- mayoclinic.org - Fecal incontinence
- verywellhealth.com - What Is Fecal Incontinence?
- healthline.com - What You Need To Know About Fecal Incontinence
- nhs.uk - Bowel Incontinence
- my.clevelandclinic.org - Fecal (Bowel) Incontinence
Neschopnosť udržať stolicu - inkontinencia stolice a hlavné príčiny
Inkontinencia stolice je pomerne bežná ťažkosť vyskytujúca sa hlavne u seniorov. Deje sa to pri niektorých ochoreniach, no rizikovým faktorom je aj vyšší vek.
Síce črevná peristaltika nie je vôľová, vôľovými sú brušný lis, ako aj činnosť vonkajšieho zvierača.
Stolica pri inkontinencii (nedostatočnosti) prechádza cez konečník bez varovania a opúšťa organizmus bez udržania.
Niekedy sa fekálna inkontinencia pomenúva aj črevná nedostatočnosť.
Môže byť ľahká, pri ktorej opúšťajú telo vetry (flatulencia), alebo ťažká. Vtedy opúšťa organizmus masa stolice bez kontroly zvierača.
Medzi sprievodné javy fekálnej nedostatočnosti patrí hnačka, zápcha, plynnatosť alebo poškodenie nervov v tejto lokalite. Ťažkosť sa môže objaviť v každom veku, najčastejšie u starších ľudí.
K poškodeniu nervov môže dôjsť úrazom v oblasti malej panvy, prípadne pri pôrode. Oslabenie nervovej pletene inervujúcej konečník (rectum) však súvisí všeobecne s vekom.
Všeobecne je nedostatočnosť udržania stolice citlivá téma, pacienti sa často hanbia povedať o svojich ťažkostiach aj lekárovi. Liečba je však účinná, preto je dôležité odvážiť sa. Novodobé terapeutické prístupy zlepšujú kvalitu života u týchto pacientov.
Fekálna inkontinencia sa objavuje často pri silnej hnačke. U niektorých ľudí sa však objavuje oveľa častejšie.
Rozlišujeme tri typy fekálnej inkontinencie:
- Urgentná
- Pasívna
- Kombinovaná
Jedná sa niekedy o urgentnú (náhlu) inkontinenciu. Pacienti nestihnú prísť na toaletu, ťažkosti sa objavia náhle. Akékoľvek urgovanie stolice vedie k jej rýchlemu uvoľneniu z konečníka von.
Pasívna inkontinencia je oproti tomu jav, kedy si pacient neuvedomuje, že potrebuje ísť na stolicu.
Kombinovaná inkontinencia stolice je súčinnosťou obidvoch vyššie spomínaných.
Medzi rizikové faktory inkontinencie stolice patria:
- Vek – môže sa objaviť v každom veku, avšak najčastejšie sa objavuje u ľudí nad 65 rokov
- Ženské pohlavie – pôrod a menopauza súvisia s fekálnou inkontinenciou
- Poškodenie nervov – niektoré ochorenia môžu viesť k poškodeniu nervov, vďaka ktorým udržuje pacient stolicu. Sú to napríklad cukrovka (diabetes mellitus), úraz nervového systému alebo sclerosis multiplex.
- Demencia – neudržanie stolice sa vyskytuje často u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a inou demenciou
- Fyzická neschopnosť (postihnutie) – môže viesť k neschopnosti rýchlo prísť na toaletu
Komplikácie inkontinencie stolice zahŕňajú emočný nápor (strata sociálnych kontaktov, neschopnosť byť kdesi na verejnosti a pod.), ako aj kožné dráždenie (napr. vznik kožných vredov v oblasti análnej).
Aké sú hlavné príčiny?
Medzi hlavné príčiny inkontinencie stolice patria:
- Poškodenie svalu – úraz svalu, ktorý obkružuje konečník (zvierač) môže viesť k neudržaniu stolice. Ťažkosť sa môže objaviť napr. pri pôrode, ale aj pri nehode s vonkajšou príčinou.
- Poškodenie nervu – nervy v okolí konečníka môžu byť poškodené napr. pri pôrode (vyššia váha plodu), pri opakovanom napínaní brušného lisu, dlho trvajúcej zápche, úraze miechy, cievnej príhode, cukrovke či pri sclerosis multiplex (roztrúsenej skleróze).
- Zápcha – tvrdá stolica a jej nepriechodnosť črevami a konečníkom môže viesť k nedostatočnosti a poškodeniu nervov v oblasti konečníka vyvolanom úpornou defekáciou
- Hnačka – tuhá stolica je v konečníku ľahšie udržateľná ako riedka, preto pri hnačke ľahšie uniká a dochádza k inkontinencii
- Hemorrhoidy – jedná sa o zapálené opuchnuté žily v oblasti konečníka. Niekedy môže dôjsť k tomu, že sa análny otvor nemôže kvôli nim poriadne uzavrieť a dochádza k spontánnemu odtoku stolice (hlavne pri hnačke).
- Strata úschovnej kapacity konečníka – pri niektorých ochoreniach (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) môže dôjsť k poškodeniu a poraneniu konečníka, čo vedie k jeho nižšej kapacite. Stolica sa tu nemôže vtedy hromadiť a spontánne uniká von cez análny otvor. Deje sa to aj niekedy po operácií alebo pri liečbe ožarovaním.
- Operácia – operácia napr. hemoroidov môže viesť k poškodeniu nervu alebo svalu lokálne, čo vedie ku inkontinencii stolice
- Prepadnutie konečníka (rektálny prolaps) – keď prepadne konečník do análnej krajiny, môže dôjsť k fekálnej inkontinencii
- Rektokéla – u žien môže prepadnúť konečník do vagíny
- Zápal konečníka môže tiež spôsobiť tieto ťažkosti
Čítajte tiež:
Neschopnosť udržať moč - močová inkontinencia. Aké sú jej príčiny?
Zaujímavosti
Fekálna inkontinencia sa vyskytuje aj u užívateľov tabakových výrobkov. Nikotín svojou povahou spôsobí zrýchlenie pasáže tráviacim traktom, čo môže viesť až k neudržaniu stolice.
Diagnostika inkontinencie stolice sa opiera o laboratórne metódy aj zobrazovacie vyšetrenia. Všeobecne je potrebné aj lekárske vyšetrenie prstom cez konečník.
Elektromyografia je prospešná pri podozrení na poškodenie análneho sfinktera (zvierača). Vďaka nej môže lekár odhaliť, či je porucha vratná, alebo trvalá.
Prevencia a liečba
Medzi hlavné prevenčné spôsoby patria:
- redukcia obstipácie (zápchy) pitím dostatku tekutín a príjmom vlákniny v potrave
- kontrola hnačky preliečením možnej infekčnej príčiny
- dlhodobé namáhanie sa na stolicu nie je vhodné, môže oslabovať análny zvierač alebo poškodiť konečníkovú nervovú pleteň
K diétnym opatreniam patrí obmedzenie kofeínu, alkoholu, korenistých jedál, prídavných sladidiel či strukovín. Naopak vhodnými pokrmami v jedálničku sú banány, jablkový džús, arašidové maslo, cestoviny, zemiaky a syr. Vďaka týmto pochutinám je konzistencia stolice primeraná.
Z liekov sa pri hnačke podávajú antidiarhoiká, pri zápche laxatíva na spriechodnenie tráviaceho traktu.
Liečivými sa ukázali aj Kegelove cviky na posilnenie svalstva panvového dna, vrátane vonkajšieho análneho zvierača.
Liečba biologickou spätnou väzbou (biofeedback) by mohla pacienta naučiť, ako správne defekovať (vylúčiť stolicu).
Sakrálna nervová stimulácia môže byť nápomocnou metódou. Dochádza pri nej k cielenej stimulácií nervov inervujúcich črevo.
Je dôležité liečiť základnú príčinu. Okrem liekov napr. pri cukrovke je nutné zvážiť aj chirurgickú liečbu (napr. pri fistulujúcej forme Crohnovej choroby).
Sfinkteroplastika je iný chirurgický prístup v liečbe. Pri nej dochádza k zlepšeniu inervácie análneho zvierača. Často sa robí, keď ťažkosti vzniknú po pôrode u matky.
Z chirurgických postupov je to ďalej transplantácia jemného svalu (musculus gracilis), kolostómia či implantácia prídavného zvierača.
Pri inkontinencii stolice ťažkého stupňa musia pacienti siahnuť po intímnych hygienických pomôckach, po plienkach a nohavičkách. Tie vďaka moderným technológiám pomáhajú maskovať nepríjemný odor (zápach).
Choroby s príznakom "Neschopnosti udržať stolicu"
- Alzheimerova choroba
- Balantidióza
- Epilepsia
- Vyklenutie medzistavcovej platničky - hernia disku
- Radikulopatia
- Skleróza multiplex - Roztrúsená skleróza
- Spinálna stenóza
- Spondylolistéza
- Intoxikácia - otrava
- Syndróm kaudy equiny
- Detská mozgová obrna - DMO
- Medzistavcová osteochondróza
- Ochorenia mozgových ciev
- Poranenia chrbtice
- Rázštep chrbtice
- Šigelóza
- Skolióza
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →