Príznaky spojené s tráviacou sústavou

Vracanie a nevoľnosť po jedle: Možné príčiny a liečba

Vracanie po jedle a nevoľnosť

Vracanie je obranný reflex organizmu, ktorým sa telo zbavuje obsahu tráviaceho traktu. Príčinou vzniku môže byť diétna chyba, psychický faktor či klinický príznak určitého ochorenia. Aké sú všetky možné príčiny nevoľnosti a vracania po jedle?

Svrbenie konečníka: Aké sú príčiny u detí, dospelých či v tehotenstve?

Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníka patrí medzi nepríjemné a pomerne časté ťažkosti. Môže ho vyvolať nezávažný, či naopak závažný zdravotný problém, avšak, v niektorých prípadoch sa na dôvod nepríde.

Grganie - aké sú príčiny nadmerného či nepretržitého grgania?

Grganie

Grganím sa dostáva prebytočný vzduch z pažeráka či žalúdka von z tráviacej trubice. Nadbytočné grganie môže, alebo nemusí značiť zdravotný problém.

Vracanie krvi, hemateméza: Aké má príčiny? (čerstvá či natrávená krv)

Vracanie krvi

Vracanie krvi si zväčša spájame so žalúdočnými vredmi. Avšak, môže sa vyskytnúť pre viaceré príčiny a ochorenia.

Zdroj foto: Schutterstock

Vodu v bruchu - ascites

Nahromadenie vody v brušnej dutine sa odborne nazýva Ascites. Je závažným zdravotným stavom, ktorý má rôznu etiológiu, no najčastejšie sa spája s ochoreniami pečene. Aké má ascites príznaky, diagnostiku, liečbu a kedy vyhľadať lekára?

Zdroj foto: Cserhelyi photo

Škvŕkanie v bruchu

Škvŕkanie v bruchu je prirodzenou súčasťou každodenného života. V prvom rade sa jedná o prejav činnosti tráviacej sústavy alebo hladu. Avšak, niekedy môže byť až príliš hlasné, bolestivé či sprevádzať určité ochorenie. Aké sú príčiny škvŕkania v bruchu? Kedy treba spozornieť?

Je to krv? Čo znamená čierna stolica u detí, dospelých, v tehotenstve?

Čierna stolica

Čierna stolica ako príznak značí krvácanie do tráviaceho traktu. Avšak, objaviť sa môže i po konzumácii určitých potravín či liekov.

Zdroj foto: Schutterstock

Svetlá stolica

Svetlá stolica môže byť najčastejšie prejavom ochorenia pečene, žlčníka či pankreasu. Farbu stolice však ovplyvňuje množstvo faktorov a jedným z nich je i prítomnosť žlče, ktorá farbí stolicu do hneda. Aké sú možné príčiny svetlej stolice a kedy vyhľadať lekára?

Čoho príznakom je zápcha? Aké sú jej hlavné príčiny a liečba?

Zápcha

Zápcha je nepríjemný stav, s ktorým sa stretne za život skoro každý. Pri zápche dochádza k zníženiu frekvencie vyprázdňovania stolice. Je častokrát sprevádzaná s bolesťou brucha, nekomfortom a tuhšou stolicou. Čo všetko môže zápcha signalizovať?

Zvýšená chuť do jedla: Čo signalizuje a aké má príčiny?

Zvýšená chuť do jedla

Chuť na jedlo je našou prirodzenou súčasťou. Zvýšenie chuti nastáva hlavne po fyzickej aktivite, u detí pre rast. Zvýšená chuť na jedlo je normálnou súčasťou tehotenstva. Avšak, vyskytuje sa aj ako následok rôznych ochorení, a to napríklad metabolických či endokrinných.

Zdroj foto: Shutterstock

Vracanie - Vomitus/emesis

Vracanie je nepríjemný stav, s ktorým sa počas života stretol skoro každý. Jedná sa o obranný mechanizmus tráviacej sústavy. Aké sú všetky možné príčiny vracania a žalúdočnej nevoľnosti? Aká je rýchla pomoc a liečba?

