Príznaky spojené s pohlavnou sústavou a orgánmi
Hrčka v prsníku
Našli ste si hrčku v prsníku? Pociťuje bolesť prsníka? Nezabudnite, že strach nemôže zatieniť dôležitosť vyšetrenia. I keď nie každá hrčka v prsníku automaticky značí rakovinu pŕs, dôležitá je prevencia a odborná diagnotika. Aké sú možné príčiny hrčky v prsníku a kedy vyhľadať lekára?
Začervenaný penis
Začervenaný penis je pomerne častým problémom, ktorý postihuje mužov a chlapcov. Zväčša ide o nezávažný stav, avšak, príčina môže byť i závažnejšia.
Zväčšenie prsníka u mužov - Gynekomastia
Ako vyzerá gynekomastia a aké sú príčiny zväčšenia prsníka u mužov?
Zväčšenie prsníka u žien
Zväčšenie prsníka u žien nemusí byť vždy symptómom nejakého ochorenia, pretože fyziologicky sa napríklad prsníky bežne zväčšia v období tehotenstva, pri kojení po narodení dieťaťa, prípadne menšia zmena vo veľkosti prsníkov je typická u niektorých žien aj v období pred menštruáciou. V týchto prípadoch je zväčšenie obvykle obojstranné a nie je nijako veľké, prípadne je známa príčina a vonkajší faktor, ktorý mohol...
Výtok z prsnej bradavky
Výtok z prsnej bradavky môže mať viacero príčin a nie je treba sa hneď obávať napríklad rakovinového ochorenia. Veľmi dôležité sú totiž aj iné sprievodné symptómy alebo okolnosti. Niekedy totiž mliečna žľaza produkuje pod vplyvom hormónov mlieko a podobný výtok aj napríklad vďaka stimulácii od liekov, ktoré zvýšia hladinu prolaktínu v tele. Môže ísť o lieky na tráviacu sústavu,...
Vaginálny výtok
Nie každý výtok z pošvy ihneď signalizuje patológiu. Taktiež je výtok individuálne rozdielny u každej ženy. V niektorých situáciách a ochoreniach sa mení jeho farba, zápach, množstvo alebo konzistencia. Niekedy je príčina v hormonálnej zmene, inokedy v ochorení či infekcii. Kedy ide o normálny výtok a kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Svrbenie pošvy
Nepríjemným príznakom pre ženu je práve svrbenie pošvy alebo jej okolia. Svrbenie pošvy môže signalizovať rôzne zdravotné problémy, od infekcií až po hormonálne zmeny. Gynekologické vyšetrenie je kľúčové na určenie príčiny a zamedzenie komplikácií.
Zníženie libida
Psychika, stres, ochorenia, menopauza a iné faktory negatívne vplývajú na libido. Libido je chuť na sex, sexuálna túžba. A v prvom rade nám má zabezpečiť párenie, teda rozmnožovanie, ale aj potrebu dosiahnutia slasti.
Dlhé menštruačné krvácanie
Dlhé menštruačné krvácanie zaraďujeme medzi poruchy menštruačného cyklu. Je ťažké ho opísať ako samostatnú kapitolu, pretože obvykle býva súčasne spojené so silným krvácaním, pričom sa vyskytujú aj iné prejavy (bolesť, slabosť, anémia). Dlhá menštruácia sa prejavuje predĺžením menštruačného cyklu (krvácaním), a často krát zosilňuje aj jeho intenzita. V praxi to znamená, že trvanie menštruácie sa predlžuje minimálne...
Poruchy menštruačného cyklu
Ich príčiny sú rôznorodé. Spôsobujú ich ochorenia endokrinného systému, pečene, obličiek. Samozrejme, príčina je aj v pohlavnej sústave. Niekedy sú príčinou cysty, zápal alebo pohlavne prenosné ochorenia.
Poruchy erekcie
Sexuálna potreba človeka je dôležitá aj pre reprodukciu, teda rozmnožovanie. Ale to nie je jej jediná úloha. K jej naplneniu treba v prípade mužského rodu erekciu. Jej porucha znamená problém, ktorý môže mať korene vo viacerých ochoreniach.
Pálenie pohlavných orgánov
Pálenie pohlavných orgánov nemusí vždy znamenať veľký zdravotný problém, niekedy môže mať aj prirodzenejšie vysvetlenie. Veľmi často, najmä u mužov, je spôsobené nosením tesnej spodnej bielizne, najmä z umelých materiálov, čo spôsobuje potenie, svrbenie a pálenie. Po čase, najmä keď si človek vymení bielizeň, to prejde. Niekedy však môže ísť aj o príznaky zápalov alebo infekčných ochorení, väčšinou dokonca...
Páchnuci výtok z pošvy
Páchnuci výtok z pošvy znamená vždy určitý patologický proces ženských reprodukčných orgánov. Zväčša signalizuje prítomnosť nejakého viac, či menej závažného ochorenia. Môže byť aj prejavom nie len infekčných, ale aj iných ochorení, alebo patologických procesov (onkologické ochorenie, prítomnosť cudzieho telesa v pošve ...). Pri niektorých ochoreniach je práve zápach z pošvy dôležitým indikátorom s významnou diagnostickou hodnotou,...
Opuch semenníkov
Opuch semenníkov alebo ich zdurenie môže byť následkom či už rôznych zápalov semenníkov, niekedy aj nádorov a tiež rôznych iných poškodení. Niekedy môže ísť aj o príznak niektorých infekčných ochorení, ktoré sa môžu ale aj nemusia týkať mužských pohlavných orgánov a žliaz, avšak vo väčšine prípadov by mal postihnutý navštíviť čo najskôr lekára, pretože môže ísť aj o závažnejší...
Neprítomnosť menštruácie
Neprítomnosť menštruácie môže byť príznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných orgánov v tele, ale nie vždy je dôvod sa začať obávať. Odborne sa stav nazýva amenorea a veľakrát môže za meškanie menštruácie aj hladina hormónov v tele, stres alebo fyzická záťaž a menštruácia sa tak dostaví neskôr, takže nejde úplne o jej neprítomnosť, skôr o meškanie. Ak sa...
Neplodnosť
Neplodnosť, inak nazvaná aj sterilita, sa stáva čoraz väčším problémom dnešnej spoločnosti. Sterilita je charakterizovaná stavom, kedy nie je jedinec alebo pár schopný splodiť potomka. Neplodnosť mužov a žien je štatisticky podobná, v rámci párov je teda rovnaký počet mužov a žien, u ktorých je preukázaná neplodnosť. Zhruba necelá pätina párov je neplodná dokonca v oboch prípadoch, to znamená, že neplodnosťou trpí nielen jeden z partnerov, ale obaja, aj muž aj žena.
Nadmerné krvácanie pri menštruácii
Nadmerné krvácanie pri menštruácii alebo príliš silné menštruačné krvácanie je také krvácanie, ktoré v najvyššej sile trvá viac ako 5 dní. U každej ženy môže byť intenzita a sila krvácania samozrejme iná, avšak pokiaľ je príliš silné krvácanie, ktoré sa odchyľuje od bežného stavu, mala by žena navštíviť gynekológa, ktorý vykoná vyšetrenie, pretože môže ísť o symptóm nejakého ochorenia....
Malé krvácanie pri menštruácii
Malé krvácanie pri menštruácii, nazývané odborne aj hypomenorea, sa vyskytuje u žien pomerne často a na príčine môže byť mnoho faktorov. Môže to byť jednak metabolizmus u ženy, prípadne hladina rôznych hormónov, niekedy môžu mať na množstvo krvi počas menštruácie vplyv aj stres, psychické faktory, životospráva a celkový stav organizmu u ženy. Vo väčšine prípadov je možné nájsť externý faktor...
Krvácanie po pohlavnom styku
Krvácanie po sexe sa vyskytuje v prípade prvého pohlavného styku, keď sa naruší panenská blana. Niekedy i po nešetrnom alebo násilnom sexuálnom akte, a teda po sexuálnom zneužití. V niektorých prípadoch je príčinou ochorenie, zápal, pohlavne prenosná choroba či nádor.
Krvácanie mimo menštruačný cyklus
Krvácanie mimo menštruačný cyklus nemusí automaticky signalizovať ochorenie, no môže poukazovať na určitý stav či patológiu v organizme ženy. Aké sú možné príčiny, kedy treba spozornieť a navštíviť gynekológa?
Pohlavná sústava a orgány slúžia na reprodukciu človeka a ide v podstate o súbor orgánov slúžiacich k rozmnožovaniu, čiže plodeniu potomkov. Rozmnožovacia sústava u človeka je rozdielna podľa pohlaví. Tvoria ju pohlavné žľazy, z ktorých vznikajú pohlavné bunky a tu sa tvoria pohlavné hormóny. K systému rozmnožovania patria aj odvodné pohlavné cesty a vonkajšie pohlavné orgány, pričom pohlavná sústava je rozdelená podľa uloženia na vnútornú a vonkajšiu.
Vnútorné časti pohlavnej sústavy sú uložené obvykle v panve alebo v miestach pod bruškom a preto sa aj veľa problémov, ktoré s nimi môžu nastať, prejavuje práve v týchto oblastiach, napríklad pobolievaním alebo nepríjemnými pocitmi. Pri ochoreniach a zdravotných ťažkostiach vonkajších častí pohlavnej sústavy sa príznaky prejavujú veľakrát aj viditeľne a keďže v mnohom sú tieto časti prepojené s močovou sústavou, viaceré príznaky môžu byť spoločné.
Okrem samotných ochorení pohlavných orgánov a žliaz častokrát napádajú ľudský organizmus aj pohlavne prenosné ochorenia. Väčšinou ide o infekčné vírusové alebo bakteriálne choroby, ktoré sa prejavujú bolesťami, svrbením alebo inými nepríjemnými symptómami, pričom veľakrát sa rozšíria nielen na napadnutie samotného pohlavného ústrojenstva, ale aj iných systémov. Najnebezpečnejšie sú tie pohlavne prenosné choroby, ktoré spôsobia dlhodobé zdravotné komplikácie.
Príznaky v súvislosti s prsníkmi
Veľmi častým problémom u žien je nahmatanie si hrčky v prsníku. Samozrejme, ide o typický príklad nádoru v prsníku, ale nie je treba hneď prepadať panike, pretože podobne sa prejavujú aj niektoré neškodné cysty, prípadne zdurenie alebo zápal prsnej žľazy. Ten sa prejavuje niekedy aj výtokom z prsníka, aj keď samotný výtok z prsnej bradavky môže značiť aj poruchy štítnej žľazy, prípadne mastopatiu, čo je nezhubné ochorenie prsníka. Najčastejšie ide ale o problémy s mastitídou.
Zväčšenie jedného prsníka u žien obvykle znamená karcinóm, čiže rakovinu prsníka, pričom najviac rizikovou kategóriou v tomto prípade sú ženy vo veku nad 40 rokov. V tomto prípade ide o jednostranné zväčšenie, no niekedy môže byť príznakom aj abscesu u dojčiacich žien. Pokiaľ príde k zväčšeniu prsníka u mužov, môže ísť o gynekomastiu, ktorá je spôsobená hormonálnou nerovnováhou. Vo výnimočných prípadoch môže byť tento jav spojený s cirhózou pečene.
Výtoky z pošvy
Pošva je tvorená vnútornou sliznicou, ktorá je veľmi zraniteľná a tak veľmi často dochádza k rôznym problémom najmä s výtokom z pošvy. Biely výtok z pošvy napríklad nemusí vždy byť príznakom nejakého patologického deja, avšak pokiaľ je abnormálny a odchyľuje sa od bežného výtoku, ide o príznak kvasinkovej infekcie. Podobne je to aj pri hnisavom vaginálnom výtoku, ktorý je belší. Niekedy môže znamenať aj zápal močových ciest alebo rakovinu krčka maternice.
Pokiaľ je výtok z pošvy hnisavý, dosť často sa jedná o zápal pošvy, spôsobený či už herpetickým alebo papiloma vírusom. Taktiež sa takto prejavujú kvapavka alebo trichomoniáza, ktorá zas u mužov prebieha asymptoticky. Pokiaľ výtok z pošvy páchne, ide najčastejšie o infekčné alebo zápalové ochorenie. Typickým príkladom je kvasinková infekcia pošvy a tiež trichomoniáza. Môže ale ísť aj o prejav zápalových ochorení ženských orgánov, či už maternice alebo vaječníkov.
Problémy s krvácaním
U žien bývajú častokrát problémy s krvácaním počas alebo aj mimo menštruácie. Napríklad krvácanie mimo menštruačný cyklus môže byť spojené napríklad s menopauzou, čo ešte nemusí byť chorobný príznak, ale môže ísť aj o zápal vaječníkov, zápal maternice, prípadne cysty na vaječníkoch alebo dokonca nádor na maternici, obvykle sa totiž takto prejavuje rakovina krčka maternice. Niektoré pohlavné choroby, ako kvapavka, môžu mať podobný príznak.
Malé krvácanie počas menštruácie obvykle býva spojené u mladých žien najmä s užívaním hormonálnej antikoncepcie, ktorá môže spôsobiť neobvyklé hladiny hormónov, ktoré zas ovplyvňujú množstvo krvácania počas menštruovania. Nastáva však napríklad aj pri anorexii, ale tiež pri výskyte cýst na vaječníkoch. Pomerne prirodzené je u žien v prechode a tiež u žien v poslednej fáze dospievania. Pokiaľ je krvácanie prítomné aj počas pohlavného styku, je to už vážnejší príznak.
Takto sa obvykle prejavujú totiž jednak infekčné choroby ako kvapavka alebo chlamýdiová infekcia, ale tiež niekedy aj zápaly vaječníkov, vajcovodov alebo maternice. Dlhé menštruačné krvácanie je spojené tiež s infekčnými chorobami pohlavnej sústavy u žien, napríklad nastáva pri kvasinkovej infekcii. Zároveň však môže ísť aj o príznak výskytu polypov alebo myómov v organizme, prípadne o príznak porúch štítnej žľazy alebo iných hormonálnych porúch.
Nadmerné a silné menštruačné krvácanie, ktoré v najvyššej sile trvá viac ako 5 dní, by tiež malo byť dôvodom na odborné gynekologické vyšetrenie. Môže byť síce dôsledkom aj vyššieho krvného tlaku, ale veľakrát ide o príznak napríklad endometriózy, ktorá by sa mala čím skôr riešiť. Podobne sa prejavuje aj výskyt cysty na vaječníkoch, ten však samozrejme aj inými príznakmi. Tento symptóm môže súvisieť niekedy aj s poruchami zrážania krvi alebo krvných doštičiek.
Poruchy menštruácie
Poruchy menštruačného cyklu sú najčastejšie spojené s ochoreniami ženskej pohlavnej sústave, napríklad maternicou, ktorá môže byť postihnutá rakovinou alebo inými nádormi. Taktiež pri výkyve hormónov nastávajú rôzne poruchy pravidelnosti alebo krvácania počas menštruačného cyklu, napríklad pri hypotyreóze. Aj cysty na vaječníkoch môžu ovplyvniť pravidelnosť menštruácie. Niektoré poruchy tráviacej sústavy, napríklad bulímia či cirhóza, menštruáciu ovplyvňujú tiež.
