späť na zoznam príznakov

Nepravidelná činnosť srdca

Autor: Michal Hrebík

Nepravidelná činnosť srdca sa nazýva aj arytmia a môže ísť napríklad o krátkodobé zastavenie srdca, búšenie srdca alebo preskakovanie srdca. Pokiaľ človek spozoruje na sebe takéto príznaky, mal by radšej kvôli prevencii navštíviť lekára, pretože sa môže jednať o začínajúce príznaky niektorých srdcových ochorení ale aj mnohých iných chorôb, ktoré sa takto prejavujú. Je treba ale rozoznávať stavy, ktoré majú nejaké predošlé externé príčiny a stavy bez príčin.

Nepravidelnou činnosťou srdca môže byť totiž človek postihnutý napríklad po období fyzickej alebo športovej námahy, kedy dostalo srdce zabrať, aby dokázalo dostať krv do celého organizmu v dôsledku nutnosti zásobenia kyslíka. Aj pri mnohých psychicky náročných alebo stresových situáciách, kedy je človek pod psychickým tlakom, môže byť činnosť srdca nepravidelná a vychádza z nervozity. Pokiaľ to ale nemá žiadnu príčinu, je to vážnejšie.

Krátkodobé a ojedinelé problémy s pravidelnou činnosťou nie je možné veľakrát ani zreteľne spozorovať, preto ak už človek zistí u seba arytmiu, môže ísť o vážnejší príznak. Najčastejšou poruchou srdcového rytmu je fibrilácia. Táto porucha sa prejavuje aj búšením srdca, veľakrát únavou, ťažkým dýchaním a na človeka môžu ísť aj mdloby. Ochorenie spočíva v tom, že siene srdca nie sú schopné sa stiahnuť a tak vypudiť krv do komôr, čo sa prejavuje problémami najmä u starších ľudí.

Častokrát sa arytmia vyskytuje aj pri defekte prepážky siení a komôr, čo je vrodená srdcová vada komorovej alebo sieňovej prepážky, pričom v prípade tejto vady dochádza k miešaniu odkysličenej krvi z pravého srdca a okysličenej krvi z ľavého srdca. Časté je aj zmodranie pokožky a problémy s dýchaním. Aj pri ochorení srdcovej svaloviny dochádza k arytmii, najmä pri hypertrofickej kardiomyopatii, kde dochádza vplyvom choroby k zväčšeniu svalových vlákien.

Problémy s nepravidelnou činnosťou srdca ale nesúvisia vždy len priamo s ochoreniami srdca. Prítomné sú napríklad aj pri myopatii, čo je ochorenie postihujúce štruktúru kostrových svalov a ide o svalovú slabosť. Prejavuje sa aj problémami s pohybom. Nepravidelná srdcová činnosť ale aj problémy so zhrubnutím srdca sú typické aj pre hemochromatózu, čo je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu železa do tkanív a prejaví sa aj v krvi.

Aj pri ochoreniach iných druhov môžu byť problémy so srdcovou činnosťou. Ide napríklad o poruchy príjmu potravy ako bulímia, kde má človek problémy celkovo so stavom organizmu a činnosť srdca je často nepravidelná, podobne pri týfuse môže dochádzať k striedaniu pomalej a rýchlej srdcovej frekvencii. Vo väčšine prípadov je tak potrebné vždy, keď človek spozoruje na sebe arytmiu a nepravidelnosť srdcového tepu, aby navštívil lekára kvôli vyšetreniu a určeniu diagnózy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nepravidelná činnosť srdca patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: arytmia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné? Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné?

Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA. Môžu byť zmeny v jeho hladinách nebezpečné?

Zdravé špenátové halušky s bryndzou. Vyskúšajte tento recept Zdravé špenátové halušky s bryndzou. Vyskúšajte tento recept

Špenátové halušky sú skvelým pokrmom pre hladošov. Perfektne zasýtia a sú aj bohaté na zdraviu prospešné látky. Urobte si s nami zdravú verziu vhodnú pre celiatikov.

Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení? Ako na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

Srdcovo cievnym ochoreniam patrí prvá priečka v chorobnosti a úmrtnosti. Na Slovensku, tak i celosvetovo. Spoznajte snami účinnú prevenciu.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.