späť na zoznam príznakov

Podráždenie oka

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Podráždenie oka je veľakrát reakcia oka na nejakú formu alergie, prípadne môže nastať aj pri rôznych zápalových ochoreniach oka alebo oboch očí. Krátkodobé a dočasné svrbenie v oku alebo očiach nemusí ešte znamenať žiadny vážny zdravotný problém, pokiaľ je ale veľmi akútne a pridá sa k nemu aj bolestivosť, alebo ak ide o dlhodobejší príznak, netreba ho brať na ľahkú váhu a je lepšie zájsť k odbornému lekárovi, čiže oftalmológovi, na vyšetrenia oka.

Oko je veľmi citlivý orgán, ktorý chráni pred vonkajším prostredím len očné viečko, prípadne spojivky, čo je tenká priehľadná blana pokrývajúca povrch oka. Podráždenie v oku alebo očiach môže znamenať napríklad alergiu na prach alebo iné dráždivé látky, ktoré sa dostali do oka. Môže to byť aj reakcia na suchý vzduch v miestnosti, cigaretový dym, zvieraciu srsť, peľ alebo iné mikroskopické častice, ktoré sa dostali do oka a podráždili ho, no nejde o nič vážne.

Veľakrát je za podráždením v oku aj syndróm suchého oka, ktorý postihuje ľudí, ktorí majú príliš malú frekvenciu žmurkania. Ide o poruchu funkcie slzného aparátu oka, keďže ten neprodukuje dostatok sĺz, oko je tak vysušené a vyskytne sa jeho svrbenie, občas aj spojené s bolestivosťou. Postihuje to aj ľudí, ktorí sa dlhšie pozerajú do počítača, prípadne ľudí vystavených klimatizácií, veľkému prudeniu vzduchu a podobne. Liečba je formou kvapiek.

Ak je viečko na oku červené, môže to byť spolu so svrbením aj príznakom zápalu spojiviek. Vtedy príde k bakteriálnemu alebo vírusovému infekčnému zápalu na spojivkách, pričom toto ochorenie si taktiež vyžaduje aplikáciu antibiotík do oka na preliečenie a odstránenie zápalu. Ak sa vyskytne so začervenaním a so svrbením oka aj jeho opuchnutie, najmä bolestivá hrudka na viečku, jedná sa o zápal žliaz očí, inak povedané aj jačmenné zrno na oku a viečku.

Aj toto ochorenie sa lieči antibiotickými prípravkami či už vo forme mastí alebo kvapiek do očí. U detí môže podráždenie oka predznamenávať aj možné očné vady refrakčného typu, či už ide o začiatok krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo astigmatizmu. Oko s dioptrickou vadou je totiž viac namáhané, aby dokázalo lepšie zaostriť a preniesť vizuálny signál do mozgu pokiaľ možno čo najostrejšie a najlepšie, čo spôsobuje nielen svrbenie očí, ale aj bolesti a únavu.

Podráždením sa môžu prejaviť aj niektoré ochorenia, ktoré zjavne nesúvisia priamo s okom, pričom v tomto prípade ide najčastejšie o rôzne typy neurčitých bolestí alebo podráždenia oboch očí, ktoré sa vyskytujú napríklad pri sennej nádche, chrípke a podobne. Ak sa vylúči ako príčina svrbenia očí mechanické poškodenie alebo prienik nejakej dráždivej látky do oka, vo väčšine prípadov ide buď o infekčné alebo alergické reakcie a tu je lepšie vyhľadať odborníka.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Syndróm chorej budovy môže mať na svedomí únavu, stres a iné zdravotné ťažkosti Syndróm chorej budovy môže mať na svedomí únavu, stres a iné zdravotné ťažkosti

Často vás škriabe v krku, bolí hlava, alebo sa len jednoducho necítite dobre, a to bez zjavnej príčiny? Ak sa ťažkosti vyskytujú len v určitom prostredí, možno i vy trpíte syndrómom...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.