Úplná neprítomnosť menštruácie sa nazýva amenorea a je typická pre obdobie prechodu u žien, čiže pri menopauze. To je obvykle vo veku nad 50 rokov, čiže pokiaľ sa tento príznak vyskytne v skoršom veku, veľmi často má patologickú príčinu. Ňou môže byť napríklad mimomaternicové tehotenstvo, cysty na vaječníkoch, ale napríklad aj poruchy výživy ako anorexia či bulímia. Niekedy neprítomnosť menštruácie je len dočasná, inokedy bohužiaľ trvalá.
Problémy s plodnosťou
Problémy s plodnosťou nastávajú už pri znížení libida. Tento príznak môže trápiť tak ženy ako aj mužov, avšak u oboch pohlaví nastáva v inom čase. Typicky u žien prichádza zníženie sexuálneho apetítu s hormonálnymi zmenami, najmä počas menopauzy. U mužov na tom môžu mať svoj podiel aj psychické faktory, prepracovanie alebo depresie. Bez ohľadu na pohlavie sa znížením libida prejavujú napríklad aj cukrovka alebo Cushingov syndróm spojený s nadprodukciou kortizolu.
Neplodnosť je už strata schopnosti splodiť potomka a to aj počas ročného snaženia sa a počas nechráneného pohlavného styku. Môže ísť buď o problémy priamo v pohlavnej sústave, či už s potenciou u mužov alebo s nekvalitnými spermiami, prípadne u žien na základe endometriózy alebo pri cystách na vaječníkov. Aj niektoré dedičné ochorenia bohužiaľ sprevádza neplodnosť, prípadne infekčné choroby, ako napríklad chlamýdiová infekcia a to v prípade zanedbania liečby.
Pálenie a svrbenie pohlavných orgánov
Pálenie pohlavných orgánov trápi tak mužov ako aj ženy. Najčastejšie ide o rôzne zápaly, či už močových ciest alebo močovej trubice, prípadne niekedy aj o močové kamene, ktoré narušujú vnútornú výstelku a sliznicu pohlavného orgánu. Veľmi často sa takto prejavujú aj rôzne pohlavne prenosné choroby a infekcie, či už kvasinková infekcia, kvapavka alebo chlamýdiová infekcia. U žien však môže ísť aj o zápal pošvy alebo vo vážnejšom prípade priamo zápal maternice.
Svrbenie pošvy u žien znamená tiež najčastejšie nejakú infekciu alebo zápal, obvykle ide o infekciu buď spôsobenú kvasinkami alebo o chlamýdiovú infekciu, pričom obe patria aj medzi pohlavne prenosné choroby. Zápal však môže postihnúť aj maternicu, kedy sa už prejaví aj bolesťami a tiež problémami s krvácaním aj mimo bežný menštruačný cyklus. V prípade výskytu aj výtoku z pošvy je nutné čím skôr navštíviť lekára a nasadiť antibiotickú liečbu.
Typicky mužské problémy
Medzi typicky mužské problémy patria najmä poruchy erekcie. V tomto prípade nemusí vždy ísť o vážnejšiu chorobu, niekedy môže byť príčina napríklad z nadmerného psychického stresu alebo fyzického vyčerpania. Niekedy však je mužská impotencia spôsobená neurologickým alebo častejšie cievnym problémom. Taktiež sa poruchami erekcie prejavujú aj niektoré ochorenia nesúvisiace s pohlavnou sústavou, napríklad adenom hypofýzy alebo hemochromatóza.
Problémy s penisom trápia mužov tiež veľmi často a typickým príznakom je jeho začervenanie. Môže ísť buď o kvapavku, čo je pohlavne prenosné ochorenie, alebo priamo o chorobu pohlavného údu, či už o balanitídu alebo balanopostitídu. Kvapavka aj chlamýdiová infekcia sa tiež prejavujú opuchnutím semenníkov, ale pri tomto príznaku si treba dávať väčší pozor, pretože môže ísť aj o zápal semenníkov, torziu semenníkov alebo začínajúci nádor na semenníkoch.