- wikiskripta.eu - informácie o plúcnom edéme na Wikiskriptách
- kstst.sk - informácie o horskej nemoci
Opuch pľúc: Prečo vzniká edém pľúc? Je častou príčinou smrti?
Je závažný a život ohrozujúci stav, ak vzniká náhle, teda akútne. Jeho chronická forma je miernejšia. Vznik môže podmieniť úraz hrudníka, zápal pľúc, topenie či vdýchnutie cudzieho telesa. Avšak, častejšie vzniká ako dôsledok srdcového zlyhania, a to u staršej populácie. Rozvinúť sa môže aj v tehotenstve pri eklampsii. Medzi jeho príznaky patrí sťažené dýchanie a iné ťažkosti.
Hovorovo sa označuje tiež ako voda na / v pľúcach.
Dá sa zistiť pomocou určitých príznakov, ako je napríklad dýchavičnosť, čo je pocit sťaženého dýchania alebo nedostatočného nadýchnutia. Dýchanie môže byť zároveň rýchlejšie, sprevádzané aj kašľom a vykašliavaním.
Pri väčšom rozsahu, a hlavne pri akútnej forme, sa prejavuje aj navonok, a to s výraznou dýchavičnosťou, počuteľným bublaním, chrapčaním pri dýchaní, kašľom či vykašliavaním ružovej a spenenej tekutiny.
Aké sú príčiny pľúcneho edému?
Opuch pľúc môže nastať z viacerých príčin. Rozdeľuje sa do hlavných skupín, podľa mechanizmu vzniku. A to pre poruchu permeability, teda priepustnosti ciev a tkanív, pre zvýšený hydrostatický tlak v pľúcnych cievach, pre zníženie onkotického tlaku a aj pre iné zložitejšie príčiny.
Porucha permeability, teda priepustnosti nastáva pri:
- zápale
- aspirácii, čiže vdýchnutí cudzieho telesa či zvratkov
- dráždení toxickými plynmi, chemikáliami
- inhalačnej traume, teda popáleninách, vdýchnutím splodín horenia
- alergickej reakcii
- poruchách zrážanlivosti typu DIS, teda diseminovaná intravaskulárna koagulopatia
- zlyhaní obličiek
- ožiarení
K zvýšeniu hydrostatického tlaku dochádza pri:
- zlyhaní funkcie ľavého srdca
- chlopňové vady v ľavej časti srdca
- upchatí, čiže obštrukcii pľúcnych žíl
- vysokom prietoku krvi pľúcami
Znížený onkotický tlak znamená, že sa v krvi nachádza nízke množstvo albumínu, teda bielkoviny, ktorá zadržiava tekutinu v kolujúcej krvi. Tento stav nastáva napríklad pri hladovaní, anorexii a pri iných poruchách stravovania.
Medzi iné komplexné príčiny patrí:
- pľúcna embólia
- eklampsia
- chronická hypoxia, čiže dlhodobo nízka hladina kyslíku
- neurogénny pľúcny edém (neznamená psychicky navodený opuch pľúc)
- predávkovanie heroínom
Kardiovaskulárne príčiny vody na pľúcach
Veľmi často dochádza k opuchu pľúc v dôsledku problémov so srdcovo - cievnym systémom. Ťažkosti môže spôsobiť aj dlhodobo neliečená hypertenzia. Typickým príkladom je zlyhávanie funkcie ľavého srdca. Srdce ako také, je rozdelené na dve polovice. Pričom, každá polovica je zložená z predsiene a z komory.
NÁŠ TIP: Magazínový článok uvádza hodnoty krvného tlaku v tabuľke
Pravá komora vypudzuje krv do malého, teda pľúcneho obehu. Tam sa krv okysličuje a následne prúdi cez ľavú predsieň do ľavej komory. Ľavá komora pumpuje krv do aorty a z tade do celého organizmu. Ak je narušená súčinnosť srdcových komôr, nastáva problém.
Pri zlyhaní funkcie ľavej komory sa krv hromadí v oblasti ľavého srdca a následne aj v pľúcnom obehu. To má za následok zvýšenie hydrostatického tlaku, pri zachovanej funkcii pravej komory, a zvýšený prestup tekutiny z ciev do pľúcneho priestoru.
Dôsledkom toho sú príznaky, ktoré svedčia k pľúcnemu edému, ako sú napríklad:
- dušnosť, teda sťažené dýchanie
- zhoršené dýchanie v ľahu, počas spánku, podkladanie viacerých vankúšov a spánok v polosede
- kašeľ, na začiatku dráždivý, suchý
- pri závažnom edéme je počuteľné bublanie či chrapot
- vykašliavanie spenenej a ružovej tekutiny
- bledosť
- nepokoj
- výraz strachu zo smrti v tvári
Podobný mechanizmus nastáva pri poruche chlopní, ktoré sa nachádzajú v ľavej časti srdca alebo medzi ľavou komorou a aortou. K zvýšenému tlaku tekutín v pľúcach môže nastať aj pri vysokom prietoku krvi pľúcami.
Ten môže byť dôsledkom nadmerného zavodnenia organizmu, a to hlavne pri zvýšenom podávaní infúznych roztokov do žily. Srdce v tom čase nepostačuje prečerpávať zvýšený objem krvi.
Do akútnych chorôb srdca, ktoré sa môžu prejaviť opuchom pľúc patrí infarkt myokardu, teda infarkt srdcovej svaloviny. Dochádza pri ňom k upchatiu cievy, ktorá zásobuje srdcový sval kyslíkom a živinami.
Upchatie môže byť následkom aterosklerózy, trombózy alebo embolizácie, teda upchatie krvnou zrazeninou. Infarkt myokardu je akútna ischemická choroba srdca. Pričom, väčšinou sa upchá jedna zo srdcových, čiže koronárnych tepien.
Dochádza tak k obmedzeniu až zastaveniu prietoku krvi do srdcového svalu. Tkanivo srdcovej svaloviny v dôsledku nedostatku kyslíka následne odumiera.
NÁŠ TIP: Viac informácií uvádzame v magazínovom článku Prvá pomoc pri infarkte myokardu
Edém vzniká napríklad aj pri hypertrofickej kardiomyopatii, čo je primárne ochorenie srdcovej svaloviny. Ochorenie spočíva v znížení schopnosti kontrakcie alebo dilatácie myokardu a môže mať rôzne formy, napríklad hypertrofickú, reštrikčnú alebo dilatačnú.
Medzi typické symptómy tejto choroby patrí:
- zhrubnutie alebo roztiahnutie svaloviny srdca
- nedostatočné pumpovanie krvi do organizmu
- nadmerné prekrvenie pľúcneho riečiska
- nepravidelná činnosť srdca
- dýchavičnosť
- bolesť na hrudi
Medzi cievne príčiny patrí upchatie pľúcnych žíl alebo pľúcna embolizácia. Pri pľúcnej embolizácii dochádza k upchatiu ciev v pľúcnom riečisku. Až 70 - 90 % prípadov má príčinu v ochorení žíl dolných končatín, presnejšie sa toto ochorenie označuje ako hlboká žilová trombóza dolných končatín.
Pričom, jedným z príznakov môže byť opuch končatiny. Podobne, ako pri srdcovom zlyhaní, ale v tom prípade je opuch na oboch končatinách. Pri pľúcnej embólii závisia jej príznaky od rozsahu postihnutia pľúcneho riečiska.
Príznaky pri embólii do pľúc závisia od rozsahu uzáveru, prejavuje sa napríklad:
- zrýchlené dýchanie
- sťažené dýchanie, teda dyspnoe
- bolesť na hrudníku
- pri zlyhaní srdca pľúcny edém
- pri závažnej rozsiahlej pľúcnej embólii smrť
Problém s respiračným systémom
Aj pri viacerých problémoch v rámci dýchacej sústavy môže nastať opuch na pľúcach. Môže tak nastať, napríklad pri dlhodobom zápale priedušiek. Hlavne pri pridružených komplikáciách.
Veľmi často dochádza k problémom aj vtedy, ak vznikne z chronickej bronchitítdy chronická obštrukčná choroba pľúc. K nej sa pridruží aj zhoršenie činnosti srdca, čo má za následok jednak opuchy dolných končatín, ale tiež aj opuch na pľúcach.
Akútnou formou postihnutia pľúc je aj syndróm akútnej dychovej tiesni, odborne označovaný skratkou aj ako ARDS. Ochorenie je zápalové a ide o difúzne alveolárne postihnutie, kedy dochádza k pľúcnemu opuchu, čiže pľúcnemu edému, a to v dôsledku zvýšenej permeablity kapilár.
Veľmi často sa táto choroba vyskytuje ako následok ťažkého traumatického stavu, aj v dôsledku pľúcnej infekcii, ale tiež aj v dôsledku preniknutia vody do pľúc, čiže napríklad po topení sa.
Nebezpečné je vdýchnutie jedovatých výparov alebo vdýchnutie zvratkov, či iného cudzieho telesa. Akútna reakcia spôsobí zvýšenú priepustnosť tekutiny. Tieto akútne stavy sú závažné a vyžadujú okamžitú liečbu, inak hrozí úmrtie.
Ostatné príčiny vody na pľúcach
Edém vzniká aj pri závažnom anafylaktickom šoku, teda pri rozsiahlej alergickej reakcii. Aj pri otrave niektorými liekmi či pri zlyhaní funkcie obličiek a pečene. Iným príkladom je ťažká intoxikácia alkoholom.
Rozvinúť sa môže aj pri úrazoch hrudníka, pri pneumotoraxe, pri úrazovom šoku. Ale aj pri syndróme dlhodobej kompresie, čiže pri rabdomyolýze, označovanej aj ako crush syndróm.
Prečítajte si tiež: Čo v medicíne znamená slovo šok.
Medzi iné komplexné príčiny patrí aj eklampsia, čo je vlastne neskorá forma gestózy. Ohrozuje na živote plod aj matku, je indikáciou pre predčasné ukončenie tehotenstva.
Osobitým príkladom je výšková choroba. Výškové ochorenia majú súvislosť s nedostatkom kyslíka vo vysokých nadmorských výškach a s tlakom vzduchu. Akútna výšková choroba sa môže vyskytnúť už vo výške od 2500 - 6000 metrov.
A to hlavne u ľudí, ktorí nesplnia pravidlá stúpania a postupujú príliš rýchlo. Medzi príznaky ochorenia patrí výskyt aspoň jedného príznaku spolu s bolesťou hlavy.
Príznaky akútnej výškovej choroby, k bolesti hlavy sa pridruží:
- únava
- slabosť
- apatia
- nespavosť
- apnoické pauzy počas spánku
- nevoľnosť
- nechutenstvo
- zrýchlený pulz
- sťažené dýchanie
- opuchy končatín
- znížená produkcia moču, teda znížené močenie za 24 hodín
Tieto príznaky sa objavujú po 6 až 48 hodinách od dosiahnutia výšky. To v akej výške je individuálne, príznaky môžu byť nevýrazné, ale aj intenzívne. Komplikáciou výškovej choroby je výškový mozgový edém a výškový pľúcny edém.
Pričom, pri výškovom opuchu pľúc platí, že sa pridružujú príznaky ako:
- pokojové sťažené dýchanie
- zrýchlená frekvencia dychu
- modré sfarbenie pokožky, čiže cyanóza
- suchý kašeľ
- vykašliavanie spenenej ružovej tekutiny, hlienov
- bublanie, chrapot pri dýchaní
- nemožnosť ležania pre dušnosť
- bolesť na hrudníku
- horúčka
- vracanie
- znížené močenie
Liečba pri horskej nemoci má svoju postupnosť. A to okamžité zostúpenie či transport, podávanie kyslíku, lieková a pretlaková liečba.
Ako pomôcť pri pľúcnom edéme?
Prvá pomoc zahŕňa zavolanie odbornej pomoci, teda záchrannej zdravotnej služby. Volanie na 155. Dôležitá je spolupráca s operátorom na tiesňovej linke.
Dôležité je zachovať pokoj, a teda úplný fyzický pokoj, čiže už žiadna námaha a ani jeden krok. Dôležité je aj psychické upokojenie. Veľmi podstatná je poloha. Tá musí byť v sede alebo v polosede. Najlepšie je, ak sú spustené dolné končatiny dolu z postele.
Potrebné je uvoľnenie tesného oblečenia, ako je napríklad kravata, košeľa, opasok. Vyvetranie vzduchu v miestnosti by malo zabezpečiť vyšší prísun kyslíku.
Video o pľúcnom opuchu
Choroby s príznakom "Opuchu pľúc"
- Anafylaktický šok
- Malária
- Tamponáda srdca
- Intoxikácia - otrava
- Mezotelióm
- Mor
- Defekt prepážky predsiení a komôr
- Endokarditída
- Hypertenzná kríza
- Infarkt myokardu - srdcový infarkt
- Ischemická choroba srdca - ICHS / Koronárna choroba srdca
- Kardiogénny šok
- Kardiomyopatia
- Myokarditída
- Nádory srdca
- Ochorenia aorty
- Ochorenie srdcových chlopní
- Pľúcna hypertenzia
- Pľúcne srdce - Cor pulmonale
- Popáleniny
- Šok - šokový stav
- Srdcové zlyhávanie
- Vrodené srdcové chyby
- Vysoký krvný tlak - Hypertenzia
- Zápal obličiek
- Zápal pľúc
- Zlyhanie pečene
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →