Rakovina ústnej dutiny (pier a jazyka): Aké má príčiny a prejavy? Myslite na dôležitosť prevencie

Rakovina ústnej dutiny (pier a jazyka): Aké má príčiny a prejavy? Myslite na dôležitosť prevencie
Zdroj foto: Canva

Rakovina ústnej dutiny je závážnym onkologickým ochorením. Avšak pre neskorú diagnostiku v pokročilom štádiu má často vysokú úmrtnosť. Aké má prvé prejavy, prevenciu a možnosti liečby?

Charakteristika

Rakovina ústnej dutiny je vážnym onkologickým ochorením s vysokou úmrtnosťou. Napriek pomerne ľahko dostupnému vyšetreniu je ochorenie často diagnostikované až v pokročilom štádiu.

Aké sú prvé príznaky karcinómu ústnej dutiny, prevencia a možnosti liečby?

Medzi najčastejšie slizničné nádory patrí karcinóm ústnej dutiny. Ochorenie postihuje najmä mužské pohlavie vo veku 50 – 70 rokov, pričom veková hranica sa posúva nižšie. Etiológia môže mať genetický i externý faktor.

Príčiny vzniku, rizikové faktory, príznaky, diagnostika, možnosti liečby a mnohé iné zaujímavé informácie sa dozviete pokračovaním v článku.

Ústna dutina v skratke

V ústnej dutine (cavum oris) začína tráviaci trakt. Orálna dutina je dôležitá najmä pri mechanickom spracovaní potravy, tvorbe slín, prehĺtaní a dýchaní

Je sídlom chuťového analyzátora a zúčastňuje sa na tvorbe reči.

Ústnu dutinu tvorí predsieň tvorená perami, tvrdým a mäkkým podnebím s uvulou (s čapíkom), podnebnými mandľami, zubami a jazykom.

Ústna časť hltana, odborne nazývaná oropharynx, je stredná časť hltana medzi nosohltanom a hrtanovou časťou hltana.

Karcinómy orofaryngu sú najčastejšie zhubné nádory hltana.

Karcinóm ústnej dutiny

Vo väčšine prípadov malignít ústnej dutiny dochádza ku vzniku nádoru z povrchového slizničného epitelu, pričom najviac zastúpený je dlaždicovobunkový karcinóm. Ostatné zastúpenie tvorí adenokarcinóm, lymfóm, melanóm či nediferenciovaný karcinóm ústnej dutiny.

Z hľadiska lokalizácie je do karcinómov zaraďovaný karcinóm pier, tvárovej sliznice, jazyka, ústnej spodiny, podnebia, faryngu a laryngu.

Karcinom pier je najčastejším nádorom orofaciálnej oblasti.

Mužské pohlavie je postihnuté častejšie v pomere k ženskému približne 3 (4) : 1.

Tonzilárna časť podnebných mandlí je skoro v polovici prípadov malignít orofaryngu najčastejšou oblasťou vzniku. Ostatné prípady tvorí mäkké podnebie, koreň jazyka, zadná stena hltana a iné.

Väčšina tumorov ústnej dutiny je odborne diagnostikovaná v pokročilom štádiu ochorenia i napriek ľahko dostupnej oblasti vzniku. Päťročné prežívanie v skorých počiatočných štádiách ochorenia je nad 90 % prípadov a u pokročilých štádií rakoviny približne 30 – 70 % prípadov.

Riziko prítomnosti metastáz lymfatických uzlín závisí na presnej lokalizácii a veľkosti tumoru. Nádory lokalizované v strednej čiare ústnej dutiny môžu postihovať lymfatické uzliny obojstranne.

Hlavným príznakom karcinómu ústnej dutiny je bolesť, škriabanie, nepríjemný zápach a krvácanie z ústnej dutiny.

Rakovina ústnej dutiny a miesta výskytu vzniku nádoru - model
Rakovina ústnej dutiny a miesta výskytu vzniku nádoru. Zdroj foto: Getty images

Príčiny

Kancerogenézu ústnej dutiny je možné rozdeliť na endogénnuexternú.

Endogénnu (vnútorné faktory) tvoria genetické, dedičné vplyvy, vek a pohlavie jedinca.

Externú (vonkajšie faktory) naopak tvoria vonkajšie vplyvy v zmysle životosprávy a pôsobenia každodenného okolia.

Dodnes je však etiológia vzniku niektorých prípadov malignít ústnej dutiny neznáma.

Klinické štúdie uvádzajú, že dve tretiny prípadov rakoviny ústnej dutiny je spôsobených fajčením a užívaním tabakových výrobkov (cigaretové výrobky, žuvací tabak..).

Rizikovým externým faktorom je tiež konzumácia alkoholu, pričom kombinácia tabakových výrobkov a alkoholu veľmi výrazne zvyšuje riziko vzniku karcinómu ústnej dutiny.

Vo viac ako 80 % prípadov karcinómu orofaryngu bol preukázaný práve vplyv fajčenia a alkoholu.

Je dokázaný vplyv infekcie HPV ľudského papiloma vírusu Epstein-Barr vírusu.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informácie: Významný rizikový faktor je infekcia HPV vírusom (ľudským papilomavírusom), presnejšie HPV 16. V posledných rokoch sa zvýšil výskyt karcinómov v spojitosti s HPV, najmä u mladých. Rizikové sexuálne správanie a promiskuita sú rizikové faktory prenosu HPV infekcie.

EBV vírus sa podieľa na patogenéze Burkittovho lymfómu, karcinómu nosohltana a niektorých typov lymfómov.

Skúmaný je vplyv Helicobacter pylori, hepatitídy, kvasiniek Candida a iných druhov patogénov.

Zaujímavé informácie nájdete taktiež v článkoch:

Ďalšími udávaným faktormi je nedostatočná hygiena starostlivosť o ústnu dutinu, chronické zápaly ústnej dutiny, nevhodné stravovacie návyky a výživové faktory.

Príznaky

Prvé príznaky onkologického ochorenia ústnej dutiny môžu byť nešpecifické a nevýrazné. Ide však o zmenu farby sliznice, zápach z úst, zle hojace sa rany v ústnej dutine, strata zuba, pocit sucha či bolesti.

Pri zväčšovaní sa nádoru je prítomné krvácanie z ústnej dutiny, zväčšujúca sa masa v ústnej dutine, škriabanie a pálenie, bolesť čeľuste, či nepríjemný pocit pri prehĺtaní. Možné je i mierne zväčšenie čeľuste, jazyka či pocit buly a cudzieho telesa v krku.

Častým príznakom je bolesť ucha. Otalgia bez zjavného patologického ušného nálezu vyžaduje podrobné vyšetrenie orofaryngu.

Je možná prítomnosť bielych alebo červených špecifických škvŕn v oblasti ústnej dutiny (podnebie, jazyk, mandle..).

K hlavným, no neskorým klinickým príznakom patrí dysfágiaodynofágia - čiže problém s prehĺtanímkonzumáciou potravy.

Pri karcinóme koreňa jazyka býva obmedzená jeho pohyblivosť prejavená zhoršenou výslovnosťou.

V dôsledku zníženia a poruchy prijímania potravy v neskorých štádiách dochádza k strate chuti do jedla, úbytku telesnej hmotnosti a kachektizácii (chudnutie pre nepomer medzi prijatou a vydanou energiou).

Súhrn príznakov prejavov:

  • Zle hojace sa rany v ústnej dutine.
  • Nemiznúce vredy a hrudky v oblasti ústnej dutiny.
  • Uvoľnené zuby / strata zubu.
  • Zlá citlivosť na jazyku a perách.
  • Nepríjemný zápach z úst.
  • Biele alebo červené škvrny v ústnej dutine.
  • Pocit škriabania a pálenia v ústnej dutine.
  • Bolesť hrdla.
  • Pocit cudzieho telesa v hrdle.
  • Obtiaže s prehĺtaním.
  • Bolesť ucha.
  • Problém s výslovnosťou.
  • Strata chuti do jedla.
  • Úbytok telesnej hmotnosti.
  • Celková telesná slabosť a únava.

Diagnostika

Prvotne je pacientovi odobraná kompletná zdravotná anamnéza s dôrazom na rodinnú. Lekár sa zameriava na životosprávu pacienta a užívanie alkoholu či fajčenie.

Základom je vyšetrenie ústnej dutiny a orofaryngu pohľadom pohmatom (koreň jazyka, mandľová oblasť, mäkké podnebie...).

Vyšetrením lekár zisťuje nepravidelnú, hrboľatú, či na dotyk krvácajúcu nádorovú infiltráciu. Povrch nádoru býva často pokrytý fibrínovými (proteínovými bielymi) povlakmi, ktoré môžu imitovať hnisavý exsudát.

Lekár sa zameriava taktiež na pohyblivosť, veľkosť a lokalizáciu krčných lymfatických uzlín.

Endoskopické vyšetrenie je hĺbkové vyšetrenie ústnej dutiny, hltana a hrtana aspekciou pomocou špeciálneho ohybného optického nástroja. Pri tomto vyšetrení môžeme zároveň odobrať vzorku z podozrivého miesta.

V rámci diagnostiky je aplikovaný ster a odber vzorky nádoru na histologické laboratórne vyšetrenie. Mikroskopické vyšetrenie postihnutého tkaniva je dôležitým aspektom v diagnostike, nakoľko určuje vhodný výber a typ liečby.

Diagnóza po vyhodnotení odobratej vzorky obsahuje presné informácie o biologických vlastnostiach, lokalizácii a stupni vývoja i rozsahu nádoru ústnej dutiny.

Zo zobrazovacích diagnostických metód je využívané najmä USG (sonografia), röntgenové vyšetrenie, CT, MRI či PET. Vyšetrované sú najmä krčné uzliny, skelet, čeľustné a blízke dutiny i mäkké tkanivá.  

CT je volené pre vylúčenie nádorového postihnutia kostného skeletu – sánky, čeľuste a lebky. MRI je zase volená pri hodnotení okolitých mäkkých štruktúr. USG je využívaný najmä pre hodnotenie krčných lymfatických uzlín.

Diagnóza a liečba je stanovená na základne TNM klasifikácie – rozsah rozšírenia nádoru (T), klasifikácia postihnutia lymfatických uzlín (N) a prítomnosť metastáz (M).

Karcinóm ústnej dutiny je podľa TNM klasifikácií a možnosti liečby delený do základných 4 rozvojových štádií.

Zobrazovacie diagnostické vyšetrenie - Laryngoskopia, žena a lekárka s endoskopom, kamerou a vyšetrenie
Zobrazovacie diagnostické vyšetrenie - Laryngoskopia. Zdroj foto: Getty images

Priebeh

Priebeh rakoviny ústnej dutiny je v prvých štádiách nešpecifický a môže pripomínať iné problémy, prípadne sa nevyznačuje žiadnymi ťažkosťami. Výraznejšie prejavy nastupujú až v následnej dobe. Viac uvádzame v časti Príznaky.

Prevencia vzniku rakoviny ústnej dutiny

Endogénny faktory vzniku rozvoja rakoviny (vek, pohlavie, genetika, rodinná anamnéza) nedokáže človek ovplyvniť.

Avšak elimináciou externých rizikových faktorov a dôslednou prevenciou je možné vznik kancerogenézy výrazne eliminovať.

Odborný garant článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa informáciu: Prestať fajčiť, nekonzumovať nadmerne alkohol, plnohodnotná vyvážená strava s vysokým podielom zeleniny a ovocia. Vyvarovať sa rizikovému sexuálnemu správaniu či striedaniu sexuálnych partnerov. Kľúčové postavenie má HPV vakcinácia proti rizikovým typom tohto vírusu.

V rámci prevencie je dôležitá pravidelná preventívna prehliadka u všeobecného lekára i stomatológa, ktorý vyšetruje ústnu dutinu. Preventívne návštevy lekárov i dentálneho hygienika môžu pomôcť pri včasnej diagnostike.

Prácou stomatológa a dentálneho hygienika je diagnostikovať/očistiť mikrobiálne povlaky a zubný kameň, ktoré sú často vyvolávajúcim faktorom zápalových reakcií v ústnej dutine.

Nielen onkologický pacienti, ale aj zdraví jedinci, by mali dbať na dostatočnú hygienu ústnej dutiny a prevenciu orálneho mikiobiómu.

Apríl je najmä v zahraničí považovaný za mesiac osvety o prevencii rakoviny ústnej dutiny, krku, hlavy a podpore onkologických pacientov. Odkazom organizácie je pravidelné sledovanie a starostlivosť o ústnu dutinu.

Apríl – mesiac osvety a boja proti rakovine ústnej dutiny, hlavy a krku
Apríl – mesiac osvety a boja proti rakovine ústnej dutiny, hlavy a krku. Zdroj foto: Getty images

Svetové, medzinárodné dni a sviatky súvisiace so zdravím

Ako sa lieči: Rakovina ústnej dutiny, pier a jazyka

Liečba rakoviny ústnej dutiny: Chirurgicky, rádio a chemoterapia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Karcinóm orofaryngu. Solen. MUDr. Michal Rosoľanka a spol.
  • is.muni.cz - Rakovina dutiny ústnej a orálny mikrobióm. Nikoleta Rosinová. Bakalárska práca. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta
  • solen.sk - Karcinómy ústnej časti hltana – včasná diagnostika v ambulancii praktického lekára. Solen. Patrik Štefanička a spol.
  • medicalnewstoday.com - What you should know about mouth cancer. Medical News Today. Yvette Brazier
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané