Čo je soor, múčnivka, žabka? Príčiny a príznaky

Čo je soor, múčnivka, žabka? Príčiny a príznaky
Zdroj foto: Getty images

Novorodenecké obdobie je obdobím veľkých, adaptačných zmien. Nezrelosť imunitného systému novorodenca predstavuje jeho väčšiu náchylnosť na rôzne infekcie. Často sa vyskytujúcou infekciou je kvasinkové ochorenie soor, typické pre tento vek. Soor, múčnivka alebo aj žabka, ako ju mnohí nazývajú, napáda sliznicu dutiny ústnej bábätka.

Charakteristika

Soor (laicky múčnivka alebo aj žabka) je mykotická (kvasinková, plesňová) infekcia postihujúca sliznicu dutiny ústnej. Objavuje sa u novorodencov a dojčiat prevažne okolo dvanásteho týždňa života.

Postihuje 5 % až 15 % z celkového počtu detí.

Na dieťatko sa prenáša buď počas samotného pôrodu plodovou vodou, v ktorej sa kvasinky bežne nachádzajú, alebo neskôr počas dojčenia, hlavne ak má matka zapálené bradavky.

Väčšie riziko vzniku múčnivky je u predčasne narodených novorodencov s nízkou popôrodnou hmotnosťou.

Manifestuje sa vo forme bieleho povlaku prevažne na podnebí, jazyku a lícnej sliznici. Svojím vzhľadom pripomína zrazené mlieko.

Soor sa však na rozdiel od zrazeného mlieka nedá mechanicky odstrániť. Snahou vyčistiť dieťatku pusinku v domnienke, že ide o zvyšky mlieka, môže postihnuté miesto vplyvom dráždenia začať krvácať.

Ochorenie je nepríjemné, spôsobuje bolesť a lokálne krvácanie, čo má za následok ťažkosti pri kojení a mrzutosť bábätka.

Neraz dochádza k sekundárnemu prenosu infekcie na bradavku dojčiacej matky a naopak. Preto je vhodnejšie počas ochorenia kŕmiť dieťatko z fľašky. Fľašku je nutné po každom použití dôkladne vyčistiť.

Okrem dôkladnej očisty fliaš, je potrebné pravidelne vyvárať v horúcej vode aj cumlíky. Samozrejme pri pretrvávajúcom kojení z prsníka musí matka dbať na dostatočnú hygienu a ošetrovanie prsníkov.

Príčiny

plačúci novorodenec v rukách lekára tesne po sekcii
Popôrodná infikácia Foto: Getty images

Čo sa týka infekčného agens plesňových ochorení sliznice dutiny ústnej ako takej, teda aj sooru, má najväčšie percentuálne zastúpenie kvasinka Candida albicans. Tá patrí medzi tzv. albicans candidy.

V posledných rokoch sa do popredia dostávajú aj ostatné druhy non - albicans plesní ako napríklad Candida glabrata, Candida krusei, Candida tropicalis či Candida species.

Vyvolávateľom ochorenia sú teda plesne (mykózy, kandidy), ktoré u dospelého človeka prežívajú na koreni jazyka ako saprofyti. Pokiaľ nedôjde k zníženiu imunity z rôznych chorobných príčin, tak to aj zostáva. Pri jej poklese ale dochádza k premnoženiu plesní, a tie sa začnú navonok prejavovať.

U novorodencov je imunitný systém nezrelý, preto často trpia kvasinkovým ochorením. Nedochádza u nich k rovnováhe medzi plesňami a prirodzenou mikroflórou v ústnej dutine. Plesne začnú prevažovať a škodiť.

S postupným rozvojom imunity u detí klesá počet ochorení. Ak ochorenie pretrváva alebo recidivuje, je nutné pátrať po príčine nedostatočnej alebo narušenej obranyschopnosti z iných patologických príčin.

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje vo forme takzvaných „mliečnych škvŕn”, ktoré sa nedajú zotrieť. Tieto škvrny nazývame mliečnymi pre ich belavé mierne žlté sfarbenie a pretože nápadne pripomínajú zostatky zrazeného mlieka po kojení.

Pri násilnom mechanickom pokuse o odstránenie krvácajú a sú bolestivé.

Bolestivosť sa nevyskytuje u každého bábätka.

Zväčša ide o podráždené ústočká, ktoré spôsobujú bolesť, tá zase nervozitu a nespokojnosť dieťatka, či odmietanie prsníka. To je potom nepokojné, plačlivé, neraz pre nedostatočné nakŕmenie aj hladné.

Hlad zvyšuje nespokojnosť, a tak sa matky neraz ocitnú v bludnom kruhu.

Diagnostika

Keďže soor je u novorodencov pomerne častý, každý lekár ho vie spozorovať voľným okom, dokonca aj mamičky. Ide o takzvané vyšetrenie pohľadom, ktoré nie je možné u iných ochorení.

Na skutočné, laboratórne potvrdenie plesní, je potrebné mikroskopické vyšetrenie s kultivačným potvrdením pôvodcu ochorenia. To je dôležité na oddiferencovanie druhu huby a následnej správnej liečby.

Priebeh

Priebeh ochorenia možno časovať od narodenia až do batolivého veku. Najčastejšie sa však objavuje v prvých dvoch týždňoch života. Postihuje v priemere asi 10% novorodencov z celkového počtu.

Formy sooru:

  1. Ľahká forma ochorenia - lokálne mykotické ochorenie (ochorenie sa vyskytuje miestne, zväčša postihuje podnebie, jazyk a lícnu sliznicu)
  2. Ťažká forma ochorenia - systémové mykotické ochorenie (premnoženie plesní s následným napadnutím ostatných, orgánových systémov)

Nekomplikovaný priebeh ochorenia

Ochorenie prebieha takmer vždy bez vážnejších komplikácií. Nezrelosť imunitného systému je dočasná. S vývojom dieťatka, jeho obranyschopnosti a taktiež správnej liečby, vymizne ochorenie tak rýchlo ako prišlo.

U niektorých bábätiek dochádza k problémom so saním mliečka. Spôsobuje ho bolestivosť pusinky po mechanickom podráždení. Lokálne krvácanie je mierne, niekedy zostane bez povšimnutia.

Pri správnom vývoji vášho bábätka a správnej medikácii trvá liečba v priemere asi týždeň. Doba uzdravenia sa môže individuálne líšiť, v závislosti od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj reinfekcia infikovanou bradavkou.

Komplikovaný priebeh ochorenia - patologický novorodenci

novorodenec ležiaci v inkubátore
Rizikový novorodenec Foto: Getty images

Chvalabohu vo veľmi málo prípadoch sa možno stretnúť s komplikovaným priebehom. Dôvodom zväčša nebýva samotná pleseň, ale primárny dôvod jej premnoženia a prežívania v organizme bábätka.

Soor s komplikovaným priebehom postihuje zväčša patologických novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, nedostatočnou popôrodnou adaptáciou a súčasne prebiehajúcim iným ochorením vážnejšieho charakteru.

Prejavuje sa nedostatočnou funkciou až zlyhávaním orgánu, ktorý bol plesňou sekundárne zasiahnutý. Zväčša ide o respiračný systém, čo je u malých detí veľmi nebezpečné.

Ako sa lieči: Soor - múčnivka, žabka

Ako sa zbaviť žabky v ústach? + Čo pomôže na soor

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • praktickelekarenstvi.cz - Nové léčivé látky v magistraliter receptuře XIV - mikonazol a mikonazol - nitrát
  • solen.cz - Nové možnosti léčby orální kandidózy u detí pomocí magistraliter připravovaných léčiv
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané