Príznaky spojené s kardiovaskulárnym a lymfatickým systémom

Spomalený tep - Bradykardia
Spomalený srdcový tep sa označuje ako bradykardia. Delí sa na fyziologický, keď nie je jeho príčinou ochorenie, a patologický, ktorý je príznakom ochorenia.

Vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak sa častejšie vyskytuje v primárnej forme, keď nie je jeho príčina presne známa. Avšak sekundárna hypertenzia je príznakom iného ochorenia.

Nízky krvný tlak
Nízky krvný tlak je stav, keď tlak krvi klesne pod hranicu 100 / 60. Odborne mu hovoríme aj hypotenzia. Jeho príčina nie je úplne objasnená, alebo vzniká ako následok iného ochorenia.

Zvýšená hladina železa v krvi
Železo je životne dôležitý a potrebný minerál. Avšak pri jeho nedostatku alebo prebytku môže vzniknúť zdravotný problém. Jeho prebytok môže byť zapríčinený zvýšeným prísunom v strave, ale vzniká aj pri chorobných stavoch, krvných poruchách a ochoreniach pečene. Aké sú príznaky nadbtyku železa a ako si pomôcť?

Zvýšená hladina vápnika v krvi
Zvýšená hladina vápnika v krvi, známa ako hyperkalcémia, môže byť závažným zdravotným problémom. Vápnik je dôležitý pre naše kosti a svaly, ale jeho nadbytok môže spôsobiť vážne príznaky a komplikácie. Príčiny hyperkalcémie sú rôzne, od narušenia funkcií prištítnych teliesok až po nádorové ochorenia. Rýchla diagnostika a liečba sú kľúčové pre zabránenie dlhodobým zdravotným problémom.

Zvýšená hladina cukru v krvi
Hyperglykémia je problém hlavne pri cukrovke. Hladina cukru v krvi je vyššia, z čoho pramenia ďalšie problémy. Napríklad so zrakom, nervovým systémom, ale jej príčinou nie je iba cukrovka. Vzniká aj pri iných ochoreniach.

Zvýšená náplň krčných žíl
Zvýšená náplň krčných žíl môže signalizovať vážne kardiovaskulárne problémy, ako je zlyhávanie srdca. Kedy je nutné vyhľadať lekára a kedy je to bežný jav?

Zväčšenie sleziny
Zväčšenie sleziny často prebieha bez výrazných príznakov, no môže indikovať infekčné, hematologické či autoimunitné ochorenia. Ako rozpoznať tento stav?

Stvrdnutie žily
Stvrdnutie žily úzko súvisí so zápalovým ochorením žíl. Stav sa môže skomplikovať prasknutím žily, alebo jej upchatím. Lieči sa základná príčina komplexným prístupom.

Zrýchlený tep - tachykardia
Srdcovú činnosť nie je za normálnych okolností cítiť. Pri zvýšenej frekvencii srdca stúpa aj rýchlosť tepu. A za určitých okolností už citeľná je. Stúpa pri zvýšenej fyzickej, či psychickej námahe. Ale často za jej zvýšením treba hľadať aj ochorenie.

Zväčšenie srdca
U športovca je to normálny stav, keď si srdce zvyklo na zvýšenú potrebu prekrvenia svalov a organizmu. Iný prípad je, ak je príčina ochorenie. Môže ísť o problém so srdcovo - cievnym, respiračným systémom. Zväčšenie srdca nastáva aj v prípade alkoholizmu alebo po infekciách.

Tvorba krvných zrazenín - trombóza
Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém. Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti.

Tlak na hrudníku
Tlaková bolesť na hrudi býva prítomná pri rôznych srdcovocievnych ťažkostiach. Samozrejme, pri nich to nekončí a može ju zapríčiniť aj iné ochorenia. Aké sú možné príčiny vzniku bolesti na hrudi a kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Opuch
Opuch je častým symptómom rôznych ochorení alebo zdravotných ťažkostí. Vzniká pri chorobách ciev, srdca, ale aj pri mnohých problémoch s kožou, metabolizmom a aj pri poraneniach. Opuchy môžu byť generalizované, keď vznikajú celotelovo alebo lokálne. Vtedy postihujú len určitú časť tela. Odborne sa označuje ako edém.

Poruchy srdcového rytmu a nepravidelná činnosť srdca
Nepravidelná činnosť srdca je dysrytmia, pri ktorej srdce pracuje nepravidelne. Jedná sa často o vážny stav, ktorý si vyžaduje neodkladnú terapiu.

Krvácanie - hemoragia
Krv koluje v cievach a jej hlavnou úlohou je prenos kyslíka po tele. Ten je dôležitý pre mozgové bunky, srdce a ostatné bunky, tkanivá a orgány. Okrem kyslíka transportuje aj iné zložky.

