späť na zoznam príznakov

Svrbenie konečníka

Autor: Michal Hrebík
Svrbenie konečníka
Zdroj foto: Getty images

Svrbenie konečníka je jeden z príznakov, ktorý by človek určite nemal prehliadať, pretože môže byť symptómom ochorenia, ktoré si vyžaduje nielen včasnú diagnostiku, ale najmä liečenie. V niektorých prípadoch môže byť svrbenie len alergická reakcia na niektoré potraviny, napríklad na niečo štipľavé čo človek predtým zjedol alebo na korenie. Ak trvá dlhšie, môže to byť reakcia na dlhodobé sedenie napríklad pri kancelárskej práci. Väčšinou ide ale o chorobný symptóm, ktorý netreba ignorovať.


Choroby s príznakom "svrbenia konečníka"

Obvyklé príčiny? Zlatá žila aj kvasinky

Najčastejšie je svrbenie konečníka príznak hemeroidov. Tie trápia najmä ľudí vo veku nad 30 rokov a najčastejšie sú u mužov. Hemeroidy sú rozšírené pletence žíl v oblasti konečníka, pri ktorých nastal problém s prekrvením. Ochorenie je veľmi časté a typicky sa vyskytuje u ľudí so sedavým zamestnaním a nadváhou, ale môže trápiť aj iné skupiny pacientov. Rizikovým faktorom je totiž aj dedičnosť, strava s nedostatkom vlákniny, malý príjem tekutín a problémy s vyprázdňovaním.

Svrbením v konečníku, ale napríklad aj iné problémy v tráviacej sústave, ako je striedanie hnačky a zápchy, nadúvanie či pálenie konečníka, sú typické pre infekčné choroby. Dobrým príkladom je kvasinková infekcia. Kvasinky sú jednobunkové huby, ktoré sa môžu v tele človeka namnožiť a spôsobovať problémy v rôznych častiach a orgánoch a to vo dne, ako aj v noci. Liečba je väčšinou komplikovanejšia a základná forma spočíva v podávaní antimykotík a liečby symptómov.

U dospelých prevládajú hemoroidy

Vyššie spomínané hemeroidy môžu byť vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie sa nachádzajú na vrchnom povrchu konečníka alebo tesne za ritným otvorom a vznikajú ako väčší bolestivý uzol, kedy príde k nahromadeniu zrazenej krvi v pletenci žíl, ak bol porušený odtok krvi. Tento uzol sa vstrebá alebo praskne a typicky je to sprevádzané bolestivosťou. Typickým príznakom je pri prasknutí výskyt krvi v stolici alebo na toaletnom papieri, ale vyskytuje sa to aj pri dráždení stolicou.

Vnútorné hemeroidy sa tvoria hlbšie v análnom kanály a veľmi typickým znakom je aj tu krvácanie, pričom krv je jasne červená a vzniká z dôvodu odchodu stolice. Niekedy ale nastáva komplikácia aj v tom, že tieto žily sa dostanú z konečníka von, avšak len na krátku dobu a ide o tzv. prolaps. Komplikáciou je aj následný zápal kože v okolí ritného otvoru. Liečba hemeroidov je buď konzervatívna, prípadne formou ambulantných či operačných zákrokov podľa závažnosti.

Mrle
U detí za týmto príznakom bývajú aj mrle

U detí to môžu byť parazity

Svrbenie okolo konečníka môže byť príznakom aj nejakého infekčného ochorenia, ktoré preniklo do čriev, napríklad pri mrlách. Mrle sú červy, ktoré žijú v tenkom aj hrubom čreve človeka a môžu spôsobiť enterobiózu, čiže parazitárnu infekciu. Okrem svrbenia je typická aj únava, nespavosť, nekľud, niekedy aj nadúvanie. Najviac postihuje ochorenie deti, ktoré majú nedostatočnú imunitu alebo v prípade, ak je u nich slabá hygiena. Liečba je farmakologickou formou.

Okrem mrle môžu byť za týmto príznakom aj iné druhy parazitov, napríkald bičíkovec tenkohlavý alebo škrkavka detská. Pri infekcii bičíkovcom však býva veľmi často aj asymptotický priebeh, čiže infekcia je bez viditeľných vonkajších prízankov. Naopak, pri škrkavke, sa vyskytujú aj bolesti brucha, jeho nafúknutie, hnačka a niektoré alergické príznaky, napríklad svrbenie nosa. V prípade veľmi silnej infekcie sa ako komplikácia vyskytuje najčastejšie aj zápal pľúc.

Čo znamená, ak sa vyskytuje po stolici

Kým všeobecné svrbenie v konečníku môže byť napríklad príznakom ekzému, vší, svrabu či lupienky, ak sa vyskytuje najmä po vykonaní veľkej potreby, treba uvažovať už viac o infekciách. Tie bývajú najčastejšie buď bakteriálne alebo plesňové. Všímať si však treba aj iné príznaky, pretože niekedy býva svrbenie po stolici aj následkom napríklad kyslých potravín v strave. V tomto prípade veľmi závisí od toho, či je symptóm prítomný opakovane, alebo len jednorazovo.

Celkové podráždenie konečníka býva aj následkom častej riedkej stolice alebo priamo hnačiek, čoho výsledkom je rovnako svrbenie okolo konečníka alebo aj priamo v ňom. V takomto prípade je lepšie zmeniť stravovanie alebo hľadať príčinu riedkej stolice a hnačky, pričom ak sa vyrieši tento problém, s najväčšou pravdepodobnosťou prestane svrbenie konečníka po stolici. Dodržiavať treba aj správnu hygienu po stolici, pretože nedostatočná alebo až príliš intenzívna hygiena tiež zapríčiní svrbenie.

Svrbenie konečníka a krv
Krv býva príznakom napríklad aj hemoroidov

Pozor, ak sa objaví aj krv

Výskyt krvi býva príznakom najčastejšie dvoch typov ochorení: prvým je ochorenie hrubého či tenkého čreva, druhým je trhlina alebo absces análneho kanála. Čo sa týka ochorení čriev, veľmi často ide napríklad o Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu, ktoré sa prejavia práve svrbením v spojení s výskytom krvi. V oboch prípadoch je príčinou zápal tzv. rudimentárnych žliazok. Samozrejme, netreba zabúdať ani na hemoroidy, kde sa v pokročilom štádiu tiež môže vyskytnúť krv.

Čo sa týka análneho kanála a jeho ochorení, tak:

  • pri abscese, ktoré je akútne ochorenie, prichádza aj k zvýšenej teplote a bolestivému zdureniu okolo konečníka
  • pri trhline, čiže fistule, ide o chronický problém sprevádzaný aj vytekaním hnisu, avšak najviac bolestivým krvácaním
  • veľmi často bývajú oba vyššie spomínané problémy spojené s príliš tuhou alebo naopak príliš riedkou stolicou, ale napríklad aj s nadužívaním preháňadiel

Svrbenie konečníka v tehotenstve

Počas tehotenstva môžu byť za svrbením v konečníku najmä hemoroidy. Tie vznikajú počas gravidity najmä v dôsledku spomalenia toku krvi a častejších problémov so zápchou. Ak žena navyše viac "tlačí" pri vyprázdňovaní, stagnovanie krvi v žilách okolo konečníka sa ešte viac prehlbuje a celá situácia sa zhorší. Po tehotenstve môžu hemoroidy vzniknúť najčastejšie po pôrode pri zvýšení vnútrobrušného tlaku aktívnym tlačením na oblasť konečníka, čo sa týka bežného vaginálneho pôrodu.

Čo pomáha na hemoroidy v tehotenstve? Pozrite sa v našej infografike:

Hemoroidy počas tehotenstva

Okrem hemoroidov bývajú práve v tehotenstve častou príčinou svrbenia v konečníku alebo okolo neho aj niektoré parazitárne infekcie, napríklad spomínané mrle. Prečo sa vyskytujú práve u tehotných žien? Dôvodom býva problém s imunitou, ktorá je vystavená vyššej záťaži práve počas gravidity. Pozor aj na rôzne infekcie, ktoré sa môžu dostať do okolia análneho otvoru prenosom z pošvy, pretože sú veľmi blízko. Ak svrbenie neprestáva dlhšiu dobu, najlepšie je navštíviť lekára.

Lekár o tom, čo znamená svrbenie konečníka u detí

Lekár o tom, čo znamená svrbenie konečníka u detí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Svrbenie konečníka patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: svrbenie v konečníku
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko

Aktivity v detských pieskoviskách sú jednou z najobľúbenejších činností u detí. Pečením báboviek, či stavaním hradov sa rozvíja nielen ich predstavivosť, ale...

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to....

Naposledy aktualizované 28.12.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.