späť na zoznam príznakov

Opuchnuté mandle

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "opuchnuté mandle"

Opuchnuté mandle sú prínakom infekčného ochorenia v organizme, pričom vo väčšine prípadov ide o rôzne infekcie a zápaly v horných dýchacích cestách. Práve mandle slúžia na to, aby v horných dýchacích cestách zastavili prípadnú infekciu a tá sa tak nepreniesla do ich dolnej časti, napríklad do pľúc. Aj preto ľudia, ktorým v mladosti kvôli častým infekciám horných dýchacích ciest odobrali mandle, trpia neskôr naopak častými infekciami dolných dýchacích ciest.

Opuch mandlí vo väčšine prípadov súvisí buď s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Pri vírusovej infekcii obvykle nastáva postihnutie väčšieho množstva slizníc v okolí mandlí, prípadne aj na iných miestach, napríklad sú zapálené spojivky v očiach. Naopak ak je infekcia bakteriálneho pôvodu, ide najmä o zápal v krku a to sa prejavuje aj jeho bolesťami. Na bakteriálne infekcie zaberajú väčšinou príslušné antibiotiká. Niekedy sú opuchnuté mandle aj príznakom iných infekcií.

Môže ísť napríklad o leukémiu, prípadne o syfilis alebo infekciu spôsobenú vírusom HIV, ale je to pri týchto ochoreniach len výnimočný symptóm. Veľmi málo sa dnes vyskytuje už aj záškrt, čo je ochorenie, pri ktorom sú mandle nielen opuchnuté, ale pokryté aj šedými povlakmi, ktoré presahovali okraje mandlí. Ide o vážne bakteriálne infekčné ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphteriae a odborne sa nazýva aj diftéria, avšak vďaka očkovaniu je už ojedinelé.

Naopak veľmi často sú mandle postihnuté pri angíne a ide o jeden z jej typických príznakov, spolu s bolesťami a škriabaním v hrdle a začervenaním jazyka. Angína môže byť tak bakteriálneho ako aj vírusového pôvodu, pričom v prípade bakteriálneho zápalu sa nasadzujú na liečbu antibiotiká. Ochorenie je v dnešnej dobe pomerne jednoducho liečiteľné, avšak je zároveň aj vysoko nákazlivé, keďže ide o kvapôčkový typ infekcie, ktorý sa šíri voľne vzduchom.

Okrem angíny sú opuchnuté a zdurené mandle príznakom aj šarlachu, čo je ďalšie známe infekčné ochorenie. Buď ide o ranný šarlach, alebo o šarlachovú angínu, ktorá má podobné príznaky ako klasická angína. Typickým symptómom je ale výskyt šarlachovej vyrážky, ktorá ochorenie sprevádza. Pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes, pričom na mandliach sa vyskytujú aj tzv. čapy, čiže rôzne drobné škvrny a pri vyšetrení je možné nájsť aj povlaky na mandliach.

Infekčná mononukleóza sa tiež môže prejavovať bolesťami v krku, zväčšenými uzlinami a opuchnutými a začervenanými mandľami, pričom ide o vírusové ochorenie spôsobené EB vírusom, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Veľmi často sa zamieňa s chrípkou alebo angínou, pričom liečba je dlhodobá a trvá aj pol roka, pričom zahŕňa najmä kľud, diétu a vyhýbanie sa fyzickej námahe. Opuch mandlí by teda nemal postihnutý človek nikdy podceniť a mal by navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Opuchnuté mandle patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: opuch mandlí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Vši a iné parazity, či choroby v našich školách a škôlkach Vši a iné parazity, či choroby v našich školách a škôlkach

Začiatok školského roka je za nami a malí škôlkari i školáci si musia zvyknúť nielen na školský režim či školské povinnosti. Ich organizmus a imunita sa musí vysporiadať s rôznymi...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.