Ťažkosti pri chôdzi po schodoch môžu signalizovať svalovú slabosť, neurologické či srdcovo-cievne ochorenia aj problémy s kĺbmi. Kedy je vhodné vyhľadať pomoc?
Charakteristika a hlavné príčiny
Problémy s chôdzou po schodoch často spôsobujú degeneratívne zmeny kĺbov (koxartróza, gonartróza), svalové dystrofie alebo neurologické poruchy, dokonca ochorenia srdcovo-cievneho systému.
U mladších pacientov môžu signalizovať následky úrazu. U starších osôb sú častejšie spojené s osteoporózou. Štúdie ukazujú, že 40% osôb nad 65 rokov má bežný problém s výstupom po schodoch.
Chôdza po schodoch by nemala predstavovať výzvu. Ak pociťujete bolestivosť, slabosť alebo nestabilitu, môže ísť o príznak ochorenia.
Problémy s chôdzou po schodoch môžu byť prejavom aj rôznych srdcovo-cievnych ochorení.
Srdce a cievy zabezpečujú prísun kyslíka a živín do svalov, ktoré sú pri výstupe po schodoch intenzívne zaťažované.
Okrem zadýchania sa môže pridružiť taktiež bolesť na hrudi.
Angína pektoris, spôsobená zúžením koronárnych artérií, môže vyvolať bolesť na hrudi pri námahe, akou je aj chôdza po schodoch. Vysoký krvný tlak, ak nie je kontrolovaný, môže tiež prispievať k celkovej slabosti a zníženej tolerancii námahy.
Zvýšená fyzická či psychická záťaž môžu pri cievnych problémoch vyvolať bolesť na hrudi, tak sa stáva napríklad aj pri ischemickej (koronárnej) chorobe srdca, angíne pectoris. Chôdza po schodoch predstavuje fyzickú námahu a zvýšenú potrebu na zásobenie srdcového svalu krvou. Zdroj foto: Shutterstock
Medzi ďalšie srdcovo-cievne príčiny ťažkostí pri chôdzi po schodoch patria periférne arteriálne ochorenia, pri ktorých dochádza k zúženiu ciev v nohách, čím sa obmedzuje prietok krvi do svalov.
To môže viesť k bolesti, kŕčom a slabosti v nohách, najmä pri námahe.
Podobne tak aj arytmia, nepravidelný srdcový rytmus môže vyvolať ťažkosti ako je závrat, slabosť a dýchavičnosť. Všetky tieto stavy narúšajú schopnosť tela efektívne reagovať na zvýšenú fyzickú námahu, ktorú výstup po schodoch predstavuje.
Ak problémy s chôdzou po schodoch pretrvávajú, zhoršujú sa, sú sprevádzané bolesťou (dolných končatín alebo na hrudníku), svalovou slabosťou alebo častými pádmi.
Klaudikačné bolesti dolných končatín sú typom bolesti, ktorá sa objavuje pri fyzickej námahe, ako je chôdza alebo beh, a ustupuje v pokoji. Je to charakteristický príznak periférneho arteriálneho ochorenia (PAO), pri ktorom dochádza k zúženiu alebo upchatiu tepien zásobujúcich krvou dolné končatiny. Zdroj foto: Shutterstock
Choroby s príznakom "Problémov s chôdzou po schodoch"
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.