Opuchnuté prsty: Čo signalizujú a aké ochorenia sa za nimi môžu ukrývať? Odhaľte možné príčiny

Opuchnuté prsty: Čo signalizujú a aké ochorenia sa za nimi môžu ukrývať? Odhaľte možné príčiny
Zdroj foto: Getty images

Za opuchom prstov môže byť preťaženie, úraz, dlhodobé státie v prípade opuchnutých prstov na nohách, ale aj dlho trvajúca chôdza. V tehotenstve je opúchanie bežné. Avšak, ak sa pridružia iné príznaky, treba myslieť na preeklampsiu. Opuchy sa typicky vyskytujú pri ochorení dna, ale aj pri alergii či iných ochoreniach.

Opuchnuté prsty sa vyskytujú z rozličných príčin, niekedy menej závažných, inokedy je nutné dôkladné vyšetrenie a odhalenie príčiny. 

Opuch = edém.

Prsty na rukách a nohách nám môžu opúchať ako následok zvýšeného zaťaženia či preťaženia. Ak sú opuchnuté prsty na rukách, je to nepríjemný jav, lebo neustála manipulácia môže zhoršovať ťažkosti, a teda okrem opuchu sa pridruží aj bolesť.

Opúchanie prstov na nohách vzniká aj následkom dlhodobého státia alebo dlhej chôdze, či inej záťaže.

Počas tehotenstva sú pomerne bežné mierne opuchy prstov na horných aj dolných končatinách.

Prsty môžu byť opuchnuté, ale aj boľavé následkom úrazu. A to rovnako na rukách či nohách. Pri zlomeninách kostí je prirodzené, že sa opuch aj z iného miesta zlomeniny presúva vplyvom gravitácie na nižšie miesto, a teda k prstom. 

Niekedy sa opuch vyskytuje sám, avšak, môže mať i sprievodné ťažkosti. 

Často vás zaujíma: 
Čo je príčinou opuchu prstov? 
Čo znamená ak sú prsty vykrivené a opuchnuté? 
Môže ísť o zápal? 
Aké príčiny môže tento príznak znamenať, dočítate sa v článku...

Bolestivé ruky, ľavá ruka drží pravú, bolesť v oblasti kĺbu palca
Bolesť prstov rúk, kĺbov po záťaži, úraze či pre ochorenie. Zdroj foto: Getty images

Opuch prstov ako príznak choroby

Opuch prstov na rukách môže byť prejavom syndrómu karpálneho tunela. Ale tiež môže ísť aj o príznaky iných ochorení či už cievneho, nervového, infekčného alebo iného druhu. 

Opuchnuté prsty nôh, ale aj rúk vznikajú aj vtedy, ak nefunguje správne pečeň alebo obličky. Pričom, v krvi je nižšia hladina bielkovín, ktoré udržiavajú tekutiny v krvi.

Problémy s pečeňou môžu vzniknúť aj pri chronickej hepatitíde, pri cirhóze, ale aj pri rakovine pečene. Keď je znížená alebo porušená funkcia pečene. V prípade obličiek môže ísť o ich zlyhanie, a to taktiež pre rôzne zápalové príčiny, následkom toxického pôsobenia rôznych látok, ako sú napríklad aj lieky.

Veľakrát je opuch spôsobený aj poruchou lymfatického odtoku z postihnutého miesta. Lymfa sa hromadí v medzibunkovom priestore čo spôsobuje opuch.

Opuchom kĺbov a niekedy aj prstov sa prejavuje tiež artritída. Najmä opuch drobných kĺbov, ktoré sa nachádzajú na prstoch, a to väčšinou na rukách. Artritída ako taká môže byť infekčná aj neinfekčná. Pričom, ide o zápalové ochorenie postihujúce tak menšie ako aj väčšie kĺby.

dve ruky, artritída, reuma, bolesťivé a opuchnuté kĺby prsty na rukách
Častou príčinou je artritída. Zdroj foto: Getty images

Obvykle sa prejavuje najmä:

  • opuchnutím kĺbov
  • ich stuhnutosťou
  • bolesťou kĺbov

Najčastejšie drobné kĺby na ruke postihuje reumatoidná artritída. Pri nej nastáva typická ranná stuhnutosť kĺbov. Mimo rannú stuhnutosť sa vyskytuje stuhnutosť po dlhšom čase pasivity. Podmienkou je zápal najmenej troch kĺbov.

