Bolesť oka: príčiny a príznaky. Zápal, prievan, únava či ochorenie?

Bolesť oka: príčiny a príznaky. Zápal, prievan, únava či ochorenie?
Zdroj foto: Canva

Bolesť je znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Jej miesto v živote človeka je nezastupiteľné, aj napriek faktu, že je nepríjemná. Bolesť oka, oboch očí, bolesť očných viečok, ale aj bolesť v oblasti okoloočnej je treba riadne vyšetriť. Zanedbanie tohoto príznaku môže zanechať následky. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti oka?

Bolesť oka môže mať charakter pálenia, ale aj svrbenia. Najčastejšie však ide o bodavú, tupú alebo ostrú bolesť jedného či oboch očí.

Veľakrát je to spôsobené reakciou oka na vonkajšie podnety, ako je napríklad prach alebo vietor. Príklad bolesti na základe vonkajšieho vplyvu je bolesť oka následkom prievanu.

Ale v prípade, ak nie je možné jednoznačne spojiť bolesť v očiach s vonkajšou príčinou, treba radšej navštíviť odbornú lekársku pomoc.

Tá môže dôkladným vyšetrením určiť zdravotný problém alebo ochorenie, ktoré sa takto prejavuje. Často môže stáť za bolesťou oka práve infekcia.

Nižšie uvádzame možné príčiny bolesti oka a očí...

Zápal a bolesť oka

Bolesťou oboch očí sa prejavujú aj refrakčné ochorenia očí. Príkladom je krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Tu sa spája bolesť očí zároveň aj s migrénovým typom bolesti hlavy.

Oči postihuje aj viacero rozličných druhov infekcií a zápalov, ako napríklad zápal rohovky alebo žliaz. Hlbšie zápaly a infekcie v oku sa prejavujú okrem bolesti aj zhoršeným videním, niekedy dokonca výpadkami zraku.

Zápal očných spojiviek - konjunktivitída

V prípade bolesti oboch očí môže ísť veľakrát o prejav zápalu očných spojiviek. Myslí sa tým zápal priesvitnej blany, ktorá pokrýva oko ako aj vnútornú stranu viečok. Zápal môže mať bakteriálny aj vírusový pôvod.

Liečba je formou antibiotík a treba s ňou začať čo najskôr, pretože v zárodku je možné, že postihnuté je len jedno oko a až neskôr sa zapáli aj druhé.

Príznakom je bolesť oka, pálenie, začervenanie, opuch či zlepené viečka.

Zápaly viečok a viečkových žliaz

Zápal riasových folikulov a žliaz inak nazývaný aj jačmenné zrno alebo hordeolum, sa prejavuje bolestivým ložiskom na viečku a opuchnutím viečka a okolia oka.

Bolesť očného viečka je najskôr sprevádzaná svrbením. Neskôr je bolesť zhoršená pri žmurkaní. Bolestivý je aj dotyk a prítomný je aj tlak vo viečku.

Chalazion známi pod názov vlčie zrno meibomianitis je iný príklad zápalu žliaz očných viečok. Zápal okrajov viečok je označovaný ako Blepharitis.

Okrem toho bývajú prítomné aj iné abcesy a flegmóny viečok. Na liečbu sa v tomto prípade používajú antibiotika v rôznej forme a substancii.

Vírusový zápal viečok zahŕňa napríklad herpetický teda pásový zápal odborne ho nájdete pod názvom herpes zooster ophthalmicus. Pri ňom sú prítomné bolesti oka.

dievča má zápal oka, opuch oka, začervenanie oka, ruka, vreckovka
Okrem bolesti oka je pri zápaloch prítomné aj sčervenanie a opuch. Zdroj foto: Getty images

Zápal rohovky

Zápal rohovky, odborne zvaný keratitída, je stav, pri ktorom dochádza k zápalu priehľadnej prednej časti oka – rohovky.

Ide o vážnejší problém, ktorý si vyžaduje odborné vyšetrenie a rýchlu liečbu, pretože môže pri neliečení ohroziť zrak.

Príznakom zápalu rohovky je silná bolesť oka, začervenanie oka, pocit cudzieho telesa v oku, citlivosť na svetlo a iné.

Príčinou môže byť práve vírusová i bakteriálna infekcia či poranenie.

Zápal dúhovky

Zápal dúhovky, odborne zvaný iritída, je zápalová reakcia v prednej časti oka, konkrétne v oblasti dúhovky – farebnej časti oka. Ide taktiež o vážnejší stav, ktorý si vyžaduje vyšetrenie očným lekárom, aby sa predišlo trvalému poškodeniu zraku.

Príznaky zápalu dúhovky sú bolesť oka, začervenanie oka najmä v okolí dúhovky (nepravidelné červenanie smerom do stredu), svetloplachosť či zhoršené videnie.

Príčinou môže byť infekcia, poranenie alebo systémové ochorenie.

Zelený zákal

Zelený zákal je chronické ochorenie oka. Prejavuje sa bolesťou v postihnutom oku, neskôr sa pridružia aj ďalšie symptómy. Glaukóm, ako sa zákal odborne nazýva, je ochorenie súvisiace s vnútroočným tlakom.

Dochádza k mechanickému poškodeniu očných štruktúr v orgáne a tým k zužovaniu zorného poľa. Choroba postupuje pomaly, no včasná diagnostika je zárukou dobrých vyhliadok liečby.

Častý býva akútny glaukómový záchvat, ktorý sa vyznačuje prudkými bolesťami za okom a bolesťou v očnici. Náhla forma zápalu sa volá akútny glaukóm. 

Úraz a cudzie teleso

Bolesť spôsobuje aj úraz oka a jeho oblasti. Tá je výrazná pri tupých ale aj prenikajúcich poraneniach. Prenikajúce poranenia sú vážnym ohrozením jeho zrakovej funkcie.

Osobitou skupinou sú cudzie telesá. Tie sa môžu vyskytovať v oblasti medzi okom a viečkom. Vyvolávajú ostrú bolesť. Tento druh bolesti zažil asi každý.

Bolesť aj pri suchom oku

Bolesťou očí sa prejavuje aj choroba zvaná syndróm suchého oka. Ten je spôsobený nízkou frekvenciou žmurkania, čo spôsobuje jeho znížené zvlhčovanie.

Zníženú frekvenciu žmurkania sprevádza aj znížená tvorba sĺz alebo ich nedostatočná kvalita, čo rovným dielom prispieva k syndrómu. Slzy obsahujú vodu, olej a hlien. Majú zvlčujúcu a aj ochrannú funkciu.

Toto ochorenie je typické aj pre ľudí, čo maj kancelársku prácu a pozerajú sa často do monitora. Riešením je obvykle podanie špeciálnych kvapiek a častejší oddych očí.

žena za počítačom, bolia ju oči, má syndróm suchého oka
Syndróm suchého oka spôsobuje aj práca za počítačom. Zdroj foto: Getty images

Zápal optického nervu

Veľmi nebezpečným zápalovým ochorením je zápal optického nervu. V takom prípade je možné cítiť bolesť za okom a aj bolesť pri pohybe oka. Môže prísť aj k náhlej strate videnia na strane postihnutia.

Zapálený nerv v oku sa dá preliečiť. Dôležitá je však jeho včasná liečba. Inak môže prísť k trvalým následkom a aj jednostrannej slepote.

Zápal trojklanného nervu

Jednou príčinou bolesti oka je aj zápal trojklanného nervu. Tento nerv sa skladá z viacerých vetiev. Jednou z nich je nervus ophtalmicus. Pri jeho zápaloch a iných poruchách vzniká bolesť oka a jeho okolia.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informáciu: Často sa vyskytuje u žien a u ľudí vo veku nad 50 rokov. Bolesť je vyprovokovaná dotykom na spúšťací bod “trigger point”, hlavne v období jari a jesene. Pri čistení zubov, žuvaní, chladový stimul či dotyk tváre môže spustiť túto silnú prelomovú bolesť.

Bolesť hlavy a očí

Veľmi častým sprievodným prejavom bolesti hlavy, je práve bolesť očí. Dobrým príkladom je, kedy poruchy zraku a bolesť hlavy spolu súvisí. Pre poruchy zraku bolí hlava a zároveň je s ňou spojená aj bolesť očí.

Migréna je jednou z príčin bolesti očí. Okrem bolesti je častým prejavom aj svetloplachosť. To je zvýšená citlivosť na svetlo. Ako súčasť migrény je svetloplachosť častá, ale vyskytnúť sa môže aj pri zápaloch mozgu.

ženu bolí hlava a oči, žlté okuliare, migréna
Bolesť hlavy je frekventovaným sprevodným príznakom. Zdroj foto: Getty images

Bolesť očí pri alergickej reakcii

Príčinou alergickej reakcii môže byť mnoho. Okrem typických prejavov alergickej reakcii sa môže pridružiť aj opuch očných viečok, ich začervenanie a samozrejme aj bolesť v okoloočnej oblasti a aj očí samotných.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informáciu: Bolesť očí pri alergiách je spojená často s rezavým pocitom cudzieho telesa v oku. Kontaktné alergie, inhalačné alergie môžu súvisieť skríženým imunologickým mechanizmom aj s potravinovou alergiou.

Orbitálny pseudotumor

Je tak isto jednou príčinou bolesti v oblasti oka. Jedná sa o chronické benígne zápalové ochorenie. Jeho príčina nie je celkom objasnená. Hlavným prejavom je prítomnosť bolestivej masy v oblasti očnice (orbity).

Bolesť z inej príčiny

Bolesti očí môžu spôsobovať aj nesúvisiace ochorenia, teda ochorenia mimo očí. Dobrým príkladom je sinusitída aj chrípka. Tá môže spôsobiť bolesť očí samotných, ale aj bolesť očí pri pohybe.

A aj senná nádcha je jednou z príčin bolestí očí a oblasti okolo nich. Napríklad v prípade sklerózy multiplex vzniká jednostranná slepota, kedy je tá jedným z prvotných príznakov.

Infografika: Bolesť oka - najčastejšie príčiny

Infografka o príčinách bolesti oka
Najčastejšie príčiny bolesti oka

Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti oka

Pýtate sa...

Prečo ma bolí oko?

  • Bolesti oka môžu mať rôzne príčiny – od neškodných podráždení (ako je prach, suchý vzduch či únava), syndróm suchého oka, zápal, zelený zákal, infekcie až po vážnejšie ochorenia. Bolesť môže pochádzať z povrchu oka, ale aj z vnútorných štruktúr alebo okolia oka.

Kedy mám ísť k lekárovi?

  • Ak bolesť oka pretrváva, zhoršuje sa, je sprevádzaná začervenaním, rozmazaným videním, svetloplachosťou, opuchom alebo výtokom, je vhodné vyhľadať očného lekára. Rýchlu pomoc treba vyhľadať aj v prípade, že sa bolesť objaví náhle a intenzívne, najmä ak sa zhorší videnie.

Môže ísť len o preťaženie očí?

  • Áno môže. Dlhé pozeranie do obrazoviek, nedostatok spánku alebo zlé osvetlenie pri čítaní môže spôsobiť únavu očí, ktorá sa prejaví pálením, tlakom, začervenaním alebo tupou bolesťou za očami.

Je bolesť oka po dlhom nosení šošoviek normálna?

  • Mierny diskomfort môže byť bežný, no ak sa objaví ostrá bolesť, začervenanie alebo pocit cudzieho telesa, môže ísť o podráždenie alebo zápal. V takom prípade treba šošovky ihneď vybrať a poradiť sa s lekárom.

Čo ak ma bolí len jedno oko?

  • Jednostranná bolesť môže súvisieť s poranením, infekciou (napr. jačmeň, zápal spojiviek), migrénou alebo problémami v oblasti dutín. Treba sledovať aj ďalšie príznaky a navštíviť lekára.

Môže bolesť oka súvisieť s migrénou?

  • Áno. Migréna často spôsobuje pulzujúcu bolesť okolo jedného oka, niekedy sprevádzanú citlivosťou na svetlo, nevoľnosťou či zrakovými poruchami (napr. záblesky).

Pomôžu od bolesti kvapky do očí?

  • Pri suchosti, únave alebo ľahkom podráždení môžu pomôcť zvlhčujúce kvapky (umelé slzy). Pri podozrení na infekciu alebo vážnejší problém je však samoliečba nevhodná a je potrebné vyhľadať očného lekára.

Môže ísť o zápal oka?

  • Zápaly oka (napr. spojiviek, rohovky alebo dúhovky) sa môžu prejaviť bolesťou, svetloplachosťou, začervenaním či výtokom. Zápal vyžaduje odborné vyšetrenie a správnu liečbu.

Čo robiť pri prudkej bolesti oka po kontakte s chemikáliami?

  • Oko treba okamžite vypláchnuť veľkým množstvom čistej vody a čo najskôr vyhľadať pohotovosť. S nielen chemickými poraneniami je potrebné vyhľadať lekára a stanoviť vhodnú liečbu.

Sú bolesti oka vždy dôvodom na obavy?

  • Nie vždy, ale keďže oko je citlivý orgán a niektoré ochorenia môžu spôsobiť trvalé zhoršenie zraku, je lepšie neignorovať pretrvávajúcu alebo nezvyčajnú bolesť.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané