späť na zoznam príznakov

Keď bolia kosti: Je to pre únavu, prechladnutie, rakovinu či iné?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Keď bolia kosti: Je to pre únavu, prechladnutie, rakovinu či iné?
Zdroj foto: Getty images

Bolesť kostí, ale aj kĺbov je častým symptómom pre rôzne infekcie, napríklad aj pre chrípku. Vyskytuje sa pri stúpaní telesnej teploty a pri horúčke. Častá je pri osteoporóze. Vzniká aj následkom nádorových ochorení. Či už priamo postihnutím kosti alebo inej časti organizmu. Samozrejme, prítomná je pri úraze a pri preťažení kosti.


Bolesť kostí je možné cítiť počas rastu. Iným prípadom je preťaženie, napríklad dlhodobé státie či pri bolesti panvovej kosti po dlhodobom sedení. Úraz taktiež spôsobí bolesť.

Pri úrazoch záleží na mechanizme a na pôsobiacej sile. Časté sú narazenia či zlomeniny. Samozrejme, môže signalizovať ochorenie. To môže mať infekčný pôvod alebo je spôsobené degeneráciou kostného tkaniva. Prípadne značí onkologické ochorenie.

Ochorenia tohto typu sú pomerne náročné na liečbu. Je potrebné, aby sa podchytili čo najskôr. Práve preto, ak bolesť kosti nespôsobil vonkajší podnet, je treba vyhľadať odborného lekára, čiže ortopéda.

Často sa pýtate: 
Aké sú príčiny, keď bolia kosti? 
Ide o únavu, prechladnutie či vážne nádorové ochorenie? 

Rast kostí a ich bolesť

Rastová bolesť sa objavuje u detí a dospievajúcich.

Nie je príznakom ochorenia.

Je prítomná v prípade rýchleho rastu kostí. Nastupuje hlavne v pokoji a počas noci. Dôležité je rozlíšiť tieto bolesti od chorobných stavov. Tento typ bolesti nesprevádzajú celkové príznaky ako je horúčka, ani opuch končatín.

Príčinou bolesti kosti je úraz

Dieťa plače, má bolesti hornej končatiny, pre fraktúru predľaktia, horná končatina je fixovaná v sádre, v dlahe
Častou príčinou bolesti je úraz

Väčšinou býva kosť ohrozená externým vplyvom. A to pri páde, narazení alebo inom mechanizme. Spôsobí buď narazenie kosti alebo fraktúru kosti, čiže jej nalomenie alebo zlomenie.

V prípade narazenia je bolesť akútna.

Avšak, postupne ustupujeobnovuje sa hybnosťcitlivosť v danej oblasti. Pri zlomení, teda fraktúre je bolesť dlhodobá. Miesto a okolie zlomeniny opuchne, nastáva porucha hybnosti, pričom citlivosť je maximálna.

Bolesť pretrváva do zahojenia kosti. Každý pohyb by bolesť zhoršoval a predlžoval by hojenie. Oblasť fraktúry musí byť fixovaná, teda znehybnená. Inak by hrozilo zrastenie kosti v neprirodzenej polohe. A to v prípade fraktúr, pri ktorých bola zmenená poloha kosti.

Aj preto je pri podozrení na zlomeninu dôležité odborné vyšetrenie. A to hlavne pri viditeľných dislokáciách, teda v prípade zmeny prirodzenej polohy a postavenia kosti či končatiny.

Rizikové sú otvorené zlomeniny, hlavne kvôli riziku infekcie.

Bolesť kosti a opuch v danej oblasti je vo veľa prípadoch prítomná aj po zahojení. Pretrváva dlhodobo. V niektorých prípadoch sa zhoršuje alebo vracia v prípade zmien počasia. Meteosenzitívne zhoršenie ťažkostí je hlavne po závažnejších poraneniach a poškodeniach kosti.

RTG snímka predľaktia s dôkazom fraktúry predľaktia, komplikovaná zlomenina s dislokáciou
Fraktúra predľaktia

Sekundárna bolesť, teda zapríčinená iným ochorením

Kostné ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje bolesť kostí je Pagetova choroba. Charakterizuje ju deformácia kostí. Môže postihovať jednu alebo viac kostí. Avšak, u 70 - 80 % postihnutých má bezpríznakový priebeh.

Hlavné príznaky pri tomto ochorení sú:

 • bolesť kostí, častá nočná bolesť
 • deformácie kostí, lebky, stavcov
 • bolesť hlavy
 • pre útlak nervu, napríklad poruchy sluchu
 • časté zlomeniny kostí

Rednutie kostí má za následok taktiež bolesť.

Rednutie kostí, odborne aj osteoporóza je ochorenie, ktoré vzniká na základe poruchy látkovej výmeny kostného tkaniva. Dôsledkom je ubúdanie kostnej hmoty, čoho následkom je vyššia krehkosť.

Model kostí s porovnaním kostného tkaniva za normálnych okolností a pri osteoporóze
Kostné tkanivo za normálnych okolností a pri osteoporóze

Kosť je náchylná na zvýšenú lámavosť. V tomto prípade sa bolesť kostí prejavuje najprv na chrbte, neskôr postupuje do drieku a vystreľuje do dolných končatín. Viac o osteoporóze nájdete v článku o tomto ochorení.

Osteoartróza je ochorením, ktoré má za následok degeneratívne zmeny kĺbov a postihuje chrupavky kĺbov. Je dôsledkom bolesti kostí a kĺbov, a to hlavne bedrových a kolenných kĺbov, ale aj chrbtice.  V prípade postihnutia chrbtice je známy názov spondyloartróza, pri bedrách koxartróza a v prípade kolien gonartróza.

Medzi jej príznaky patrí:

Staršia pani má boelsti kolena pre gonartrózu, drží si rukami koleno
Bolesti kolien pri gonartróze
 • praskanie v kĺbe, takzvaný krepitus
 • zhrubnutie kostí, deformácie kĺbov
 • obmedzenie pohybu
 • bolesť, a to hlavne po námahe
 • stuhnutie kĺbov po inaktivite

Bolesť môže spôsobiť aj zápal kosti. Ten sa vyskytuje po operáciách zlomenín, ale aj po ortopedických operáciách či pri septickom stave. Okrem bolesti zapálenej časti kosti sa pridružuje horúčka.

Kosti ale môžu napadnúť aj rôzne bakteriálne infekcie, ktoré sa dostanú do kostnej drene, spôsobia zápal a následne vzniká bolestivosť daného miesta spolu s obmedzením funkčnosti postihnutej kosti. Medzi takéto ochorenia spôsobené bakteriálnou infekciou patrí napríklad tuberkulóza kostí.

Costenov syndróm je neuralgická forma bolesti kosti v oblasti ucha, záhlavia. Pri poruche temporomandibulárneho kĺbu sa bolesť nachádza v oblasti sánky, spánku a aj v krku. Bolesti tváre a hlavy môžu mať rôznorodé príčiny. Pri diagnostike spolupracujú stomatológ, neurológ, ORL lekár, očný lekár a aj psychológ alebo psychiater.

Bolesť trojklanného nervu môže imitovať bolesť kostí v oblasti zásobenia tohto nervu. Ide ale o neuralgiu, nie o bolesť a príčinu vychádzajúcu z kosti. Dochádza k zápalu nervu, a to aj pri prechladnutí, ale často aj vzniká aj pri bolestiach zubov.

Prejavuje sa bolesťou tváre, líca, bolesťou v oblasti ústnej dutiny, ucha či spánku. Bolesť môže byť zhoršená dotykom, žuvaním, rozprávaním. Bežné lieky nemusia účinkovať. Bolesť je intenzívna a nepríjemná.

Bolesti kostí a kĺbov sa vyskytujú aj pri zvyšovaní telesnej teploty a pri horúčke. Často je bolesť prítomná pri infekciách, napríklad aj pri zápale horných dýchacích ciest, a teda aj pri chrípke.

Nedostatok vitamínu D je na príčine rôznych ochorení. Ako je napríklad osteoporóza, rachitída, teda krivicadepresia, chronický únavový syndróm či chronická bolesť. Vitamín D je dôležitý pre imunitu, ale aj pre respiračný či kardiovaskulárny systém. Dokonca, pôsobí antikarcinogénne.

Bolesť na hrudnej kosti, ak nie je bolesť poúrazová, je prítomná z rôznych príčin. Časté sú bolesti hrudnej kosti a chrbtice, a to pre ťažkosti s chrbticou. Vyvolať ju môžu respiračné ochorenia, ochorenia kardiovaskulárneho, ale aj tráviaceho systému. Bolesť celého tela, a teda aj kostí môže byť prítomná aj pri ochoreniach obličiek.

Bolesťou kostí sa však prejavujú aj mnohé iné zdravotné problémy, komplikácie a ochorenia, ktoré na prvý pohľad nemusia mať žiaden súvis s funkčnosťou kosti. Ide napríklad o celiakiu, kde dochádza k rednutiu kostí. A to poruchou vstrebávania látok potrebných pre krvotvorbu v kostnej dreni.

Nádorové ochorenia

Nádorové ochorenia na kostiach môžu byť priamo na povrchu kosti, prípadne v jej strede, čiže v kostnej dreni. Pri nádoroch je prítomná bolesť nielen v kostiach, ale aj v ich okolí. Nádory môžu byť nezhubné, čiže benígne, ale aj zhubné, teda malígne.

Príkladom nezhubného nádoru je osteóm. Postihuje hlavne ľudí do 20 rokov a jeho výskyt je pomerne vzácny. Prejavuje sa pomaly rastúcim hrboľom. Môže byť príčinou patologickej zlomeniny. Jeho vznik môže podmieniť aj úraz.

