späť na zoznam príznakov

Bolesť oka: Z prievanu, zápalu či pre iné ochorenie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolesť oka: Z prievanu, zápalu či pre iné ochorenie?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť je znakom toho, že niečo nie je v poriadku. Jej miesto v živote človeka je nezastupiteľné, aj napriek faktu, že je nepríjemná. Bolesť oka, oboch očí, bolesť očných viečok, ale aj bolesť v oblasti okoloočnej je treba riadne vyšetriť. Zanedbanie tohoto príznaku môže zanechať následky.


Bolesť oka môže mať charakter pálenia, ale aj svrbenia. Najčastejšie však ide o bodavú, tupú alebo ostrú bolesť jedného či oboch očí.

Veľakrát je to spôsobené reakciou oka na vonkajšie podnety, ako je napríklad prach alebo vietor. Príklad bolesti na základe vonkajšieho vplyvu je bolesť oka následkom prievanu.

Ale v prípade, ak nie je možné jednoznačne spojiť bolesť v očiach s vonkajšou príčinou, treba radšej navštíviť odbornú lekársku pomoc. Tá môže dôkladným vyšetrením určiť zdravotný problém alebo ochorenie, ktoré sa takto prejavuje.

Zápal a bolesť oka

Bolesťou oboch očí sa prejavujú aj refrakčné ochorenia očí. Príkladom je  krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Tu sa spája bolesť očí zároveň aj s migrénovým typom bolesti hlavy.

Oči postihuje aj viacero rozličných druhov infekcií a zápalov, ako napríklad zápal rohovky alebo žliaz. Hlbšie zápaly a infekcie v oku sa prejavujú okrem bolesti aj zhoršeným videním, niekedy dokonca výpadkami zraku.

Zápal očných spojiviek - konjunktivitída

V prípade bolesti oboch očí môže ísť veľakrát o prejav zápalu očných spojiviek. Myslí sa tým zápal priesvitnej blany, ktorá pokrýva oko ako aj vnútornú stranu viečok. Zápal môže mať bakteriálny aj vírusový pôvod.

Liečba je formou antibiotík a treba s ňou začať čo najskôr, pretože v zárodku je možné, že postihnuté je len jedno oko a až neskôr sa zapáli aj druhé.

Zápaly viečok a viečkových žliaz

Zápal riasových folikulov a žliaz inak nazývaný aj jačmenné zrno alebo hordeolum, sa prejavuje bolestivým ložiskom na viečku a opuchnutím viečka a okolia oka.

Bolesť očného viečka je najskôr sprevádzaná svrbením. Neskôr je bolesť zhoršená pri žmurkaní. Bolestivý je aj dotyk a prítomný je aj tlak vo viečku.

dievča má zápal oka, opuch oka, začervenanie oka, ruka, vreckovka
Okrem bolesti oka je pri zápaloch prítomné aj sčervenanie a opuch. Zdroj foto: Getty images

Chalazion známi pod názov vlčie zrno meibomianitis je iný príklad zápalu žliaz očných viečok. Zápal okrajov viečok je označovaný ako Blepharitis.

Okrem toho bývajú prítomné aj iné abcesy a flegmóny viečok. Na liečbu sa v tomto prípade používajú antibiotika v rôznej forme a substancii.

Vírusový zápal viečok zahŕňa napríklad herpetický teda pásový zápal odborne ho nájdete pod názvom herpes zooster ophthalmicus. Pri ňom sú prítomné bolesti oka.

Infografka o príčinách bolesti oka
Najčastejšie príčiny bolesti oka

Orbitálny pseudotumor

Je tak isto jednou príčinou bolesti v oblasti oka. Jedná sa o chronické benígne zápalové ochorenie. Jeho príčina nie je celkom objasnená. Hlavným prejavom je prítomnosť bolestivej masy v oblasti očnice (orbity).

Zelený zákal

Zelený zákal je chronické ochorenie oka. Prejavuje sa bolesťou v postihnutom oku, neskôr sa pridružia aj ďalšie symptómy. Glaukóm, ako sa zákal odborne nazýva, je ochorenie súvisiace s vnútroočným tlakom.

Dochádza k mechanickému poškodeniu očných štruktúr v orgáne a tým k zužovaniu zorného poľa. Choroba postupuje pomaly, no včasná diagnostika je zárukou dobrých vyhliadok liečby.

Častý býva akútny glaukómový záchvat, ktorý sa vyznačuje prudkými bolesťami za okom a bolesťou v očnici. Náhla forma zápalu sa volá akútny glaukóm. 

Úraz a cudzie teleso

Bolesť spôsobuje aj úraz oka a jeho oblasti. Tá je výrazná pri tupých ale aj prenikajúcich poraneniach. Prenikajúce poranenia sú vážnym ohrozením jeho zrakovej funkcie.

Osobitou skupinou sú cudzie telesá. Tie sa môžu vyskytovať v oblasti medzi okom a viečkom. Vyvolávajú ostrú bolesť. Tento druh bolesti zažil asi každý.

Bolesť aj pri suchom oku

žena za počítačom, bolia ju oči, má syndróm suchého oka
Syndróm suchého oka spôsobuje aj práca za počítačom. Zdroj foto: Getty images

Bolesťou očí sa prejavuje aj choroba zvaná syndróm suchého oka. Ten je spôsobený nízkou frekvenciou žmurkania, čo spôsobuje jeho znížené zvlhčovanie.

Zníženú frekvenciu žmurkania sprevádza aj znížená tvorba sĺz alebo ich nedostatočná kvalita, čo rovným dielom prispieva k syndrómu. Slzy obsahujú vodu, olej a hlien. Majú zvlčujúcu a aj ochrannú funkciu.

Toto ochorenie je typické aj pre ľudí, čo maj kancelársku prácu a pozerajú sa často do monitora. Riešením je obvykle podanie špeciálnych kvapiek a častejší oddych očí.

Zápal optického nervu

Veľmi nebezpečným zápalovým ochorením je zápal optického nervu. V takom prípade je možné cítiť bolesť za okom a aj bolesť pri pohybe oka. Môže prísť aj k náhlej strate videnia na strane postihnutia.

Zapálený nerv v oku sa dá preliečiť. Dôležitá je však jeho včasná liečba. Inak môže prísť k trvalým následkom a aj jednostrannej slepote.

Zápal trojklanného nervu

Jednou príčinou bolesti oka je aj zápal trojklanného nervu. Tento nerv sa skladá z viacerých vetiev. Jednou z nich je nervus ophtalmicus. Pri jeho zápaloch a iných poruchách vzniká bolesť oka a jeho okolia.

Bolesť z inej príčiny

Bolesti očí môžu spôsobovať aj nesúvisiace ochorenia, teda ochorenia mimo očí. dobrým príkladom je aj chrípka. Tá môže spôsobiť bolesť očí samotných, ale aj bolesť očí pri pohybe.

A aj senná nádcha je jednou z príčin bolestí očí a oblasti okolo nich. Napríklad v prípade sklerózy multiplex vzniká jednostranná slepota, kedy je tá jedným z prvotných príznakov.

Bolesť hlavy a očí

ženu bolí hlava a oči, žlté okuliare, migréna
Bolesť hlavy je frekventovaným sprevodným príznakom. Zdroj foto: Getty images

Veľmi častým sprievodným prejavom bolesti hlavy, je práve bolesť očí. Dobrým príkladom je, kedy poruchy zraku a bolesť hlavy spolu súvisí. Pre poruchy zraku bolí hlava a zároveň je s ňou spojená aj bolesť očí.

Migréna je jednou z príčin bolesti očí. Okrem bolesti je častým prejavom aj svetloplachosť. To je zvýšená citlivosť na svetlo. Ako súčasť migrény je svetloplachosť častá, ale vyskytnúť sa môže aj pri zápaloch mozgu.

Bolesť očí pri alergickej reakcii

Príčinou alergickej reakcii môže byť mnoho. Okrem typických prejavov alergickej reakcii sa môže pridružiť aj opuch očných viečok, ich začervenanie a samozrejme aj bolesť v okoloočnej oblasti a aj očí samotných.

Video a informácie o bolesti oka

Video a informácie o bolesti oka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou oka

Bolesť oka: Z prievanu, zápalu či pre iné ochorenie? patri medzi príznaky Bolestí, Očí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť hlavy: Stačí návšteva praktického lekára či treba špecialistu? Bolesť hlavy: Stačí návšteva praktického lekára či treba špecialistu?

Trpíte občasnými bolesťami hlavy? Kedy je potrebné navštíviť praktického lekára a kedy pomôže už iba špecialista?

Bolestivý zápal trojklanného nervu. Nevzniká pri prievane, môže signalizovať aj závažné ochorenie? Bolestivý zápal trojklanného nervu. Nevzniká pri prievane, môže signalizovať aj závažné ochorenie?

Bolesť tváre trápila ľudí už od pradávna. Trpíte i vy častou, úpornou bolesťou tváre, ktorá príde náhle a opäť odíde akoby sa nechumelilo? Môže značiť vážny neurologický problém.

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Naposledy aktualizované 26.08.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea 24.05.2020 20:24

unavené, podráždené, suché a boľavé oči počas dlhšej práce s notebookom čo už byva aj po prvych dvoch hodinkach a pomohli mi velmi okuliare filtrujuce modre svetlo od milicastore. sk barner