späť na zoznam príznakov

Stolica s prímesou krvi

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Stolica s prímesou krvi v prípade, ak ide o opakovaný problém alebo intenzívnejšie krvácanie je pomerne vážnym príznakom problémov najmä v tráviacej sústave. Práve preto by mal človek v prípade výskytu tohto symptómu vyhľadať odborné lekárske vyšetrenie, ktoré môže určiť príčinu krvácania. Pokiaľ sa krv nachádza len na povrchu stolice, môže ísť aj o hemeroidy, čo je najčastejšie cievne ochorenie konečníka, kedy dochádza k prasknutiu menších žiliek.

Niekedy nie je krv v stolici viditeľná a ide iba o jej mikroskopickú prítomnosť, ktorá sa zistí len vyšetrením. Môže to byť príznakom výskytu nejaké nádoru v tráviacej sústave. Častokrát sa prítomnosťou krvi v stolici sú aj vredy, či už žalúdkové alebo dvanástorníkové a to najmä v prípade ich chronickej prítomnosti. Ak je krv tmavšia, môže ísť o enterorágiu, kedy je zdroj krvácania v hrubom čreve a môže ísť napríklad o polypy alebo iné typy menších nádorov v čreve.

Niekedy sa vyskytujú problémy aj s kŕčovými žilami v pažeráku, ktoré môžu pi podráždení krvácať a to sa prejavuje na stolici. U ľudí s nadmerným príjmom alkoholu napríklad hrozí aj portálna hypertenzia, ktorá môže byť spôsobená aj zvýšeným krvným tlakom v žilách, ktoré privádzajú krv z orgánov brušnej dutiny do pečene. Príčiny ochorenia môžu spočívať v samotnom probléme v pečeni a človek môže krv vylučovať nielen stolicou, ale napríklad aj pri zvracaní.

Stolica s prímesou krvi sa môže vyskytovať aj pri hnačkovitých ochoreniach, napríklad pri salmonelóze. Toto ochorenie sa prejavuje až vodnatými hnačkami s prímesou nielen krvi, ale napríklad aj hnisu alebo hlienu a spôsobuje ho baktéria Salmonela. Po ustúpení tejto choroby by malo krvácanie cez stolicu prestať, avšak pokiaľ sa tomu tak nedeje, môže to byť znamenie nejakého iného orgánového problému a v tomto prípade je potrebné pátrať po príčine aj ďalej.

Pri rôznych ochoreniach priamo v črevách je tiež prítomná stolica s prímesou krvi. Ide napríklad o divertikulózu, čo je zápalové ochorenie drobných výklenkov zo steny hrubého čreva a zápal môže narušiť aj stenu čreva, čo spôsobí krvácanie. Hrubé črevo môže postihnúť aj vzácnejšie ochorenie zvané ulcerózna kolitída, čo je dlhodobá choroba s typicky striedavým priebehom. Ochorenie je zápalové a spôsobuje vredy na sliznici hrubého čreva a tiež konečníka.

Chronickým zápalom hrubého čreva, ale aj tenkého čreva a niekedy pažeráka či ústnej dutiny je charakteristická aj Crohnova choroba. Toto ochorenie vzniká na základe bakteriálnej či vírusovej infekcie pôsobením imunitných procesov a úlohu zohrávajú aj genetické predispozície. Stolice s prímesou krvi však môže byť príznakom nielen zápalov či vredov, ale aj rakovín a nádorov, napríklad rakoviny hrubého čreva, kedy je dôležitá skorá diagnostika a liečba.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku...

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez...

Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv....

Rakovina hrubého čreva a diéta Rakovina hrubého čreva a diéta

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.