späť na zoznam príznakov

Časté infekcie

Autor: Michal Hrebík

Časté infekcie sú typické najmä pre mladšie deti a seniorov a ide o prípady oslabeného imunitného systému u seniorov alebo nedostatočne vyvinutej imunity ešte v detskom veku. Zdravý dospelý človek by nemal trpieť častými infekciami, pokiaľ nejde o sezónne ochorenie typu chrípka alebo angína a môže ísť o symptómy pre poškodenie buď imunitného systému, prípadne o slabý imunitný systém a infekcie ako také sú príznakom pre mnohé ďalšie ochorenia.

Infekcie sa najčastejšie vyskytujú opakovane pri ochoreniach tráviaceho traktu a pri problémoch dýchacieho charakteru. Časté infekcie sú pri hnačkových ochoreniach spôsobených rôznymi baktériami, ktoré postihujú tenké a hrubé črevo, prípadne pri ochoreniach dolných dýchacích ciest, ako sú napríklad pľúca alebo priedušky. Najmä pri pľúcnych ochoreniach môžu časté infekcie spôsobiť aj komplikácie vo forme ťažkého zápalu pľúc.

Časté infekcie sú príznakom najmä poruchy protilátkovej imunity organizmu. Napríklad infekcie respiračného systému ako sú časté zápaly nosných dutín a stredného ucha, časté infekcie tráviacej sústavy alebo vylučovacej sústavy svedčia o zníženej protilátkovej imunite. Prejavujú sa tak častí zápaly obličiek, močových ciest ale aj mozgových blán. V tomto prípade treba vyhľadať lekárske vyšetrenie a zistiť príčinu zníženej alebo nedostatočnej protilátkovej imunity.

Infekcie sú časté napríklad aj pri leukémií, kedy nádorové bunky vychádzajú práve z buniek imunitného systému. Rakovina krvi tohto typu je veľmi ťažko liečiteľná, musia sa užívať agresívne cytostatiká v rámci chemoterapie, prípadne ak už prepukne infekcia niekde v tele, na liečbu sa aplikujú vzácne a veľmi účinné dodané protilátky do organizmu. Častými infekciami v tele sa ale prejavuje aj nedostatočná bunková imunita a to voči vírusovým a parazitárnym ochoreniam.

Častými infekciami rôznych orgánov sa prejavuje aj ochorenie AIDS spôsobené infekciou HIV. V pokročilej fáze dochádza k infekciám rôznych orgánov a častí od ústnej dutiny, cez tráviaci trakt, dýchaciu sústavu až po mozog a nervovú sústavu. Prítomné sú aj infekcie, ktoré napádajú celý organizmus, ako napríklad kvasinková infekcia. Aj rôzne nádorové ochorenia sa môžu prejavovať častejšími intervalmi infekcií, ako napríklad mnohopočetný myelóm.

Veľakrát sú napríklad alergici náchylnejší na častejšie infekčné ochorenia, napríklad ide o ochorenia priedušiek a časté zápaly dolných dýchacích ciest. Časté angíny môžu signalizovať problémy s krčnými mandlami a riešením je mnohokrát ich úplne odstránenie. V každom prípade by nadmerný výskyt rôznych infekčných ochorení mal byť dôvodom pre návštevu jednak u všeobecného lekára a jednak u imunológa kvôli imunologickému vyšetreniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať? MEĎ: Účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá? Aké zásady príjmu treba dodržiavať?

MEĎ a jej účinky na ľudské telo. Prečo je dôležitá a aké zásady platia pri jej príjme?

Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť? ŽELEZO v hlavnej úlohe. Čo by sme o ňom mali vedieť? Ako ho doplniť?

Železo predstavuje pre ľudský organizmus nenahraditeľný kov, ktorý nachádza uplatnenie v širokom spektre základných biologických funkcií. V čom spočíva dôležitosť železa a čo nám hrozí v...

VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách VITAMÍN A na dobrý zrak? Kde všade je potrebný? + Zdroje v potravinách

Viete, že vitamín A poznáme vo viacerých formách? Aké majú účinky? Kedy príjem vitamínu A zvýšiť? A ako to je s jeho predávkovaním či toxicitou?

Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku Aké sú účinky SELÉNU na organizmus? Kde ho nájsť? Príznaky nedostatku

Aké sú účinky selénu na náš organizmus? Kde ho nájdeme? A aké sú príznaky jeho nedostatku či nadbytku?

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.