Zväčšenie sleziny

Zväčšenie sleziny

Zväčšenie sleziny, odborne nazvané splenomegália, môže byť zapríčinené viacerými druhmi ochorení, pričom najčastejšie ide o ochorenia hematologického charakteru. Je to z dôvodu, že hlavnou funkciou sleziny je odstraňovanie starnúcich červených krviniek z krvného riečišťa a práve preto sa problémy krvi prejavia aj na slezine. Zväčšenie sa môže prejavovať navonok pocitmi tlaku pod ľavým rebrovým oblúkom alebo pocitom plnosti, kedy...

Zväčšenie pečene: Čo signalizuje? Aké ochorenia ho zapríčiňujú?

Zväčšenie pečene

Za zväčšením pečene je treba hľadať ochorenie. Je príznakom ochorení srdca, pľúc, ale aj pečene samotnej. Vyskytuje sa v prípade stukovatenia pečene, cirhózy, ale aj pri iných chorobách. Tie môžu mať infekčný charakter alebo aj dedičný.

Zmenšenie pečene

Zmenšenie pečene

Zmenšenie pečene nastáva obvykle pri nedostatočnej výžive alebo pri nejakej chorobnej poruche či nekróze tkaniva pečene. Pečeň ako taká je veľmi dôležitou súčasťou tráviacej sústave a má významnú metabolickú funkciu, napríklad sa v nich skladuje živočíšny škrob zvaný glykogén, ktorý sa tu ukladá do zásoby. Napríklad k zmenšeniu pečene dochádza aj vtedy, ak nie je možné v nej tento...

Zdroj foto: Schutterstock

Zastavené vetry - zastavenie odchádzania plynov

Vetry sú bežnou súčasťou tráviacich procesov človeka. Zastavené vetry sú pomerne častý zdravotný problém rôznej etiológie. Vo väčšine prípadov nie sú zastavené vetry signálom vážneho ochorenia a ťažkosti za krátky čas odznejú. Môžu však byť i príznakom gastrointestinálneho ochorenia. Aké sú všetky možné príčiny zastavených vetrov a nadúvania? Čo pomáha?

Zdroj foto: Shutterstock

Kožná vyrážka

Koža má ochrannú funkciu, obsahuje potné, mazové žľazy, chlpové lôžka a iné súčasti s rôznym významom. Je najväčším orgánom tela a tak isto ju môžu postihovať rôzne ochorenia. Jedným z ich prejavov je práve vyrážka. Okrem toho sa na koži týmto príznakom prejavujú aj ochorenia iných častí tela. Čoho všetko môže stáť za vznikom vyrážky?

Stolica s prímesou slizníc

Stolica s prímesou slizníc

Stolica s prímesou slizníc je príznakom zdravotných problémov najmä v tráviacom trakte, kedy sa v stolici nachádzajú odlúpané povrchové bunky z tráviacej trubice vo forme sliznice. Bežný výskyt menších povrchových buniek nemusí byť symptómom vážnej choroby a je pomerne častý. Veľakrát je spôsobený aj príliš tuhou stravou s nedostatkom vlákniny, kedy sa stolica napríklad v črevách hromadí a odlupuje povrchové bunky z ich...

Stolica s prímesou krvi/krv v stolici: Čo znamená, ako vyzerá (farby)?

Stolica s prímesou krvi - krv v stolici

Ak spozorujete stolicu s prímesou krvi, nemusí to značiť hneď niečo veľmi zlé, ale je nutné zistiť príčinu a riešiť ju, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.  Každý človek, ktorý si po veľkej potrebe nájde krv na toaletnom papieri, alebo v záchodovej mise, sa zľakne, čo sa sním deje.  To, že zbadáte krv po stolici, neznamená,...

Znížená hladina vitamínu B12

Znížená hladina vitamínu B12

Znížená hladina vitamínu B12 znamená jeho nedostatok v organizme, ktorý môže byť zapríčinený či už priamo nejakou chorobou, napríklad krvi, prípadne problémami so vstrebávaním živín, ale môže ísť aj o prirodzený nedostatok z dôvodu slabého prísunu v jeho prirodzenej forme. Vitamín B12 sa nazýva aj kobalamín a tak v prípade, ak chýba v tele, hovoríme aj o zníženej hladine kobalamínu. Jeho nedostatok môže...

Tráviaca sústava je systém v ľudskom organizme, ktorého hlavnou funkciou je príjem a spracovanie potravy z vonkajšieho prostredia a zároveň vylučovanie nadbytočných alebo nepotrebných látok von z organizmu. U človeka tak zabezpečuje tento systém aj vstrebávanie živín a dôležitých látok z potravín a to prostredníctvom čriev do tela, pričom nespracované časti potravín odchádzajú ako nepotrebné a odpadové látky von z tela vylučovacou časťou systému.

Tráviaca sústava je tvorená viacerými časťami. Na začiatku je tráviaca rúra, ktorú tvoria ústna dutina, potom hltan a pažerák. Potrava sa následne cez túto tráviacu rúru dostane do žalúdka, potom do tenkého a hrubého čreva, kde nastáva vstrebávanie viacerých živín a zvyšok nestrávenej potravy odchádza von z tela cez konečník. Súčasťou systému sú aj tráviace žľazy formou samostatných orgánov, pričom ide o podžalúdkovú žľazu a pečeň. Takýto komplexný systém má len človek.

Problémy s tráviacou sústavou môžu nastať v ktorejkoľvek jej časti, pričom veľakrát odzrkadľujú priamo životný štýl a životosprávu človeka. Pokiaľ sa teda človek stravuje zdravo a má pestrú stravu bohatú na dôležité látky, vitamíny a minerály, odzrkadlí sa to lepším stavom jeho tráviaceho systému a tiež aj lepším zdravím organizmu. Za mnohé procesy alebo problémy však nie je človek priamo zodpovedný a môžu nastať aj bez jeho priameho pričinenia.

Okrem priamo komplikácii a chorôb v tráviacej sústave sa môžu rôznymi príznakmi v rámci tohto systému hlásiť aj ochorenia iných častí tela. Často je tráviaca sústava napadnutá infekciami, prípadne dochádza k problémom počas vstrebávania alebo vylučovania potravín a veľakrát má človek aj problém nejaké potraviny a stravu prijímať v dôsledku systémových ochorení. Medzi najnebezpečnejšie choroby tráviaceho systému určite patria nádorové a rakovinové ochorenia.

Problémy so stolicou

Často sa dá podľa stavu stolice vypozorovať, či organizmus trápia nejaké zdravotné ťažkosti. Napríklad stolica s prímesou krvi naznačuje vnútorné krvácanie a ide o príznak prítomný napríklad pri divertikulóze, ebole, hemeroidoch, amebióze, giardóze, salmonelóze a iných infekciách tráviaceho traktu. Stolica s prímesou slizníc je tiež príznakom pre infekčné ochorenia čriev, ale nastáva napríklad aj pri amebióze pečene, Crohnovej chorobe a pri nádoroch v hrubom čreve.

Príliš svetlá stolica nemusí byť problém, ak ide o jednorázový jav, kedy môže byť na príčine aj trávená potrava. Dlhodobejšie sa však vyskytuje pri pankreatitíde, nádoroch na žlčníku, prípadne o jeden z príznakov žltačky alebo cirhózy pečene. Podobne aj čierna stolica, pokiaľ sa vyskytne jednorázovo, nie je hneď patologickým príznakom. Prejavujú sa ňou ale napríklad aj gastritída, brušný týfus, prípadne vážnejšie nádorové ochorenia ako rakovina žalúdka či pažeráka.

Hnačka patrí medzi príznaky prejavujúce sa tiež stolicou, konkrétne príliš vodnatou a riedkou stolicou, ale príčina vzniká už v črevách. Hnačkou sa prejavujú viaceré infekčné ochorenia ako rotavírusová enteritída či gardióza, ale napríklad aj vredové a zápalové ochorenia čriev, metabolické poruchy, intolerancie rôznych látok, taktiež celiakia, Crohnova choroba, amebióza pečene, niektoré alergie a častokrát má hnačka aj príčiny v strese alebo v celkovom rýchlom metabolizme tela.

Veľa ľudí sprevádza napríklad opakovaná ranná stolica, ktorej nutkanie sa nedá potlačiť. Táto stolica môže súvisieť s nadmernou peristaltikou čriev a je typická pre syndróm dráždivého čreva, prípadne pre syndrómy dráždivého žalúdka alebo konečníka. Celková neschopnosť udržať stolicu nastáva pri problémoch ovládať vôľou svaly análneho zvierača. Môže nastať napríklad pri epileptickom záchvate, ale aj pri permanentných nervových poškodeniach, napríklad pri cukrovke.

Opakom hnačky je zápcha, kedy má človek problém s príliš hustou stolicou a s nepravidelnou stolicou, kedy je problém pre človeka vôbec vyprázdniť sa. Zápcha je častokrát sprevádzaná aj bolesťami v oblasti podbruška v dôsledku ťažkého vyprázdňovania. Typicky nastáva pri cirhóze, divertikulóze, diabetickej neuropatii, Connovom syndróme, je príznakom paratýfusového ochorenia, prípadne zápalu pankreasu. Nebezpečná je ak nastane pri ileuse, čiže nepriechodnosti čriev.

Nevoľnosti a zvracanie

Častým príznakom súvisiacim ale nielen s tráviacou sústavou je nevoľnosť. Tento stav sprevádza napríklad Addisonovu chorobu, cholecystídu, rôzne infekčné choroby a zápaly ako salmonelóza, giardióza, gastritída, ale aj zlyhania pečene, kliešťovú encefalitídu, týfusové ochorenia a tiež niektoré horúčkovité choroby, ako je napríklad typicky chrípka. Nevoľnosť je charakterizovaná aj celkovým nechutenstvom a nutkaním na zvracanie. To je typické nielen pre problémy s trávením potravy.

Zvracaním sa organizmus snaží zbaviť buď škodlivých látok, alebo vypudiť obsah žalúdka ešte pred jeho natrávením. Typicky ide o príznak infekčných ochorení čriev, vírusových a iných zápalov v mozgu alebo kdekoľvek inde v organizme, niekedy súvisí aj s nervovými ochoreniami. Zvracanie je príznakom napríklad aj pre fenylketonúriu a občas aj pre myokarditídu. Ak človek zvracia krv, často to súvisí so žalúdočnými vredmi. Niekedy môže byť vyvolané aj umelo, napríklad pri anorexii alebo bulímii, čo sú poruchy príjmu potravy.

Zväčšenie a zmenšenie orgánov

Zväčšenie pečene je príznak typický pre nadmerný príjem alkoholu, ale aj prie niektoré infekčné a zápalové ochorenia postihujúce tento orgán. Môže ísť napríklad o cytomegalovírusovú infekciu, hepatorenálny syndróm alebo cirhózu pečene. Veľakrát sa pečeň zväčší aj vplyvom nádorového ochorenia alebo pri infekčných ochoreniach ako je paratýfus. Zmenšenie pečene naopak nastáva napríklad pri akútnom zlyhaní pri hepatitíde alebo pri nekróze.

Zväčšenie sleziny, ktorá je tiež súčasťou orgánov tráviaceho systému, môže byť spôsobené buď rakovinou tohto orgánu, prípadne infekčnými ochoreniami ako napríklad žltačka, infekčná mononukleóza alebo paratýfusová infekcia. Taktiež veľakrát súvisí jej zväčšenie aj so zväčšením pečene. Typicky sa slezina zväčší aj pri cytomegalovírusovej infekcii alebo leukémii, či pri hemolytickej anémii, čo sú zas ochorenia krvi. Niekedy môže jej zväčšenie súvisieť aj s brušným týfusom.

Problémy s potravou a tekutinami

Nedostatok tekutín v organizme vyvoláva smäd. Pokiaľ ide o abnormálny a nadmerný smäd, môže ísť o príznak aj niektorých ochorení, napríklad cukrovky, hypaerparathreózy, hepatorenálneho syndrómu, cholery alebo Connovho syndrómu. Pri dlhodobom nedostatku tekutín či už nedostatočným príjmom alebo nadmerným výdajom nastáva dehydratácia. Tá je typická napríklad pre bulímiu, anorexiu, celiakiu, amyloidózu, Addisonovu chorobu a pre infekčné ochorenia spojené s hnačkami.

Pri nedostatočnom príjme potravy je typickým príznakom podvýživa. Tento stav súvisí napríklad s poruchami príjmu potravy ako bulímia či anorexia, ale môže nastať aj pri cirhóze pečene, rakovine pankreasu, neurodegeneratívnych ochoreniach alebo pri AIDS. Opakom je prejedanie sa, nazvané aj hyperfagia, pričom tento symptóm môže byť dôsledkom vrodených metabolických porúch, prípadne ide o príznak obezity, metabolického syndrómu a nastáva niekedy aj pri bulímii.

Veľakrát prejedanie sa sprevádza aj zvýšená chuť do jedla. Tá je niekedy prirodzená, napríklad pri veľkej fyzickej námahe alebo pri tehotenstve, ale nadmerné prejedanie sa je príznakom aj pre obezitu, cukrovku, metabolický syndróm a hypertyreózu. S prejedaním sa, ale nie vždy nevyhnutne, je spojené aj priberanie na váhe. Takéto priberanie nastáva aj pri nedostatku pohybu a súvisí s obezitou, prípadne môže ísť o príznak hormonálnych výkyvov a metabolických porúch.

Opakom zvýšenej chuti do jedla je naopak nechutenstvo. To sprevádza množstvo infekčných a zápalových chorôb, typicky je znížená chuť do jedla aj pri nádorových a rakovinových ochoreniach. Často súvisí aj s problémami v nervovej sústave a horúčkovitými chorobami. Nechutenstvo do jedla alebo znížená chuť do jedla sa vyskytujú pri gastritíde, Addisonovej chorobe, anorexii, stafylokokovej enterotoxikóze, brušnom týfuse, cirhóze, chrípke alebo aj pri migréne.

U ľudí nastávajú veľakrát aj problémy s nadváhou. Typicky je to pri obezite a nedostatku pohybu, ale nadváha má súvis napríklad aj s cukrovkou, metabolickými poruchami, vysokým cholesterolom a niekedy nastáva aj pri ochoreniach gynekologického typu, ako napríklad pri cystách na vaječníkoch. Ak však človek len pomaly priberá na váhe, ide o stav neprospievania organizmu, ktorý nemá vždy príčinu v tráviacej sústave. Často je to príznak srdcovo-cievnych a metabolických chorôb.

Náhla strata telesnej hmotnosti a chudnutie bez zjavnej príčiny sú tiež pomerne vážny príznak, pričom v tomto prípade môže byť príčin viacero. Veľakrát to súvisí s nádorovými ochoreniami v rôznych častiach tela, prípadne infekciami alebo zápalmi. Typicky ide o príznaky aj cukrovky, leukémie, celiakie, anorexie, amebiózy alebo cirhózy pečene, cholery, Crohnovej choroby, gastritídy, prípadne tiež sa môže náhle chudnutie vyskytnúť ako prejav AIDS v neskorších fázach.

Príznaky spojené s bruchom

Žalúdok alebo brucho veľakrát trápia aj kŕče. Niekedy sa dostavujú po ťažkom jedle, avšak pokiaľ sa vyskytujú častejšie, môže ísť napríklad o príznak gastritídy alebo infekčného ochorenia ako je salmonelóza či šigelóza. Škvŕkanie v bruchu zas obvykle signalizuje hlad, ale pokiaľ človek hladný nie je, ide zrejme o príznak problémov v tráviacom trakte. Prejavuje sa takto napríklad syndróm dráždivého čreva, prípadne laktózová intolerancia, teda alergia na mliečne výrobky.

