späť na zoznam chorôb

Balantidióza

Autor: Michal Hrebík
Balantidióza
Zdroj foto: Getty images

Balantidióza je črevné infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené špeciálnym prvokom, Balantidium coli, respektíve Vakovkou ľudskou. Ide o parazitický nálevník, ktorý sa vyskytuje v črevách domácich ošípaných a je prenosný na človeka, ktorý sa ním následne môže nakaziť. Tento nálevník bol objavený v roku 1857 a hoci sa ochorenie u nás vyskytuje len veľmi zriedkavo, každoročne sú niektoré prípady, takže určite nie je na mieste chorobu a jej liečbu podceňovať.


Charakteristika

Vakovka ľudská má dve formy. Prvou je trofozoit, kedy ide o pohyblivú, ale neinfekčnú oválnu formu. Druhá je nebezpečnejšia a je to forma cysty, ktorá je síce už nepohyblivá, ale veľmi infekčná a je okrúhleho tvaru. Tento prvok napadne u človeka hrubé črevo a cysty spôsobia zápal hrubého čreva, krvácanie, tvorbu hlbokých vredov a zároveň odoberajú z tráviaceho traktu človeka dôležité a výživné látky, ako sú napríklad cukry, vitamíny, tuky aj bielkoviny.

Okrem toho parazit zapríčiňuje vylučovanie toxínov, ktoré dráždia črevo a jeho vnútornú stenu, čím je znížená vstrebávacia schopnosť trávenia čreva. Vzhľadom na toto pôsobenie môže Vakovka ľudská vyvolať nielen samotnú balantidiózu, ale aj iné ochorenia v organizme a zohrať úlohu pri iných problémoch či už s tráviacou sústavou, alebo aj inými orgánmi v tele. U nás sa vyskytuje najviac u domácich ošípaných, ale vyskytli sa aj prípady nakazenia hovädzieho dobytka, kde žije parazit neškodne.

Príčiny

Ochorenie je spôsobené nálevníkom Balantidium coli, ktorí žije v črevách ošípaných, niekedy aj hovädzieho dobytka a buď kontamináciou potravou, prípadne rúk od výkalov sa prenesie na človeka. Tu sa usadí v jeho hrubom čreve, kde vytvára cysty, ktoré následne zapríčiňujú jednak krvácanie v stene čreva, znižujú jeho tráviacu funkciu, ale tiež produkujú vredy a toxické látky, ktoré narúšajú funkcie hrubého čreva. Zároveň parazit odoberá z čreva dôležité látky ako bielkoviny, cukry a tuky.

Príznaky

Ochorenie sa prenáša nedostatočnou hygienou a najviac rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s bravčovým a hovädzím dobytkom, ale môže sa preniesť tiež aj potravinami. Ťažký priebeh má ochorenie aj u ľudí postihnutých HIV a AIDS, ale sú aj prípady iných skupín, kedy bolo ochorenie bez viditeľných väčších vonkajších príznakov. Bežné symptómy sú napríklad bolesť brucha, nechutenstvo do jedla, vracanie a nevoľnosti a tiež hnačky, s prímesou hlienu a krvi.

Okrem toho medzi príznaky môžu patriť aj bolesť hlavy, malátnosť a únava, vyčerpanie organizmu, svalová ochabnutosť a vplyvom hnačiek aj dehydratácia a tiež úbytok hmotnosti. V prípade ťažkých prípadov sa ochorenie prejavuje ako dyzentéria, najčastejšie ako amébová a preto sú nutné vyšetrenia, ktoré preukážu prítomnosť parazita v organizme. Pri prechode do ťažkého štádia a neliečení ochorenia sú charakteristickým príznakom už chronické hnačky s obsahom krvi a hlienu v stolici.

Diagnostika

Diagnostika ochorenia je možná jednak pozorovaním príznakov a vylúčením iných črevných ochorení, ale najmä na základe anamnézy, zisťovania možného kontaktu medzi kontaminovanou potravinou alebo zvieraťom a tiež biologickým vyšetrením. V laboratórnych podmienkach sa skúma vzorka odobratá zo stolice, prípadne je potrebná biopsia, kedy sa odoberie vzorka priamo z hrubého čreva z črevnej sliznice.

Životný cyklus baktérie Balantidium coli

Životný cyklus baktérie Balantidium coli

Priebeh

Priebeh ochorenia môže byť veľakrát aj bez viditeľných príznakov, ale napríklad pre pacientov s ochorením AIDS a HIV môže byť aj veľmi ťažký. Obvykle ochorenie začína podobne ako dyzentéria, hnačkami, neskôr je v stolici prítomná aj krv a hlien. Okrem toho pacient trpí bolesťami brucha, nechutenstvom, nevoľnosťami, zvracaním a môže ho trápiť aj bolesť hlavy a celková únava organizmu. Veľmi často vplyvom ochorenia aj schudne a poškodzuje sa mu tráviaci aparát, najmä hrubé črevo.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči balantidióza?

Liečba

Naposledy aktualizované 24.08.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.