Krvný výron - modrina/hematóm
Krvný výron sa často skloňuje s úrazmi končatín. Táto ťažkosť sa však môže vyskytnúť aj spontánne, alebo je príznakom vážneho ochorenia. Liečba je komplexná.

Búšenie srdca - Palpitácia
Búšením srdca sa prejavujú rôzne ochorenia. Tie sa môžu týkať srdcovo-cievneho systému alebo iných telových systémov. Ale nie vždy je za ním práve choroba. Vyskytuje sa aj pri záťaži, tá môže byť fyzická či psychická. Býva rýchle spolu so zvýšeným srdcovým tepom, nepravidelné a vnímané nepríjemne, tiež ako pocit náhleho zastavenia či chvenia. Postihnutý opisuje ťažkosti ako búšenie srdca či na hrudníku, taktiež sa pocit presúva až do krku.

Zväčšené lymfatické uzliny
Lymfatické tkanivo má ochrannú úlohu v organizme. Medzi prvý kontakt s vonkajším prostredím patria krčné a nosové mandle. Dôležité sú však i uzliny v ostatných regiónoch. Čo značí ich zväčšenie a bolestivosť? Kedy vyhľadať lekára?

Bolestivé lymfatické uzliny
Bolestivé zväčšené uzliny sú častým príznakom pre zápal v danej oblasti. Signalizujú napríklad infekcie horných dýchacích ciest zväčšením a bolestivosťou uzlín v oblasti hlavy a krku. Aké sú možné príčiny bolesti uzlín, ich diagnostika a liečba? Kedy treba spozornieť a vyhľadať lekára?
Kardiovaskulárny a lymfatický systém tvoria obehovú sústavu človeka, ktorá je zodpovedná za pohyb telových tekutín, ktoré obsahujú látky potrebné pre výživu buniek a organizmu. zároveň sa pomocou krvi a lymfy odvádzajú produkty látkového metabolizmu, takže okrem prepravnej funkcie je úlohou týchto systémov aj udržiavanie stabilného vnútorného prostredia. Obehová sústava človeka je tvorená srdcom, krvnými cievami a lymfatickými cievami.
Lymfatické uzliny, ktoré sú súčasťou lymfatického systému, zas majú primárne imunitnú funkciu, keďže sa podieľajú na tvorbe lymfocytov a protilátok imunitného systému. Čo sa týka krvného obehu, centrom a motorom je srdce, ktoré pomocou sťahov rozvádza okysličenú krv do tela a odkysličenú krv do pľúc. Za jeden deň dokáže srdce prečerpať takto až 8 tisíc litrovú nádrž krvi. Obehová krvná sústava sa delí na malú, čo je pľúcny obeh a veľkú, čo je celotelový obeh.
Keďže cieľom celého kardiovaskulárneho systému je transport kyslíka, živín, hormónov, minerálov a iných potrebných látok do tela a zároveň transport produktov metabolizmu a oxidu uhličitého smerom von z tela, akékoľvek príznaky a symptómy indikujúce poruchy práce a funkčnosti tohto systému je potrebné brať veľmi vážne, pretože môžu viesť až k život ohrozujúcim stavom. Niektoré príznaky znamenajú ochorenia len srdca, iné sa týka ciev, žíl a tepien.
Lymfatické uzliny
Lymfatické uzliny obvykle môžu byť zväčšené pri zápaloch alebo infekciách v organizmu, pričom napríklad nebolestivé zväčšenie môže v niektorých prípadoch spolu s inými príznakmi indikovať aj nádorové ochorenie v blízkosti zväčšených lymfatických uzlín, napríklad pri rakovine štítnej žľazy, leukémii a rôznych lymfómoch alebo myelómoch. Zároveň ale ide o príznak infekčných chorôb, ako napríklad infekčná mononukleóza, AIDS, lymská borelióza alebo angína.
Pokiaľ sú lymfatické uzliny bolestivé, ide tiež o prejav prítomnosti infekcie alebo zápalu v organizme podľa toho, kde sú tieto bolestivé uzliny lokalizované. Prejavujú sa takto napríklad mor, ovčie kiahne, šarlach, mastitída, zápalové a infekčné ochorenia hornej časti dýchacích ciest, niekedy aj herpetické alebo pohlavne prenosné choroby a podobne. V organizme sa uzliny nachádzajú na rôznych miestach, najčastejšie sa zduria na krku a pod dolnou čeľusťou.
Problémy s červenými krvinkami
V rámci transportu kyslíka majú nezastupiteľnú úlohu červené krvinky. Tie ale môžu trápiť tiež rôzne ochorenia alebo problémy, ktoré sa prejavujú v rámci celého srdcovocievneho systému. Napríklad pri chudokrvnosti dochádza k zníženiu koncentrácie hemoglobínu a tak nie sú červené krvinky schopné dostatočne okysličiť organizmus. Nevyzretosť červených krviniek môže poukazovať na anémiu, akútnu myleoidnú leukémiu alebo myelodysplastický syndróm.
Pokiaľ dochádza rovno k rozpadu červených krviniek, poukazuje to na vážny problém s počtom krviniek a dochádza k zlyhávaniu prekrvenia celého tela. tento príznak sa viaže napríklad k malárií, anémii, žltačke alebo niektorým dedičným ochoreniam krvi a krvného obehu. Zníženie počtu červených krviniek je zas najcharakteristickejší príznak chudokrvnosti. Niekedy môžu byť krvinky aj zmenšené alebo zväčšené, tiež pri anémii alebo pri leukémii, čiže rakovine krvi.
Nízky a vysoký krvný tlak
Medzi najčastejšie problémy srdcovocievneho systému patria problémy s krvným tlakom. U mladých ľudí je pomerne častý nízky krvný tlak, čiže hypotenzia, ktorý sa ale môže časom a vekom upraviť. Pokiaľ ide o dlhodobejší výskyt, môže sa jednať o príznak nejakej choroby, napríklad pľúcnej embólii, nastáva tiež pri akútnom zápale pankreasu, pri diabetickej neuroaptii, hepatorenálnom syndróme, Addisonovej chorobe, bulímii, salmonelóze alebo pri anorexii.
Hypotenzia je dosť častá aj pri dehydratácii a nedostatku tekutín, nastáva tiež pri niektorých srdcových ochoreniach alebo narušení rovnováhy a niekedy sprevádza aj presilenie organizmu, únavu alebo nevoľnosti a zvracanie. Jej opakom je hypertenzia, čiže zvýšený tlak, čo v praxi znamená, že sa hodnota tlaku dostane nad hranicu 160/65 mmHg. Primárne sa takýto tlak prejavuje pri bolestiach hlavy, poruchách spánku, únave, ale najčastejšie pri kardiovaskulárnych problémoch.
Vysoký krvný tlak je typický pre aterosklerotické zmeny, koarktáciu aorty, metabolický syndróm, arytmiu, ale napríklad aj pre hypertyreózu, čiže zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ktorá zapríčiňuje nadmernú produkciu hormónov. Tiež sa vyskytuje pri Cushingovom syndróme alebo Connovom syndróme. Zvýšený tlak v abnormálnych hodnotách nad 220/110 mmHg je príznakom závažných stavov ohrozujúcich až život, ako napríklad krvácanie do mozgu alebo intoxikácia.
Problémy so srdcom
Problémy so srdcom môžu byť buď vrodené alebo získané počas života. Napríklad zväčšenie srdca súvisí najmä s vrodenými poruchami a defektami a nastáva napríklad pri hypertrofickej kardiomyopatii, prípadne ako následok obezity počas života. Nadmerné búšenie srdca je spojené so zmenou rytmu jeho práce a pokiaľ nie je spôsobené napríklad stresom alebo vonkajším faktorom, ide o chorobný príznak súvisiaci buď s poruchami srdca alebo inými zmenami v organizme.
Môže ísť napríklad o zmenu hladiny hormónov, menopauzu alebo ileus, no najčastejšie je búšenie spojené s arytmiou a zápalovými chorobami v srdci. Celkovo nepravidelná činnosť srdca je príznak, ktorý si určite zaslúži zvýšenú pozornosť, pretože môže znamenať viaceré vážnejšie choroby. Ide o jeden zo symptómov napríklad Connovho syndŕomu, fibrilácie predsiení srdca, defektov vo vnútri srdca, ale tiež nastáva napríklad pri zlyhaní pečene a krvácaní do mozgu.
V súvislosti s kardiovaskulárnym systémom môžu nastať aj problémy s tepom. Spomalený tep môže byť prítomný pri ochoreniach štítnej žľazy, arytmii, anorexii, intoxikácii alebo pri krvácaní do mozgu, ale aj pri poruchách srdcového prevodného systému. Naopak zrýchlený tep je príznakom zrýchlenia metabolizmu, ale aj žlčníkových kameňov, diabetickej neuropatii a pri ochoreniach aorty. Niekedy sprevádza aj aterosklerózu, anémiu a typicky arytmiu srdca.
Krvácanie je vždy nebezpečné
Krvný výron je jeden z príznakov poškodenia cievneho systému a vzniká pri úrazoch, krvácaní do kĺbov a nazýva sa ľudovo modrina. Obvykle je fialovomodrá, postupne bledne. Problém je však väčšie krvácanie, ktoré môže byť vnútorné alebo vonkajšie. Vonkajšie nastáva najčastejšie pri úrazoch a poškodení pokožky, ale niekedy napríklad aj z hemeroidov pri ich podráždení alebo formou krvácania z nosa či úst, kedy by mal človek vždy navštíviť lekára.
Vonkajšie krvácanie je aj príznakom hemoragických horúčok ako ebola. Nadmerné krvácanie sprevádza aj poruchy zrážanlivosti krvi alebo leukémiu. Veľmi nebezpečné je vnútorné krvácanie, napríklad do mozgu, ktoré môže byť až život ohrozujúcim stavom. Slabšie je vnútorné krvácanie napríklad zo žalúdočných vredov. Opakom krvácania je nadmerná tvorba krvných zrazenín, kedy sa krv zhlukuje. Nebezpečné to je najmä v cievach a žilách, kde dochádza k upchatiu prietoku a napríklad infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhode.
Príznaky súvisiace so žilami
V súvislosti so žilami sa tiež vyskytujú viaceré symptómy, ktoré môžu upozorniť na nejaký problém alebo chorobný stav a zhoršenie zdravotnej situácie v organizme. Napríklad rozšírené žily sú prítomné pri portálnej hypertenzii, čo je choroba súvisiaca aj s vysokým tlakom, taktiež pri cirhóze pečene, pri varikokéle a typicky sú rozšírené žily hlavný príznak tzv. kŕčových žíl, najčastejšie na dolných končatinách. V blízkosti análneho otvoru sa im hovorí aj hemeroidy.
Pri defektoch v žilách alebo zápaloch v cievnom a žilnom systéme sa prejaví obvykle stvrdnutie žily. Zároveň pri stvrdnutých žilách dochádza k problémom aj v transporte krvi, čo môže spôsobiť ďalšie patologické prejavy. Dochádza totiž k spomaleniu žilného odtoku a najčastejším dôsledkom je flebitída, čiže zápal žily. Aj pri Bércových vredoch a kŕčových žilách zvyknú žily stvrdnúť.
V žilách sa môže vyskytovať aj zvýšenie ich náplne, najmä sa to týka krčných žíl. Tento symptóm indikuje ochorenia srdca a kardiovaskulárneho systému priamo, pričom ide najčastejšie o príznak hepatopatii, čo je zlyhávanie pravej strany srdca, kedy zlyháva pravá srdcová komora. Taktiež pri pľúcnej embólii alebo pri chronickej respiračnej nedostatočnosti možno spozorovať zväčšenie krčných žíl. Viaceré zlyhania srdca sa prejavujú tiež týmto príznakom.
Hladina látok v krvi
Hladina látok v krvi môže pomôcť indikovať rôzne metabolické choroby alebo ochorenia krvi a krvotvorby. Napríklad znížená hladina železa v krvi najčastejšie súvisí s chudokrvnosťou, čiže anémiou, čo je krvné ochorenie spôsobené problémami s červenými krvinkami. Niekedy to však aj môže znamenať poruchy vstrebávania železa v črevnom systéme. Naopak zvýšená hladina železa ukazuje buď na poruchy metabolizmu alebo na hemochromatózu, čo je vážne ochorenie.
Pokiaľ je v krvi zvýšená hladina vápnika, znamená to jeho nadmerné odbúravanie z kostí a zároveň zvýšené riziko častých zlomenín, ale môže ísť aj o zvýšenú absorbciu z čriev. Týmto príznakom sa prejavujú napríklad hyperparathreóza, Pagetova choroba alebo hyperkalcémia. Zvýšená hladina cukru v krvi zas typicky znamená príznak cukrovky, čiže diabetesu, ale je to spojené aj s obezitou, zvýšenou tvorbou kortizolu alebo s metabolickými ochoreniami.
Opuchy a iné
Opuch vzniká v dôsledku ochorení žíl, ciev, srdca a v lokálnych prípadoch aj na podklade poranení alebo problémov s odvodom krvi. Opuch sa typicky prejavuje pri úrazoch, kedy došlo k poškodeniu cievneho alebo pohybového systému, ale napríklad aj pri niektorých kožných abscesoch. Častý je opuch v súvislosti s lymfedémom, tuberkulózou kostí a kĺbov, pri anafylaktickom šoku, čo je akútna imunitná reakcia na alergiu. Opuch sa môže vytvoriť prakticky kdekoľvek na tele.
Problémom je aj nadmerné hromadenie krvi v pľúcach, čomu sa hovorí prekrvenie pľúc a tento stav najčastejšie nastáva v dôsledku ochorenia pľúc a dolných dýchacích ciest. veľmi dôležité je okamžite zavolať lekársku pomoc, pretože nadmerné zaplavenie pľúc krvou je život ohrozujúci stav. Dochádza k hromadeniu krvi v pľúcnom riečišti pred srdcom, typicky napríklad pri chronickej bronchitíde, hypertrofickej kardiomyopatii, prípadne pri astme aj dlhodobo.