späť na zoznam príznakov

Tlak v oku

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Tlak v oku
Zdroj foto: Getty images

Spôsobí ho ochorenie oka, ale aj očného viečka. Môže byť príznakom zápalu, no niekedy je za tlakom nádorové alebo iné závažné ochorenie. Očné vyšetrenie je najlepšou voľbou pri výskyte ťažkostí.


Tlak v oku alebo pocit tlaku v oku je tlak, ktorý cíti človek v oku, ale aj za okom. Môže byť spôsobený chorobou priamo v oku, prípadne ochoreniami nervového spojenia oka.

V niektorých prípadoch môže byť za tlakom aj nádorové ochorenie. Pri problémoch s cievami má človek pocit, ako by bolo oko vytlačované z očnej jamky. V niektorých prípadoch je možné pociťovať aj opačný tlak, ktorý postihnutý cíti priamo na oku.

Tlak môže vyvolať aj únava, prievan či iné nezávažné ťažkosti. Príčiny sú variabilné, a to je dôvodom, prečo sa pri problémoch odporúča vyšetrenie. Očný lekár po diagnostikovaní navrhne liečbu, ktorá zabráni komplikáciám.

Dieťa má zapálené oko, začervenané a opuchnuté
Príznaky sa pridružujú podľa vyvolávajúcej príčiny, príkladom je zápal

Podľa príčiny sa pridružujú ostatné ťažkosti. Okrem tlaku v oku sa môžu vyskytnúť aj nasledovné príznaky:

 • svrbenie, pálenie, rezanie
 • pocit piesku v oku
 • začervenanie oka a viečka
 • opuch viečka
 • slzenie
 • výtok
 • bolesť hlavy
 • porucha zraku
 • tlak v uchu

Bolesť pri zelenom zákale

Bolesťou oka, ale aj pocitom tlaku v oku sa prejavuje tiež zelený zákal, nazývaný aj glaukóm. V skutočnosti sa nejedná o zákal, pretože hoci v konečnom štádiu príde k zakaleniu rohovky oka, no na začiatku dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku.

Vnútroočný tlak stúpa na základe zablokovania odtoku vnútroočnej tekutiny, ktorá okom bežne cirkuluje. V dôsledku zvýšenia tohto tlaku dochádza k poškodeniu optického nervu a s tým je spojené aj zhoršenie samotného videnia. Liečba je buď laserová alebo chirurgická.

Jačmeň ako príčina tlaku v oku

Ochorením oka, konkrétne očného viečka, je aj tzv. jačmenné zrno. V tomto prípade je prítomný tlak v oku a najmä pocit tlaku na oko zo strany viečka, čiže dochádza nie ku klasickému tlaku z vnútornej strany oka, ale z vonkajšej.

Tento tlak na oku vzniká následkom vytvorenia bolestivého zdurenia, tzv. zrna na očnom viečku, ktoré je plné hnisu. Tvorí sa pre upchatie niektorej z povrchových žliaz viečka. Je to typické zápalové ochorenie očného viečka.

Muž si drží bolestivé oči, má syndróm suchého oka pre dlhodobú prácu za počítačom
Dlhodobá práca za počítačom je jednou z príčin syndrómu suchého oka

Syndróm suchého oka

Tlak v očiach je frekventovaný pri syndróme suchého oka. Toto ochorenie predstavuje poruchu omývania, zvlhčovania očného povrchu. Tú spôsobuje nedostatočná tvorba sĺz, ktoré vytvárajú na povrchu oka slzný film.

Slzy sa tvoria v menšom množstve alebo majú zlú kvalitu. Pre zvlhčovanie a ochranu oka je dôležité správne zloženie. Obsahujú vodu, olej, hlien. Okrem tlaku sa pridružujú príznaky ako pálenie, svrbenie, rezanie očí, ale aj únava očí, zhoršené videnie, citlivosť na svetlo a bolesť hlavy.

Zápal nervu

Najčastejšie je príčinou tlaku v oku neuritída, čiže zápal nervu. Konkrétne ide o zápal zrakového nervu, ktorý môže byť buď bulbárny, kedy je možné nájsť zmeny pri očnom vyšetrení očného pozadia, alebo retrobulbárny, kedy naopak tieto zmeny očný lekár nenájde.

Neuritída ako taká vzniká dráždením nervu a ide o pomerne bežnú nervovú poruchu, ktorú sprevádzajú aj bolesti. V tomto prípade bolesti v oku pri pohybe. Prípadne sa pridružia aj problémy s videním.

Zápal očného nervu, najčastejšie postihuje optický nerv priamo v oku, ktorý prenáša zrakové vnemy do mozgového centra. Niekedy má človek dočasnú a čiastočnú stratu videnia, prípadne zahmlené videnie alebo problémy s rozoznávaním farebnosti.

Najčastejšie optickú neuritídu spôsobuje vírusová infekcia, ale niekedy sa môže objaviť aj po otrase mozgu alebo pri úrazoch v oblasti miechy. Sú však prípady, kedy dochádza aj k opuchnutiu myelínovej vrstvy nervu.

Sprevádza migrénu

Popri týchto ťažkostí sa tlak v oku vyskytuje aj pri migréne. Migréna je záchvat bolestí hlavy, bolesť je pulzujúca, má veľkú intenzitu. Bolesť hlavy môže sprevádzať bolesť očí a tá môže mať tlakový charakter.

Muž si drží hlavu, má migrénu
Tlak v očiach často sprevádza aj bolesť hlavy a migrénu

Vyskytuje sa aj v detstve. Záchvaty sa opakujú vo variabilných časových úsekoch. Od jedného raz za rok, až po frekventované, viackrát mesačne. Ďalej sa migréna prejavuje aj:

 • citlivosťou na svetlo a hluk
 • opuchom očných viečok
 • sčervenaním tváre
 • podráždenosťou
 • únavou, vyčerpaním 
 • zvracaním
 • hnačkou
 • bolesťou brucha
 • nechutenstvom

Aj pri skleróze multiplex

Retrobulárny zápal nervu môže byť spôsobený aj v rámci roztrúsenej sklerózy, čo je tiež nervové ochorenie. Roztrúsená skleróza postihuje centrálny nervový systém, najmä mozog a miechu a najčastejšie vzniká u ľudí vo veku od 20 do 40 rokov.

Dochádza k rozpadu myelínovej štruktúry na povrchu nervu, ktorá izoluje a obaľuje nervové vlákna a zároveň napomáha prenosu nervového impulzu. Tlak v oku je prítomný teda pri poškodení tejto štruktúry.

Infografika o príčinách tlaku v oku a pridružených príznakoch
Súhrnná infografika o príčinách tlaku v oku

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky Počet pacientov so sklerózou multiplex v SR je vysoký! Poznajte varovné príznaky

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované 20.06.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.