Únik moču sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Ide o stratu kontroly nad močovým mechúrom.
Strata kontroly nad močovým mechúrom, močová inkontinencia (nedostatočnosť) je často nepríjemným problémom. Prináša pacientovi niekedy až pocity zahanbenia. Moč uniká von z tela nekontrolovane.
Niekedy je problémom samotná vzdialenosť toalety, inokedy rýchly únik moču pre zakašľanie alebo kýchnutie, smiatie. Neschopnosť udržať moč = Inkontinencia moču/močová inkontinencia.
Síce sa dáva neschopnosť udržať moč do súvisu s vyšším vekom, vek ako taký nemusí byť predisponujúci faktor.
Ak močová inkontinencia prerušuje vaše denné aktivity, je potrebné navštíviť svojho lekára.
Pre väčšinu ľudí úprava diéty a životného štýlu vedie k zlepšeniu týchto ťažkostí.
Veľa ľudí má skúsenosť s občasným malým únikom moču. Iní však strácajú moč častejšie a aj väčšie množstvo.
Typy močovej inkontinencie sú všeobecne:
Stresová inkontinencia – moč uniká vtedy, keď pacient zakašle, kýchne, pri zatlačení na oblasť močového mechúra prípadne pri zdvíhaní ťažších predmetov (nákladov).
Naliehavá inkontinencia – pacient cíti intenzívne naliehanie k močeniu s mimovoľným únikom moču. Musí močiť častejšie a aj počas noci. Naliehavá inkontinencia môže byť spôsobená menšou afekciou akou je napríklad infekcia, alebo väčšou napríklad pri neurologických ochoreniach alebo cukrovke.
Pretekajúca inkontinencia – pacient pociťuje pretrvávajúce pokvapkávanie z mechúra, ktorý sa plne nevyprázdni.
Funkčná inkontinencia – súvisí s iným ochorením. Pacient nestihne pre iné ťažkosti rozopnúť nohavice dostatočne rýchlo.
Zmiešaná inkontinencia – ide o kombinovanú nedostatočnosť, často býva spoločná stresová a naliehavá inkontinencia.
Človek trpiaci týmto ochorením môže cítiť diskomfort a hanbu, keď sa má rozprávať s lekárom. Často však tieto ťažkosti vedú k zhoršeniu kvality života.
Močová nedostatočnosť môže zhoršiť sociálne interakcie pacienta, izolovať ho v kolektíve.
Hlavne u starších ľudí je močová inkontinencia riziková, títo musia často chodiť a vyhľadávať toaletu. Hrozí tu pád, vzhľadom k frekvencii návštev toaletného zariadenia.
Niekedy močová inkontinencia všeobecne môže demaskovať (odhaliť) vážnejšie ochorenie. Aj preto je vhodné pri týchto ťažkostiach vyhľadať lekára.
Močová inkontinencia môže byť:
Dočasná – niektoré nápoje, aj s obsahom diuretík, môžu stimulovať močový mechúr a viesť k dočasnej nedostatočnosti močového mechúra. Patrí sem alkohol, kofeín, šumivé vody, prídavné sladidlá, chilli papriky, citrusy, čokoláda, či vysoké dávky vitamínu C. Dočasná inkontinencia môže byť tiež spôsobená infekciou močového traktu či zápchou.
Perzistentná – tehotenstvo (váha plodu), pôrod (v súvise s prepadnutím niektorého orgánu), vek, menopauza, zväčšená prostata či rakovina prostaty, obštrukcia (prekážka) zapríčinená napríklad nádorom alebo močovými kameňmi, neurologické ochorenia (napríklad sclerosis multiplex, Parkinsonová choroba alebo cievna mozgová príhoda).
Rizikové faktory, ktoré zvyšujú risk vzniku močovej nedostatočnosti:
Pohlavie – ženy sú viac náchylnejšie k stresovej inkontinencii. Je to dané graviditou, pôrodom, menopauzou, anatómiou ženského tela. Avšak naopak muži s ochorením prostaty majú väčšiu možnosť získať pretekajúcu inkontinenciu.
Vek – čím je človek starší, svaly v oblasti panvového dna, ale aj močového mechúra strácajú svoju silu. Močová rúra stráca svoju elasticitu. Jedná sa teda o vekom podmienené zakrnenie orgánov (involúciu) – ich zmenšenie a postupné zhoršenie funkcie.
Obezita – zvýšená hmotnosť, tukové tkanivo v oblasti brucha tlačia viac na močový mechúr, čo môže viesť k inkontinencii, tento tlak ho oslabuje.
Fajčenie – tabak zvyšuje výskyt močovej nedostatočnosti.
Výskyt v rodine – je pozorovaný rodinný výskyt tohto ochorenia, hlavne naliehavej inkontinencie.
Niektoré ochorenia – hlavne neurologické ochorenia a metabolické ochorenia (diabetes mellitus – cukrovka).
Komplikácie dlhotrvajúcej chronickej močovej inkontinencie, neschopnosti udržať moč sú:
Kožné problémy – vyrážka, pretože oblasť okolo pohlavného orgánu je vystavená vlhkosti moču.
Infekcie močovopohlavného traktu – moč je prostredie, v ktorom sa ľahko môžu zahniezdiť niektoré patogény a tak spôsobovať infekciu.
Močová nedostatočnosť môže poškodzovať sociálne aj osobné vzťahy.
Zaujímavosti
Doktor sa pri vyšetrení zameriava aj na úsilné kašľanie, vedúce k močovej nedostatočnosti.
Pri vyšetrení sa robí analýza moču pre prítomnosť infekcie a červených krviniek.
Epizódy inkontinencie sa dajú zaznačiť si do osobného diára, v súvise s príjmom tekutín.
Pomocou ultrazvuku je možné zistiť, či ostáva po domočení v močovom mechúre naďalej hladinka.
Prevencia
Močová inkontinencia nie je vždy prevenčná. Niekedy na zníženie risku je vhodné udržovať telesnú váhu v medziach normy, cvičiť cviky na panvové dno (napríklad pomocou fit lopty).
Je dôležité vysadiť iritujúce jedlá a nápoje, akými sú káva, alkohol či kyslé jedlá.
Príjem dostatku vlákniny je prevenciou pred vznikom zápchy, ktorá môže viesť k močovej nedostatočnosti.
Skončenie s fajčením predchádza vzniku týchto obtiaží.
Liečba
Liečba močovej nedostatočnosti závisí od typu inkontinencie. Niekedy je potrebná kombinačná liečba.
Pokiaľ ochorenie spôsobuje iná základná choroba, hovoríme o druhotnej (sekundárnej) inkontinencii a vtedy doktor lieči prvotnú príčinu.
Sú zaznamenané a používané niektoré behaviorálne techniky:
Tréning močového mechúra – oneskorenie močenia po vlastnom naliehaní. Ide o snahu oddialiť močenie, pokým pacient nemočí v častosti od 2,5 do 3,5 hodiny priemerne.
Dvojité vyprázdňovanie – pomáha vyprázdniť močový mechúr pri pretekajúcej inkontinencii. Jedná sa o techniku močenia, potom prestávky a po chvíli opäť skúsiť ísť močiť.
Plánovanie cesty na toaletu - močenie každé 2 až 4 hodiny s dodržiavaním času.
Tekutinový a diétny manažment – zvýšenie telesnej aktivity môže zlepšiť ťažkosti, obmedzenie alkoholu, kávy či kyslých jedál.
Cvičenie panvového dna – Kegelove cviky sú vhodné na zlepšenie pri stresovej ale aj naliehavej inkontinencii.
Vhodné je cvičenie - napínanie a uvoľňovanie svalov používaných pri močení po dobu 5 sekúnd. Pacient teda strieda kontrakciu a relaxáciu týchto skupín svalov (používaných pri mikcii). Opakovať 10-krát denne.
Z liekov na udržanie moču sa používajú tie zo skupiny anticholinergík, alfa blokátory či estrogény. Samotná medikamentózna liečba je možná až po dohovore s lekárom.
Elektrická stimulácia cez vagínu alebo konečník sa tiež vykonáva - je však dlhodobá a opakovaná. Je zameraná na posilnenie svalstva panvového dna.
Niekedy je možné použiť u žien pesar – flexibilný silikónový kruh.
Na niektorých pracoviskách je možné pomocou injekcie vpraviť zväčšujúci sa materiál do oblasti okolo močovej rúry. Ten pomáha držať močovú rúru uzavretú a redukuje únik moču.
U ľudí s nadmerne aktívnym močovým mechúrom je možnosť terapie pomocou vpravenia injekcií botulotoxínu priamo do svalu močového mechúra. Táto liečba je uspokojivá pri naliehavej inkontinencii.
Keď nefungujú iné spôsoby liečby, používa sa sakrálna stimulácia nervov alebo rôzne chirurgické zákroky.
Choroby s príznakom "Neschopnosti udržať moč - Inkontinencie"
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.