Choroby s príznakom "nepravidelná činnosť srdca"
- Hypertyreóza
- Kardiomyopatia
- Srdcové zlyhávanie
- Arytmia
- Fibrilácia predsiení srdca
- Nádory srdca
- Anorexia
- Endokarditída
- Ochorenie srdcových chlopní
- Pľúcna hypertenzia
- Hypertrofická kardiomyopatia
- Connov syndróm
- Defekt prepážky predsiení a komôr
- Reumatická horúčka
- Tamponáda srdca
- Šok - šokový stav
- Stenóza karotídy
- Vrodené srdcové chyby
- Disekcia aorty
- Ochorenia mozgových ciev
- Pľúcna embólia
- Avitaminóza
- Bulímia
- Anafylaktický šok
- Krvácanie do mozgu
- Brušný týfus
- Addisonova choroba
- Ochorenia aorty
- Sklerodermia
- Hemochromatóza
- Tromboembolická choroba
- Astma bronchiale
- Myopatia
- Sarkoidóza
- Zlyhanie pečene
- Hyperparathreóza
- Infekčná endokarditída
- Enteropatická artritída
- Kawasakiho choroba
- Polymyozitída a dermatomyozitída
Nepravidelná činnosť srdca sa nazýva aj arytmia a môže ísť napríklad o krátkodobé zastavenie srdca, búšenie srdca alebo preskakovanie srdca. Pokiaľ človek spozoruje na sebe takéto príznaky, mal by radšej kvôli prevencii navštíviť lekára, pretože sa môže jednať o začínajúce príznaky niektorých srdcových ochorení ale aj mnohých iných chorôb, ktoré sa takto prejavujú. Je treba ale rozoznávať stavy, ktoré majú nejaké predošlé externé príčiny a stavy bez príčin.
Nepravidelnou činnosťou srdca môže byť totiž človek postihnutý napríklad po období fyzickej alebo športovej námahy, kedy dostalo srdce zabrať, aby dokázalo dostať krv do celého organizmu v dôsledku nutnosti zásobenia kyslíka. Aj pri mnohých psychicky náročných alebo stresových situáciách, kedy je človek pod psychickým tlakom, môže byť činnosť srdca nepravidelná a vychádza z nervozity. Pokiaľ to ale nemá žiadnu príčinu, je to vážnejšie.
Krátkodobé a ojedinelé problémy s pravidelnou činnosťou nie je možné veľakrát ani zreteľne spozorovať, preto ak už človek zistí u seba arytmiu, môže ísť o vážnejší príznak. Najčastejšou poruchou srdcového rytmu je fibrilácia. Táto porucha sa prejavuje aj búšením srdca, veľakrát únavou, ťažkým dýchaním a na človeka môžu ísť aj mdloby. Ochorenie spočíva v tom, že siene srdca nie sú schopné sa stiahnuť a tak vypudiť krv do komôr, čo sa prejavuje problémami najmä u starších ľudí.
Častokrát sa arytmia vyskytuje aj pri defekte prepážky siení a komôr, čo je vrodená srdcová vada komorovej alebo sieňovej prepážky, pričom v prípade tejto vady dochádza k miešaniu odkysličenej krvi z pravého srdca a okysličenej krvi z ľavého srdca. Časté je aj zmodranie pokožky a problémy s dýchaním. Aj pri ochorení srdcovej svaloviny dochádza k arytmii, najmä pri hypertrofickej kardiomyopatii, kde dochádza vplyvom choroby k zväčšeniu svalových vlákien.
Problémy s nepravidelnou činnosťou srdca ale nesúvisia vždy len priamo s ochoreniami srdca. Prítomné sú napríklad aj pri myopatii, čo je ochorenie postihujúce štruktúru kostrových svalov a ide o svalovú slabosť. Prejavuje sa aj problémami s pohybom. Nepravidelná srdcová činnosť ale aj problémy so zhrubnutím srdca sú typické aj pre hemochromatózu, čo je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu železa do tkanív a prejaví sa aj v krvi.
Aj pri ochoreniach iných druhov môžu byť problémy so srdcovou činnosťou. Ide napríklad o poruchy príjmu potravy ako bulímia, kde má človek problémy celkovo so stavom organizmu a činnosť srdca je často nepravidelná, podobne pri týfuse môže dochádzať k striedaniu pomalej a rýchlej srdcovej frekvencii. Vo väčšine prípadov je tak potrebné vždy, keď človek spozoruje na sebe arytmiu a nepravidelnosť srdcového tepu, aby navštívil lekára kvôli vyšetreniu a určeniu diagnózy.