Psychika, stres, ochorenia, menopauza a iné faktory negatívne vplývajú na libido. Libido je chuť na sex, sexuálna túžba. A v prvom rade nám má zabezpečiť párenie, teda rozmnožovanie, ale aj potrebu dosiahnutia slasti.
Zníženie libida, čiže zníženie sexuálneho apetítu, môžu spôsobiť niektoré externé faktory. Ale môže mať aj pomerne prirodzené príčiny, ktoré sa dajú jednoducho riešiť a nemusí ísť vždy o znak ochorenia.
V niektorých prípadoch môže byť za znížením libida aj porucha či ochorenie, najčastejšie spojené s hladinou hormónu prolaktín. Zníženie sexuálneho apetítu je však pomerne prirodzeným prejavom starnutia najmä u mužov, kým u žien to býva skôr naopak.
Psychogénne príčiny
Veľmi veľa príčin je psychologického charakteru, napríklad stres, alebo nadmerná prepracovanosť, či únava organizmu majú pomerne veľký vplyv na sexuálny apetít.
Tiež môže ísť o depresie, alkoholizmus alebo aj nespokojnosťs vlastným vzhľadom môžu ženy i mužov odrádzať od potreby sexuálneho styku.
Lieky môžu potláčať chuť na sex
Nie vždy to ale musí platiť a je to silne individuálne. Negatívne na libido žien či mužov pôsobí užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív, alebo liekov na spanie znižuje sexuálny apetít. Prípadne užívanie antikoncepčných tabletiek.
Pýtate sa, či na úpravu pomôžu lieky? Samozrejme, pri hľadaní nájdete množstvo tabliet, ktoré sľubujú pozitívny efekt. Niektoré sú vo forme prírodných prípravkov ako doplnky liečby.
Liečba tak nie je odborná za pomoci liečiva, podobne ako u poruchy erekcie, nemusí však pomôcť. Alebo je jej efekt viac či menej podporený psychikou.
Preto ak je táto porucha priveľká a závažná, prekáža vo vzťahu, možno bude lepšie vyhľadať odbornú pomoc.
Avšak ešte predtým je vhodné pokúsiť sa o nápravu skôr komplexne. Príkladom je zmena životosprávy a životný štýl, ktorý prináša pohodu do vzťahu i osobe samotnej.
Plus, vyhnite sa prílišnej konzumácii alkoholu či fajčeniu.
Pomôcť môže i príprava na spánok a pred-spánková rutina.
Jedno malé plus... Skúsili ste už svoj intímny sexuálny život niečím spestriť? Príkladov je množstvo, treba si len nájsť ten vhodný. A to ešte predtým, než siahnete po akýchkoľvek tabletách.
Pozor však na tablety a prípravky, ktoré nie sú schválené v našej krajine. Môže to byť podvrh a klam, alebo i riziko pre zdravie.
Množstvo takých produktov sa dá kúpiť na internete, v bazároch a to z neoverených zdrojov, pričom i tieto produkty nie sú overené...
Znížená hladina hormónov
U mužov má vplyv na zníženie libida aj zníženie hladiny testosterónu. U žien to môžu byť aj antikoncepčné tabletky, ktoré tlmia u žien produkciu hormónov, a to preto, že aj u žien pokles testosterónu zapríčiní stratu sexuálneho apetítu.
U žien môže zníženie libida spôsobiť aj menopauza. Keď dochádza k viacerým hormonálnym zmenám a poklesu estrogénov a testosterónu.Podobne po pôrode počas dojčenia klesá produkcia estrogénu a naopak, stúpa prolaktín. Prolaktín znižuje sexuálny apetít.
Potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú libido
Niektoré potraviny, napríklad obsahujúce príliš veľa cukru, alebo tukov môžu tiež narušiť jednak metabolizmus, a jednak aj celkový sexuálny apetít.
Príkladom sú aj kukuričné lupienky, aj sója, ktorej nadmerná konzumácia stojí, a to práve za znížením mužského libida. A aj priveľa mliečnych výrobkov a sladkého drievka je údajne negatívom v intímnom vzťahu.
Zníženie libida pre ochorenie
V niektorých prípadoch sú na vine aj zdravotné problémy a rôzne choroby. Napríklad pri cukrovke, keď dochádza k nekontrolovaným zmenám hladiny cukru v krvi, môže byť zníženie libida jedným z dôsledkov tohto ochorenia.