Najčastejšie sú postihnuté kĺby prstov rúk, zápästie, lakeť, kolená, členky a aj prsty nôh. Okrem prejavov na kĺboch sa môže prejaviť zvýšením telesnej teploty, slabosťou. Vyskytujú sa aj reumatické podkožné uzlíky, zápal srdcových obalov, zväčšenie lymfatických uzlín, sleziny, zápal ciev, anémia, znížený počet bielych krviniek.

Opuch prstov sa v tomto prípade opisuje ako klobásový typ - odborne daktylitída. Nakoľko opuch prstu pripomína klobásy a párky. 

Niektoré reumatické ochorenia s prítomnosťou daktylitídy:

Opuchnuté kĺby prstov sú typické pri chorobe Dna

Typickým ochorením, pri ktorom prsty rúk a nôh opúchajú je dna. Dna je ochorenie, ktoré sa vyznačuje ukladaním kryštálov kyseliny močovej do kĺbov. Ide vlastne o formu artritídy, odborne sa ochorenie označuje ako arthritis uratica.

Pri tomto ochorení sa vyskytujú príznaky ako:

  • intenzívna bolesť
  • opuch
  • obmedzenie hybnosti kĺbov
  • začervenanie oblasti kĺbov

Aj pri lymskej borelióze vznikajú rôzne opuchy kĺbov či už na nohách, alebo na rukách. Niekedy ide o opuchnuté väčšie kĺby, ako sú napríklad ramená, kolená alebo lakte, ale opuchnúť môžu aj menšie kĺby, a to priamo na prstoch.

Na rukách sa vyskytuje syndróm karpálneho tunelu. Je to úzka štrbina v oblasti zápästia ruky. Pričom cez túto štrbinu vedú do dlane šľachy ohýbačov prstov a palca, a tiež aj mediálny nerv, ktorý inervuje ruku a má na starosti senzitivitu. Stará sa tak o hrubú a jemnú motoriku ruky.

Syndróm karpálneho tunelu vzniká útlakom tohto nervu. Vyskytuje sa po preťažení, úraze alebo pri opuchu šliach v tejto oblasti, čo spôsobí bolesť. Veľakrát sú prsty opuchnuté. Tento opuch však nie je viditeľný ako pri klasickom opuchnutí, skôr má postihnutý človek len pocit opuchnutých prstov.

Opuchnuté dolné končatiny, predkolenia, členky, opuchnuté prsty na nohách
Opuch predkolení, členkov a prstov na nohách pre rôzne ochorenia. Zdroj foto: Getty images

Ide o menší opuch, ktorého intenzita môže počas problému so syndrómom karpálneho tunelu kolísať. A tak je niekedy opuch menší, inokedy väčší. Úmerne s tým sa znižujú alebo zvyšujú pocity opuchnutých prstov u postihnutého človeka.

Medzi ostatné príčiny opuchov, a to nie len prstov patrí:

  • ochorenia srdca
  • porucha funkcie štítnej žľazy a celkovo endokrinného systému
  • zápal ciev
  • trombóza
  • infekčné ochorenia
  • podvýživa, poruchy príjmu stravy
  • znížená hladina bielkovín v tele
  • alergická reakcia
  • kožné ochorenie
  • pooperačný stav
  • zápal kosti
  • nadbytok tekutín
  • prebytok sodíka v potrave
  • dehydratácia

Opuchnuté prsty v tehotenstve

To že sa počas tehotenstva objavujú opuchy je bežné. A to hlavne počas posledných týždňov. Opuchy sú zväčša na dolných končatinách. Hlavne opuchy nôh, a teda prstov a členkov. Počas dňa môžu opúchať aj prsty na rukách, najmä počas teplých dní.

Opuchy sa zvýrazňujú počas dňa, do rána by mali ustúpiť. Nebezpečenstvo nehrozí, ak sa k opuchom nepridružia iné ťažkosti. Ako napríklad vysoký krvný tlak. Pri výrazných opuchoch je potrebné myslieť na preeklampsiu.

Zhrnutie možných príčin

Dôvody vzniku opuchov prstov (zhrnutie):

  • Retencia tekutín, teda zachytávanie tekutín v tele – môže súvisieť so srdcovým zlyhávaním, obličkovým ochorením, ochorením pečene. V niektorých prípadoch je znížené množstvo bielkoviny albumín v krvi, čo vedie k opuchom prstov, ale aj zápästí či členkov
  • Cvičenie a teplo – počas športových aktivít, kedy bývajú prekrvené hlavne tie telesné orgány zabezpečujúce samotnú výkonnosť, reagujú drobné cievy v prstoch tým, že sa rozšíria. Deje sa to hlavne v teple, pričom niekedy dochádza aj k opuchu prstov.
  • Poranenie – postihnuté môžu byť ako šľachy svalov upínajúce sa na prst, tak i okolité väzy. Niekedy je zlomená kosť. Samotné porušenie kožného krytu môže viesť k miestnemu opuchu. Aj podkožný záder vie spôsobiť zápal tkaniva prsta, so zanesením infekcie. Niekedy pri úrazoch ruky a nohy stačí priložiť ľad a odpočívať, inokedy je nutné chirurgické vyčistenie rany, antibiotické krytie a analgetická liečba.
  • Infekcie – herpetická infekcia, ktorá môže viesť k vzniku malých zdurených opuchnutých pľuzgierov na prstoch. Paronychium je zápal nechtového lôžka spôsobený baktériou alebo plesňovou infekciou, tiež vedie k vzniku opuchu. Panaricium je zas hnisavý zápal mäkkých tkanív prsta, niekedy sa šíri aj do kosti. Ak nie sú infekcie prstov liečené ihneď, môžu sa šíriť aj do ďalších častí organizmu a viesť aj k sepse, teda otrave krvi.
  • Artritída – reumatoidná artritída, psoriatická artritída vedú k edému prstov
  • Dna – „choroba kráľov“, alebo „choroba bohatých“ – ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v tele, môže viesť až k vzniku opuchu prstov, ale aj celej ruky a nohy
  • Lieky – nadužívanie protizápalových liečiv typu ibuprofén, steroidy, bežné lieky proti cukrovke a zvýšenému tlaku krvi, gabapentín podávaný pri neuropatií, hormonálna liečba estrogénom a testosterónom.
  • Tehotenstvo – opúchanie hlavne vo vyšších štádiách tehotenstva súvisí so zníženou aktivitou, hormonálnymi zmenami a pod.
  • Kosáčikovitá anémia – pri tomto menej rozšírenom ochorení dochádza k zhoršenému okysličovaniu periférnych tkanív, teda aj prstov, čo súvisí so zmeneným tvarom červených krviniek. Opúchanie môže byť bolestivé.
  • Lymfedém – často súvisí s protirakovinovou liečbou, pričom sú akcentované lymfatické uzliny. Dochádza k opuchu prstov rúk aj nôh, napríklad po rádioterapií. Lymfedém môže tiež vznikať po úraze končatiny, alebo operácií uzlín v oblasti pazuchy.
  • Raynaudova choroba – postihnuté sú krvné cievy prstov rúk a nôh, pričom je zhoršený prietok tkanivom, hlavne v chlade a počas stresu. Prsty sú často bolestivé, môžu byť bledé až modrasté. Keď sa do nich navráti krv, môžu vtedy opúchať.
  • Systémová sklerodermia – autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa tvorí viac medzibunkovej hmoty, často býva spojené so stlstnutím prstov rúk, ich opuchom, majú klobásovitý tvar

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny opuchov prstov a končatín
Príčiny opuchov

Video o príčinách opuchov

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Opuchy − príčiny a diferenciálna diagnostika, prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prof. MUDr. László Kovács, DrSc., MPH
  • wikiskripta.eu - informácie o opuchu na Wikiskriptách
  • webmd.com - Reasons Why Your Fingers Are Swollen
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané