späť na zoznam príznakov

Zastavenie odchádzania plynov

Autor: Michal Hrebík

Zastavenie odchádzania plynov môže byť niekedy len krátkodobé a ide napríklad o nedostatočný príjem potravy, kedy nepríde k naplneniu čreva, čo by vyvolalo podnet na vyprázdnenie. V iných prípadoch ide o poruchu v tráviacom systéme, najmä črevách, kedy môže prísť taktiež k zápche, avšak tiež ide len o prechodný a krátkodobý stav spôsobený veľakrát aj nevhodným jedlom. V mnohých prípadoch však môže ísť aj o problém závažnejšieho charakteru.

Najvážnejším problémom môže byť ochorenie zvané ileus, kedy dochádza k akútnej črevnej nepriechodnosti z rôznych príčin a ide o chorobu tráviacej sústavy. Ide o vážny stav, ktorý sa môže týkať tak hrubého ako aj tenkého čreva a je potrebné ho okamžite riešiť, pretože hrozí prasknutie čriev, ktoré sú naplnené, ale je zastavené ich vyprázdňovanie. Zastavenie odchádzania plynov je len jedným z príznakov, prítomné sú aj silné bolesti brucha a zvracanie.

Nepriechodnosť čriev spôsobená týmto ochorením môže mať rôzne príčiny. Prvé sú mechanické, kedy došlo k zúženiu priesvitu čriev alebo k úplnej uzávere rôznymi telesami alebo na základe iných príčin priamo v tele. Druhým typom je neurogénny ileus, kedy je na príčine poškodenie prenosu signálu medzi nervami v stene čreva a svalovinou čreva, ktorá zabezpečuje peristaltiku a pohyby čriev, čo významne prispieva k vyprázdňovaniu čriev.

Pri tomto stave dochádza k ochabeniu svaloviny napríklad pri zápaloch v brušnej dutine alebo v dôsledku rôznych traumatických príčin, ktoré vznikli na základe vonkajších podnetov. Tretím typom môže spazmový ileus, kedy dochádza ku kŕču v črevnej svalovine a tá nie je schopná sa uvoľniť. Tento typ je ale veľmi ojedinelý. V každom prípade, ileus je nebezpečná choroba, ktorá sa musí liečiť len chirurgicky, preto akútne zastavenie odchádzania plynov aj stolice netreba nikdy podceniť.

Takéto zastavenie môže súvisieť aj s niektorými inými ochoreniami, väčšinou súvisiacimi s tráviacou sústavou. Zastavenie plynov aj stolice je napríklad pri akútnej forme zápalu pankreasu. Tá sa prejavuje prudkými bolesťami v oblasti nadbruška, zvracaním, prípadne niekedy len pocitmi na zvracanie. Typické sú aj nevoľnosti. Človek by mal aj tu vyhľadať čo najskôr lekárske ošetrenie, pretože v opačnom prípade hrozí zhoršenie stavu a prechod do chronickej formy.

Problémom sú aj rôzne chronické zápaly v oblasti čriev, napríklad pri Crohnovej chorobe dochádza k výskytu takýchto chronických zápalov najčastejšie v tenkom a hrubom čreve. V tomto prípade môže byť zas zastavenie plynov sprevádzané hnačkami. Aj pri nádorovom ochorení môže prísť k upchatiu čreva a plyny sú zastavené, častokrát sa prejavujú aj bolesti a problémy s pravidelnou stolicou. Ani v tomto prípade netreba príznaky podceniť a navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zastavenie odchádzania plynov patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré je naplnené pocitmi šťastia, lásky, ale aj obavami ako to celé zvládneme, zo životných zmien, z pôrodu a či bude dieťatko v poriadku.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.