Deformácia kĺbov

Deformácia kĺbov je spôsobená buď zmenou štruktúry tkaniva v kĺbe, prípadne zmenou tvaru kĺbu, čo môže mať súvislosť aj s degeneratívnymi zmenami štruktúry alebo tvaru okolitých kostí, ktoré sa nachádzajú v susedstve pri kĺbe. Tento symptóm je prejavom závažných ochorení či už priamo kostí, kĺbov, prípadne iných tkanív pohybovej sústavy, ale môže ísť aj o príznak niektorého z ochorení cievnej...

Deformácia kĺbov je spôsobená buď zmenou štruktúry tkaniva v kĺbe, prípadne zmenou tvaru kĺbu, čo môže mať súvislosť aj s degeneratívnymi zmenami štruktúry alebo tvaru okolitých kostí, ktoré sa nachádzajú v susedstve pri kĺbe. Tento symptóm je prejavom závažných ochorení či už priamo kostí, kĺbov, prípadne iných tkanív pohybovej sústavy, ale môže ísť aj o príznak niektorého z ochorení cievnej sústavy alebo kože, takže určite by sa nemala deformácia podceniť.

Zmena kĺbov sa prejavuje napríklad pri lupienke, čo je kožné ochorenie postihujúce zhruba 2 až 3 percentá svetovej populácie. Okrem toho sa objavujú aj príznaky priamo na koži, kedy sa objavujú šupiny, pľuzgiere a tiež zápalové ložiská. Niektorí ľudia postihnutí lupienkou majú aj poškodené kĺby. Metabolický syndróm je ochorenie, ktoré postihuje cievy, ale zároveň urýchľuje aj priebeh cukrovky a má súvis aj s inými ochoreniami srdcového a cievneho systému.

Príznakom tohto ochorenia je okrem vysokého cholesterolu, krvného tlaku a hladiny cukru v krvi tiež aj deformácia kĺbov a to v súvislosti najmä s obéznymi pacientami, ktorý chorobou trpia. Deformáciou kĺbov u väčšiny pacientov sa prejavuje aj hemochromatóza, čo je ochorenie vyvolané nadmerným ukladaním železa do tkanív organizmu. Choroba môže byť vrodená ale aj získaná, pričom železo sa v čreve nadmerne vstrebáva do tela a jeho hladina stúpa.

Ochorenie sa dá vypozorovať podľa zväčšenia pečene, zvýšenej pigmentácie kože a tiež poruchou srdcového rytmu, čiže srdcovou arytmiou. U väčšiny ľudí sa prejavuje aj deformácia kĺbov, najmä drobných kĺbov ruky a kolenného kĺbu, ale sú aj prípady, kedy boli zdeformované aj iné kĺby v tele. Vo väčšine prípadov však samotná zmena tvaru kĺbov alebo zmena ich štruktúry súvisí priamo s ochoreniami, ktoré ich postihujú, či už ide o zápalové alebo deformačné.

Medzi takéto zápalové ochorenia patrí napríklad Bechterevova choroba, čo je chronické zápalové ochorenie postihujúce kĺby vo väčšine prípadov mužov a začína medzi 15. a 30. rokom života. Prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov a bolesťami. Podobné príznaky má aj artritída, čiže zápal kĺbu, ktorý môže byť infekčný aj neinfekčný, pričom tu je možné pozorovať nielen deformáciu kĺbov, ale aj ich opuch. Častou formou je aj reumatická artritída.

Najčastejším ochorením pohybového aparátu u ľudí je artróza, ktorá postihuje skoro každého desiateho človeka na planéte. Je to degeneratívne a nezápalové ochorenie, ktoré postihuje kĺby v tele, najviac veľké nosné kĺby, kĺby ruky a tiež sa vyskytuje v medzistavcových štrbinách na chrbtici. Liečba má viacero foriem a čím skôr sa s ňou začne, tým sú lepšie vyhliadky na jej úspech. Práve preto by nemal žiaden človek deformáciu kĺbov podceňovať.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané