späť na zoznam príznakov

Stolica s prímesou krvi

Autor: Michal Hrebík

Stolica s prímesou krvi v prípade, ak ide o opakovaný problém alebo intenzívnejšie krvácanie je pomerne vážnym príznakom problémov najmä v tráviacej sústave. Práve preto by mal človek v prípade výskytu tohto symptómu vyhľadať odborné lekárske vyšetrenie, ktoré môže určiť príčinu krvácania. Pokiaľ sa krv nachádza len na povrchu stolice, môže ísť aj o hemeroidy, čo je najčastejšie cievne ochorenie konečníka, kedy dochádza k prasknutiu menších žiliek.

Niekedy nie je krv v stolici viditeľná a ide iba o jej mikroskopickú prítomnosť, ktorá sa zistí len vyšetrením. Môže to byť príznakom výskytu nejaké nádoru v tráviacej sústave. Častokrát sa prítomnosťou krvi v stolici sú aj vredy, či už žalúdkové alebo dvanástorníkové a to najmä v prípade ich chronickej prítomnosti. Ak je krv tmavšia, môže ísť o enterorágiu, kedy je zdroj krvácania v hrubom čreve a môže ísť napríklad o polypy alebo iné typy menších nádorov v čreve.

Niekedy sa vyskytujú problémy aj s kŕčovými žilami v pažeráku, ktoré môžu pi podráždení krvácať a to sa prejavuje na stolici. U ľudí s nadmerným príjmom alkoholu napríklad hrozí aj portálna hypertenzia, ktorá môže byť spôsobená aj zvýšeným krvným tlakom v žilách, ktoré privádzajú krv z orgánov brušnej dutiny do pečene. Príčiny ochorenia môžu spočívať v samotnom probléme v pečeni a človek môže krv vylučovať nielen stolicou, ale napríklad aj pri zvracaní.

Stolica s prímesou krvi sa môže vyskytovať aj pri hnačkovitých ochoreniach, napríklad pri salmonelóze. Toto ochorenie sa prejavuje až vodnatými hnačkami s prímesou nielen krvi, ale napríklad aj hnisu alebo hlienu a spôsobuje ho baktéria Salmonela. Po ustúpení tejto choroby by malo krvácanie cez stolicu prestať, avšak pokiaľ sa tomu tak nedeje, môže to byť znamenie nejakého iného orgánového problému a v tomto prípade je potrebné pátrať po príčine aj ďalej.

Pri rôznych ochoreniach priamo v črevách je tiež prítomná stolica s prímesou krvi. Ide napríklad o divertikulózu, čo je zápalové ochorenie drobných výklenkov zo steny hrubého čreva a zápal môže narušiť aj stenu čreva, čo spôsobí krvácanie. Hrubé črevo môže postihnúť aj vzácnejšie ochorenie zvané ulcerózna kolitída, čo je dlhodobá choroba s typicky striedavým priebehom. Ochorenie je zápalové a spôsobuje vredy na sliznici hrubého čreva a tiež konečníka.

Chronickým zápalom hrubého čreva, ale aj tenkého čreva a niekedy pažeráka či ústnej dutiny je charakteristická aj Crohnova choroba. Toto ochorenie vzniká na základe bakteriálnej či vírusovej infekcie pôsobením imunitných procesov a úlohu zohrávajú aj genetické predispozície. Stolice s prímesou krvi však môže byť príznakom nielen zápalov či vredov, ale aj rakovín a nádorov, napríklad rakoviny hrubého čreva, kedy je dôležitá skorá diagnostika a liečba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.