späť na zoznam príznakov

Zastreté videnie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zastreté videnie je najčastejšie dôsledkom nejakého problému v oku a môže ísť mať príčinu cievnu, nervovú alebo mechanickú. Častokrát dochádza k problémom priamo v optickom prostredí oka, čiže na rohovke, dúhovke, sietnici, v zrakových nervoch, ale niekedy ide o problémy v mozgovom centre zraku. Takéto neostré alebo zahmlené videnie sprevádzajú aj iné príznaky, pričom okrem zastretia to môžu byť bolesti, pocit tlaku alebo celkové zhoršenie zraku.

Najčastejšie je neostré a zahmlené videnie spojené s rôznymi zákalmi v oku. Napríklad pri zelenom zákale je typická aj bolesť v oku a začervenanie spojiviek, pričom ide o špecifickú očnú chorobu spôsobenú zvýšením vnútroočného tlaku. Ochorenie sa odborne volá aj glaukóm a sprevádza ho celkovo zhoršené videnie. V niektorých prípadoch dochádza k záchvatom s prudkou bolesťou a intenzívnym rozostrením videnia, niekedy dochádza aj k zvracaniu.

K zakaľovaniu šošovky zas dochádza pri šedom zákale. Aj tu je typické zastreté videnie ako jeden z príznakov pri tomto postihnutí oka. Šedý zákal je obvykle zapríčinený vyšším vekom človeka, kedy dochádza k starnutiu šošovky, ale môže vzniknúť aj na podklade niektorých iných ochorení alebo pri nejakom úraze. Typické je zníženie zrakovej ostrosti a to najmä do diaľky. Liečba šedého zákroku je operačná, kedy sa vymení zakalená šošovka za novú, umelú.

Zastreté videnie je typické aj pre problémy nervového charakteru, ktoré môžu postihnúť optické nervy v oku. Najčastejšou príčinou je zápal nervu, čiže neuritída, ktorá obvykle vzniká dráždením nervu a postihuje periférne nervy. Najčastejšou príčinou je prítomnosť toxických látok v nerve alebo dlhodobý útlak nervového kmeňa. Optická neuritída môže najčastejšie vzniknúť na podklade vírusovej infekcie a častokrát spôsobuje aj dočasnú stratu videnia.

Medzi ochorenia, pri ktorých dochádza tiež k zahmlenému alebo neostrému videniu v dôsledku vzniku tohto ochorenia patrí napríklad aj jačmenné zrno. Ide o najčastejšie ochorenie očného viečka, kedy vplyvom hnisu v jačmennom zrne a zvýšeného tlaku viečka na oko dochádza tiež k rozostreniu videnia. K problémom s ostrosťou videnia dochádza aj v dôsledku rôznych metabolických ochorení, ako napríklad pri cukrovke, najmä pri cukrovke 2. typu.

Je to v dôsledku narušenia nervov a konkrétne optických nervov, pričom ide ale o komplikáciu, ktorá sa nemusí vyskytovať vždy. Pri skleróze multiplex zas dochádza k postihnutiu centrálneho nervového systému, kedy sa objavujú poruchy videnia v dôsledku vyššieho rizika zápalu očného nervu. Prítomné sú aj bolesti v oblasti za okom, rozmazané videnie, výpadky zorného poľa a častým symptómom je aj zastreté videnie. Aj tento stav je potrebné liečiť pod odborným lekárskym dohľadom.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zastreté videnie patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: zahmlené videnie, neostré videnie
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny? Diéta pri cukrovke: Aké sú vhodné, nevhodné a zakázané potraviny?

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov , ktorý...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak? Aké sú typické príznaky pre vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré vás môže sprevádzať životom bez povšimnutia. V tomto je ukrytá jeho nebezpečnosť. Rizikom je hlavne vypuknutie komplikácií, ktoré môžu ohroziť...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.