Zväčšenie sleziny, odborne nazvané
splenomegália, môže byť zapríčinené viacerými druhmi ochorení, pričom najčastejšie ide o ochorenia hematologického charakteru. Je to z dôvodu, že hlavnou funkciou sleziny je odstraňovanie starnúcich červených krviniek z krvného riečišťa a práve preto sa problémy krvi prejavia aj na slezine. Zväčšenie sa môže prejavovať navonok pocitmi tlaku pod ľavým rebrovým oblúkom alebo pocitom plnosti, kedy človek má obmedzený príjem potravy.
Mierne zväčšenie sleziny nie je badateľné voľným okom a môže sa preukázať len ultrazvukovým vyšetrením, avšak v prípade väčšieho zväčšenia je možné slezinu aj mierne nahmatať. Niekedy sa zväčšenie prejavuje aj pri ochorení v tráviacej sústave, napríklad pri portálnej hypertenzii alebo v rámci ochorení lymfatického systému, zväčšená slezina aj pečeň súčasne môžu byť symptómom aj vážnej dedičnej a genetickej poruchy zvanej cystická fibróza.
Taktiež sa prejavuje slezina napríklad pri infekčných ochoreniach v organizme, ako sú napríklad infekčná mononukleóza, malária alebo infekčná žltačka a to aj preto, že slezina okrem čistenia krvi má aj imunitnú funkciu, ktorá sa aktivuje práve v momente, kedy sa v tele nachádza škodlivá infekcia bakteriálneho typu. Tiež pri niektorých problémoch s pečeňou môže nastať zväčšenie sleziny, obvykle zároveň aj so zväčšením alebo zmenami na samotnej pečeni.
U tretiny rakovinových ochorení pečene je možné spozorovať napríklad tiež zväčšenie sleziny a tiež ascitesc, čiže zväčšenie brucha z dôvodu nahromadenia tekutiny v brušnej oblasti. Rakovina pečene ako taká má viacero foriem, pričom najvážnejšou je hepatocelulárny karcinóm, ktorý zároveň vzniká najčastejšie na podklade cirhózy pečene a prejavuje sa bolesťami brucha, únavou a tiež zníženou chuťou do jedla, čo vzápätí spôsobuje stratu hmotnosti a chudnutie.
Práve cirhóza pečene je jedno z ochorení, pri ktorom sa prejavuje zväčšenie pečene a zároveň aj zväčšenie sleziny. Ide o závažné ochorenie, pri ktorom prichádza k nekróze pečene, k zvýšenej tvorbe väziva a k celkovej uzlovitej prestavbe pečeňových buniek, čím pečeň stráca svoje pôvodné funkčné vlastnosti. Aj pri niektorých iných poruchách, ako je napríklad hemochormatóza, môže byť spolu s pečeňou zväčšená aj slezina, ale tu už nejde o typický príznak.
Najčastejšie je slezina zväčšená pri poruchách v cievnom systéme a ochoreniach krvi, napríklad pri hemolytickej forme anémie. Anémia znamená vlastne chudokrvnosť, kedy ide o ochorenie červených krviniek z dôvodu zníženia hemoglobínu, ktorý na seba viaže kyslík. Pri hemolytickej anémii dochádza k predčasnému rozpadu červených krviniek v slezine, pričom častými symptómami sú okrem zväčšenia sleziny aj bledosť, žltačka a zvýšená tvorba krviniek.
Taktiež pri leukémií dochádza k zväčšeniu sleziny. Leukémia je vlastne rakovina krvi a slezina je zväčšená vtedy, ak sa nádorové a choré bunky dostanú prostredníctvom krvi priamo do sleziny a to z dôvodu, že práve slezina filtruje krv a červené krvinky. Leukémia je charakteristická genetickou odchýlkou niektorých buniek v rámci krvi a najčastejšie sa prejavuje tiež bledosťou, únavou a chudnutím. Človek má okrem sleziny zväčšené aj lymfatické uzliny.
Medzi nádorové ochorenia krvi a kostnej drene patrí aj mnohopočetný myelóm, ktorý vzniká rastom počtu plazmatických buniek v krvi a ich akumuláciou v kostnej dreni. Človek v tomto prípade má zväčšenú nielen slezinu, ale napríklad aj pečeň. Zaujímavé ale je, že v tomto prípade nedochádza už k zväčšeniu lymfatických uzlín. V každom prípade, ak je slezina zväčšená v dôsledku problémov v krvi, skôr sa prejavia iné symptómy týchto problémov, než jej zväčšenie.