spôsobuje problémy najmä s vysokým tlakom. Najviac ochorenie postihuje ženy vo veku od 30 do 50 rokov, pričom zmeny a anomálie v nadobličkách, ktoré spôsobia takúto hormonálnu nadprodukciu, môžu vzniknúť aj inokedy a ide o rôzne zhubné či nezhubné nádory a iné patologické príčiny.

Vysoká hladina aldosterónu ktorý je produkovaný nadobličkami, má vplyv aj na znížené vylučovanie sodíka a naopak zvýšené vylučovanie draslíka obličkami. Keďže sodík sa v tele hromadí, dochádza k zvýšeniu objemu mimobunkových tekutín a to vrátane plazmy, čo spôsobí aj nárast tekutiny v cievach a z toho vyplýva zvýšenie tlaku v cievach. Naopak zníženie hladiny draslíka sa prejavuje v tráviacej a pohybovej sústave, ale tiež ohrozuje aj pravidelný srdcový rytmus.

Príčiny

Aldosterón je pre telo dôležitý, podobne ako iné hormóny produkované nadobličkami. Zvýšenú produkciu môžu spôsobiť napríklad rôzne nezhubné aj zhubné nádory nadobličiek, ale aj abnormálne zväčšenie tohto malého párového orgánu. Toto abnormálne zväčšenie sa nazýva aj hyperplázia a dochádza aj k zvýšeniu reaktivity nadobličiek, niekedy na podklade genetickej mutácie. Tiež rôzne iné fyziologické anomálie nadobličiek môžu viesť k ich patologickej poruche v oblasti produkcie hormónov.

Príznaky

Ľudia s Connovým syndrómom majú najčastejšie charakteristicky zvýšený krvný tlak a naopak znížený obsah draslíka. Tieto dva príznaky so sebou ale prinášajú aj ďalšie prejavy ochorenia, ktoré sa podpisujú na celkovej vitalite organizmu. Vyskytujú sa napríklad poruchy srdcovej činnosti ako je arytmia, ale tiež aj oslabenie svalov a problémy nastávajú aj v tráviacej sústave, najčastejšie ide o poruchy stolice, ako napríklad zápcha, kedy má človek problémy s vyprázdnením.

Okrem toho dochádza k zvýšeniu pH v krvi a zníženie hladiny kalcia, čiže vápnika. Zvýšená je hladina sodíka, ktorá sa môže prejaviť vo vylučovacej sústave častejším močením a to najmä v noci. Pacienta s týmto ochorením trápia aj pocit smädu, únava, kŕče vo svaloch, búšenie srdca, bolesti hlavy, niekedy aj bolesti v svalstve a pocity mravčenia či brnenia v svalstve. Celkovo teda zvýšená hladina hormónu aldosterónu významne ovplyvňuje fungovanie celého organizmu.

Diagnostika

Vyšetrenie spočíva jednak vo vyšetrení obličiek a nadobličiek ultrazvukom kvôli možnosti výskytu nádoru, ale tiež aj vyšetrenie cez magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Okrem toho sa vykonáva laboratórne vyšetrenie krvi na prítomnosť sodíka a draslíka a zistenie ich hladín v krvi, ale tiež sa zisťuje aj priamo hladina aldosterónu v krvi. Cieľom vyšetrení je vylúčiť iné poruchy, ktoré by mohli spôsobiť abnormálne vysoké hladiny hormónu v tele.

Priebeh

Ochorenie sa najčastejšie prejavuje u žien a prvé príznaky sa môžu objaviť vo veku už 30 rokov, ale aj neskôr. Najskôr sa objaví zvýšený krvný tlak, pričom nie je možné nájsť príčinu alebo spúšťač tejto hypertenzie. Neskôr sa pridajú aj problémy z toho vyplývajúce, napríklad bolesti hlavy, únava, svalová slabosť, niekedy aj krvácanie z nosa. Po dlhšej dobe sa prejavujú aj problémy so srdcovým rytmom a prejavia sa aj zvýšené hodnoty aldosterónu v krvi, tráviacimi problémami a problémami s močením.

Ako sa lieči: Connov syndróm

Ličba Connovho syndrómu

Zobraziť viac

Ukážka laparoskopickej operácie

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané