Horúčka Dengue: Aké má príčiny a príznaky? (+ Prenos a komáre)

Horúčka Dengue: Aké má príčiny a príznaky? (+ Prenos a komáre)
Zdroj foto: Getty images

Horúčku dengue prenášajú komáre. Aké sú jej príznaky a ako sa pred ňou chrániť?

Charakteristika

Horúčka dengue je vírusová infekcia. Zdrojom nákazy je človek. Prenášačmi sú komáre Aedes aegypti a Aedes albopictus. Horúčka dengue postihuje najmä mladších ľudí, vrátane detí.

Poznáme 4 sérotypy vírusu Dengue (DENV-1, DENV-2, DENV-3 a DENV-4). Infekcia s jedným sérotypom poskytuje proti nemu dlhodobú imunitu. Ale nie proti ostatným sérotypom.

Inkubačný čas trvá 4 až 10 dní.

Mnohí z nás si myslia, že sa horúčka dengue vyskytuje len v niektorých krajinách. Výskyt horúčky dengue bol potvrdený vo viac ako sto krajinách sveta. Odhaduje sa, že predstavuje hrozbu pre približne 40 % ľudskej populácie.

Približne 43 % prípadov horúčky dengue bolo hlásených zo západnej provincie Srí LankyNajvyšší počet hlásených prípadov pochádza z okresu Colombo (18 186).

Medzi ďalšie oblasti patria:

  • Gampaha (12 121),
  • Kurunegala (4889),
  • Kalutara (4589),
  • Batticaloa (3946),
  • Ratnapura (3898),
  • Kandy (3853).

V endemických oblastiach je ročne hlásených približne 50 až 100 miliónov prípadov horúčky dengue. Z toho sa u 250 až 500 tisícich prípadov vyvinie vážna hemoragická horúčka.

Väčšina chorých nepociťuje žiadne príznaky. Príznaky ochorenia sú rôzne. Horúčka dengue sa môže prejavovať ako mierne horúčkovité ochorenie alebo ako hemoragická horúčka. V najhoršom prípade môže dôjsť ku šokovému syndrómu dengue.  

Okrem endemických oblastí boli hlásené prípady horúčky dengue aj v niektorých krajinách Európy (napríklad Nemecko, Veľká Británia, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko). Tieto prípady ochorenia boli pravdepodobne importované.

Aké faktory sa podieľajú na šírení ochorení?

  1. Nárast svetovej populácie

Odhaduje sa, že v roku 2050 sa v mestách zvýši počet obyvateľov o 12 %. V tom čase až 90 % mestského obyvateľstva bude žiť na ázijskom a africkom kontinente.

Tieto oblasti sa vyznačujú chudobnou infraštruktúrou, zlým zdravotníckym systémom a vysokou mierou chudoby. Práve takéto podmienky sú ideálnym prostredím pre šírenie vírusov.

  1. Zvýšený záujem o cestovanie

V dnešnej dobe nie je veľký problém sa dostať na opačný koniec sveta. Odhaduje sa, že o 20 rokov sa počet cestujúcich zdvojnásobí.

Ľudia počas letného obdobia vyhľadávajú na svoj oddych rôzne exotické krajiny. Čoraz častejšie ľudia takéto exotické miesta vyhľadávajú aj v zimných mesiacoch. Práve v týchto oblastiach je vysoké riziko nakazenia sa chorobami, ktoré sa v našich zemepisných šírkach nevyskytujú.

  1. Zvieratá

Približne 61 % z 1415 druhov infekčných patogénov je rizikových aj pre človeka. Na človeka sú prenesené zo zvierat. Chorý človek je akýmsi konečným článkom infekčného reťazca. Veľký vplyv na túto situáciu má aj zvýšený počet domácich zvierat.

  1. Klimatické zmeny

Klimatické zmeny ovplyvňujú ľudské zdravie 2 spôsobmi:

  • Priamo – fyziologický vplyv horúčavy a chladu.
  • Nepriamo – zmenené správanie ľudí (nútené sťahovanie), zvýšenie výskytu nákaz prenášaných potravou a prenášačmi (vektormi), povodne a iné.

Príčiny

Za najpočetnejšiu skupinu infekcií, ktoré sú prenášané komármi, považujeme vírusové choroby spôsobené zástupcami z čeľade Arbovírusov. Poznáme takmer 500 druhov arbovírusov. Ochorenia ľudí spôsobuje približne 100 arbovírusov.

Vyvolávateľom ochorenia sú 4 príbuzné typy vírusu dengue, ten patrí do rodu Flavivirus a čeľade Flaviviridae. Flavivírusy majú guľovitý tvar. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 40 až 60 nm. Aj napriek svojej veľkosti môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.

Do tohto rodu patria pôvodcovia ochorení:

Hlavným prenášačom vírusu dengue sú rôzne druhy komárov Aedes (Aedes aegypti a Aedes albopictus). Komára Aedes aegypti poznáme aj pod pomenovaním ázijský tigrí komár. Toto pomenovanie dostal vďaka svojmu pruhovanému zafarbeniu.

Komár Aedes aegypti je v porovnaní s ostatnými komármi malý, má 3 až 4 mm dlhý trup. Napriek svojej veľkosti je takmer neprehliadnuteľný. Rozpoznáme ho vďaka bielym čiaram na čiernom tele. Na nohách má biele krúžky.

Tento komár sa dožíva niekoľkých mesiacov. V kladení vajíčok má premyslený systém. Umiestňuje ich oddelene, čím prispieva k rozširovaniu svojho teritória. Pri šírení nákaz sa uplatňuje najmä samička.

Samček sa živí len nektárom.

Komár Aedes aegypti
Komár Aedes aegypti. Zdroj foto: Getty Images

Aké choroby môžu prenášať komáre?

Komár Aedes aegypti je známym prenášačom najmä arbovírusu žltej zimnice a horúčky dengue. Vírus Ťahyňa, ktorý spôsobuje tzv. Valtickú horúčku, prenáša komár záplavový (Aedes vexans).

Niektoré druhy komárov môžu aj v našej zemepisnej šírke pasívne prenášať lymskú boreliózu.

Príznaky

Príznaky horúčky dengue
Príznaky horúčky Dengue. Vysoký teplota, vracanie, vyrážky, hnačka, bolesť za očami, bolesť kĺbov a svalov, bolesť žalúdka. Zdroj foto: Getty Images

Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 formy horúčky dengue:

  1. forma: inaparentná dengue

Táto forma je považovaná za najbežnejší typ ochorenia. Vyskytuje sa najmä u detí. U pacientov sa väčšinou neprejavujú príznaky. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť minimálne príznaky ochorenia.

Predpokladá sa, že touto formou trpí približne 80 % detí v rizikových oblastiach.

  1. forma: klasická horúčka dengue

Príznaky horúčky dengue sa podobajú ťažšej chrípke. Ich trvanie je približne 2 až 7 dní. Typickým príznakom je horúčka 38 až 41°C, ktorá je sprevádzaná 2 z nasledujúcich príznakov:

  • silná bolesť hlavy,
  • bolesť za očami,
  • nevoľnosť,
  • vracanie,
  • zdurené uzliny,
  • bolesti svalov a kĺbov,
  • vyrážka.

Aj v prípade mierneho priebehu ochorenia je rekonvalescencia dlhodobá. Môže trvať až niekoľko týždňov. U pacientov sa v jej priebehu môže objaviť nechutenstvo, únava a depresia.

