späť na zoznam príznakov

Opuchnuté prsty: Prečo nám prsty opúchajú, aké ochorenia to značí?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Opuchnuté prsty: Prečo nám prsty opúchajú, aké ochorenia to značí?
Zdroj foto: Getty images

Za opuchom prstov môže byť preťaženie, úraz, dlhodobé státie v prípade opuchnutých prstov na nohách, ale aj dlho trvajúca chôdza. V tehotenstve je opúchanie bežné. Avšak, ak sa pridružia iné príznaky, treba myslieť na preeklampsiu. Opuchy sa typicky vyskytujú pri ochorení DNA, ale aj pri alergii či iných ochoreniach.


Opuchnuté prsty sa vyskytujú z rozličných príčin, niekedy menej závažných, inokedy je nutné dôkladné vyšetrenie a odhalenie príčiny. 

Opuch = edém.

Prsty na rukách a nohách nám môžu opúchať ako následok zvýšeného zaťaženia či preťaženia. Ak sú opuchnuté prsty na rukách, je to nepríjemný jav, lebo neustála manipulácia môže zhoršovať ťažkosti, a teda okrem opuchu sa pridruží aj bolesť.

Opúchanie prstov na nohách vzniká aj následkom dlhodobého státia alebo dlhej chôdze, či inej záťaže.

Počas tehotenstva sú pomerne bežné mierne opuchy prstov na horných aj dolných končatinách.

Prsty môžu byť opuchnuté, ale aj boľavé následkom úrazu. A to rovnako na rukách či nohách. Pri zlomeninách kostí je prirodzené, že sa opuch aj z iného miesta zlomeniny presúva vplyvom gravitácie na nižšie miesto, a teda k prstom. 

Niekedy sa opuch vyskytuje sám, avšak, môže mať i sprievodné ťažkosti. 

Často vás zaujíma: 
Čo je príčinou opuchu prstov? 
Čo znamená ak sú prsty vykrivené a opuchnuté? 
Môže ísť o zápal? 
Aké príčiny môže tento príznak znamenať, dočítate sa v článku...

Bolestivé ruky, ľavá ruka drží pravú, bolesť v oblasti kĺbu palca
Bolesť prstov rúk, kĺbov po záťaži, úraze či pre ochorenie. Zdroj foto: Getty images

Opuch prstov ako príznak choroby

Opuch prstov na rukách môže byť prejavom syndrómu karpálneho tunela. Ale tiež môže ísť aj o príznaky iných ochorení či už cievneho, nervového, infekčného alebo iného druhu. 

Opuchnuté prsty nôh, ale aj rúk vznikajú aj vtedy, ak nefunguje správne pečeň alebo obličky. Pričom, v krvi je nižšia hladina bielkovín, ktoré udržiavajú tekutiny v krvi.

Problémy s pečeňou môžu vzniknúť aj pri chronickej hepatitíde, pri cirhóze, ale aj pri rakovine pečene. Keď je znížená alebo porušená funkcia pečene. V prípade obličiek môže ísť o ich zlyhanie, a to taktiež pre rôzne zápalové príčiny, následkom toxického pôsobenia rôznych látok, ako sú napríklad aj lieky.

Veľakrát je opuch spôsobený aj poruchou lymfatického odtoku z postihnutého miesta. Lymfa sa hromadí v medzibunkovom priestore čo spôsobuje opuch.

Opuchom kĺbov a niekedy aj prstov sa prejavuje tiež artritída. Najmä opuch drobných kĺbov, ktoré sa nachádzajú na prstoch, a to väčšinou na rukách. Artritída ako taká môže byť infekčná aj neinfekčná. Pričom, ide o zápalové ochorenie postihujúce tak menšie ako aj väčšie kĺby.

dve ruky, artritída, reuma, bolesťivé a opuchnuté kĺby prsty na rukách
Častou príčinou je artritída. Zdroj foto: Getty images

Obvykle sa prejavuje najmä:

 • opuchnutím kĺbov
 • ich stuhnutosťou
 • bolesťou kĺbov

Najčastejšie drobné kĺby na ruke postihuje reumatoidná artritída. Pri nej nastáva typická ranná stuhnutosť kĺbov. Mimo rannú stuhnutosť sa vyskytuje stuhnutosť po dlhšom čase pasivity. Podmienkou je zápal najmenej troch kĺbov.

Najčastejšie sú postihnuté kĺby prstov rúk, zápästie, lakeť, kolená, členky a aj prsty nôh. Okrem prejavov na kĺboch sa môže prejaviť zvýšením telesnej teploty, slabosťou. Vyskytujú sa aj reumatické podkožné uzlíky, zápal srdcových obalov, zväčšenie lymfatických uzlín, sleziny, zápal ciev, anémia, znížený počet bielych krviniek.

Opuch prstov sa v tomto prípade opisuje ako klobásový typ - odborne daktylitída. Nakoľko opuch prstu pripomína klobásy a párky. 

Niektoré reumatické ochorenia s prítomnosťou daktylitídy:

Opuchnuté kĺby prstov sú typické pri chorobe DNA

Typickým ochorením, pri ktorom prsty rúk a nôh opúchajú je DNA. DNA je ochorenie, ktoré sa vyznačuje ukladaním kryštálov kyseliny močovej do kĺbov. Ide vlastne o formu artritídy, odborne sa ochorenie označuje ako arthritis uratica.

Pri tomto ochorení sa vyskytujú príznaky ako:

 • intenzívna bolesť
 • opuch
 • obmedzenie hybnosti kĺbov
 • začervenanie oblasti kĺbov

Aj pri lymskej borelióze vznikajú rôzne opuchy kĺbov či už na nohách, alebo na rukách. Niekedy ide o opuchnuté väčšie kĺby, ako sú napríklad ramená, kolená alebo lakte, ale opuchnúť môžu aj menšie kĺby, a to priamo na prstoch.

Na rukách sa vyskytuje syndróm karpálneho tunelu. Je to úzka štrbina v oblasti zápästia ruky. Pričom cez túto štrbinu vedú do dlane šľachy ohýbačov prstov a palca, a tiež aj mediálny nerv, ktorý inervuje ruku a má na starosti senzitivitu. Stará sa tak o pohyby hrubej aj jemnej motoriky na ruke.

Syndróm karpálneho tunelu vzniká útlakom tohto nervu. Vyskytuje sa po preťažení, úraze alebo pri opuchu šliach v tejto oblasti, čo spôsobí bolesť. Veľakrát sú prsty opuchnuté. Tento opuch však nie je viditeľný ako pri klasickom opuchnutí, skôr má postihnutý človek len pocit opuchnutých prstov.

Opuchnuté dolné končatiny, predkolenia, členky, opuchnuté prsty na nohách
Opuch predkolení, členkov a prstov na nohách pre rôzne ochorenia. Zdroj foto: Getty images

Ide o menší opuch, ktorého intenzita môže počas problému so syndrómom karpálneho tunelu kolísať. A tak je niekedy opuch menší, inokedy väčší. Úmerne s tým sa znižujú alebo zvyšujú pocity opuchnutých prstov u postihnutého človeka.

Medzi ostatné príčiny opuchov, a to nie len prstov patrí:

 • ochorenia srdca
 • porucha funkcie štítnej žľazy a celkovo endokrinného systému
 • zápal ciev
 • trombóza
 • infekčné ochorenia
 • podvýživa, poruchy príjmu stravy
 • znížená hladina bielkovín v tele
 • alergická reakcia
 • kožné ochorenie
 • pooperačný stav
 • zápal kosti
 • nadbytok tekutín
 • prebytok sodíka v potrave
 • dehydratácia

Opuchnuté prsty v tehotenstve

To že sa počas tehotenstva objavujú opuchy je bežné. A to hlavne počas posledných týždňov. Opuchy sú zväčša na dolných končatinách. Hlavne opuchy nôh, a teda prstov a členkov. Počas dňa môžu opúchať aj prsty na rukách, najmä počas teplých dní.

Opuchy sa zvýrazňujú počas dňa, do rána by mali ustúpiť. Nebezpečenstvo nehrozí, ak sa k opuchom nepridružia iné ťažkosti. Ako napríklad vysoký krvný tlak. Pri výrazných opuchoch je potrebné myslieť na preeklampsiu.

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny opuchov prstov a končatín
Príčiny opuchov

Video o príčinách opuchov

Video o príčinách opuchov

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • solen.sk - odborný článok v pdf o opuchoch všeobecne
 • wikiskripta.eu - informácie o opuchu na Wikiskriptách
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Opuchnutými prstami

Opuchnuté prsty: Prečo nám prsty opúchajú, aké ochorenia to značí? patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: edém prstov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov, ktorý sú...

Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky? Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky?

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Ako vzniká Hallux valgus: Vybočený palec? Vplyv obuvi + liečba a dlahy Ako vzniká Hallux valgus: Vybočený palec? Vplyv obuvi + liečba a dlahy

Dámy pozor! Milujete lodičky s vysokými podpätkami ? Sú krásne a ženská noha v nich pôsobí sexi. Ale iba dočasne. Pri ich dlhodobom nosení narušujú klenbu nohy a môžu spôsobiť...

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Spadla som na lyžiarskom do ľadu - Vaneska 31.01.2020 23:14

Pomôžete mi prosím neviem čo mám robiť Bola som na lyžiarskom a robila som 3 Oblúk spadla som na vrchu bol tenký a na spodku hrubý a s maličkom do neho A mám ho opuchnutý

Spadla som na lyžiarskom do ľadu - Vaneska 31.01.2020 23:14

Pomôžete mi prosím neviem čo mám robiť Bola som na lyžiarskom a robila som 3 Oblúk spadla som na vrchu bol tenký a na spodku hrubý a s maličkom do neho A mám ho opuchnutý