späť na zoznam príznakov

Bolesť oka

Bolesť oka

Bolesť je znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Jej miesto v živote človeka je nezastupiteľné, aj napriek faktu, že je nepríjemná. Bolesť oka, oboch očí, bolesť očných viečok, ale aj bolesť v oblasti okoloočnej je treba riadne vyšetriť. Zanedbanie tohoto príznaku môže zanechať následky.


Bolesť oka môže mať charakter pálenia, ale aj svrbenia. Najčastejšie však ide o bodavú, tupú alebo ostrú bolesť jedného či oboch očí.

Veľakrát je to spôsobené reakciou oka na vonkajšie podnety, ako je napríklad prach alebo vietor. Príklad bolesti na základe vonkajšieho vplyvu je bolesť oka následkom prievanu.

Ale v prípade, ak nie je možné jednoznačne spojiť bolesť v očiach s vonkajšou príčinou, treba radšej navštíviť odbornú lekársku pomoc. Ktorá môže dôkladným vyšetrením určiť zdravotný problém alebo ochorenie, ktoré sa takto prejavuje.

Zápal a bolesť oka

Bolesťou oboch očí sa prejavujú aj refrakčné ochorenia očí. Príkladom je  krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Tu sa spája bolesť očí zároveň aj s migrénovým typom bolesti hlavy.

Oči postihuje aj viacero rozličných druhov infekcií a zápalov, ako napríklad zápal rohovky alebo žliaz. Hlbšie zápaly a infekcie v oku sa prejavujú okrem bolesti aj zhoršeným videním, niekedy dokonca výpadkami zraku.

dievča má zápal oka, opuch oka, začervenanie oka, ruka, vreckovka
Okrem bolesti oka je pri zápaloch prítomné aj sčervenanie a opuch

Zápal očných spojiviek

V prípade bolesti oboch očí môže ísť veľakrát o prejav zápalu očných spojiviek. Myslí sa tým zápal priesvitnej blany, ktorá pokrýva oko ako aj vnútornú stranu viečok. Zápal môže mať bakteriálny aj vírusový pôvod.

Liečba je formou antibiotík a treba s ňou začať čo najskôr, pretože v zárodku je možné, že postihnuté je len jedno oko a až neskôr sa zapáli aj druhé.

Zápaly viečok a viečkových žliaz

Zápal riasových folikulov a žliaz inak nazývaný aj jačmenné zrno alebo hordeolum, sa prejavuje bolestivým ložiskom na viečku a opuchnutím viečka a okolia oka.

Bolesť očného viečka je najskôr sprevádzaná svrbením. Neskôr je bolesť zhoršená pri žmurkaní. Bolestivý je aj dotyk a prítomný je aj tlak vo viečku.

Chalazion známi pod názov vlčie zrno meibomianitis je iný príklad zápalu žliaz očných viečok. Zápal okrajov viečok je označovaný ako Blepharitis.

Okrem toho bývajú prítomné aj iné abcesy a flegmóny viečok. Na liečbu sa v tomto prípade používajú antibiotika v rôznej forme a substancii.

Vírusový zápal viečok zahŕňa napríklad herpetický teda pásový zápal odborne ho nájdete pod názvom herpes zooster ophthalmicus. Pri ňom sú prítomné bolesti oka.

Infografka o príčinách bolesti oka
Najčastejšie príčiny bolesti oka

Orbitálny pseudotumor

Je tak isto jednou príčinou bolesti v oblasti oka. Jedná sa o chronické benígne zápalové ochorenie. Jeho príčina nie je celkom objasnená. Hlavným prejavom je prítomnosť bolestivej masy v oblasti očnice (orbity).

Zelený zákal

Zelený zákal je chronické ochorenie oka. Prejavuje sa bolesťou v postihnutom oku, neskôr sa pridružia aj ďalšie symptómy. Glaukóm, ako sa zákal odborne nazýva, je ochorenie súvisiace s vnútroočným tlakom.

Dochádza k mechanickému poškodeniu očných štruktúr v orgáne a tým k zužovaniu zorného poľa. Choroba postupuje pomaly, no včasná diagnostika je zárukou dobrých vyhliadok liečby.

Častý býva akútny glaukómový záchvat, ktorý sa vyznačuje prudkými bolesťami za okom a bolesťou v očnici. Náhla forma zápalu sa volá akútny glaukóm. 

Úraz a cudzie teleso

Bolesť spôsobuje aj úraz oka a jeho oblasti. Tá je výrazná pri tupých ale aj prenikajúcich poraneniach. Prenikajúce poranenia sú vážnym ohrozením jeho zrakovej funkcie.

Osobitou skupinou sú cudzie telesá. Tie sa môžu vyskytovať v oblasti medzi okom a viečkom. Vyvolávajú ostrú bolesť. Tento druh bolesti zažil asi každý.

Bolesť aj pri suchom oku

žena za počítačom, bolia ju oči, má syndróm suchého oka
Syndróm suchého oka spôsobuje aj práca za počítačom

Bolesťou očí sa prejavuje aj choroba zvaná syndróm suchého oka. Ten je spôsobený nízkou frekvenciou žmurkania, čo spôsobuje jeho znížené zvlhčovanie.

Zníženú frekvenciu žmurkania sprevádza aj znížená tvorba sĺz alebo ich nedostatočná kvalita, čo rovným dielom prispieva k syndrómu. Slzy obsahujú vodu, olej a hlien. Majú zvlčujúcu a aj ochrannú funkciu.

Toto ochorenie je typické aj pre ľudí, čo maj kancelársku prácu a pozerajú sa často do monitora. Riešením je obvykle podanie špeciálnych kvapiek a častejší oddych očí.

Zápal optického nervu

Veľmi nebezpečným zápalovým ochorením je zápal optického nervu. V takom prípade je možné cítiť bolesť za okom a aj bolesť pri pohybe oka. Môže prísť aj k náhlej strate videnia na strane postihnutia.

Zapálený nerv v oku sa dá preliečiť. Dôležitá je však jeho včasná liečba. Inak môže prísť k trvalým následkom a aj jednostrannej slepote.

Zápal trojklanného nervu

Jednou príčinou bolesti oka je aj zápal trojklanného nervu. Tento nerv sa skladá z viacerých vetiev. Jednou z nich je nervus ophtalmicus. Pri jeho zápaloch a iných poruchách vzniká bolesť oka a jeho okolia.

Bolesť z inej príčiny

Bolesti očí môžu spôsobovať aj nesúvisiace ochorenia, teda ochorenia mimo očí. dobrým príkladom je aj chrípka. Tá môže spôsobiť bolesť očí samotných, ale aj bolesť očí pri pohybe.

A aj senná nádcha je jednou z príčin bolestí očí a oblasti okolo nich. Napríklad v prípade sklerózy multiplex vzniká jednostranná slepota, kedy je tá jedným z prvotných príznakov.

Bolesť hlavy a očí

ženu bolí hlava a oči, žlté okuliare, migréna
Bolesť hlavy je frekventovaným sprevodným príznakom

Veľmi častým sprievodným prejavom bolesti hlavy, je práve bolesť očí. Dobrým príkladom je, kedy poruchy zraku a bolesť hlavy spolu súvisí. Pre poruchy zraku bolí hlava a zároveň je s ňou spojená aj bolesť očí.

Migréna je jednou z príčin bolesti očí. Okrem bolesti je častým prejavom aj svetloplachosť. To je zvýšená citlivosť na svetlo. Ako súčasť migrény je svetloplachosť častá, ale vyskytnúť sa môže aj pri zápaloch mozgu.

Bolesť očí pri alergickej reakcii

Príčinou alergickej reakcii môže byť mnoho. Okrem typických prejavov alergickej reakcii sa môže pridružiť aj opuch očných viečok, ich začervenanie a samozrejme aj bolesť v okoloočnej oblasti a aj očí samotných.

Video a informácie o bolesti oka

Video a informácie o bolesti oka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Možno ho vidieť na pere, nose,  nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa aj na koži. Má rôzne klinické prejavy a formy a sekundárne môže vyvolať infekciu aj iných orgánov a systémov....

Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti Štítna žľaza a príznaky problémovej činnosti

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Naposledy aktualizované 13.03.2017


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.