Chondróm je nezhubnou formou nádoru. Je tvorený chrupavkou. A delí sa podľa toho kde rastie. Vnútri kosti sa tvorí enchondrom, a to hlavne na rukách a nohách. Na vonkajšej ploche kosti rastie juxtakortikálny chondróm.

Bolesť kosti pri kolene môže spôsobiť osteoklastóm. Väčšinou sa vyskytuje práve v tejto oblasti. Menej v oblasti zápästia, ruky, ramena, kde môže spôsobiť bolesť kosti, ale aj v oblasti panvy.

RTG snímka hrudnej chrbtice s dôkazom rakoviny v oblasti hrudnej chrbtice
Rakovina v oblasti stavcov hrudnej chrbtice

Chondrosarkóm je najčastejšou formou zhubného nádoru kostí. Typicky sa vyskytuje v období 40. - 70. roku života a hlavne u mužov. Bolesti kosti sú prítomné v sedacej oblasti, v mieste bedrového kĺbu. Bolesti sa postupne zhoršujú a neustupujú ani v pokoji.

Osteosarkóm je malígny nádor. Postihuje hlavne dlhé kosti, a to na dolnej končatine. Aj v tomto prípade bolesť v oblasti kolena môže značiť jeho výskyt. Rastie v kosti, poškodzuje ju a aj okolité mäkké tkanivá.

Spolu s chondrosarkómom patria k najčastejším malígnym ochoreniam. Najvyšší výskyt je medzi 10. a 20. rokom života. Prejavuje sa hlavne:

 • pokojovou a nočnou bolesťou v postihnutej oblasti
 • tvrdým nebolestivým zdurením, teda hrboľom
 • je príčinou patologických zlomenín
 • pri metastázach do pľúc spôsobuje sťažené dýchanie, kašeľ
 • má aj celkové prejavy
  • zvýšenie telesnej teploty
  • chudnutie
  • nočné potenie

Nádorom, ktorý postihuje kostnú dreň je mnohopočetný myelóm. Postihuje najmä vekovo starších pacientov. U drvivej väčšiny z nich je prítomná bolesť kostí, najčastejšie na chrbte alebo na rebrách. Liečba je možná chemoterapiou alebo transplantáciou kostnej drene.

Nastáva pri ňom porucha správnej funkcie kostnej dreni. Tá nie je schopná produkovať dostatočné množstvo potrebných krvných buniek. Čoho dôsledkom je chudokrvnosť, teda anémia či časté krvácanie, alebo sklon k infekciám, teda znížená imunita.

Viac informácií o tejto chorobe je v samostatnom článku.

Okrem toho postihuje kostnú dreň aj leukémia. Je veľmi nebezpečná, a preto je potrebné začať s liečbou čo najskôr, pretože v opačnom prípade môže choroba dospieť aj do takého štádia, ktoré už bude nevyliečiteľné.

Leukémia je zhubné ochorenie krvi. V kostnej dreni dochádza k chorobnému množeniu leukocytov, teda bielych krviniek, a to hlavne nezrelej formy. Opäť dochádza k potlačeniu normálnej krvotvorby.

Leukémia je najčastejšie onkologické ochorenie detského veku vo vyspelých krajinách. Viac informácií o tomto ochorení je v článku na Zdravotéke

Aj iné onkologické ochorenia sa môžu prejavovať bolesťami kostí. Napríklad rakovina prostaty. Nepostihuje kosť, avšak, prejavuje sa bolesťou chrbta a kostí v okolí bedier a bokov.

Model ženského hrudníka a poprsia, rakovina prsníka
Rakovina prsníka metastázuje často do kostí

Iným prípadom je metastázovanie iného národu do kostí. Metastáza je vlastne vzdialené ložisko, ktoré vzniklo z primárneho malígneho nádoru na inom mieste v organizme. Príkladom takéhoto metastázovania je rakovina:

 • prsníka
 • maternice
 • prostaty
 • štítnej žľazy
 • pľúc
 • obličiek
Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny bolesti kostí
Súhrn príčin bolesti kosti

Video o bolesti kostí

Video o bolesti kostí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou kosti

Keď bolia kosti: Je to pre únavu, prechladnutie, rakovinu či iné? patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí. Poznáte fakty a mýty? Tuberkulóza nepatrí minulosti, ročne zabíja milióny ľudí. Poznáte fakty a mýty?

Tuberkulóza v minulosti spôsobila enormné straty na ľudských životoch. Počty nakazených a mŕtvych sa eliminovali s objavom vakcíny, ktorá prestala byť povinnou pre klesajúcu tendenciu...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
strava - anna 16.11.2019 08:17

aka dieta sa ma uzivat na bolesty kosty

maria 25.11.2019 21:26

ahoj anna citala som nejake clanky lebo mám predispoziciu po matke na tieto veci a nejake informácie o diéte a jedle sú aj tu https://zdravoteka.sk/choroby/osteoporoza/ a https://zdravoteka.sk/priznaky/rednutie-kosti/