Flegmóna: čo to je, aké má príznaky a zdravotné riziká? + Diagnostika a liečba

Flegmóna: čo to je, aké má príznaky a zdravotné riziká? + Diagnostika a liečba
Zdroj foto: Canva

Flegmóna je nepríjemné infekčné ochorenie prejavujúce sa zápalovými ložiskami najmä na koži človeka. Aká je príčina vzniku flegmóny, jej prvé príznaky a možnosti liečby?

Charakteristika

Flegmóna je označenie pre neohraničený zápalový proces v mäkkých štruktúrach ľudského tela. Šíri sa pomocou spojivových tkanív mäkkých štruktúr (svaly, fascie, pokožie, koža..).

Ide o agresívnu infekciu spôsobenú baktériou stafylokokom Staphylococcus aureus alebo streptokokom Streptococcus pyogenes. Prejavuje sa červenými zápalovými ložiskami na koži lokalizovanými najmä na dolných a horných končatinách.

Najčastejšie bývajú flegmónou postihnuté dolné končatiny (holenná časť).

Zápal je neohraničený a môže postihovať aj lymfatický a krvný systém, pričom existuje aj flegmóna vnútorných orgánov. Flegmóna sa šíri rýchlo a ak nie je včas liečená, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Čo je to zápal?

Zápal je obranný mechanizmus organizmu reagujúci na určité poškodenie alebo prítomnosť patogénneho mikroorganizmu. Ide o biochemický proces, ktorého prejavom je bolesť, sčervenanie, opuch, zvýšená lokálna teplota a prípadne narušená funkcia segmentu.

Toto ochorenie môže byť podobné celulitis (celulitíde), čo síce u širokej verejnosti označuje estetický príznak pomarančovej kože a problematiky lymfatického systému, no Celulitis je odborne infekcia povrchovej vrstvy kože.

Často je flegmóna zamieňaná i s abscesom. Avšak absces je ohraničený zápal, ktorý vytvára lokalizované ložiská hnisu. Naopak flegmóna je neohraničený zápalový proces a punkcia hnisu nie je tak jednoduchá.

Tabuľka uvádza rozdiely medzi podobnými stavmi

Flegmóna Celulitis Absces
Bakteriálna infekcia spojivových tkanív Bakteriálna povrchová infekcia kože a podkožia Nahromadenie hnisu v tkanivovej dutine
Neohraničená difúzna infekcia Viac ohraničená infekcia Lokalizovaná infekcia

Príčiny

Etiológia vzniku flegmóny je podmienená prienikom baktérie do organizmu. Ide najčastejšie o stafylokoka, streptokoka a menej často koliformné baktérie a iné patogénne mikróby.

Baktéria najčastejšie preniká do tela prostredníctvom poškodeného kožného krytu jedinca (porezaním, poškriabaním, popálením, bodnutím hmyzu a podobne).

Ochorenie sa prenáša priamym medziľudským kontaktom s infikovanou osobou alebo kontaktom s infekčným kontaminovaným predmetom.

V niektorých prípadoch prebieha ochorenie v miernej forme, no pokiaľ infekcia prenikne do nižších vrstiev mäkkých štruktúr a cievneho riečiska, dochádza k rýchlemu šíreniu infekcie. Rozširuje sa v spojivových tkanivách a býva pomerne bolestivá.

Flegmóna kože má zväčša pomerne skorý nástup a rýchly priebeh. Prejavy zápalového procesu sa môžu začať rozvíjať už do pár hodín po prieniku infekcie do tela.

Vo vyššej miere sú na rozvoj flegmonózneho zápalu kože náchylné osoby so slabým imunitným systémom a nedostatočnou obranyschopnosťou. Ďalej i osoby s diabetes mellitus (cukrovka) a s chronickými kožnými ochoreniami.

Stafylokoková kožná infekcia
Narušenie kožného krytu, prienik a šírenie bakteriálnej infekcie mäkkými štruktúrami tela. Stafylokoková kožná infekcia. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Prvé príznaky infekcie sa môžu prejaviť už po pár hodinách od prieniku baktérie do tela. Najneskôr však do pár dní. Typickým prejavom je tvorba červeného zápalového ložiska.

Je častá lokálna bolestivosť, citlivosť a vyššia teplota okolitého tkaniva. Môže dôjsť k opuchu danej končatiny. Prejavom je zväčšenie resp. zdurenie pridružených lymfatických uzlín.

S postupujúcou infekciou sa začína hromadiť hnis v hlbších vrstvách kože.

Ochorenie je sprevádzané aj pridruženými prejavmi, ako je zvýšenie telesnej teploty, horúčka, zimnica, zväčšenie lymfatických uzlín, zvýšená únava, nadmerné potenie, nechutenstvo, bolesť hlavy a mnohé iné.

Ak nedôjde k stanoveniu liečby, flegmonózny zápal môže preniknúť do okolitého tkaniva môže zasiahnuť krvné, či lymfatické cievy a nervy.

Následné komplikácie pri neliečení flegmóny môže byť aj cievna trombóza, sepsa, lymfangitída, meningitída, zápal kĺbových štruktúr a iné.

Pri neliečení flegmóny môže dochádzať vo vyšších štádiách ochorenia k odumretiu tkaniva a vzniku gangrénynekróza tkaniva spôsobná bakteriálnou infekciou.

V najhorších prípadoch hrozí v dôsledku gangrény a rozšírenia infekcie amputácia infikovanej končatiny.

Rizikom flegmóny je teda možný prienik infekcie do cievneho riečiska a vnútorných orgánov tela. Pri napadnutí orgánov infekciu je typická bolestivosť danej oblasti a zhoršenie funkcie orgánu.

Flegmóna je nebezpečný stav, ktorý pri zanedbaní liečby môže viesť až k otrave krvi.

Najčastejšie príznaky flegmóny:

  • Červené zápalové ložisko kože.
  • Lokálna bolestivosť a citlivosť.
  • Opuch končatiny.
  • Tvorba hnisavých ložísk.
  • Zvýšená lokálna teplota.
  • Zvýšená telesná teplota.
  • Horúčka, zimnica.
  • Zvýšená únava.
  • Nechutenstvo.
  • Nadmerné potenie.
  • Bolesť hlavy.
Červené zapálené hnisavé ložisko flegmóny kože
Červené zapálené hnisavé ložisko flegmóny kože. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Diagnostika, potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy prebieha pomocou odborné vyšetrenia lekára.

Okrem základného diagnostického postupu pohľadom a pohmatom, zberu anamnézy a posúdenia klinických príznakov, sa môže využiť aj fyzikálne prístrojové vyšetrenie MRI (magnetická rezonancia) alebo CT (počítačová tomografia), ktoré určí presnú rozsiahlosť zápalu v tkanivách pacienta.

Dôležité je i odobratie krvnej vzorky pacienta pre laboratórne vyšetrenie, pričom pri flegmóne je prítomné väčšie množstvo bielych krviniek a CRP (C-reaktívny proteín) preukazujúcich na aktuálny zápalový proces v organizme.

Možným diagnostickým postupom je odobratie vzorky sekrétu z miesta zápalového ložiska (biopsia tkaniva), ktorá je následne laboratórne vyhodnotená. Určuje sa prítomnosť konkrétnej baktérie v odobratej vzorke.

Najčastejšie otázky ohľadne flegmóny

Pýtate sa...

Aké sú prvé príznaky flegmóny?

- Prvotné píznaky flegmóny zahŕňajú primárne lokálne začervenanie, opuch a bolesť, pocit nevoľnosti a zvýšenú telesnú teplotu (zimnica, horúčka). Infikovaná oblasť býva na pohľad červená a na dotyk teplá a citlivá.

Ako sa flegmóna lieči?

- Liečba flegmóny zahŕňa antibiotickú liečbu proti bakteriálnej infekcii. V niektorých prípadoch môže byť indikovaný chirurgický zákrok na odstránenie poškodeného tkaniva alebo punkcia na odtok hnisu. Je potrebné začať s odbornou liečbou čo najskôr, aby sa predišlo k ďalšiemu šíreniu infekcie.

Je flegmóna nákazlivá?

- Baktérie spôsobujúce flegmónu môžu byť prenesené na inú osobu, ak jedinec príde do priameho kontaktu s infikovanou ranou, a teda samotnou baktériou.

Aké sú možné komplikácie flegmóny?

- Odborne neliečená flegmóna môže viesť k závážným komplikáciám, ako je sepsa (infekcia krvi), absces (hnisavý vred), zápal lymfatických uzlín a rozsiahle, či trvalé poškodenia tkaniva. V extrémnych prípadoch môže byť ohrozená postihnutá končatina alebo samotný život pacienta.

Ako sa dá flegmóne predchádzať?

- Prevencia flegmóny zahŕňa dobrú osobnú hygienu, starostlivosť o vzniknuté rany (ošetrenie, dezinfekcia) a udržiavanie silného imunitného systému. Základom je i rýchle vyhľadanie lekárskej pomoci pri prvých príznakoch infekcie.

Ako sa lieči: Flegmóna

Ako sa lieči flegmóna? Lieky, antibiotiká, lokálne i operačne

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ŠTORK, Jiří. Dermatovenerologie. 2. vyd. Praha: Galén, c2013. ISBN 978-80-7262-898-8
  • healthline.com - What Is Phlegmon? Healthline. Marjorie Hecht
  • sciencedirect.com - Celulitis. ScienceDirect, Equine Dematology
  • solen.sk - Najčastejšie kožné a slizničné zmeny pri diabete. Solen. Prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané