Problémy so zahájením pohybu sa vyskytujú pri celom spektre ochorení. Niekedy sú lokálne v jednom mieste, inokedy postihujú viac častí organizmu súčasne.
Problémy so zahájením (iniciáciou) pohybu (lokomócie) sú pomerne bežné. Všeobecne ide o prejav akinézie, teda straty alebo neschopnosti vôľového pohybu. Jej zložkou je aj strata iniciácie pohybu (ako aj celého pohybu).
Ide o stav, kedy sa človek nemôže postaviť, alebo vykročiť či podať druhému ruku. Pri pomoci inou osobou so štartom pohybu však niekedy pokračovanie pohybu pacient zvláda aj sám.
Neschopnosť vykonať pohyb (akinézia) je rozdielny pojem od dyskinézie, teda zmeneného mimovôľového pohybu ako takého.
Typicky sú problémy tohto typu zjavné pri Parkinsonskom syndróme, no príznak sa vyskytuje aj pri iných stavoch.
Ťažkosti s iniciáciou lokomócie sú všeobecne spojené s diskomfortom pri akomkoľvek začiatku pohybu organizmu. Môžu sa vyskytovať lokálne v niektorej oblasti tela, alebo celkovo ako súčasť generalizovaného ochorenia.
Často sú tieto problémy spojené s diskomfortom akým je bolesť, niekedy sa pridružia pocity mravenčenia. Pri niektorých stavoch je naopak oblasť zodpovedná za pohyb (pohybová jednotka) necitlivá – pacient ju vedome nepociťuje ako svoju a podobne.
Problémy s iniciáciou lokomócie môžu viesť k ďalším deformitám exponovaných častí tela, ich skráteniu, prílišnému antalgickému (protibolestnému) šetreniu. Keďže pohyb nie je možné zahájiť, pacient sa ho snaží nahradiť iným pohybom, čo vedie k spomínaným deformitám.
Príčiny
Problémy s iniciáciou pohybu sú najčastejšie spôsobené:
Vek – prirodzene pri starnutí dochádza k typickým zmenám ako skeletu, tak aj celého lokomočného systému organizmu, čo môže viesť k problémom so zahájením pohybu
Úrazy – úrazy končatín, chrbtice či hrudníka môžu po zhojení sa viesť k problému s iniciáciou lokomócie. Môže sa jednať o úrazy kostí, šliach, svalov ale aj nervov...
Infekcie – zápaly kĺbov bakteriálnej alebo vírusovej etiológie, záder, zápaly šliach ruky a podobne i s poškodením nervu, následná ankylóza (zrast) kĺbu
Degeneratívne ochorenia kĺbov - v zmysle artróz môžu viesť k poškodeniu chrupavky, ako aj celej štruktúry kĺbu, môže dôjsť k neprirodzeným zrastom, opotrebovanie vedie k ťažkostiam s iniciáciou pohybu
Stavy po operáciách – niekedy môže po operácií dôjsť k problémom s iniciáciou pohybu, napríklad v oblasti chrbtice, väčšinou prechodných
Zaujímavosti
Pri Parkinsonskom syndróme sa jedná o problém s iniciáciou pohybov spôsobený degeneratívnym poškodením mozgu.
Kompenzačné mechanizmy organizmu slúžia na preklenutie obdobia, kedy je na danú oblasť vyvíjaný prílišný nápor. Po prejdení hranice sa však tieto mechanizmy stávajú bezúčelné a pacientovi škodia.
Niekedy je problém s iniciáciou pohybu spojený so svalovou únavou, alebo celkovou stuhnutosťou.
Prevenciou je správna životospráva. Tá predchádza aj vzniku Parkinsonskej choroby.
Pohybové aktivity, šport, správna diéta či cvičenie vedú nie len k prevencii týchto problémov, ale aj spevneniu psychickej kondície.
Pravidelné cvičenie či kúpeľná rehabilitácia prispievajú k zlepšeniu problémov s iniciáciou pohybu všeobecne. Pri tejto liečbe sa aj zvyšuje miera pohyblivosti v chorobou poškodených kĺboch. Uvoľnenie svalstva pri rehabilitácií vedie k jeho posilneniu.
Silové cvičenia zo začiatku liečby nie sú vhodné. Ideálne sú podporné cviky a nácvik stereotýpie pohybov. Chôdza je tiež vhodná nielen ako prevencia chorôb pohybového aparátu, ale aj ako terapia ochorení kardiovaskulárneho systému.
Správne indikovaná masážna liečba ako súčasť rehabilitácie a balneoterapie (kúpeľnej liečby) je vhodná. Pomáha odstrániť svalové spazmy a spolu s ďalšou liečbou (elektroterapia, termoterapia, vodoliečba...) zlepšuje celkový stav chorého.
V zásade sa lieči primárne ochorenie, ktoré vedie k problémom s iniciáciou pohybu.
Liečba Parkinsonského syndrómu spadá pod vedenie neurológom. Podobne sa liečia aj ostatné ochorenia, ktoré viedli k týmto problémom, teda lekár sa snaží odstrániť základnú príčinu.
Pri vzniknutých kompenzačných deformitách sa niekedy lekár prikláňa k chirurgickému riešeniu.
Ako podporné prostriedky pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov sa používajú tie s obsahom kyseliny hyalurónovej.
Choroby s príznakom "Problémov so zahájením pohybu"
Študoval som na Jesseniovej lekárskej fakulte, kde sa mi podarilo získal titul lekára. Počas štúdia bolo možné absolvovať chirurgickú stáž v Tribhuvanovej nemocnici v Kathmandú a pracovať na biofarme vo Švajčiarsku, kde sa dalo stretnúť s otázkou výživy a alternatívnej prírodnej liečby či s ergoterapiou. Po škole prišla práca v miestnej nemocnici Bojnice na neurologickom oddelení. Súčasťou bola aj práca na urgentnom príjme. Neskôr som si spravil kurz muzikoterapie v Prahe a zamestnal sa na pozícií sekundárneho lekára na psychiatrickom oddelení v liečebni v Kremnici. Vzhľadom k môjmu záujmu o pohybový aparát sa mi neskôr podarilo zapracovať v kúpeľoch Turčianske Teplice a.s., kde sa vo mne prehĺbila chuť spoznávať balneológiu a rehabilitáciu. Vo voľnom čase píšem knihy a venujem sa výžive, športu, arteterapii a chovu nízkeho plemena psa.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.