Choroby s príznakom "bolesť v nadbrušku"
Bolesť v nadbrušku obvykle signalizuje zhoršenie zdravotného stavu v súvislosti s niektorým orgánom z tráviacej sústavy človeka, pričom v tejto oblasti sa nachádzajú napríklad žalúdok, pankreas, dvanástorník, žlčník aj slezina. V niektorých prípadoch nemusí ísť o vážny problém, napríklad ak ide len o dočasnú gastritídu, problémy s trávením, nadúvanie, prípadne dočasné pálenie záhy, avšak na druhú stranu môže ísť aj o zápalové alebo rôzne vredové ochorenia.
Pocit tlaku a bolesti po jedle obvykle znamená akútnu formu gastritídy, pričom pokiaľ je bolesť dlhodobejšia, môže ísť o chronickú gastritídu, ktorá je nezávislá na jedle. Kŕčovitá bolesť v nadbrušku môže znamenať aj funkčnú poruchu žalúdku, pričom táto bolesť ustúpi po požití potravín. Ide o regulačnú poruchu nevových centier, ktorá sa prejavuje nalačno. Veľmi podobné príznaky ale majú aj dvanástorníkové vredy, pričom tu dochádza k bolesti v pravej časti nadbruška.
K podráždení dvanástorníka totiž dochádza vtedy, ak sa žalúdočné šťavy dostanú do tohto orgánu pri nedostatku jedla, ktoré by mohli tráviť a naopak spôsobujú jeho dráždenie. Keď človek príjme nejakú potravu, šťavy sa znova začnú sústrediť na jej natrávenie a bolesť v dvanástorníku ustúpi. Bolesťou nadbrušku sa ale prejavujú aj vredy v žalúdku, kde je už potrebné lekárske vyšetrenie. Môže sa však jednať aj len o dočasnú žalúdočnú nevoľnosť alebo nervozitu.
Pokiaľ nastáva návrat žalúdočných štiav do pažeráka, hovorím o pálení záhy, čo však tiež nie je životohrozujúce ochorenie. Prejavuje sa ale rovnako bolestivosťou v oblasti nadbruška. Za žalúdkom v oblasti nadbruška sa nachádza aj pankreas, ktorý pomerne často postihujú zápaly a infekcie. V tomto prípade je bolesť trvalejšieho charakteru, pričom môže vyžarovať naľavo aj napravo, veľmi výnimočne aj do ľavej časti rebier. Prítomné je aj zvracanie. Tento stav si vyžaduje rýchle ošetrenie.
Horším prípadom je ale ak sa jedná o nádorové ochorenie v pankrease, ktoré je charakteristické trvalejšou a horšie lokalizovateľnou bolesťou, avšak odborné vyšetrenie vie rozlíšiť konkrétny problém pankreasu, takže ho určite netreba odkladať. V ľavej časti nadbruška sa môžu prejavovať aj ochorenia sleziny, cirhózy pečene alebo leukémie a to rôznym typom bolesti. V pravej časti nadbruška sa nachádza žlčník a problémy s ním sa tiež prejavujú bolesťou.
Pokiaľ cití človek tlak v tejto oblasti a vyžarovanie bolesti z pravej strany do stredu, ide buď o žlčníkové kamene alebo o akútny zápal žlčníka spôsobený napríklad príliš mastnou stravou. Vzhľadom na to, že v prípade žlčníka je nutná skorá diagnostika a nasadenie antibiotickej liečby alebo v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok, netreba túto bolesť podceňovať. Pokiaľ ide vo všeobecnosti o akúkoľvek dlhotrvajúcu alebo veľmi intenzívnu bolesť v nadbrušku, treba vyhľadať hneď lekára.