  1. forma: hemoragická (krvácavá) forma horúčky dengue

V niektorých prípadoch sa môže objaviť ťažká forma horúčky dengue, tzv. dengue hemoragická (krvácavá) horúčka. Táto forma môže spôsobiť smrť. Medzi typické príznaky patrí:

  • silná bolesť brucha,
  • pretrvávajúce vracanie,
  • zrýchlené dýchanie,
  • krvácanie z ďasien,
  • prítomnosť krvi vo zvratkoch,
  • únava,
  • nepokoj.

Pri tejto forme sa objavujú neurologické komplikácie. Taktiež môže dôjsť k hypotenzii a hypovolémii (zníženie celkového množstva krvi). Opakované infekcie vystavujú ľudí väčšiemu riziku závažnej horúčky dengue a šokového syndrómu.

  1. forma: šokový syndróm dengue

Táto forma sa môže prejavovať ako iniciálny šok so známkami obehového zlyhania.

Diagnostika

Pozitívny test na horúčku dengue
Takto vyzerá pozitívny test na horúčku dengue. Zdroj foto: Getty Images

Stanovenie diagnózy je založené na klinických príznakoch. Ďalšou súčasťou je cestovateľská anamnéza pacienta. Jedným z dôležitých krokov správnej diagnostiky ochorenia je odlíšenie horúčky dengue od iných ochorení spojených s horúčkou:

  • iné arbovirózy,
  • influenza,
  • malária,
  • brušný týfus,
  • leptospiróza,
  • iné akútne febrilné ochorenia.

Laboratórne sa využíva PCR metóda a sérologické testy.

Priebeh

Priebeh horúčky Dengue je ovplyvnený:

  • genetickými faktormi,
  • vekom,
  • rasou – belosi majú vyššie riziko rozvoja závažnejších foriem ochorenia ako černosi,
  • tehotenstvom – u tehotných žien, ktoré sú nakazené horúčkou Dengue je vyšší výskyt malformácie plodu.

Horúčka dengue prebieha v 2 fázach:

  1. Benígna forma horúčky Dengue

Táto forma je bez komplikácií. Medzi prvé prejavy ochorenia patria:

  • vysoká horúčka,
  • zimnica,
  • bolesť hlavy (najmä za očami),
  • bolesť svalov.

V neskorších fázach dochádza ku generalizovanej lymfadenopatii. Lymfatické uzliny sú bolestivé na tlak. Horúčka trvá približne 2 až 3 dni. Po tejto dobe klesne a zas vystúpi (trvá 3 až 6 dní).

Približne u polovici prípadov sa na tvári môže objaviť vyrážka, neskôr môžeme pozorovať výskyt vyrážky na trupe a na končatinách. Vyrážky pri horúčke dengue pripomínajú potničky. Niekedy môžu splývať ako pri šarlachu.

V tom lepšom prípade trvá horúčka dengue 7 až 10 dní. V krvnom obraze pozorujeme nízku hladinu bielych krviniek (leukopénia) s relatívnou lymfocytózou (vysoký počet lymfocytov), nedostatok krvných doštičiek (trombopénia) a zvýšené hodnoty sérových aminotransferáz.

  1. Hemoragická horúčka Dengue

V prípade, ak pacient prekoná benígnu formu horúčky dengue, tak získava len obmedzenú imunitu. Pacient sa môže nakaziť iným sérotypom ochorenia. Opakované nakazenie často prebehne vo forme hemoragickej horúčky. Čo môže viesť k život ohrozujúcemu stavu.

V prvých dňoch sa hemoragická horúčka dengue prejavuje ako benígna forma ochorenia. Po troch až siedmych dňoch dochádza k prudkému poklesu krvného tlaku, pacient je nepokojný, pociťuje bolesti brucha a zvracia.

Na koži sa objavujú petechie, dochádza ku krvácaniu do tráviaceho traktu alebo rodidiel. U pacienta sa prejavuje hypovolemický šok.

U 10 % neliečených prípadov dochádza k smrti. V prípade ak nastane šokový stav, tak umiera až 40 % pacientov s hemoragickou horúčkou dengue.

Ako sa chrániť pred komármi?

Prevencia má 1. miesto. Zameriava sa hlavne na boj s komármi.

  1. Pravidlo: Vyhnúť sa ohniskám nákazy

Niektoré oblasti sú okrem cestovateľských zážitkov známe aj ako ohniská prenosu určitých ochorení. Napríklad centrálna Afrika je ohniskom spavej nemoci. Preto pred vycestovaním by sme sa mali oboznámiť o situácii v danej krajine a porozmýšľať, či si nezvolíme inú krajinu.

  1. Pravidlo: Byť v správnom čase na správnom mieste

Najväčšie riziko je v noci. Napríklad, v noci nám hrozí väčšie nebezpečenstvo nakazenia sa maláriou ako cez deň. Ale mali by sme sa mať na pozore aj cez deň. Napríklad komáre, ktoré prenášajú horúčku dengue, sú aktívne cez deň. Z uvedeného vyplýva, že by sme mali byť ostražití cez deň aj v noci.

  1. Pravidlo: Nosiť vhodné oblečenie

V prípade, ak sa vyberieme do rizikovej krajiny, tak by sme mali dbať na vhodné oblečenie a obuv. Mali by sme si obliecť dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom, na hlavu si nasadiť klobúk a na nohy by sme si mali obuť pevnú obuv.

  1. Pravidlo: Pravidelná kontrola

Pri každom návrate z prírody by sme mali skontrolovať celé telo, či nás nepoštípal nejaký hmyz. Napríklad, včasným odstránením kliešťa môžeme znížiť riziko prenosu infekčného ochorenia.

  1. Pravidlo: Siete proti hmyzu

Ochranné siete proti hmyzu nazývame aj  moskytiéry. Ich používanie je v rizikových krajinách nepísaným pravidlom.

  1. Pravidlo: používať repelenty

Komáre obľubujú teplokrvné živočíchy. Svoju obeť vyhľadávajú podľa produkovaného tepla, zápachu a potu. Princípom účinku repelentov je narušenie „čuchovej“ orientácie komárov.

Medzi odporúčané repelentné prostriedky patria:

  1. DEET

DEET (N,N-dietyl-meta-toluamid) je najpoužívanejšou repelentnou látkou. DEET bola vyvinutá na konci 2. svetovej vojny. Od roku 1957 je registrovaná na civilné použitie. Vyznačuje sa širokým spektrom účinku.

Väčšinou sa používa v koncentrácii 5 – 35 %. V tropických oblastiach sa odporúča koncentrácia 30 – 50 %. Zvýšená koncentrácia DEET predlžuje dobu pôsobenia repelentnej látky.

  1. Icaridin

Icaridin (picaridin) je na trhu od roku 2000. V porovnaní s DEET sa vyznačuje nižšou toxicitou a dráždivosťou, nepoškodzuje plasty a iné syntetické materiály. Používa sa v koncentráciách 5 – 20 %. V takýchto koncentráciách je dĺžka jej účinku približne 2,5 – 8 hodín.

  1. Éterické oleje

Éterické oleje sú veľmi dobre tolerované a nezaťažujú životné prostredie. Nevýhodou éterických olejov je, že sú prchavé a tým pádom majú kratšiu dobu účinku. Ich aplikáciu musíme obnovovať približne každé 2 hodiny.

Medzi najpoužívanejšie éterické oleje patria:

  • olej citrónového eukalyptovníku (Corymbia citriodora) - obsahuje p-mentán-3,8-diol (PMD), ktorého účinnosť je podobná DEET.
  • olej z citrónovej trávy (rod Cymbopogon) - obsahuje geraniol (18 – 20%), limonén (9 – 11%), metylizoeugenol (7 – 11%), citronelol (6 – 8%) a citronelal (5 – 15%).

Ako sa lieči: Horúčka Dengue - vírusu Dengue

Liečba horúčky Dengue: Lieky, očkovanie/vakcinácia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané