späť na zoznam chorôb

Šigelóza

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Šigelóza sa nazýva inak aj bakteriálna úplavica alebo črevná dyzentéria a ide o infekčné ochorenie spôsobené baktériou Shigella. Je niekoľko druhov šigelózy, podľa typu baktérie, ktorá postihnutého jedinca nakazí, pričom toto ochorenie je v prípade správnej liečby zvládnuteľné bez väčších problémov a len v prípade komplikácii a neskorej alebo žiadnej liečby môže byť smrteľné, no to sa deje vo výnimočných prípadoch, ktorých nie je ani percento.


Charakteristika

Táto črevná bakteriálna infekcia postihuje hrubé črevo a je spôsobená baktériou Shigella. Ide o tzv. chorobu špinavých rúk a nedostatočnej hygieny. Sú v princípe štyri druhy baktérií a to Shigella dysenteriae, Shigella flexneri, Shigella boydi a Shigella sonnei. V našich zemepisných šírkach sú najčastejšie typy flexneri a sonnei, ktoré majú na svedomí drvivú väčšinu všetkých ochorení na šigelózu. Zvyšok tvoria choroby importované väčšinou zo zahraničia.

Baktérie sú nepohyblivé, fermentujúce a sú veľmi citlivé na vyschnutie aj na bežné dezinfekčné prostriedky. Správnou hygienou sa teda dá veľmi dobre tejto chorobe vyhnúť, čiže prevencia je základ. Nákaza sa šíri priamo kontaktom s nakazeným človek, menej už potravinami či vodou. Na nakazenie stačí aj relatívne malý počet baktérií, od 10 do 100. Ochorenie má tiež nevýhodu v tom, že je veľmi nákazlivé a po jeho prekonaní si telo nevytvorí dostatočné protilátky, takže je možné ochorieť znova.

Príčiny

Príčinou ochorenia je baktéria Shigella, ktorá sa dostane do organizmu priamym kontaktom s bacilonosičom, menej pri napríklad požití potravín alebo kontaminovanej vody. Baktéria prejde tráviacim traktom a usadí sa v hrubom čreve, kde pokračuje v prenikaní do sliznice. Baktéria produkuje toxín, ktorý má enterotoxické, neurotoxické a cytotoxické účinky, poškodzuje epitel hrubého čreva a môže v prípade vážnych komplikácii alebo neliečenia vyvolať aj zlyhanie obličiek.

Príznaky

Medzi typické príznaky šigeliózy patria zvýšená teplota, triaška, bolesti a kŕče v oblasti brucha, hnačka s kašovitou stolicou a neskôr vodnatou stolicou s prímesou hlienu alebo krvi a tiež typické príznaky pre dehydratáciu. Nastupuje teda suchá sliznica a pokles kožného turgoru. Brucho je veľmi citlivé na dotyk, môžu sa vyskytnúť aj prípady hypertermie a to najmä pri deťoch. Keďže inkubačná doba je od 1 do 7 dní, môže byť nástup symptómov neskorší.

Podľa toho, ktorým typom baktérie a v akom počte bol jedinec nakazený, prípadne aký má organizmus, sa môžu príznaky líšiť. Niekedy je možné spozorovať aj oveľa vyššiu teplotu, dokonca nad 40 stupňov Celzia, inokedy je ochorenie bez horúčok. Niekedy je dokonca ochorenie bez viditeľnejších alebo ťažších príznakov a vtedy sa môže jedinec stať aj bacilonosičom. Naopak pri rizikových skupinách ako deti alebo seniori môže mať ochorenie aj rýchlejší spád, najťažšie formy môžu byť aj smrteľné do 24 hodín.

Diagnostika

Diagnóza je vykonávana jednak pozorovaním príznakov, ale najmä preukázaním prítomnosti baktérie v organizme a to sa robí biologickým vyšetrením kultivačnou formou zo stolice. Vzhľadom na citlivosť baktérie Shigella na vyschnutie je treba odobrať väčšiu dávku stolice do sterilnej a uzatvorenej nádobky a doručiť ju lekárovi alebo do laboratória čo najrýchlejšie. Choroba môže byť diagnostikovaná alebo presnejšie určená aj rektálnym výterom a jeho vyšetrením.

Priebeh

Nástup ochorenia môže byť rôzny, obvykle je to do 3 až 4 dní od nakazenia. Spočiatku sa objavuje malátnosť, triaška a mierne zvýšená teplota, následne bolesti brucha. Postihnutý pacient má najprv kašovitú, neskôr už vodnatú stolicu a nutkanie na stolicu až 30 krát za deň. Sliznica sa vplyvom straty tekutín stáva vysušenou, brucho je extrémne citlivé na dotyk a môžu sa objaviť aj kŕče. Ľahší priebeh je bez horúčky a väčších bolestí, ťažší naopak môže vyústiť do straty vedomia alebo aj smrti.

Ako sa lieči šigelóza?

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 24.08.2015

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Šigelózu lieči Infekčné lekárstvo , vyšetruje Vyšetrenie stolice , patrí medzi Ochorenia hrubého čreva
Ďalšie názvy: bakteriálna úplavica, črevná dyzentéria, bacilová červienka
V obsahu nájdete: Popis ,Charakteristika ,Príčiny,Príznaky ,Diagnostika, Priebeh

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Najčastejšie zápalové ochorenia čriev. Poznáme ich príznaky? Najčastejšie zápalové ochorenia čriev. Poznáme ich príznaky?

Zápalové ochorenia črevného systému môžu byť krátkodobého charakteru, no môžu mať i prívlastok dlhodobej a doživotnej  liečby. Priblížme si najčastejšie zápalové ochorenia čriev a ich...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.