U žien dochádza aj k zvýšeniu vaginálnej suchosti. Tiež niektoré infekčné ochorenia. Príkladom je kvasinková infekcia. Vplýva na zníženie sexuálneho apetítu.
Podobne, aj cirhóza pečene, vysoký krvný tlak a vysoké hladiny cholesteroluv krvi. Ženské libido ovplyvňujú negatívne aj viaceré autoimunitné choroby.
Problémom sú aj ochorenia endokrinologického systému, keď dochádza k narušeniu tvorby hormónov, a to buď k zníženiu, alebo zvýšeniu hladiny hormónov. Deje sa tak hlavne v prípade prolaktínu alebo testosterónu.
Napríklad pri adenome hypofýzy, čiže časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov v tele. Vplyvom výskytu nádorov dochádza k zvýšeniu produkcie prolaktínu. Pri Cushingovom syndróme možno pozorovať zníženie libida v dôsledku nadprodukcie kortizolu.
Podobne, zníženú sexuálnu túžbu môžu mať na svedomí i neurologické ochorenia (i degeneratívne formy, ako je napríklad skleróza multiplex).
Príčin môže byť množstvo... Ako ho zvýšiť? Zmena životosprávy, relax a dostatok spoločného času. Menej stresu... a odstrániť možné, odstrániteľné ťažkosti a napätie v partnerskom vzťahu.
Ostatné príčiny zníženia libida
Veľakrát treba za poklesom libida hľadať aj vzťahové problémy a problémy rutiny v spálni. To už nemá nič spoločné v súvislosti s ochoreniami. Tento prípad je typickejší pre zníženie libida u žien.
Ženy sú viac citlivé na nezrovnalosti a konfliktyvo vzťahu. Časom sa môže stratiť sexuálna atraktivita. Pretvárka v posteli dlhodobo nefunguje. Nebezpečný pre libido je fyzický odpor partnera.
Po pôrode prirodzene venuje žena viac času a sústredenosť dieťaťu. Budujú si spoločný vzťah. Sú viac unavené, hlavne pre opakované vstávanie dieťaťa.
V takýchto situáciách pomáha psychická podpora ženy, uvoľnenie napätia a stresu. Určite pomôže aj viac spoločných chvíľ a relax vo dvojici, bez detí a iných elementov. Prípadne vyskúšajte zmenu v každodennom stereotype.
Negatívne vplývajú aj ťažké rodinné udalosti. Vážna choroba v rodine, úmrtie. Veľkou skupinou, ktorá negatívne vplýva na libido je závislosť.
Alkoholizmus aj fajčenie škodí telu, duši a rovnako i libidu. Samozrejme, negatívny dopad má závislosť na drogách.
Naopak, treba nájsť vhodné prostriedky, ale taktiež opatrenia v rámci zdravého životného štýku, ktoré pomôžu zvýšiť túžbu na sex.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Vždy som túžila pomáhať ľuďom a obzvlášť ťažko chorým. Vyštudovala som Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach. Už počas vysokej školy som sa venovala onkohematologickému výskumu, kedy som sa zaoberala pacientami s leukémiou. Absolvovala som stáž na Onkologickom inštitúte v Barcelone v Španielsku, kde som praxovala na špičkovej Klinike onkohematológie. Spoznala som tzv. otvorenú medicínu, kedy si pacient niesol z ambulancie od profesora s celosvetovým renomé nakreslenú chorobu na papieri. Pacient bol spokojný, informáciám porozumel a po pevnom stisku ruky od lekára veril, že s pomocou Boha a lekára chorobu porazí. Pacient sa usmial a odišiel. Vtedy som sa definitívne rozhodla, že sa chcem venovať onkológii a byť tu pre ľudí, ktorí to obzvlášť potrebujú. Od roku 2014 som niekoľko rokov pracovala vo Východoslovenskom onkologickom ústave na Oddelení klinickej onkológie v Košiciach, potom neskôr na Oddelení klinickej onkológie vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove a momentálne som na materskej dovolenke. Výskumu som sa nevzdala a po absolvovaní vysokej školy sa tiež venujem proteomickému štúdiu pacientiek s karcinómom prsníka. Na túto tému som obhájila PhD. titul v klinickej biochémii a verím, že neustály pokrok vo výskume stále viac a viac pomôže. Vo svojej práci, keď často pacient prichádza neskoro alebo pri výučbe medikov som si stále uvedomovala aká dôležitá je osveta v medicíne. Aj touto cestou písania chcem prispieť k Vašej prevencii či pomôcť orientovať sa pri zdravotných ťažkostiach.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.