Častokrát má človek aj pocity ťažkosti v bruchu alebo pocity plnosti brucha. To obvykle nastáva pri problémoch s natrávením potravy a ide o typický príznak syndrómu dráždivého čreva či žalúdka, ale niekedy aj príznak gastritídy alebo steatózy pečene. S ochoreniami pečene sa spája aj výskyt tzv. vody v bruchu, čo je tekutina, ktorá sa tu hromadí z patologických príčin. Okrem zlyhania pečene či cirhóze je toto ochorenie spojené niekedy aj s rakovinou vaječníkov.

Grganie, nadúvanie a plyny

Medzi prirodzené ľudské prejavy súvisiace s tráviacim traktom súvisí aj grganie, ktoré je spôsobené vdýchnutím vzduchu do žalúdka. Nastáva v dôsledku nesprávneho príjmu potravy alebo pri príjme tekutín so vzduchovými bublinkami. Nadmerné grganie ale môže byť príznakom napríklad fenylketonúrie či vredov. Stav nadmerného odchodu plynov a zároveň pocitu plnosti žalúdka sa označuje aj nadúvanie a veľakrát ide o príznak gastritídy, celiakie a problémov s trávením.

Ak dochádza súčasne k nadúvaniu a zároveň aj nadmernému odchodu plynov, ide už o plynatosť. Občasný výskyt nemusí byť príznakom choroby, ale nadmerná plynatosť je symptómom aj divertikulózy, laktózovej intolerancie, celiakie a niekedy aj cirhózy. Vážnym stavom je zastavenie odchádzania plynov a to najmä ak ide o dlhodobejší problém. Niekedy je spojený aj so zápchou alebo hnačkou a vyskytuje sa ako príznak ileusu, Crohnovej choroby alebo akútnej pankreatitídy.

Zvýšené a znížené hladiny látok

Tráviaca sústava veľakrát priamo ovplyvňuje aj zvýšenú alebo zníženú hladinu určitých látok a prvkov v tele, čo sa prejavuje najmä ich hladinou a prítomnosťou v krvi. Napríklad zvýšený cholesterol obvykle súvisí s dlhodobo zlým stravovaním, napríklad príjmom nadmerného množstva tukov a podobne. Tento príznak je súčasťou kardiovaskulárnych ochorení, napríklad pri ateroskleróze, ale má súvis aj s obezitou a viacerými endokrinologickými a metabolickými poruchami.

Znížená hladina kyseliny listovej alebo vitamínu B12 súvisí tiež s tráviacou sústavou a to buď nedostatočným príjmom potravín s obsahom týchto látok, alebo s nedostatočným vstrebávaním v črevách. Typicky sa znížené hladiny týchto látok ukazujú v krvi pri anémií, ale napríklad nedostatok kyseliny listovej, zvanej aj vitamín B9, môže súvisieť aj s ochorením Spina Biffida. Pri znížení hladiny vitamínu B12 dochádza zas k degeneratívnym zmenám chrbtice a kostnej dreni.

Ostatné príznaky

S tráviacou sústavou súvisia aj niektoré problémy tráviacej rúry. Napríklad poruchy prehĺtania môžu poukazovať na mechanickú prekážku, ale sú napríklad príznakom aj zápalov a iných ochorení. Takto sa prejavuje rakovina pažeráka, laryngitída ale aj rakovina štítnej žľazy. Pri krvácaní z úst niekedy ide aj o krvácanie priamo z pažeráka. To nastáva obvykle v dôsledku výskytu varixov, čiže kŕčových žíl v pažeráku, čo je prejav portálnej hypertenzie, prípadne aj cirhózy pečene.

Pálenie záhy obvykle znamená podráždenie jej sliznice a človek má jednak pocit bolesti v nadbrušku a jednak pocit kyslosti. Ide o typický príznak refluxnej choroby pažeráka alebo výskytu vredov na dvanástorníku, niekedy však aj o necharakteristický príznak rakoviny vaječníkov. Tráviaca sústava je zakončená konečníkom, ktorý môže trápiť svrbenie. Môže ísť buď o príznak stravy s nedostatkom vlákniny, ale svrbenie je typické aj pre hemeroidy, mrle alebo kvapavku.