späť na zoznam príznakov

Začervenanie očných spojiviek

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Začervenanie očných spojiviek patri medzi príznaky Očí
V obsahu nájdete:


Začervenanie očných spojiviek môže byť príznakom ochorenia alebo nejakého zápalu priamo v očiach, ale tiež sa takto prejavujú aj niektoré ochorenia infekčného charakteru, ktoré sú v organizme. Veľakrát môže byť pri niektorých kožných ochoreniach spojitosť aj medzi začervenaním pokožky a začervenaním očných spojiviek. Pokiaľ je prítomná v očiach aj bolesť, je lepšie čo najskôr navštíviť očného lekára a absolvovať odborné oftalmologické vyšetrenie.

Najčastejšou príčinou začervenania je problém v oku. Napríklad pri zelenom zákale dochádza aj k bolestiam a pocitu tlaku na postihnuté oko a vo väčšine prípadov je zákalom postihnuté len jedno oko. Odborne sa tento zákal nazýva aj glaukóm a ide o špecifickú očnú chorobu, ktorá vznika v dôsledku zvýšenia vnútroočného tlaku. Pri tejto chorobe dochádza k poškodeni optického nervu a u človeka sa prejavuje zhoršené videnie, niekedy aj bolesti hlavy a pocity na zvracanie.

Najčastejšie je začervenanie očných spojiviek spôsobené s ich zápalom. Ten môže byť v rôznych formách, či už ako hyperakútny, akútny alebo chronický, pričom každá forma sa odlišuje dĺžkou trvania aj rýchlosťou nástupu zápalu. Zápal môže byť spôsobený nejakou formou infekcie, či už vírusmi alebo baktériami, ale tiež môže vzniknúť aj neinfekčným spôsobom, kedy ide o trvalé podráždenie, napríklad v súvislosti s alergiou alebo inými chorobami v organizme.

V prípade bakteriálneho zápalu očných spojiviek je možné spozorovať z oka aj hustú sekréciu a hnis, pričom najčastejšie sa takýto zápal vyskytuje v zimnom a jarnom období. V prípade bakteriálneho pôvodu je najčastejšie vyvolávateľom infekcie streptokok alebo stafylokok. Oveľa častejšie sa však vyskytujú vírusové zápaly spojiviek, kedy je okrem začervenania prítomná aj bolesť, kedy človek cíti, akoby mal v oku piesok. Každopádne je potrebná návšteva oftalmológa.

Viaceré infekčné ochorenia sprevádza tiež začervenanie očných spojiviek, napríklad osýpky, čo je najčastejšie detské ochorenie detí vo veku okolo 5 rokov. Ide o infekčné ochorenie, pre ktoré je typická kožná vyrážka, tiež aj zvýšená teplota a kašeľ. Časté sú zápaly spojiviek aj pri alergických reakciách, napríklad pri sennej nádche, čo je ochorenie, kedy reaguje imunitný systém človeka prehnane na peľové zrná, ale tiež aj na prach, roztoče alebo zvieraciu srsť.

Aj niektoré ochorenia horných dýchacích ciest sa môžu prejaviť začervenaním očných spojiviek, napríklad angína, alebo aj zápal nosohltanu. V prípade rosacei je tiež možné v niektorých prípadoch spozorovať začervenanie, ale ide o necharakteristický príznak, ktorý sa týka zhruba polovice ľudí s týmto ochorením kože. U detí možno pozorovať v prípade Kawasakiho choroby, čo je ochorenie tepien, tiež v niektorých prípadoch začervenané očné spojivky.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát Syndróm počítačového videnia zasahuje oči, ale tiež pohybový aparát

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete Bolesť očí môže potrápiť najmä v lete

Bolesť očí nás vo zvýšenej miere postihuje práve v lete a počas dovolenky. A nie náhodou. Je tu totiž množstvo faktorov, ktoré vplývajú na vznik podráždenia a bolesti tohto zmyslového...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.